Príbalový leták
Schválený text k rozhodnutiu o predĺžení, ev.č.: 2012/02325
Písomná informácia pre používateľa
Azibiot
filmom obalené tablety
azitromycín
Pozorne si prečítajte celú písomnú informáciu predtým, ako začnete užívať tento liek, pretože obsahuje pre vás dôležité informácie.
-
Túto písomnú informáciu si uschovajte. Možno bude potrebné, aby ste si ju znovu prečítali.
-
Ak máte akékoľvek ďalšie otázky, obráťte sa na svojho lekára alebo lekárnika.
-
Tento liek bol predpísaný iba vám. Nedávajte ho nikomu inému. Môže mu uškodiť, dokonca aj vtedy, ak má rovnaké príznaky ochorenia ako vy.
- Ak sa u vás vyskytne akýkoľvek vedľajší účinok, obráťte sa na svojho lekára alebo lekárnika. To sa týka aj akýchkoľvek vedľajších účinkov, ktoré nie sú uvedené v tejto písomnej informácii pre používateľa. Pozri časť 4.
V tejto písomnej informácii pre používateľa sa dozviete:
1. Čo je Azibiot a na čo sa používa
2. Čo potrebujete vedieť predtým, ako užijete Azibiot
3. Ako užívaťAzibiot
4. Možné vedľajšie účinky
5. Ako uchovávať Azibiot
6. Obsah balenia a ďalšie informácie
1. Čo je Azibiot a na čo sa používa
Azibiot je antibiotikum patriace do skupiny makrolidov. Používa sa na liečbu bakteriálnych infekcií.
Azibiot je určený na liečbu infekcií dýchacích ciest (zápaly stredného ucha, prinosných dutín, hrdla, mandlí, priedušiek a pľúc), infekcie kože a podkožných tkanív (migrujúci erytém – prvé štádium Lymskej boreliózy, ruža, impetigo a ostatné druhotné hnisavé zápaly kože) a pohlavne prenosné choroby (zápal močovej trubice a zápal krčku maternice) zapríčinené baktériou Chlamydia trachomatis alebo Neisseria gonorrhoeae(kvapavka) a mäkký vred vyvolaný baktériou Haemophilus ducreyi.
2. Čo potrebujete vedieť predtým, ako užijete Azibiot
Ak máte nejakú chronickú chorobu, metabolické ochorenie alebo ste alergický na nejaký iný liek, povedzte to vášmu lekárovi.
Neužívajte Azibiot
- ak ste alergický na azitromycín alebo na iné makrolidové antibiotikum alebo na ktorúkoľvek z ďalších zložiek tohto lieku (uvedených v čast 6).
Upozornenia a opatrenia
Predtým, ako začnete užívať Azibiot, obráťte sa na svojho lekára alebo lekárnika.
Ak užitie azitromycínu alebo iného makrolidového antibiotika u vás v minulosti vyvolalo závažnú alergickú reakciu, povedzte to svojmu lekárovi.
Ak máte poškodenú funkciu pečene alebo obličiek, taktiež to povedzte svojmu lekárovi. Lekár sa môže rozhodnúť, že vám predpíše iné lieky, ak je činnosť vašej pečene alebo obličiek výrazne znížená.
Počas liečby antibiotikami sa môže objaviť infekcia spôsobená necitlivými mikroorganizmami (najmä hubami). Antibiotiká môžu zmeniť normálnu črevnú flóru a tak sa baktérie Clostridium difficilemôžu premnožiť a vyvolať hnačku. U niektorých jednotlivcov môže byť hnačka úporná a pretrvávajúca. Ak je tomu tak aj vo vašom prípade, prekonzultujte to so svojim lekárom, možno bude potrebné kvôli hnačke prerušiť užívanie Azibiotu.
Ak máte neprevidelný rytmus srdca, povedzte zo svojmu lekárovi.
Ak vám váš lekár povedal, že neznášate niektoré cukry, kontaktujte svojho lekára pred užitím tohto lieku.
Iné lieky a Azibiot
Ak teraz užívate alebo ste v poslednom čase užívali, či práve budete užívať ďalšie lieky, povedzte to svojmu lekárovi alebo lekárnikovi.
Antacidá:Ak užívate lieky na zníženie kyslosti žalúdka súčasne s Azibiotom, do krvi sa nedostane dostatočné množstvo azitromycínu. Preto musíte užívať Azibiot najmenej 1 hodinu pred alebo 2 hodiny po užití antacíd.
Teofylín:Keď sa teofylín podával súčasne s azitromycínom zdravým dobrovoľníkom, nevyskytli sa žiadne interakcie. Ale pretože pri súčasnom užívaní iných makrolidových antibiotík a teofylínu bol pozorovaný nárast koncentrácií teofylínu v krvi, váš lekár sa môže rozhodnúť kontrolovať vám hladinu teofylínu v krvi.
Ak užívate Azibiot spolu s liekmi zabraňujúcimi zrážaniu krvi (napr. warfarín), ich účinok sa môže zvýšiť a môže sa objaviť krvácanie. Lekár vám bude kontrolovať čas zrážanlivosti.
Taktiež je možnosť interakcie medzi azitromycínom a liekmi na migrénu (námeľové deriváty). Preto neužívajte počas liečby azitromycínom tieto lieky.
Interakcie sa tiež môžu objaviť. ak sa azitromycín užíva súčasne s cyklosporínom (liek, ktorý sa užíva po transplantácii orgánov), digoxínom (liek na srdce), terfenadínom (liek na alergiu) a rifabutínom (liek na liečbu tuberkulózy). Aj keď doteraz neboli hlásené žiadne škodlivé interakcie medzi azitromycínom a karbamazepínom, cimetidínom, didanozínom a metylprednizonom, povedzte svojmu lekárovi, že tieto lieky užívate predtým ako začnete užívať Azibiot.
Azibiot a jedlo a nápoje
Azibiot môžete užívať nezávisle od jedla.
Tehotenstvo, dojčenie a plodnosť
Skôr ako začnete užívať akýkoľvek liek, poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom.
Údaje o škodlivých účinkoch na plod sú nedostatočné, a preto sa neodporúča užívať Azibiot počas tehotenstva, pokiaľ to nie je nevyhnutné. Nakoľko bezpečnosť počas tehotenstva nebola stanovená, lekár vám predpíše Azibiot len po dôkladnom zvážení úžitku liečby proti možnému riziku.
Nie sú informácie o vylučovaní azitromycínu do materského mlieka. Avšak je známe, že podobné lieky sa vylučujú materským mliekom a preto sa dojčenie počas liečby azitromycínom neodporúča.
Vedenie vozidiel a obsluha strojov
Liek neovplyvňuje schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.
Azibiot obsahuje laktózu
Ak vám váš lekár povedal, že neznášate niektoré cukry, kontaktujte svojho lekára pred užitím tohto lieku.
3. Ako užívať Azibiot
Vždy užívajte tento liek presne tak, ako vám povedal váš lekár. Ak si nie ste niečím istý, overte si to u svojho lekára alebo lekárnika.
Dospelí a deti nad 45 kg:
Dávka a trvanie liečby závisí od typu infekcie, miesta infekcie a odozvy na liečbu. Odporúčaná dávka je 500 mg azitromycínu jedenkrát denne po dobu 3 dní. Napriek tomu sa však lekár môže rozhodnúť pre nasledovnú dávkovaciu schému: 500 mg azitromycínu prvý deň a nasledujúce 4 dni po 250 mg azitromycínu jedenkrát denne.
Pri liečbe Lymskej boreliózy sa užíva 1 g azitromycínu prvý deň a potom ďalšie 4 dni 500 mg azitromycínu jedenkrát denne.
Pri pohlavne prenosných chorobách je postačujúca jednorazová dávka 1 g azitromycínu.
Ak máte pocit, že účinok lieku je príliš silný alebo príliš slabý, povedzte to svojmu lekárovi.
Ak užijete viac Azibiotu, ako máte
Ak ste užili viac tabliet, okamžite sa poraďte s lekárom alebo lekárnikom.
Veľmi veľké dávky môžu zapríčiniť ťažkú nevoľnosť, vracanie, hnačku a stratu sluchu.
Ak zabudnete užiť Azibiot
Neužívajte dvojnásobnú dávku, aby ste nahradili vynechanú dávku.
Ak ste zabudli užiť liek v predpísanom čase, užite ho hneď ako si na to spomeniete. Ďalšiu dávku užite nasledujúci deň.
Ak prestanete užívať Azibiot
Užívajte liek tak, ako vám predpísal váš lekár. Ak liečbu prerušíte príliš skoro, nebude učinná a choroba sa môže znovu objaviť.
Ak máte akékoľvek ďalšie otázky týkajúce sa použitia tohto lieku, opýtajte sa svojho lekára alebo lekárnika.
4. Možné vedľajšie účinky
Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.
Môžu sa vyskytnúť nasledujúce vedľajšie účinky: strata chuti do jedla, nevoľnosť, vracanie, hnačka (niekedy ťažká), bolesť a kŕče v bruchu, nadúvanie a zmena farby jazyka. Ak je hnačka ťažká a dlhotrvajúca, môže to byť príznak špecifického druhu zápalu hrubého čreva (pseudomembránová kolitída), ktorá môže súvisieť s užívaním antibiotík. Povedzte to, prosím, svojmu lekárovi.
Následkom užívania makrolidov môže byť porucha chuti. U pacientov, ktorí dlhodobo užívajú vysoké dávky sa môžu objaviť prechodné poruchy sluchu a zvonenie v ušiach.
Mierne precitlivenostné reakcie zahŕňajú svrbenie, vyrážku, žihľavku, fotosenzitivitu a bolesti kĺbov. Môžu sa tiež prejaviť závažnejšie formy, ktoré sa začínajú zachrípnutím, ťažkosťami pri dýchaní a prehĺtaní (anafylaxia). Veľmi zriedkavý vedľajší účinok sa prejavuje precitlivenostnými kožnými reakciami, ako je multiformný erytém, Stevensov-Johnsonov syndróm a toxická epidermálna nekrolýza.
Možný je aj výskyt niektorých ďalších vedľajších účinkov, ako sú závrat, bolesť hlavy, nervozita, pocit strachu, ospalosť, zvýšené hladiny pečeňových enzýmov (hepatitída) a zožltnutie pokožky, únava, strnulosť, zníženie počtu krvných doštičiek (trombocytopénia), zápal obličiek alebo poškodenie funkcie obličiek, nepravidelný srdcový rytmus a bolesť na hrudníku.
Hlásenie vedľajších účinkov
Ak sa u vás vyskytne akýkoľvek vedľajší účinok, obráťte sa na svojho lekára alebo lekárnika. To sa týka aj akýchkoľvek vedľajších účinkov, ktoré nie sú uvedené v tejto písomnej informácii pre používateľa. Vedľajšie účinky môžete hlásiť aj priamo prostredníctvom Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv, Sekcia bezpečnosti liekov a klinického skúšania, Kvetná 11, 825 08 Bratislava 26, tel: + 421 2 507 01 206, fax: + 421 2 507 01 237, internetová stránka: http://www.sukl.sk/sk/bezpecnost-liekov, e-mail: neziaduce.ucinky@sukl.sk. Hlásením vedľajších účinkov môžete prispieť k získaniu ďalších informácií o bezpečnosti tohto lieku.
5. Ako uchovávať Azibiot
Tento liek nevyžaduje žiadne zvláštne podmienky na uchovávanie.
Tento liek uchovávajte mimo dohľadu a dosahu detí.
Nepoužívajte tento liek po dátume exspirácie, ktorý je uvedený na obale. Dátum exspirácie sa vzťahuje na posledný deň v danom mesiaci.
Nelikvidujte lieky odpadovou vodou alebo domovým odpadom. Nepoužitý liek vráťte do lekárne. Tieto opatrenia pomôžu chrániť životné prostredie.
6. Obsah balenia a ďalšie informácie
Čo Azibiot obsahuje
- Liečivo je azitromycín. Každá filmom obalená tableta obsahuje 500 mg azitromycínu vo forme dihydrátu.
- Ďalšie zložky sú predželatinovaný škrob, krospovidón, bezvodý hydrogénfosforečnan vápenatý, natriumlaurylsulfát, magnéziumstearát, hypromelóza, oxid titaničitý, monohydrát laktózy, triacetín.
Ako vyzerá Azibiot a obsah balenia
Azibiot sú biele filmom obalené tablety oválneho tvaru balené v blistroch.
Obsah balenia: 3 filmom obalené tablety.
Držiteľ rozhodnutia o registrácii a výrobca
Držiteľ rozhodnutia o registrácii:
KRKA, d.d., Novo mesto
Šmarješka cesta 6
8501 Novo mesto
Slovinsko
Ak potrebujete akúkoľvek informáciu o tomto lieku, kontaktujte, prosím, miestneho zástupcu držiteľa rozhodnutia o registrácii:
KRKA Slovensko, s.r.o., Mlynské Nivy 45, 821 09 Bratislava, krka.slovakia@krka.biz
Táto písomná informácia pre používateľa bola naposledy aktualizovaná v 05/2013.
4
Súhrn údajov o lieku
Schválený text k rozhodnutiu o predĺžení, ev.č.: 2012/02325
Súhrn charakteristických vlastností lieku
1. NÁZOV LIEKU
Azibiot
filmom obalené tablety
2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE
Každá filmom obalená tableta obsahuje 500 mg azitromycínu vo forme dihydrátu.
Pomocná látka so známym účinkom:obsahuje laktózu.
Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.
3. LIEKOVÁ FORMA
filmom obalená tableta
Biele filmom obalené tablety oválneho tvaru.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikácie
Azitromycín je indikovaný na liečbu infekcií vyvolaných mikroorganizmami citlivými na azitromycín:
-
infekcie horných a dolných dýchacích ciest (otitis media, sinusitída, tonzilofaryngitída, akútna bakteriálna bronchitída, akútna exacerbácia chronickej bronchitídy, v komunite získaná pneumónia);
-
infekcie kože a mäkkých tkanív (erythema migrans, erysipel, impetigo a sekundárna purulentná infekcia);
-
pohlavne prenosné ochorenia: uretritída a cervitída vyvolaná kmeňom Chlamydia trachomatis alebo Neisseria gonorrhoeae a mäkkého vredu vyvolaného Haemophilus ducreyi.
4.2 Dávkovanie a spôsob podávania
Dávkovanie
Dospelí a deti nad 45 kg:
Celková dávka azitromycínu je 1,5 g. Užíva sa v dávkach po 500 mg jedenkrát denne po dobu 3 dní, alebo sa dávka 500 mg užije prvý deň a nasledujúce 4 dni sa užíva dávka 250 mg jedenkrát denne.
Erythema migrans:1 g prvý deň a potom 500 mg jedenkrát denne ďalšie 4 dni.
Pohlavne prenosné choroby (Chlamydia trachomatis, Haemophilus ducreyi alebo Neisseria gonorrhoea): dostatočná je jednorazová dávka 1 g.
Pacienti s poškodenou funkciou obličiek
Nie je potrebné upravovať dávku u pacientov s mierne porušenou funkciou obličiek (klírens kreatinínu 0,6 ml/s (40 ml/min). Nie sú dostupné údaje v súvislosti s užívaním azitromycínu v prípadoch ťažkého poškodenia obličkových funkcií.
Pacienti s poškodenou funkciou pečene
Nie je potrebná úprava dávky u pacientov s miernym a stredne závažným poškodením u pacientov so závažným ochorením pečene sa odporúča opatrnosť pri podávaní azitromycínu.
4.3 Kontraindikácie
Precitlivenosť na azitromycín alebo na makrolidové antibiotiká alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
Počas liečby azitromycínom sa môžu vyskytnúť závažné reakcie z precitlivenosti, ako sú angioedém a anafylaktická reakcia. Je potrebné, aby boli pacienti informovaní o tom, aby vyhľadali lekársku pomoc, ak sa u nich objavia také príznaky, ako náhly opuch pier a tváre, hrdla, dlaní a chodidiel, dusenie alebo zachrípnutie.
U pacientov s miernym poškodením funkcie obličiek nie je potrebná úprava dávky. Nakoľko nie sú údaje o užívaní azitromycínu u pacientov s vážnejšie poškodenou funkciou obličiek, pri klírense kreatinínu 0,6 ml/s (40 ml/min) sa odporúča zvýšená pozornosť.
Azitromycín sa vylučuje hlavne pečeňou, a preto sa u pacientov s ťažkou pečeňovou nedostatočnosťou má používať s veľkou opatrnosťou. Taktiež je potrebná opatrnosť u pacientov s porfýriou a predĺženým QT intervalom.
Zo skúseností vyplýva, že pri liečbe makrolidmi sa môže vyskytnúť arytmia.
Počas liečby antibiotikami sa môže vyskytnúť infekcia spôsobená necitlivými mikroorganizmami, najmä hubami. Azitromycín môže normálnu črevnú flóru zmeniť, niektoré mikroorganizmy sa môžu premnožiť, napríklad aj Clostridium difficile, čo môže vyvolať pretrvávajúcu hnačku (pseudomembránová kolitída). V takom prípade sa liečba azitromycínom musí prerušiť.
Liek obsahuje laktózu. Pacienti so zriedkavými dedičnými problémami galaktózovej intolerancie, lapónskeho deficitu laktázy alebo glukózo-galaktózovej malabsorpcie nesmú užívať tento liek.
4.5 Liekové a iné interakcie
Antacidá:Azitromycín sa nemá užívať spolu s antacídami, pretože antacidá spomaľujú jeho absorpciu. Azitromycín preto treba užívať 1 hodinu pred alebo 2 hodiny po užití antacíd.
Teofylín:V štúdii na zdravých dobrovoľníkoch sa nepozorovali žiadne interakcie medzi azitromycínom a teofylínom, ktoré sa podávali súčasne. Pretože súčasné užívanie makrolidov a teofylínu boli spojené s nárastom koncentrácií teofylínu v sére, odporúča sa monitorovanie hladín teofylínu v krvi.
Cyklosporín:Ak sa azitromycín podáva súčasne s cyklosporínom, odporúča sa taktiež monitorovanie hladín sérového cyklosporínu.
Námeľové alkaloidy:z dôvodu možných interakcií medzi azitromycínom a námeľovými alkaloidmi sa táto kombinácia neodporúča.
Azitromycín sa neviaže na cytochróm P450 ako iné makrolidy, preto je málo pravdepodobné, že by interagoval sa liekmi ako digoxín, karbamazepín, cimetidín, terfenadín, didanozín, metylprednizon a rifabutín. Hoci doteraz neboli hlásené žiadne interakcie medzi týmito liekmi a azitromycínom, odporúča sa dôkladnejšie sledovanie pacientov ak sa užívajú tieto lieky súčasne s azitromycínom.
4.6 Fertilita, gravidita a laktácia
Nerobili sa žiadne kontrolované štúdie na ľuďoch o škodlivých účinkoch azitromycínu, užívaného počas gravidity. Keďže nebola potvrdená bezpečnosť počas gravidity, liek sa smie predpísať iba po starostlivom zvážení prínosu liečby v porovnaní s možným rizikom. O vylučovaní azitromycínu do materského mlieka nie sú údaje. Je však známe, že podobné lieky sa do materského mlieka vylučujú a preto sa neodporúča dojčenie počas liečby azitromycínom.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
Nie sú údaje o tom, že by mal azitromycín vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.
4.8 Nežiaduce účinky
Nežiaduce účinky sa vyskytujú zriedkavo.
Boli zaznamenané nasledovné nežiaduce účinky:
-
Poruchy gastrointestinálneho traktu: znížená chuť do jedla, nevoľnosť, vracanie, hnačka (niekedy závažná), pseudomembránová kolitída, abdominálna bolesť a kŕče, plynatosť, zápcha, zmena farby jazyka a poruchy chuti.
-
Poruchy ucha a labyrintu: poruchy sluchu, tinnitus. Poruchy sluchu a tinnitus sú prechodné a môžu sa objaviť najmä pri predĺženej liečbe vyššími dávkami.
-
Poruchy obličiek a močových ciest: intersticiálna nefritída a renálne zlyhanie.
-
Poruchy pečene a žlčových ciest: poruchy pečeňových funkcií vrátane hepatitídy, cholestatickej žltačky a zriedkavo zlyhanie pečene.
-
Poruchy nervového systému: závrat, bolesť hlavy, nespavosť, brnenie, kŕče, agresivita, nervozita, nepokoj, strach.
-
Poruchy kože a podkožného tkaniva: mierne a závažnejšie formy precitlivenostných reakcií, ako sú: svrbenie, vyrážka, žihľavka, fotosenzitivita, bolesť kĺbov, bronchospazmus a angioedém, výnimočne multiformný erytém, Stevensov-Johnsonov syndróm a toxická epidermálna nekrolýza.
-
Poruchy srdca a srdcovej činnosti: palpitácia, tachykardia a bolesť na hrudi.
-
Laboratórne a funkčné vyšetrenia: trombocytopénia, neutropénia, eozinofília a zvýšené hladiny pečeňových enzýmov.
-
Celkové poruchy a reakcie v mieste podania: anafylaxia.
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie prostredníctvom Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv, Sekcia bezpečnosti liekov a klinického skúšania, Kvetná 11, 825 08 Bratislava 26, tel: + 421 2 507 01 206, fax: + 421 2 507 01 237, internetová stránka: http://www.sukl.sk/sk/bezpecnost-liekov, e-mail: neziaduce.ucinky@sukl.sk.
4.9 Predávkovanie
Predávkovanie môže mať za následok ťažkú nevoľnosť, vracanie, hnačku a prechodnú stratu sluchu.
Liečba je symptomatická.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: makrolidové antibiotikum, ATC kód: J01FA10
Azitromycín sa, tak ako iné makrolidy, viaže na 50S ribozomálnu podjednotku bakteriálnej bunky a potláča proteosyntézu. Následkom toho nemôže bakteriálna bunka normálne fungovať.
Azitromycín pôsobí bakteriostaticky a baktericídne na veľký počet klinicky významných aerobných a anaeróbnych gram-pozitívnych a gram-negatívnych baktérií, atypických patogénov (mykoplazmy, ureaplazmy, chlamýdie) a typické mykobaktérie.
Tabulka č. 1 Dôležité mikroorganizmy citlivé na azitromycín
Aeróbne Gram-pozitívne baktérie |
Aeróbne Gram-negatívne baktérie |
Anaeróbne baktérie |
Streptococcus pyogenes |
Haemophilus influenzae |
Gram-pozitívne baktérie |
Streptococcus pneumoniae |
Haemophilus parainfluenzae |
Fusobacterium necrophorum |
Staphylococcus aureus citlivý na meticilín |
Moraxella catarrhalis |
Clostridium perfringens |
Streptococcus agalactie |
Legionella pneumophila |
Peptococcus spp |
Streptococcus viridans |
Neisseria gonorrhoeae |
Peptostreptococcus spp |
Corynebacterium spp |
Helicobacter pylori |
Propionibacterium acnes |
Listeria monocytogenes |
Campylobacter spp |
Gram-negatívne baktérie |
|
Bordetella pertussis |
Bacteroides spp |
|
Pasteurella multocida |
Bacteroides fragilis |
|
Haemophilus ducreyi |
Prevotella bivia |
Ostatné baktérie |
||
Chlamydia pneumoniae |
Mycoplasma hominis |
Treponema pallidum |
Chlamydia trachomatis |
Ureaplasma urealyticum |
Toxoplasma gondii |
Mycoplasma pneumoniae |
Borrelia burgdorferi |
Mycobacterium avium komplex |
Na stanovenie citlivosti baktérií na azitromycín sa používajú štandardizované procedúry (NCCLS), ktoré sú založené na zrieďovacej metóde. Mikroorganizmus je citlivý, ak je MIC ≤ 2 µg/ml a rezistentný ak je MIC ≥ 8 µg/ml. Pre streptokoky, vrátane Streptococcus pneumoniae je limit pre citlivosť MIC ≤ 0,5 µg/ml a limit pre rezistenciu MIC ≥ 2,0 µg/ml.Haemophilus influenzaeje citlivý, ak je MIC ≤ 4 µg/ml.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Absorpcia
Biologická dostupnosť je približne 37 %. Maximálna koncentrácia v plazme sa dosiahne za 2‑3 hodiny.
Distribúcia
Farmakokinetické štúdie ukázali, že hladiny azitromycínu v tkanivách sú oveľa vyššie ako hladiny v plazme (do 50 násobku), Azitromycín veľmi dobre prechádza do fibroblastov, polymorfo-nukleárnych leukocytov, monocytov a alveolárnych makrofágov. V plúcach, tonzilách a prostate sa udržiava vysoká koncentrácia azitromycínu aj keď sérové koncentrácie poklesne pod detegovateľnú hranicu. Koncentrácia po podaní 500 mg tabliet azitromycínu v cielových tkanivách, ako sú pľúca, tonzily a prostata, presahuje MIC90potenciálnych patogénov.
Eliminácia
Polčas eliminácie azitromycínu je akolo 68 hodín. Azitromycín je metabolizovaný najmä v pečeni. Metabolity nie sú mikrobiologicky aktívne. Z väčšej časti sa vylučuje stolicou a menej ako 10 % močom.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
V štúdiách vykonaných na zvieratách, boli pozorované vysoké koncentrácie azitromycínu vo fagocytoch. V experimentálnych modeloch, sú koncentrácie voľného azitromycínu vyššie v aktívnych fagocytoch ako v nestimulovaných. U zvierat to vedie k vysokým koncentráciám azitromycínu, ktoré boli dopravené do miesta infekcie.
V štúdiách na zvieratách s vysokými dávkami (40‑krát vyššie ako koncentrácie používané v klinickej praxi) sa pozorovalo, že azitromycín spôsobuje fosfolipidózu, zvyčajne bez rozpoznateľných toxikologických následkov. Nie sú dôkazy o tom, že sa to týka aj bežného použitia azitromycínu u ľudí.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
Predželatinovaný škrob
Krospovidón
Bezvodý hydrogénfosforečnan vápenatý
Natriumlaurylsulfát
Magnéziumstearát
Hypromelóza
Oxid titaničitý
Monohydrát laktózy
Triacetín
6.2 Inkompatibility
Neaplikovateľné.
6.3 Čas použiteľnosti
5 rokov.
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Tento liek nevyžaduje žiadne zvláštne podmienky na uchovávanie.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
Blistrové balenie (Al/PVC fólia): 3 filmom obalené tablety.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom
Žiadne zvláštne požiadavky.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
KRKA, d.d., Novo mesto, Šmarješka cesta 6, 8501 Novo mesto, Slovinsko
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/ PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
Dátum prvej registrácie: 28.9.2007
Dátum posledného predĺženia registrácie:
10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU
Máj 2013
5