Príbalový leták
Príloha č.3 k notifikácii o zmene, ev.č.: 2014/05891-Z1B
Písomná informácia pre používateľa
Berinert 500
IU
Prášok a rozpúšťadlo
na injekčný/infúzny roztok
Ľudský inhibítor C1‑esterázy
Pozorne si prečítajte celú písomnú informáciu predtým, ako začnete používať tento liek, pretože obsahuje pre vás dôležité informácie.
-
Túto písomnú informáciu si uschovajte. Možno bude potrebné, aby ste si ju znovu prečítali.
-
Ak máte akékoľvek ďalšie otázky, obráťte sa na svojho lekára alebo lekárnika.
-
Tento liek bol predpísaný iba vám. Nedávajte ho nikomu inému. Môže mu uškodiť, dokonca aj vtedy, ak má rovnaké príznaky ochorenia ako vy.
-
Ak sa u vás vyskytne akýkoľvek vedľajší účinok, obráťte sa na svojho lekára alebo lekárnika. To sa týka aj akýchkoľvek vedľajších účinkov, ktoré nie sú uvedené v tejto písomnej informácii pre používateľa. Pozri časť 4.
V tejto písomnej informácii pre používateľa sa dozviete:
1. Čo je Berinert a na čo sa používa
2. Čo potrebujete vedieť predtým, ako použijete Berinert
3. Ako používať Berinert
4. Možné vedľajšie účinky
5. Ako uchovávať Berinert
6. Obsah balenia a ďalšie informácie
1. Čo je Berinert a na čo sa používa
Čo je Berinert?
Berinert je prášok a rozpúšťadlo. Pripravený roztok sa podáva do žily injekciou alebo infúziou.
Berinert je vyrobený z ľudskej plazmy (tekutá zložka krvi) a obsahuje ľudský inhibítor C1‑esterázy ako liečivo.
Na čo sa Berinert používa?
Berinert sa používa na liečbu a predoperačnú prevenciu dedičného angioedému typu I a II (HAE, edém = opuch). HAE je vrodené ochorenie cievneho systému. Nie je to alergické ochorenie. Príčinou HAE je nedostatok, neprítomnosť alebo chybná syntéza inhibítora C1‑esterázy, dôležitého proteínu. Ochorenie je charakterizované nasledujúcimi príznakmi:
-
náhle opuchnutie rúk a nôh,
-
náhle opuchnutie tváre s pocitom napätia,
-
opuchnutie očných viečok, pier, možno tiež hlasiviek s dýchacími ťažkosťami,
-
opuchnutie jazyka,
-
náhla bolesť v oblasti brucha.
Môžu byť postihnuté všetky časti ľudského tela.
2. Čo potrebujete vedieť predtým, ako použijete Berinert
Nasledujúce časti obsahujú informácie, ktoré váš lekár zváži skôr, ako budete používať Berinert.
Nepoužívajte Berinert
-
ak ste alergický na ľudský inhibítor C1-esterázy alebo na ktorúkoľvek z ďalších zložiek tohto lieku (uvedených v časti 6).
Prosím informujte svojho lekára, ak ste alergický na akékoľvek lieky alebo potraviny.
Upozornenia a opatrenia
-
keď ste v minulosti mali alergickú reakciu na Berinert. Podľa rady lekára máte preventívne užívať antihistaminiká alebo kortikoidy.
-
keď sa vyskytne alergická reakcia alebo reakcia anafylaktického typu (závažná alergická reakcia, ktorá spôsobuje dýchacie ťažkosti alebo závrat). Ak sa tieto príznaky objavia, zastavte okamžite používanie lieku (napríklad zastavením infúzie).
-
ak trpíte na opuch hrdla. V takom prípade máte byť starostlivo sledovaný lekárom, ktorý je v prípade potreby pripravený začať s núdzovou liečbou.
-
keď budete používať liek pri iných, než schválených indikáciách a dávkovaní (napríklad pri „capillary leak“ syndróme). Pozri časť 4. Možné vedľajšie účinky
Váš lekár starostlivo zváži prínos liečby Berinertom v porovnaní s rizikom týchto komplikácií.
Bezpečnosť z hľadiska vírusov
Pri výrobe liekov z ľudskej krvi alebo plazmy sa vykonávajú isté opatrenia na predchádzanie prenosu infekcií na pacientov. Tieto opatrenia zahŕňajú:
-
starostlivý výber darcov krvi a plazmy s cieľom vylúčiť potencionálnych nositeľov infekcií,
-
testovanie jednotlivých odberov krvi a zmiešanej plazmy na prítomnosť vírusov/infekcií.
Výrobcovia týchto produktov zahŕňajú do procesu spracovania krvi alebo plazmy také kroky, ktoré zneškodňujú alebo odstraňujú vírusy. Napriek týmto opatreniam nie je úplne vylúčené, že pri podávaní liekov vyrobených z ľudskej krvi alebo plazmy nemôže byť prenesená infekcia. To sa vzťahuje aj na doteraz neznáme alebo nové vírusy a iné druhy infekcií.
Vykonané opatrenia sa považujú za účinné pre obalené vírusy, ako je vírus ľudskej imunitnej nedostatočnosti (HIV, vírus AIDS), vírus hepatitídy B a vírus hepatitídy C (infekčný zápal pečene) a pre neobalené vírusy ako je vírus hepatitídy A (infekčný zápal pečene) a parvovírus B19 .
Ak pravidelne/opakovane používate lieky vyrobené z ľudskej plazmy, Váš lekár Vám odporučí zvážiť vakcináciu proti hepatitíde A a B.
Je nutné, aby sa pri každom podaní Berinertu zaznamenal dátum podania, číslo šarže a množstvo podaného lieku do denníka liečby.
Iné lieky a Berinert
-
Ak teraz užívate alebo ste v poslednom čase užívali, či práve budete užívať ďalšie lieky, povedzte to svojmu lekárovi alebo lekárnikovi.
-
Berinert sa nesmie miešať s inými liekmi, riedidlami a rozpúšťadlami v injekčnej striekačke / infúznej súprave.
Tehotenstvo a dojčenie
-
Ak ste tehotná alebo dojčíte, ak si myslíte, že ste tehotná alebo ak plánujete otehotnieť, poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom predtým, ako začnete užívať tento liek.
-
Počas tehotenstva a dojčenia sa má Berinert používať iba vtedy, keď je to jednoznačne nevyhnutné.
Vedenie vozidiel a obsluha strojov
Žiadne štúdie o vplyve na schopnosť viesť vozidlá alebo obsluhovať stroje neboli uskutočnené.
Berinert obsahuje
Berinert obsahuje do 486 mg sodíka (približne 24 mmol) na 100 ml roztoku. Prosím, počítajte s tým, keď máte diétu s nízkym obsahom sodíka.
3. Ako používať Berinert
Liečba má začať a pokračovať pod vedením lekára, ktorý má skúsenosti s liečbou nedostatku inhibítora C1‑esterázy.
Dávkovanie
Dospelí
Liečba akútnych atakov angioedému:
20 IU na kilogram telesnej hmotnosti (20 IU/kg bw).
Predoperačná prevencia atakov angioedému:
1000 IU menej ako 6 hodín pred lekárskym, stomatologickým alebo chirurgickým zákrokom.
Pediatrická populácia
Liečba akútnych záchvatov angioedému:
20 IU na kilogram telesnej hmotnosti (20 IU/kg bw).
Predoperačná prevencia atakov angioedému:
15 až 30 IU na kilogram telesnej hmotnosti (15 – 30 IU/kg b.w.) menej ako 6 hodín pred lekárskym, stomatologickým alebo chirurgickým zákrokom. Dávka má byť stanovená tak, aby zohľadnila situáciu podľa klinických faktorov (napr. typ zákroku a závažnosť ochorenia).
Predávkovanie
Nebol hlásený žiadny prípad predávkovania.
Rekonštitúcia a spôsob podania
Váš lekár alebo zdravotná sestra vám zvyčajne podáva Berinertdo žily (intravenózne). Len po adekvátnom vyškolení môžte Vy alebo ošetrovateľ podávať Berinert injekčne. Váš lekárurčí, či je pre Vás vhodná domácaliečba aposkytne váminformácie. Budete poučený, ako robiť záznamy o domácej liečbe do denníka, ktorý prinesiete so sebou pri každej návšteve u lekára. Pravidelnékontroly injekčnej techniky, ktorú predvediete Vy alebo ošetrovateľ, budú robené s cieľom zabezpečiť pokračovanie vo vhodnej aplikácii.
Všeobecné pokyny
-
Rekonštitúcia a vyprázdnenie injekčnej liekovky sa musí robiť v aseptických (sterilných) podmienkach. Použite injekčnú striekačku dodávanú s liekom.
-
Pripravený roztok musí byť bezfarebný a číry. Po filtrácii alebo natiahnutí z injekčnej liekovky (pozri nižšie) roztok pred podaním skontrolujte, či neobsahuje malé častice alebo nezmenil farbu.
-
Nepoužívajte roztok, ktorý je zakalený alebo obsahuje vločky alebo častice.
-
Nepoužitý liek alebo odpadový materiál sa musia znehodnotiť v súlade s miestnymi požiadavkami a podľa pokynov Vášho lekára.
Rekonštitúcia
Zohrejte neotvorenú liekovku s Berinertom a rozpúšťadlom na izbovú teplotu. Toto môžte urobiť buď udržiavaním liekoviek pri teplote miestnosti približne 1 hodinu alebo podržaním liekoviek v rukách na niekoľko minút.
Liekovky nesmiete vystaviť priamemu zdroju tepla. Liekovky nesmú byť zohriate na teplotu prevyšujúcu teplotu ľudského tela (37 °C).
Opatrne odstráňte ochranné viečka z liekoviek obsahujúcich prášok a rozpúšťadlo, očistite odkryté gumové zátky každú zvlášť tampónom napusteným alkoholom (jeden tampón pre jednu gumovú zátku) a nechajte zaschnúť. Teraz môže byť rozpúšťadlo prenesené na substanciu pomocou pripojeného setu Mix2Vial. Prosím, postupujte podľa pokynov uvedených ďalej.
|
1. Otvorte Mix2Vial balenie vyklopením viečka. Nevyťahujte Mix2Vial liekovku z blistra! |
|
2. Postavte injekčnú liekovku s rozpúšťadlom na rovný a čistý povrch a pevne ju držte. Uchopte Mix2Vial spoločne s blistrom a zatlačte hrot konca modrého adaptéru priamo dole cez zátku liekovky s rozpúšťadlom. |
|
3. Opatrne odstráňte blister zo súpravy Mix2Vial tak, že ho držíte za okraj a ťaháte zvislo hore. Presvedčte sa, že ste vytiahli iba blistrový obal a nie Mix2Vial súpravu. |
|
4. Postavte injekčnú liekovku s liekom na rovný a tvrdý povrch. Obráťte liekovku s rozpúšťadlom a pripojeným setom Mix2Vial a zatlačte hrot priehľadného konca adaptéra rovno dole cez zátku injekčnej liekovky s liekom. Rozpúšťadlo sa automaticky nasaje do liekovky s liekom. |
|
5. Uchopte jednou rukou časť setu uchytenú na liekovke s liekom a druhou rukou časť setu uchytenú na liekovke s rozpúšťadlom a odskrutkujte set opatrne na dve časti. Odstráňte injekčnú liekovku s rozpúšťadlom a pripojeným modrým adaptérom Mix2Vial setu. |
|
6. Jemne otáčajte injekčnú liekovku s pripojeným priehľadným adaptérom, kým sa liek úplne nerozpustí. Nepretrepávajte. |
|
7. Nasajte vzduch do prázdnej sterilnej injekčnej striekačky. Použite injekčnú striekačku dodávanú s liekom. Kým je liekovka s liekom postavená dnom dole, spojte injekčnú striekačku so setom Mix2Vial a vstreknite vzduch do liekovky s liekom. |
Natiahnutie a aplikácia
|
8. Obráťte systém hore dnom a súčasne držte piest striekačky stlačený. Natiahnite roztok pomaly do striekačky vyťahovaním piestu. |
|
9. Po natiahnutí roztoku do striekačky, uchopte pevne valec striekačky (piest smeruje stále dole) a odpojte priehľadný adaptér Mix2Vial setu od striekačky. |
Podanie
Tento roztok má byť podaný pomaly intravenóznou (i.v.) injekciou alebo infúziou (4 ml/minútu).
4. Možné vedľajšie účinky
Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.
Prosím, okamžite vyhľadajte svojho lekára:
-
ak sa vyskytne akýkoľvek vedľajší účinok, alebo
-
ak spozorujete akékoľvek vedľajšie účinky, ktoré nie sú popísané v tejto písomnej informácii pre používateľa
Vedľajšie účinky pri užívaní Berinertu sú zriedkavé.
Nasledujúce vedľajšie účinky boli spozorované zriedkavo (u 1 a viacej ako 1 z 10 000 pacientov a menej ako u 1 z 1 000 pacientov):
-
Existuje riziko zvýšenej tvorby krvných zrazenín, pokiaľ sa liek používa na prevenciu alebo liečbu „capillary leak“ syndrómu (výtok kvapalín z malých krvných ciev do tkaniva), napríklad počas alebo po chirurgickej operácii srdca so zavedeným mimotelovým obehom: Pozri časť 2. Čo potrebujete vedieť predtým, ako použijete Berinert).
-
Zvýšená telesná teplota, rovnako aj pálenie a pichanie v mieste, kde bola injekcia podaná.
-
Reakcie z precitlivenosti a alergické reakcie (ako nepravidelný tep srdca, rýchlejší tep srdca, pokles krvného tlaku, sčervenanie kože, kožná vyrážka, dýchacie ťažkosti, bolesť hlavy, závraty, nevoľnosť).
Vo veľmi zriedkavých prípadoch (menej ako u 1 z 10 000 pacientov alebo v jednotlivých prípadoch) sa môžu zhoršiť reakcie z precitlivenosti až do šoku.
Hlásenie vedľajších účinkov
Ak sa u vás vyskytne akýkoľvek vedľajší účinok, obráťte sa na svojho lekára alebo lekárnika alebo zdravotnú sestru. To sa týka aj akýchkoľvek vedľajších účinkov, ktoré nie sú uvedené v tejto písomnej informácii pre používateľa. Vedľajšie účinky môžete hlásiť aj priamo prostredníctvom národného systému hlásenia uvedeného v Prílohe V.Hlásením vedľajších účinkov môžete prispieť k získaniu ďalších informácií o bezpečnosti tohto lieku.
5. Ako uchovávať Berinert
-
Uchovávajte mimo dohľadu a dosahu detí.
-
Nepoužívajte Berinert po dátume exspirácie, ktorý je uvedený na štítku a na škatuľke.
-
Uchovávajte pri teplote neprevyšujúcej 25 C.
-
Neuchovávajte v mrazničke.
-
Uchovávajte injekčnú liekovku v škatuľke na ochranu pred svetlom.
-
Berinert neobsahuje konzervačné látky, preto pripravený roztok sa má použiť okamžite, pokiaľ je to možné.
-
Ak pripravený roztok nie je podaný okamžite, musí sa použiť do 8 hodín a uchovávať v injekčnej liekovke.
6. Obsah balenia a ďalšie informácie
Čo Berinert obsahuje
Liečivo je:
ľudský inhibítor C1‑esterázy (500 IU/liekovka; po rekonštitúcii 50 IU/ml)
Pre ďalšiu informáciu pozri časť „Nasledujúca informácia je určená len pre lekárov a zdravotníckych pracovníkov“
Ďalšie zložky sú:
Glycín, chlorid sodný, trinátriumcitrát.
Pozri posledný odsek časti 2. „Berinert obsahuje“.
Rozpúšťadlo:Voda na injekciu
Ako vyzerá Berinert a obsah balenia
Berinert je vo forme bieleho prášku a je dodávaný s vodou na injekciu ako rozpúšťadlom. Pripravený roztok má byť bezfarebný a číry.
Obsah balenia
Balenie 500 IU obsahuje:
1 injekčná liekovka s práškom
(500 IU)
1 injekčná liekovka s 10 ml vody na injekciu
Balenie aplikačnej súpravy
obsahuje:
1 filtračná prenosová súprava 20/20
1 jednorazová 10 ml injekčná striekačka
1 súprava na podanie do žily
2 alkoholové tampóny
1 nesterilná náplasť
Držiteľ rozhodnutia o registrácii a výrobca
CSL Behring GmbH
Emil-von-Behring-Straße 76
35041 Marburg
Nemecko
Liek je schválený v členských štátoch Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) pod nasledovnými názvami:
Berinert 500 IE Pulver und
Lösungsmittel zur Herstellung einer
Injektions- oder Infusionslösung Rakúsko
Berinert 500 Belgicko, Cyprus, Nemecko, Grécko, Luxembursko, Poľsko
Berinert 500, 500 IU Powder and solvent
for solution for injection/infusion Bulharsko
Berinert 500 IU______________________ Česká republika, Slovensko
Berinert Dánsko, Taliansko, Portugalsko
Berinert 500 IU, injektio/infuusiokuiva-aine
ja liuotin, liuosta varten Fínsko
Berinert 500 UI, poudre et solvant pour
solution injectable/perfusion Francúzsko
Berinert 500 NE por és oldószer
oldatos injekcióhoz vagy infúzióhoz Maďarsko
Berinert 500 IU pulver og væske til
injeksjons-/infusjonsvæske, oppløsning Nórsko
Berinert P 500 UI, pulbere şi solvent
pentru soluţie injectabilă/perfuzabilă Rumunsko
Berinert 500 i.e. prašek in vehikel za
raztopino za injiciranje / infundiranje Slovinsko
Berinert500 UI Polvo para solución
inyectable y para perfusión Španielsko
Berinert 500 IE, pulver och vätska till
injektions-/infusionsvätska, lösning_______ Švédsko
Berinert 500 IU powder and solvent
for solution for injection/infusion Veľká Británia
Táto písomná informácia pre používateľa bola naposledy aktualizovaná v 05/ 2015.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------––––––––
Nasledujúca informácia je určená len pre zdravotníckych pracovníkov:
KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE
Účinnosťinhibítora C1-esterázy sa vyjadrujev medzinárodnýchjednotkách(IU) avzťahuje sa kaktuálnemuWHO štandarduprelieky s inhibítorom C1-esterázy.
8 / 7
Súhrn údajov o lieku
SÚHRN CHARAKTERISTICKÝCH VLASTNOSTÍ LIEKU
-
Názov lieku
Berinert 500 IU
prášok a rozpúšťadlo na injekčný/infúzny roztok
Berinert 1500 IU
prášok a rozpúšťadlo na injekčný roztok
-
kvalitatívne a kvantitatívne zloženie
Liečivo: ľudský inhibítor C1‑esterázy
Berinert 500 IU obsahuje 500 IU v jednej injekčnej liekovke.
Berinert 1500 IU obsahuje 1500 IU v jednej injekčnej liekovke.
Účinnosťinhibítora C1-esterázy sa vyjadruje v medzinárodných jednotkách(IU) avzťahuje sa k aktuálnemuWHO štandardupre lieky s inhibítorom C1-esterázy.
Berinert 500 IU obsahuje 50 IU/ml inhibítora C1‑esterázy po rekonštitúcii s 10 ml vody na injekciu.
Berinert 1500 IU obsahuje 500 IU/ml inhibítora C1‑esterázy po rekonštitúcii s 3 ml vody na injekciu.
Celkový obsah proteínov v 500 IU roztoku po rekonštitúcii je 6,5 mg/ml.
Celkový obsah proteínov v 1500 IU roztoku po rekonštitúcii je 65 mg/ml.
Pomocné látky so známym účinkom:
100 ml roztoku obsahuje do 486 mg (približne 21 mmol) sodíka.
Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.
-
lieková forma
Berinert 500 IU:
Prášok a rozpúšťadlo na injekčný/infúzny roztok.
Berinert 1500 IU:
Prášok a rozpúšťadlo na injekčný roztok.
Biely prášok.
-
Klinické údaje
-
Terapeutické indikácie
Dedičný angioedém typu I a II (HAE).
Liečba a predoperačná prevencia akútnych príhod.
-
Dávkovanie a spôsob podávania
Liečba sa má začať pod dohľadom lekára, ktorý má skúsenosti s liečbou deficiencie inhibítora C1‑esterázy.
Dávkovanie
Dospelí
Liečba akútnych atakov angioedému:
20 IU na kilogram telesnej hmotnosti (20 IU/kg b.w.).
Predoperačná prevencia atakov angioedému:
1000 IU menej ako 6 hodín pred lekárskym, stomatologickým alebo chirurgickým zákrokom.
Pediatrická populácia
Liečba akútnych záchvatov angioedému:
20 IU na kilogram telesnej hmotnosti (20 IU/kg b.w.).
Predoperačná prevencia atakov angioedému:
15 až 30 IU na kilogram telesnej hmotnosti (15 – 30 IU/kg b.w.) menej ako 6 hodín pred lekárskym, stomatologickým alebo chirurgickým zákrokom. Dávka má byť stanovená tak, aby zohľadnila klinické okolnosti (napr. typ zákroku a závažnosť ochorenia).
Spôsob podávania
Berinert sa rekonštituuje podľa inštrukcií uvedených v časti 6.6. Roztok po rekonštitúcii pre
-
Berinert 500 IU musí byť bezfarebný a číry,
-
Berinert 1500 IU musí byť bezfarebný a číry až mierne opalescenčný.
Roztok sa podáva pomalou i.v. injekciou. Berinert 500 IU sa môže podávať aj ako infúzia (4 ml/minútu).
-
Kontraindikácie
Precitlivenosť na liečivo alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.
-
Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
Pacientom so známou náchylnosťou k alergiám majú byť profylakticky podávané antihistaminiká a kortikosteroidy.
Ak sa vyskytnú alergické reakcie alebo reakcie anafylaktického typu, podávanie Berinertu má byť okamžite zastavené (napríklad prerušenie podávania injekcie alebo infúzie) a má sa začať vhodná liečba. Liečebné opatrenia závisia od typu a závažnosti nežiaduceho účinku. Treba sa riadiť štandardnými lekárskymi postupmi pre liečbu šoku.
U pacientov s laryngeálnym edémom sa vyžaduje obzvlášť pozorné sledovanie a liečebná pohotovosť pre naliehavé stavy.
Nepovolené použitie alebo liečba „capillary-leak“ (CLS) syndrómu pomocou Berinertu sa neodporúča (pozri tiež časť 4.8).
Berinert obsahuje sodík v koncentrácii 486 mg (približne 21 mmol) na 100 ml roztoku. Musí sa to zohľadniť, ak sú pacienti na diéte so zníženým obsahom sodíka.
Domácaliečbaa auto-aplikácia
Dostupné sú obmedzenéúdaje o použitítohto liekuv domácejliečbe alebo auto-aplikácii. Potenciálneriziká spojené sdomácouliečbou sú v podávaní lieku sebe samému ako aj vo zvládnutí nežiaducich účinkov, najmä precitlivenosti. Lekár určí pre ktorého pacienta je vhodná domáca liečba a zabezpečí adekvátne vyškolenie podávania a toto preveruje v pravidelných intervaloch.
Vírusová bezpečnosť
Medzi štandardné opatrenia na predchádzanie infekciám, ktoré sú následkom podávania liekov vyrábaných z ľudskej krvi alebo plazmy zahŕňajú výber darcov, kontrolu jednotlivých odberov a poolov plazmy na špecifické infekčné markery a zaradenie účinných výrobných krokov na inaktiváciu/odstránenie vírusov. Napriek týmto opatreniam pri podávaní liekov pripravených z ľudskej krvi alebo plazmy nie je možné úplne vylúčiť možnosť prenosu infekcie. Platí to aj pre akékoľvek neznáme alebo práve objavené vírusy a iné patogény.
Vykonané opatrenia sú účinné proti obaleným vírusom ako je HIV, HBV, HCV a neobaleným vírusom ako je HAV a parvovírus B19.
U pacientov s pravidelným alebo opakovaným príjmom liekov získavaných z ľudskej krvi alebo plazmy sa musí zvážiť vhodné očkovanie (hepatitída typu A a B).
Je nevyhnutné, aby sa po každom podaní Berinertu pacientovi zaznamenal názov a číslo šarže podaného lieku, aby sa udržiavali záznamy o prepojení medzi pacientom a šaržou podaného lieku.
-
Liekové a iné interakcie
Neuskutočnili sa žiadne interakčné štúdie.
-
Fertilita, gravidita a laktácia
Gravidita
Je iba obmedzené množstvo údajov, ktoré nepoukazujú na zvýšené riziko použitia Berinertu u gravidných žien. Berinert je fyziologická zložka ľudskej plazmy. Z týchto dôvodov neboli uskutočnené štúdie reprodukčnej a vývojovej toxicity na zvieratách a neočakávajú sa žiadne nežiaduce účinky na fertilitu, pre- a postnatálny vývoj u ľudí.
Preto sa má Berinert podávať gravidným ženám iba v prípade nutnosti.
Laktácia
Nie je známe, či sa Berinert vylučuje do materského mlieka, ale pre vysokú molekulovú hmotnosť je prestup lieku Berinert do materského mlieka nepravdepodobný. U žien, ktoré trpia na dedičný angioedém, je však dojčenie problematické. Musí sa zvážiť, či prerušiť dojčenie alebo prerušiť liečbu Berinertom, pričom je potrebné zobrať do úvahy prínos dojčenia pre dieťa a prínos liečby pre matku.
Fertilita
Berinert je fyziologickou zložkou
ľudskej plazmy. Z tohto dôvodu sa
neuskutočnili žiadne štúdie reprodukčnej a vývojovej toxicity na
zvieratách a neočakávajú sa žiadne nežiaduce účinky na fertilitu,
embryonálny a postnatálny vývoj u ľudí.
-
Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
Berinert nemá žiadny alebo má zanedbateľný vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.
-
Nežiaduce účinky
Nasledujúce nežiaduce účinky sú popísané na základe postmarketingových skúseností ako aj vedeckej literatúry. Pre ich klasifikáciu sú použité tieto štandardné kategórie frekvencií výskytu:
Veľmi časté ³1/10
Časté ³1/100 až < 1/10
Menej časté ³1/1 000 až < 1/100
Zriedkavé ³1/10 000 až <
1/1 000
Veľmi zriedkavé < 1/10 000 (vrátane jednotlivých
hlásených prípadov)
Nežiaduce reakcie pri podávaní Berinertu sú zriedkavé.
Trieda orgánových systémov |
Veľmi časté |
Časté |
Menej časté |
Zriedkavé |
Veľmi zriedkavé |
Poruchy ciev |
|
|
|
Vývoj trombózy* |
|
Celkové poruchy |
|
|
|
Zvýšená teplota, reakcie v mieste vpichu |
|
Poruchy imunitného systému |
|
|
|
Alergické reakcie alebo reakcie anafylaktického typu (napr. tachykardia, hypertenzia, hypotenzia, nával krvi, žihľavka, skrátený dych, bolesť hlavy, závrat, nauzea |
Šok |
* Pri pokusnom podaní vysokých dávok Berinertu na profylaxiu alebo liečbu „capillary‑leak“ (CLS)syndrómu pred, počas alebo po operácii srdca s mimotelovým krvným obehu (nepovolená indikácia a dávka), v individuálnych prípadoch s následkom úmrtia.
Informácie o bezpečnosti vzhľadom na prenos infekcií, pozri časť 4.4.
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie prostredníctvom národného systému hlásenia uvedeného v Prílohe V.
-
Predávkovanie
Nebol hlásený žiadny prípad predávkovania.
-
farmakologické vlastnosti
-
Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: C1-inhibítor, derivát plazmy
ATC kód: B06AC01
Inhibítor C1‑esterázy je plazmatický glykoproteín s molekulovou hmotnosťou 105 kDa a obsahom uhľohydrátovej zložky 40 %. Jeho koncentrácia v ľudskej plazme je približne 240 mg/l. Inhibítor C1‑esterázy sa okrem ľudskej plazmy vyskytuje v placente, v bunkách pečene, monocytoch a krvných doštičkách.
Inhibítor C1‑esterázy patrí do systému inhibítorov serínových proteináz (serpín) ľudskej plazmy spolu s inými proteínmi ako antitrombín III, ‑2‑antiplazmín, ‑1‑antitrypsín a iné.
Za fyziologických podmienok inhibítor C-1 esterázy blokuje klasickú cestu komplementového systému tým, že inaktivuje enzymatické aktívne zložky C1s a C1r. Aktívny enzým vytvára komplex s inhibítorom v stechiometrickom pomere 1:1.
Inhibítor C1‑esterázy predstavuje tiež najdôležitejší inhibítor kontaktnej aktivácie koagulácie; inhibuje faktor XIIa a jeho fragmenty. Okrem toho, popri ‑2‑makroglobulíne, slúži ako hlavný inhibítor plazmatického kalikreínu.
Liečebný účinok Berinertu na dedičný angioedém spočíva v náhrade chýbajúcej aktivity inhibítora C1‑esterázy.
-
Farmakokinetické vlastnosti
Liek sa má podávať intravenózne a je okamžite dostupný v plazme v koncentrácii zodpovedajúcej podanej dávke.
Farmakokinetické vlastnosti Berinertu boli skúmané v dvoch klinických štúdiách.
Klinická štúdia fázy I uskutočnená na 15 zdravých osobách poskytla farmakokinetické údaje (PK), ktoré sa použili na hodnotenie relatívnej biologickej dostupnosti liekov Berinert 1500 IU a Berinert 500 IU. Preukázala sa porovnateľná biologická dostupnosť pre obidve prezentácie Berinertu.
Pre koncentrácie C1-INH antigénu boli pomery geometrických priemerov (90 % IS) Cmaxa AUC0-last 1,02 (0,99; 1,04) a 1,02 (0,99;1,05). Biologický polčas bol odhadnutý u podskupiny osôb nekompartmentovou PK analýzou. Priemerný biologický polčas Berinertu 1500 IU bol 87,7 hodiny a Berinertu 500 IU bol 91,4 hodiny.
Farmakokinetické vlastnosti sa sledovali u pacientov s dedičným angioedémom (34 pacientov bolo starších ako 18 rokov, 6 pacientov bolo mladších ako 18 rokov). Z týchto pacientov bolo 15 pacientov na profylaktickej liečbe (s častými/závažnými atakmi) a 25 pacientom s menej častými/miernymi atakmi sa liek podával v prípade potreby. Údaje sa získavali v období medzi atakmi.
Najčastejšie zistená in vivo recovery (IVR) bola 86,7 % (rozsah: 54,0 – 254,1 %). IVR zistená u detí bola nepatrne vyššia (98,2 %; rozsah 69,2 – 106,8 %) ako u dospelých (82,5 %; rozsah 54,0 – 254,1 %). Pacienti so závažnými atakmi mali vyššiu IVR (101,4 %) v porovnaní s pacientmi s miernymi atakmi (75,8 %; rozsah 57,2 – 195,9 %).
Stredné zvýšenie aktivity bolo 2,3 %/IU/kg telesnej hmotnosti (rozsah: 1,4 – 6,9 %/IU/kg telesnej hmotnosti). Rozdiel medzi dospelými a deťmi nebol významný. Pacienti so závažnými atakmi vykazovali nepatrne vyššie zvýšenie aktivity (2,9; rozsah 1,4 – 6,9 %/IU/kg ) ako pacienti s miernymi atakmi (2,1; rozsah: 1,5 – 5,1 %/IU/kg).
Maximálna koncentrácia aktivity inhibítora C1‑esterázy v plazme bola dosiahnutá do 0,8 hodiny po podaní Berinertu. Medzi rôznymi skupinami pacientov neboli zaznamenané významné rozdiely.
Stredný biologický polčas bol 36,1 hodín. Tento polčas bol nepatrne kratší u detí (32,9 hodín) ako u dospelých (36,1 hodín) a u pacientov so závažnými atakmi (30,9 hodín) ako u pacientov s miernymi atakmi (37,0 hodín).
-
Predklinické údaje o bezpečnosti
Berinert obsahuje ako liečivo inhibítor C1‑esterázy. Je vyrobené z ľudskej plazmy a pôsobí ako endogénna zložka plazmy. Pri podaní jednorazovej dávky Berinertu potkanom a myšiam a opakovanom podávaní dávky potkanom sa nepreukázala toxicita.
Predklinické štúdie na laboratórnych zvieratách s podávaním opakovanej dávky na vyšetrenie karcinogenity a reprodukčnej toxicity sa nemohli robiť z dôvodu tvorby protilátok po aplikácii heterológnych ľudských proteínov.
In vitroOuchterlonyho test a in vivoPCA model na morčatách nedokázali u pasterizovaného Berinertu prítomnosť nových vzniknutých antigénnych determinantov.
Testy in vivo na trombogenicitu boli vykonané u králikov s dávkami Berinertu až 800 IU/kg. Nepreukázalo sa žiadne rizikotrombózy spojené s intravenóznym podaním Berinertu až do dávky 800 IU/kg.
Štúdie lokálnej tolerancie na králikoch dokázali, že Berinert po intravenóznej, subkutánnej, intra-arteriálnej a intramuskulárnej aplikácii bol klinicky, lokálne a histologicky dobre tolerovaný.
-
farmaceutické informácie
-
Zoznam pomocných látok
Prášok:
glycín
chlorid sodný
trinátriumcitrát
Rozpúšťadlo:
voda na injekciu
-
Inkompatibility
Nevykonali sa štúdie kompatibility, preto sa tento liek nesmie miešať s inými liekmi a rozpúšťadlami v injekčnej striekačke/infúznej súprave.
-
Čas použiteľnosti
Berinert 500 IU: 30 mesiacov
Berinert 1500 IU: 36 mesiacov
Fyzikálno-chemická stabilita po rekonštitúcii bola preukázaná počas 48 hodín pri izbovej teplote (max. 25 °C). Z mikrobiologického hľadiska a vzhľadom na to, že Berinert neobsahuje žiadne konzervačné látky, sa má pripravený roztok použiť okamžite. Ak sa však nepodá okamžite, možno ho skladovať max. 8 hodín pri izbovej teplote. Rekonštituovaný liek sa uchováva len v injekčnej liekovke.
-
Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Berinert 500 IU: Uchovávajte pri teplote neprevyšujúcej 25 °C.
Berinert 1500 IU: Uchovávajte pri teplote neprevyšujúcej 30 °C.
Neuchovávajte v mrazničke.
Injekčnú liekovku uchovávajte vo vonkajšom obale na ochranu pred svetlom.
Podmienky na uchovávanie po rekonštitúcii lieku, pozri časť 6.3.
-
Druh obalu a obsah balenia
Prášok (500 IU/1500 IU) v injekčnej liekovke (sklo typu II) so zátkou (brómbutylová pryž), viečkom (hliník) a odklopiteľným krytom (plast).
Rozpúšťadlo 10 ml (Berinert 500 IU) alebo 3 ml (Berinert 1500 IU) v injekčnej liekovke (sklo typu I) so zátkou (chlórbutylová pryž), viečkom (hliník) a odklopiteľným krytom (plast).
Aplikačná súprava: 1 filtračná prenosová súprava 20/20, 1 jednorazová injekčná striekačka (Berinert 500 IU: 10 ml, Berinert 1500 IU: 5 ml), 1 súprava na podanie do žily, 2 alkoholové tampóny, 1 náplasť.
Veľkosť balenia: 1
-
Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom
Nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku má byť zlikvidovaný v súlade s národnými požiadavkami.
Spôsob podania
Všeobecné pokyny
-
Roztok Berinertu 500 IU má byť bezfarebný a číry.
-
Roztok Berinertu 1500 IU má byť bezfarebný a číry až mierne opalescenčný.
-
Po filtrácii alebo natiahnutí z liekovky (pozri nižšie) je potrebné roztok pred podaním skontrolovať, či neobsahuje častice alebo nezmenil farbu.
-
Nepoužívajte roztoky, ktoré sú zakalené alebo obsahujú častice.
-
Rekonštitúcia a vyprázdnenie injekčnej liekovky sa musí robiť v aseptických podmienkach. Použite injekčnú striekačku dodávanú s liekom.
Rekonštitúcia
Zohrejte rozpúšťadlo na izbovú teplotu. Pred otvorením Mix2Vial balenia zaistite, že odklopiteľné viečka z liekovky so substanciou a rozpúšťadlom sú odstránené a zátky očistené antiseptickým roztokom a vysušené.
|
1. Otvorte Mix2Vial balenie vyklopením viečka. Nevyťahujte Mix2Vial z blistra! |
|
2. Postavte injekčnú liekovku s rozpúšťadlom na rovný a čistý povrch a pevne ju držte. Uchopte Mix2Vial spoločne s blistrom a zatlačte hrot konca modrého adaptéru priamo dole cez zátku inekčnej liekovky s rozpúšťadlom. |
|
3. Opatrne odstráňte blister zo súpravy Mix2Vial tak, že ho držíte za okraj a ťaháte zvislo hore. Presvedčte sa, že ste vytiahli iba blistrový obal a nie Mix2Vial súpravu. |
|
4. Postavte injekčnú liekovku s liekom na rovný a tvrdý povrch. Obráťte injekčnú liekovku s rozpúšťadlom a pripojeným setom Mix2Vial a zatlačte hrot priehľadného konca adaptéra rovno dole cez zátku injekčnej liekovky s liekom. Rozpúšťadlo sa automaticky nasaje do injekčnej liekovky s liekom. |
|
5. Uchopte jednou rukou časť setu uchytenú na injekčnej liekovke s liekom a druhou rukou časť setu uchytenú na injekčnej liekovke s rozpúšťadlom a rozskrutkujte set opatrne na dve časti. Odstráňte injekčnú liekovku s rozpúšťadlom a pripojeným modrým adaptérom Mix2Vial setu. |
|
6. Jemne otáčate injekčnú liekovku s liekom s pripojeným priehľadným adaptérom, kým sa liek úplne nerozpustí. Nepretrepávajte. |
|
7. Nasajte vzduch do prázdnej sterilnej injekčnej striekačky. Použite injekčnú striekačku dodávanú s liekom. Kým je injekčná liekovka s liekom postavená dnom dole, spojte injekčnú striekačku s koncovkou Luer Lock setu Mix2Vial a vstreknite vzduch do injekčnej liekovky s liekom. |
Natiahnutie a aplikácia
|
8. Obráťte systém hore dnom a súčasne držte piest injekčnej striekačky stlačený. Natiahnite roztok pomaly do injekčnej striekačky vyťahovaním piestu. |
|
9. Po natiahnutí roztoku do injekčnej striekačky, uchopte pevne valec injekčnej striekačky (piest smeruje stále dole) a odpojte priehľadný adaptér Mix2Vial setu od injekčnej striekačky. |
-
DržiteĽ rozhodnutIA o registrácii
CSL Behring
GmbH
Emil-von-Behring-Straße 76
35041 Marburg
Nemecko
-
Registračné číslA
Berinert 500 IU: 16/0111/09-S
Berinert 1500 IU: 16/0167/15-S
-
Dátum prvej registrácie/predĹženia registrácie
Dátum prvej registrácie:
Berinert 500 IU: 24. februára 2009
Berinert 1500 IU :
Dátum posledného predĺženia registrácie:
Berinert 500 IU: 19. novembra 2013
-
Dátum revízie textu
05/2015
10