+ ipil.sk

Cisplatin Kabi 1 mg/ml



Príbalový leták


Písomná informácia pre používateľa


Cisplatin Kabi 1 mg/ml

infúzny koncentrát

Cisplatina


Pozorne si prečítajte celú písomnú informáciu predtým, ako začnete používať tento liek, pretože obsahuje pre vás dôležité informácie.

  • Túto písomnú informáciu si uschovajte. Možno bude potrebné, aby ste si ju znovu prečítali.

  • Ak máte akékoľvek ďalšie otázky, obráťte sa na svojho lekára alebo lekárnika alebo zdravotnú sestru.

- Ak sa u vás vyskytne akýkoľvek vedľajší účinok, obráťte sa na svojho lekára, alebo lekárnika alebo zdravotnú sestru. To sa týka aj akýchkoľvek vedľajších účinkov, ktoré nie sú uvedené v tejto písomnej informácii pre používateľa. Pozri časť 4.


V tejto písomnej informácii pre používateľa sa dozviete:

1. Čo je Cisplatin Kabi a na čo sa používa

2. Čo potrebujete vedieť predtým, ako použijete Cisplatin Kabi

3. Ako používať Cisplatin Kabi

4. Možné vedľajšie účinky

5. Ako uchovávať Cisplatin Kabi

6. Obsah balenia a ďalšie informácie


1. Čo je Cisplatin Kabi a na čo sa používa


Cisplatina patrí do skupiny liekov nazývaných cytostatiká, ktoré sa používajú na liečbu rakoviny. Cisplatina sa môže používať samotná ale častejšie sa používa v kombinácii s inými cytostatikami (liekmi na liečbu rakoviny).


Na čo sa používa?

Cisplatina sa používa na liečbu rakoviny semenníkov, vaječníkov, močového mechúra, hlavy a krku a pľúc. Cisplatina sa v kombinácii s rádioterapiou používa na liečbu rakoviny krčka maternice.


Váš lekár vám poskytne viac informácii.


2. Čo potrebuje vedieť predtým, ako použijete Cisplatin Kabi


Nepoužívajte Cisplatin Kabi:

  • ak ste alergický (precitlivený) na cisplatinu alebo iné zlúčeniny platiny, alebo na ktorúkoľvek z ďalších zložiek tohto lieku (uvedených v časti 6).

  • ak máte problémy s obličkami (poruchu funkcie obličiek),

  • ak máte nedostatok tekutín,

  • ak máte výrazne utlmenú činnosť kostnej drene, ktorej príznakmi môžu byť: nadmerná únava, ľahká tvorba modrín alebo krvácania, výskyt infekcií,

  • ak máte poškodený sluch,

  • ak máte poruchu nervového systému spôsobenú cisplatinou,

  • ak dojčíte,

  • pri kombinácii s očkovacou látkou proti žltej zimnici alebo fenytoínom (pozri nižšie „Iné lieky a Cisplatin Kabi“).


Upozornenia a opatrenia

Predtým, ako začnete používať cisplatinu, obráťte sa na svojho lekára, lekárnika alebo zdravotnú sestru.


  • Váš lekár vám urobí vyšetrenia, aby stanovil hladiny vápnika, sodíka, draslíka a horčíka v krvi a skontroluje vám tiež krvný obraz a činnosť pečene, obličiek a neurologické funkcie.

  • Cisplatina sa môže podávať iba pod prísnym dohľadom kvalifikovaného lekára so skúsenosťami s podávaním chemoterapie.

  • Pred každým podaním cisplatiny vám vyšetria sluch.

  • Ak trpíte poruchou nervového systému (periférnou neuropatiou), ktorá nie je spôsobená cisplatinou.

  • Ak trpíte infekciou, poraďte sa so svojím lekárom.

  • Ak plánujete splodiť dieťa (pozri časť „Tehotenstvo, dojčenie a plodnosť“).

  • Pri rozliatí cisplatiny sa musí kontaminovaná koža okamžite umyť vodou a mydlom. Ak sa cisplatina podá mimo krvných ciev, podávanie sa musí okamžite zastaviť. Prienik cisplatiny do tkanív môže spôsobiť poškodenie tkanív (celulitídu, fibrózu a nekrózu).


Poraďte sa, prosím, so svojím lekárom aj v prípade, ak sa vás vyššie uvedené týkalo kedykoľvek v minulosti.


Iné lieky a Cisplatin Kabi


Uvedomte si, prosím, že toto sa môže týkať aj liekov, ktoré ste užívali nedávno alebo budete v budúcnosti užívať súbežne.


Ak teraz užívate, alebo ste v poslednom čase užívali, či práve budete užívať ďalšie lieky, vrátane liekov, ktorých výdaj nie je viazaný na lekársky predpis, oznámte to svojmu lekárovi alebo lekárnikovi.


  • Súbežné použitie liekov, ktoré utlmujú činnosť kostnej drene alebo rádioterapia môžu zosilniť nežiaduce účinky cisplatiny na kostnú dreň.

  • Škodlivý účinok cisplatiny sa môže zvýšiť, ak sa súbežne podáva s inými cytostatikami (lieky na liečbu rakoviny) ako sú bleomycín alebo metotrexát.

  • Lieky na liečbu vysokého krvného tlaku (antihypertenzíva, ktoré obsahujú furosemid, hydralazín, diazoxid a propranolol) môžu zvýšiť škodlivý účinok cisplatiny na obličky.

  • Škodlivý účinok cisplatiny môže závažne ovplyvniť obličky, keď sa podáva súbežne s liekmi, ktoré môžu vyvolať vedľajšie účinky na obličky, ako sú lieky na predchádzanie/liečbu niektorých infekcií (antibiotiká: cefalosporíny, aminoglykozidy a/alebo amfotericín B) a kontrastné látky.

  • Škodlivý účinok cisplatiny môže ovplyvniť schopnosť počuť, ak sa súbežne podáva s liekmi, ktoré môžu mať vedľajšie účinky na sluch, ako sú aminogkykozidy.

  • Ak počas liečby cisplatinou užívate lieky na liečbu dny (napr. alopurinol, kolchicín, probenecid a/alebo sulfinpyrazón), je potrebné dávkovanie týchto liekov upraviť.

  • Podávanie liekov, ktoré zvyšujú rýchlosť vylučovania moču (kľučkové diuretiká) v kombinácii s cisplatinou (dávka cisplatiny: viac ako 60 mg/m2, vylučovanie moču: menej ako 1 000 ml počas 24 hodín) môže viesť k škodlivým účinkom na obličky a sluch.

  • Prvé príznaky poškodenia sluchu (závrat a/alebo hučanie v ušiach) môžu zostať skryté, ak vám počas liečby cisplatinou podávajú aj lieky na liečbu precitlivenosti (antihistaminiká, ako je buklizín, cyklizín, loxapín, meklozín, fenotiazíny, tioxantény a/alebo trimetobenzamidy).

  • Cisplatina podávaná v kombinácii s ifosfamidom môže viesť k poškodeniu sluchu.

  • Účinky liečby cisplatinou sa môžu znížiť súbežným podávaním pyridoxínu a hexametylmelamínu.

  • Cisplatina podávaná v kombinácii s bleomycínom a vinblastínom môže spôsobiť bledé alebo modré sfarbenie prstov na rukách a/alebo na nohách (Raynaudov fenomén).

  • Podávanie cisplatiny pred liečbou paklitaxelom alebo v kombinácii s docetaxelom môže viesť k závažnému poškodeniu nervového systému.

  • Podávanie cisplatiny v kombinácii s bleomycínom a etopozidom môže znížiť hladinu lítia v krvi. Preto je potrebné pravidelne kontrolovať hladinu lítia.

  • Cisplatina znižuje účinky fenytoínu pri liečbe epilepsie.

  • Penicilamín a iné chelátotvorné látky môžu znížiť účinnosť cisplatiny.

  • Cisplatina môže mať nežiaduci vplyv na účinnosť liekov, ktoré zabraňujú zrážaniu krvi (antikoagulanciá). Zrážanlivosť krvi sa má preto počas kombinovanej liečby kontrolovať častejšie.

  • Cisplatina a cyklosporín môžu viesť k potlačeniu imunitného systému spojeného s rizikom zvýšenej tvorby bielych krviniek (lymfocytov- druh bielych krviniek).

  • Počas troch mesiacov po ukončení liečby cisplatinou sa nesmiete dať zaočkovať akoukoľvek očkovacou látkou obsahujúcou živé vírusy.

  • Keď podstupujete liečbu cisplatinou, nesmiete sa dať zaočkovať očkovacou látkou proti žltej zimnici (pozri tiež „Nepoužívajte Cisplatin Kabi“).


Tehotenstvo, dojčenie a plodnosť


Tehotenstvo

Predtým ako začnete používať alebo vám podajú tento liek, poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom.


Cisplatina sa nesmie používať počas tehotenstva, pokiaľ to jasne neurčí váš lekár. Musíte používať účinnú antikoncepciu počas liečby a minimálne 6 mesiacov po ukončení liečby cisplatinou.


Dojčenie

Počas liečby cisplatinou nesmiete dojčiť.


Plodnosť

Pacientom mužského pohlavia, ktorí sa liečia cisplatinou sa odporúča, aby počas liečby a minimálne 6 mesiacov po liečbe nesplodili dieťa. Okrem toho sa týmto pacientom odporúča, aby sa pred začiatkom liečby cisplatinou informovali o možnosti zmrazenia spermií.


Ak ste tehotná alebo dojčíte, ak si myslíte, že ste tehotná alebo ak plánujete otehotnieť, poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom predtým, ako začnete užívať tento liek.


Vedenie vozidiel a obsluha strojov

Cisplatina môže vyvolať vedľajšie účinky ako je ospalosť a/alebo vracanie. Ak trpíte niektorým z týchto stavov nesmiete obsluhovať žiadne stroje, ktoré vyžadujú absolútnu pozornosť.


Cisplatin Kabi obsahuje sodík

Tento liek obsahuje menej ako 1 mmol sodíka (9 mg) v 1 ml, t.j. v podstate zanedbateľné množstvo sodíka.


Má sa to vziať do úvahy ak ste na diéte s kontrolovaným obsahom sodíka.


3. Ako používať Cisplatin Kabi


Dávkovanie a spôsob podávania

Cisplatinu má podávať iba odborník na liečbu rakoviny. Koncentrát sa riedi roztokom chloridu sodného, ktorý obsahuje glukózu.


Cisplatina sa podáva výlučne injekciou do žily (vnútrožilovou infúziou).


Cisplatina nesmie prísť do kontaktu so žiadnym materiálom obsahujúcim hliník.


Odporúčaná dávka závisí od vášho zdravotného stavu, od očakávaných účinkov liečby a od toho či sa cisplatina podáva samotná (monoterapia) alebo v kombinácii s inými liekmi (kombinovaná chemoterapia).


Cisplatina (monoterapia):

Odporúča sa nasledovné dávkovanie:

  • Jednorazová dávka 50 – 120 mg/m2 telesného povrchu, každé 3 až 4 týždne.

  • 15 – 20 mg/m2 telesného povrchu počas 5 po sebe nasledujúcich dní, každé 3 až 4 týždne.


Cisplatina v kombinácii s inými chemoterapeutickými liekmi (kombinovaná chemoterapia):

  • 20 mg/m² alebo viac, jedenkrát každé 3 až 4 týždne.


Na liečbu rakoviny krčka maternice sa cisplatina používa v kombinácii s rádioterapiou.

  • Zvyčajná dávka je 40 mg/m2 týždenne počas 6 týždňov.


Aby sa zabránilo problémom s obličkami, alebo aby sa tieto problémy zmiernili, poučia vás, aby ste 24 hodín po liečbe cisplatinou pili veľké množstvá vody.


Ak ste presvedčený že ste dostali viac cisplatiny, ako máte

Váš lekár zabezpečí, aby ste dostali správnu dávku na vaše ochorenie. V prípade predávkovania môžete spozorovať zhoršenie vedľajších účinkov. Váš lekár vám môže poskytnúť symptomatickú liečbu (liečbu príznakov) týchto vedľajších účinkov. Ak si myslíte, že ste dostali príliš veľa cisplatiny, okamžite to oznámte svojmu lekárovi.


Ak máte akékoľvek ďalšie otázky týkajúce sa použitia tohto lieku, opýtajte sa svojho lekára.


4. Možné vedľajšie účinky


Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.


Ak sa u vás vyskytne akýkoľvek vedľajší účinok je dôležité, aby ste informovali svojho lekára pred vašou ďalšou liečbou.


Okamžite kontaktujte svojho lekára, ak spozorujete ktorýkoľvek z nasledujúcich:

  • pretrvávajúca alebo závažná hnačka alebo vracanie,

  • stomatitída/mukozitída (bolestivé pery alebo vredy v ústnej dutine),

  • opuch tváre, pier alebo hrdla,

  • nevysvetliteľné príznaky postihujúce dýchací systém, ako je neproduktívny kašeľ, ťažkosti s dýchaním alebo šelesty vznikajúce pri dýchaní,

  • ťažkosti s prehĺtaním,

  • necitlivosť alebo mravčenie v prstoch na rukách alebo nohách,

  • nadmerná únava,

  • nezvyčajná tvorba modrín alebo krvácanie,

  • príznaky infekcie, ako je bolesť hrdla a vysoká teplota,

  • nepríjemný pocit v okolí alebo v mieste vpichu počas podávania infúzie.


Môžu sa vyskytnúť nasledujúce vedľajšie účinky:


Veľmi časté: môžu postihovať viac ako 1 z 10 osôb

  • zníženie počtu bielych krviniek, ktoré zvyšuje náchylnosť na vznik infekcií (leukopénia),

  • zníženie počtu krvných doštičiek, ktoré zvyšuje riziko tvorby modrín a krvácania (trombocytopénia),

  • zníženie počtu červených krviniek, ktoré môže spôsobiť bledosť pokožky a slabosť alebo dýchavičnosť (anémia),

  • porucha funkcie obličiek ako je zlyhanie tvorby moču (anúria),

  • otrava krvi močom (urémia),

  • znížená hladina elektrolytov (sodíka).


Časté: môžu postihovať menej ako 1 z 10 osôb, ale viac ako 1 zo 100

  • otrava krvi (sepsa),

  • poškodenie nervového systému (neurotoxicita),

  • nepravidelný srdcový rytmus, vrátane spomaleného tlkotu srdca (bradykardia), zrýchleného tlkotu srdca (tachykardia),

  • zápal žily (flebitída),

  • ťažkosti s dýchaním (dyspnoe), zápal pľúc (pneumónia) a zlyhávanie dýchania,

  • začervenanie a zápal kože (erytém, vred na koži) v mieste podania injekcie, opuch (edém), bolesť v mieste podania injekcie.


Menej časté: môžu postihovať menej ako 1 zo 100 osôb, ale viac ako 1 z 1000

  • závažné reakcie z precitlivenosti (anafylaktické), vrátane vyrážky, ekzému so silným svrbením a s tvorbou hrčiek (urtikária), začervenanie a zápal kože (erytém) alebo svrbenie (pruritus), anafylaktoidné reakcie s príznakmi ako je opuch tváre a horúčka, nízky krvný tlak (hypotenzia), zrýchlený tlkot srdca (tachykardia), ťažkosti s dýchaním (dyspnoe), dychová tieseň v dôsledku kŕčov svalov dýchacích ciest (bronchospazmus),

  • znížená hladina elektrolytov (horčíka),

  • strata sluchu (ototoxicita),

  • porucha tvorby spermií a porucha ovulácie a bolestivé zväčšenie prsníkov u mužov (gynekomastia).


Zriedkavé: môžu postihovať menej ako 1 z 1 000 osôb

  • zvýšené riziko leukémie (akútna leukémia),

  • potlačenie imunitného systému (imunosupresia),

  • vysoké hladiny cholesterolu v krvi (hypercholesterolémia),

  • periférna neuropatia senzorických nervov -porucha senzorických nervov (bilaterálna - obojstranná, senzorická neuropatia), charakterizovaná šteklením, svrbením alebo mravčením a niekedy charakterizovaná stratou chuti, hmatu, zraku ako aj poruchou činnosti mozgu (zmätenosť, nezrozumiteľná reč, niekedy slepota, strata pamäti a ochrnutie); náhla bolesť vyžarujúca z krku a prechádzajúca cez chrbát do nôh, ktorá vzniká pri predklonení sa, ochorenie miechy, kŕče, strata niektorých typov mozgovej činnosti, vrátane poškodenia činnosti mozgu, ktoré je charakterizované kŕčmi a zníženou úrovňou vedomia (encefalopatia), ako aj uzatvorením krčnej tepny,

  • zápal očného nervu sprevádzaný bolesťou a zníženou funkciou očného nervu (optická neuritída), porucha pohyblivosti oka,

  • ochorenie vencovitých tepien srdca, srdcový infarkt,

  • zvýšený krvný tlak (hypertenzia),

  • zápal sliznice ústnej dutiny (stomatitída),

  • zníženie hladiny albumínu (bielkoviny) v krvi.


Veľmi zriedkavé: môžu postihovať menej ako 1 z 10 000 osôb


Neznáme: častosť sa nedá odhadnúť z dostupných údajov

  • zvýšená hladina enzýmu amylázy v krvi

  • znížená hladina elektrolytov (horčíka, vápnika, sodíka, fosfátu, draslíka) v krvi spojená so svalovými kŕčmi a/alebo zmenami na elektrokardiograme (EKG), dehydratácia (odvodnenie), mimovoľné svalové kŕče (tetania),

  • mozgová porážka (cievna mozgová príhoda),

  • strata zraku (slepota), ťažkosti s vnímaním farieb, rozmazané videnie, opuch (papiloedém),

  • hluchota, hučanie v ušiach (tinnitus),

  • ochorenie srdca,

  • porucha prietoku krvi napr. v mozgu, ale aj v prstoch na rukách a nohách (Raynaudov syndróm),

  • pľúcna embólia (upchatie cievy krvnou zrazeninou),

  • strata chuti do jedla (anorexia), nutkanie na vracanie, vracanie, hnačka, štikútka,

  • vypadávanie vlasov (alopécia), vyrážka,

  • horúčka, slabosť (asténia), malátnosť.


Hlásenie vedľajších účinkov

Ak sa u vás vyskytne akýkoľvek vedľajší účinok, obráťte sa na svojho lekára, lekárnika alebo zdravotnú sestru. To sa týka aj akýchkoľvek vedľajších účinkov, ktoré nie sú uvedené v tejto písomnej informácii pre používateľa. Vedľajšie účinky môžete hlásiť aj priamo prostredníctvom národného systému hlásenia uvedeného v Prílohe V. Hlásením vedľajších účinkov môžete prispieť k získaniu ďalších informácií o bezpečnosti tohto lieku.


5. Ako uchovávať Cisplatin Kabi


Tento liek uchovávajte mimo dohľadu a dosahu detí.


Nepoužívajte tento liek po dátume exspirácie, ktorý je uvedený na štítku a škatuľke po „EXP“. Dátum exspirácie sa vzťahuje na posledný deň v danom mesiaci.


Uchovávajte pri teplote do 25 °C. Neuchovávajte v chladničke alebo mrazničke. Injekčnú liekovku uchovávajte vo vonkajšom obale na ochranu pred svetlom.


Po riedení:

Chemická a fyzikálna stabilita bola preukázaná počas 8 hodín pri teplote 15 °C až 25 °C pri bežnom svetle a počas 14 dní pri teplote 15 °C až 25 °chránený pred svetlom.


Z mikrobiologického hľadiska sa má liek použiť okamžite,okrem prípadov, keď spôsob otvorenia/riedenia zabráni riziku mikrobiálnej kontaminácie. Ak sa nepoužije okamžite, za čas a podmienky uchovávania pred použitím je zodpovedný používateľ. Zriedený roztok má byť chránený pred svetlom. Zriedený roztok neuchovávajte v chladničke ani mrazničke.


Ak je roztok zakalený alebo spozorujete zrazeninu, ktorá sa nerozpúšťa, injekčnú liekovku zlikvidujte.


Všetky nepoužité lieky alebo odpad vzniknutý z liekov majú byť zlikvidované v súlade s národnými požiadavkami.


6. Obsah balenia a ďalšie informácie


Čo Cisplatin Kabi obsahuje


Liečivo je cisplatina. 1 ml infúzneho koncentrátu obsahuje 1 mg cisplatiny.

Jedna injekčná liekovka s 10 ml infúzneho koncentrátu obsahuje 10 mg cisplatiny.

Jedna injekčná liekovka s 20 ml infúzneho koncentrátu obsahuje 20 mg cisplatiny.

Jedna injekčná liekovka s 50 ml infúzneho koncentrátu obsahuje 50 mg cisplatiny.

Jedna injekčná liekovka so 100 ml infúzneho koncentrátu obsahuje 100 mg cisplatiny.


Ďalšie zložky sú chlorid sodný, kyselina chlorovodíková (na úpravu pH), hydroxid sodný (na úpravu pH) a voda na injekciu.


Ako vyzerá Cisplatin Kabi obsah balenia


Tento liek je infúzny koncentrát.

Cisplatin Kabi je číry bezfarebný až svetložltý infúzny koncentrát bez viditeľných častíc, v sklenených injekčných liekovkách.


10 ml injekčná liekovka: 20 ml tvarovaná injekčná liekovka jantárovej farby zo skla typu I, s chlórbutylovou gumennovou zátkou, zabezpečená zeleným odnímateľným hliníkovým uzáverom.


20 ml injekčná liekovka: 20 ml tvarovaná injekčná liekovka jantárovej farby zo skla typu I, s chlórbutylovou gumennovou zátkou, zabezpečená modrým odnímateľným hliníkovým uzáverom.


50 ml injekčná liekovka: 50 ml tvarovaná injekčná liekovka jantárovej farby zo skla typu I, s chlórbutylovou gumennovou zátkou, zabezpečená žltým odnímateľným hliníkovým uzáverom.


100 ml injekčná liekovka: 100 ml tvarovaná injekčná liekovka jantárovej farby zo skla typu I, s chlórbutylovou gumennovou zátkou, zabezpečená fialovým odnímateľným hliníkovým uzáverom.


Veľkosti balenia:

1 x 10 ml injekčná liekovka

1 x 20 ml injekčná liekovka

1 x 50 ml injekčná liekovka

1 x 100 ml injekčná liekovka


Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.


Držiteľ rozhodnutia o registrácii a výrobca

Fresenius Kabi Oncology Plc.

Lion Court, Farnham Road, Bordon

Hampshire GU35 0NF

Veľká Británia


Liek je schválený v členských štátoch Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) pod nasledovnými názvami:

Rakúsko

Cisplatin Kabi 1 mg/ml Konzentrat zur Herstellung einer Infusionslösung

Belgicko

Cisplatine Fresenius Kabi 1 mg/ml, concentraat voor oplossing voor infusie

Cyprus

Cisplatin/Kabi 1 mg/ml πυκνό διάλυμα για παρασκευή διαλύματος προς έγχυση

Česká republika

Cisplatin Kabi 1 mg/ml

Nemecko

Cisplatin Kabi 1 mg/ml Konzentrat zur Herstellung einer Infusionslösung

Dánsko

Cisplatin Fresenius Kabi

Estónsko

Cisplatin Kabi 1 mg/ml

Grécko

Cisplatin/Kabi 1 mg/ml πυκνό διάλυμα για παρασκευή διαλύματος προς έγχυση

Španielsko

Cisplatino Kabi 1mg/ml concentrado para solución para perfusión EFG

Francúzsko

Cisplatine Kabi 1 mg/ml, solution à diluer pour perfusion

Maďarsko

Cisplatin Kabi 1 mg/ml koncentrátum oldatos infúzióhoz

Írsko

Cisplatin 1 mg/ml concentrate for solution for infusion

Taliansko

Cisplatino Kabi

Lotyšsko

Cisplatin Kabi 1 mg/ml koncentrāts infūziju šķīduma pagatavošanai

Litva

Cisplatin Kabi 1 mg/ml koncentratas infuziniam tirpalui

Luxembursko

Cisplatin Kabi 1 mg/ml Konzentrat zur Herstellung einer Infusionslösung

Malta

Cisplatin 1 mg/ml concentrate for solution for infusion

Holandsko

Cisplatine Fresenius Kabi 1 mg/ml, concentraat voor oplossing voor infusie

Nórsko

Cisplatin Fresenius Kabi

Poľsko

Cisplatin Kabi

Portugalsko

Cisplatina Kabi

Rumunsko

Cisplatina Kabi 1 mg/ml concentrat pentru soluţie perfuzabilă

Slovenská republika

Cisplatin Kabi 1 mg/ml

Slovinsko

Cisplatin Kabi 1 mg/ml koncentrat za raztopino za infundiranje

Veľká Británia

Cisplatin 1 mg/ml concentrate for solution for infusion


Táto písomná informácia pre používateľa bola naposledy aktualizovaná v 10/2014.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nasledujúca informácia je určená len pre zdravotníckych pracovníkov:


Príprava a zaobchádzanie s liekom


Postupujte podľa štandardných pokynov na zaobchádzanie s cytotoxickými látkami.


Tak, ako aj pri všetkých antineoplastických látkach, aj pri zaobchádzaní s cisplatinou je potrebná opatrnosť.


Riedenie má vykonať vyškolený personál v aseptických podmienkach v bezpečnostnom boxe, vo vymedzenom priestore, s použitím ochranného plášťa a rukavíc. Ak nie je k dispozícii ochranný box, má sa použiť ochranná maska a okuliare. Dodržiavajte opatrenia na zabránenie kontaktu s pokožkou alebo sliznicami. Ak dôjde ku kontaktu s kožou, okamžite ju umyte mydlom a vodou. Pri kontakte s pokožkou sa pozorovalo mravčenie, pálenie a začervenanie. Ak dôjde ku kontaktu so sliznicami majú sa opláchnuť veľkým množstvom vody. Po vdýchnutí sa hlásilo dyspnoe, bolesť na hrudi, podráždenie hrdla a nauzea.


V prípade rozliatia lieku má personál použiť ochranné rukavice a vyutierať rozliaty materiál špongiou na to určenou. Priestor opláchnite vodou dvakrát. Všetky roztoky a špongie umiestnite do plastového vaku a uzavrite ho.


Tehotné zdravotnícke pracovníčky nesmú prísť do kontaktu s cytostatikami.


Biologickýodpada zvratky majú byť starostlivo zlikvidované.


Ak je roztok zakalený alebo spozorujete zrazeninu, ktorá sa nerozpúšťa, injekčnú liekovku zlikvidujte.


S poškodenými liekovkami sa musí zaobchádzať s rovnakou opatrnosťou ako s kontaminovaným odpadom. Kontaminovaný odpad musí byť uchovávaný v špeciálne označených nádobách na odpad. Pozri časť „Likvidácia“.


Príprava na intravenózne podanie

Z liekovky odoberte potrebné množstvo koncentrátu a zrieďte s najmenej 1 litrom nasledujúcich roztokov:

  • 9 mg/ml (0,9%) chlorid sodný,

  • zmiešaný roztok 9 mg/ml (0,9%) chloridu sodného a 50 mg/ml (5%) glukózy (1:1), (výsledné konečné koncentrácie: 4,5 mg/ml (0,45 %) chlorid sodný, 25 mg/ml (2,5 %) glukóza).


Roztok pred použitím vždy vizuálne skontrolujte. Podávať sa môže len číry roztok bez viditeľných častíc.


ZABRÁŇTE kontaktu s injekčným materiálom obsahujúcim hliník.


NEPODÁVAJTE nezriedený.


Chemickú a fyzikálnu stabilitu pri použití nezriedených roztokov pozri v časti „Ako uchovávať Cisplatin Kabi“.


Príprava roztoku na intravaskulárne použitie – Upozornenie

Tak, ako pri všetkých potenciálne toxických liekoch, aj pri zaobchádzaní s cisplatinou sú nevyhnutné špeciálne opatrenia. Pri neúmyselnom vystavení sa lieku môže dôjsť k tvorbe kožných lézií. Odporúča sa používať rukavice. V prípade kontaktu cisplatiny s kožou alebo sliznicami, dôkladne umyte pokožku alebo sliznicu mydlom a vodou.


Odporúča sa postupovať v súlade s náležitými pokynmi na manipuláciu a likvidáciu cytostatík.


Pred podaním roztoku pacientovi skontrolujte čírosť roztoku a či neobsahuje viditeľné častice.


Likvidácia


Všetky materiály, ktoré sa použili na prípravu a podávanie, alebo ktoré prišli do akéhokoľvek kontaktu s cisplatinou sa musia zlikvidovať v súlade s pokynmi pre správne zaobchádzanie s cytostatikami. Zvyšky lieku, ako aj všetky materiály použité na riedenie a podávanie musia byť zlikvidované v súlade so štandardnými postupmi nemocničného zariadenia a v súlade s miestnymi požiadavkami na likvidáciu nebezpečného odpadu.

10

Cisplatin Kabi 1 mg/ml

Súhrn údajov o lieku


SÚHRN CHARAKTERISTICKÝCH VLASTNOSTÍ LIEKU


1. NÁZOV LIEKU


Cisplatin Kabi 1 mg/ml


2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE


1 ml infúzneho koncentrátu obsahuje 1 mg cisplatiny.

Jedna injekčná liekovka s 10 ml infúzneho koncentrátu obsahuje 10 mg cisplatiny.

Jedna injekčná liekovka s 20 ml infúzneho koncentrátu obsahuje 20 mg cisplatiny.

Jedna injekčná liekovka s 50 ml infúzneho koncentrátu obsahuje 50 mg cisplatiny.

Jedna injekčná liekovka so 100 ml infúzneho koncentrátu obsahuje 100 mg cisplatiny.


Pomocná látka so známym účinkom:

Každý ml koncentrátu obsahuje 0,1 až 0,2 milimólov sodíka.


Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.


3. LIEKOVÁ FORMA


Infúzny koncentrát.


Číry bezfarebný až svetložltý roztok.


pH je v rozmedzí 3,5 až 6,5.


Osmolarita je v rozmedzí 250 až 400 mosmol/l.


4. KLINICKÉ ÚDAJE


4.1 Terapeutické indikácie


Cisplatina je určená na liečbu:

  • pokročilého alebo metastázujúceho karcinómu semenníkov,

  • pokročilého alebo metastázujúceho karcinómu vaječníkov,

  • pokročilého alebo metastázujúceho karcinómu močového mechúra,

  • pokročilého alebo metastázujúceho skvamocelulárneho karcinómu hlavy a krku,

  • pokročilého alebo metastázujúceho nemalobunkového karcinómu pľúc,

  • pokročilého alebo metastázujúceho malobunkového karcinómu pľúc.


Cisplatina je v kombinácii s rádioterapiou indikovaná na liečbu rakoviny krčka maternice.


Cisplatina sa môže používať v monoterapii alebo v kombinovanej liečbe.


4.2 Dávkovanie a spôsob podávania


Dávkovanie


Dospelí a deti:

Dávkovanie cisplatiny závisí od základného ochorenia, očakávanej reakcie a od toho či sa cisplatina použije v monoterapii alebo ako súčasť kombinovanej chemoterapie. Pokyny na dávkovanie platia pre dospelých aj deti.


Pri monoterapii sa odporúčajú nasledovné dva dávkovacie režimy:

  • Jednorazová dávka 50 až 120 mg/m2 telesného povrchu, každé 3 až 4 týždne;

  • 15 až 20 mg/m2/deň päť po sebe nasledujúcich dní, každé 3 až 4 týždne.


Ak sa cisplatina použije v kombinovanej chemoterapii, dávka cisplatiny sa musí znížiť. Zvyčajná dávka je 20 mg/m2 alebo viac, jedenkrát každé 3 až 4 týždne.


Na liečbu rakoviny krčka maternice sa cisplatina používa v kombinácii s rádioterapiou. Zvyčajná dávka je 40 mg/m2 týždenne počas 6 týždňov.


Upozornenia a opatrenia, ktoré je potrebné zvážiť pred začatím ďalšieho liečebného cyklu, pozri časť 4.4.


U pacientov s poruchou funkcie obličiek alebo s útlmom kostnej drene sa má dávka primerane znížiť.


Infúzny roztok cisplatiny pripravený podľa pokynov (pozri časť 6.6) sa má podať intravenóznou infúziou počas doby 6 až 8 hodín.


Dostatočná hydratácia sa musí udržiavať od 2 až 12 hodín pred podaním a minimálne 6 hodín po podaní cisplatiny. Hydratácia je nutná na zabezpečenie dostatočnej diurézy počas liečby a po liečbe cisplatinou. Toto sa dosiahne podaním intravenóznej infúzie jedného z nasledujúcich roztokov:


0,9% roztok chloridu sodného,

zmiešaný roztok 0,9% roztoku chloridu sodného a 5% roztoku glukózy (1:1).


Hydratácia pred liečbou cisplatinou:

Intravenózna infúzia 100 až 200 ml/hod počas 6 až 12 hodín s celkovým objemom minimálne 1 l.

Hydratácia po ukončení podávania cisplatiny:

Intravenózna infúzia ďalších 2 litrov s rýchlosťou 100 až 200 ml za hodinu počas 6 až 12 hodín.


Ak je diuréza po hydratácii nižšia ako 100 až 200 ml/hod môže byť potrebná vynútená diuréza. Vynútenú diurézu je možné dosiahnuť intravenóznym podávaním 37,5 g manitolu vo forme 10% roztoku (375 ml 10% roztoku manitolu) alebo pri normálnej funkcii obličiek podaním diuretík.


Podávanie manitolu alebo diuretík sa vyžaduje aj pri podávaní dávok cisplatiny vyšších ako 60 mg/m2 telesného povrchu.


Aby sa zaistila dostatočná diuréza je nutné, aby pacient 24 hodín po infúzii cisplatiny pil veľké množstvá tekutín.


Spôsob podávania


Cisplatin Kabi 1 mg/ml infúzny koncentrát má byť pred podaním zriedený.

Pokyny na riedenie lieku pred podaním, pozri časť 6.6.


Zriedený roztok sa má podať len intravenóznou infúziou (pozri nižšie). Pri podávaní sa musí zabrániť tomu, aby akákoľvek zdravotnícka pomôcka obsahujúca hliník prišla do kontaktu s cisplatinou (sety na intravenóznu infúziu, ihly, katétre, injekčné striekačky), (pozri časť 6.2).


4.3 Kontraindikácie


Cisplatina je kontraindikovaná u pacientov

  • s precitlivenosťou na cisplatinu alebo na iné zlúčeniny platiny, alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.

  • s poruchou funkcie obličiek (klírens kreatinínu < 60 ml/min). Cisplatina je nefrotoxická.

  • u dehydrovaných pacientov (na zabránenie závažnej poruchy funkcie obličiek je potrebná hydratácia pred liečbou aj po liečbe),

  • s myelosupresiou,

  • s poruchou sluchu. Cisplatina je neurotoxická (najmä ototoxická).

  • s neuropatiou spôsobenou cisplatinou,

  • u pacientok, ktoré dojčia (pozri časť 4.6),

  • v kombinácii so živými vakcínami, vrátane vakcíny proti žltej zimnici (pozri časť 4.5),

  • v kombinácii s fenytoínom na profylaktické použitie (pozri časť 4.5),

  • nefrotoxicita, neurotoxicita a ototoxicita sú kumulatívne a je potrebné ich vziať v úvahu ak sa v minulosti vyskytli relevantné ochorenia.


  1. Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní


Cisplatina reaguje s kovovým hliníkom za vytvorenia čiernej zrazeniny platiny. Má sa zabrániť použitiu intravenóznych setov, ihiel, katétrov a injekčných striekačiek obsahujúcich hliník.


Cisplatina sa musí podávať pod prísnym dohľadom kvalifikovaného lekára, špecializovaného na používanie chemoterapeutík.


Primerané sledovanie a riadenie liečby a jej komplikácií je možné len v prípade, že je dostupná primeraná diagnóza a sú stanovené presné podmienky liečby.


Pred a po podaní cisplatiny sa majú robiť krvné testy na sledovanie nasledujúcich parametrov:

  • funkcia obličiek;

  • funkcia pečene;

  • krvný obraz;

  • elektrolyty v sére (vápnik, sodík, draslík, horčík).


Ďalšie podanie cisplatiny sa musí oddialiť, až kým sa hodnoty nasledujúcich parametrov nevrátia do referenčného rozpätia:

  • sérová hodnota kreatinínu < 130 µmol/l alebo 1,5 mg/dl,

  • urea < 25 mg/dl,

  • leukocyty > 4 000/µl alebo > 4,0 x 109/l,

  • trombocyty > 100 000/µl alebo > 100 x 109/l,

  • audiogram: výsledky v referenčnom rozpätí.


Alergické reakcie


Tak ako pri iných liekoch obsahujúcich platinu, sa môžu objaviť reakcie z precitlivenosti (anafylaktoidné reakcie), vo väčšine prípadov počas perfúzie, vyžadujúce ukončenie perfúzie a primeranú symptomatickú liečbu (antihistaminiká, adrenalín a/alebo glukokortikoidy). Skrížené reakcie, niekedy smrteľné, boli hlásené pri všetkých zlúčeninách platiny (pozri časť 4.8 a 4.3).


Nefrotoxicita


Cisplatina spôsobuje závažnú kumulatívnu nefrotoxicitu. Nefrotoxicita zapríčinená cisplatinou sa znižuje produkciou moču 100 ml/hod alebo väčšou. Toto sa môže dosiahnuť hydratovaním 2 litrami primeraného intravenózneho roztoku pred podaním cisplatiny a podobnou hydratáciou po jej podaní (odporúča sa 2 500 ml/m2/24 hodín). V prípade, že dôkladná hydratácia nie je postačujúca na udržanie primeranej produkcie moču, môžu sa podať osmotické diuretiká (napr. manitol). Hyperurikémia a hyperalbuminémia môžu viesť k predispozícii na cisplatinou navodenú nefrotoxicitu.


Neurotoxicita


Boli hlásené závažné prípady neuropatií.

Tieto neuropatie môžu byť ireverzibilné a môžu sa prejaviť parestéziou, areflexiou a stratou proprioceptorov a pocitom chvenia. Bola hlásená aj strata motorickej funkcie. V pravidelných intervaloch sa musí robiť neurologické vyšetrenie.

Osobitná pozornosť je potrebná u pacientov s periférnou neuropatiou nevyvolanou cisplatinou.


Ototoxicita


Ototoxicita bola pozorovaná u nie viac ako 31 % pacientov liečených jednorazovou dávkou 50 mg/m2 cisplatiny, a prejavuje sa tinnitusom a/alebo stratou sluchu v rozsahu vysokých frekvencií (4 000 až 8 000 Hz). Príležitostne sa môže objaviť znížená schopnosť počuť konverzačné tóny. Ototoxický účinok môže byť výraznejší u detí dostávajúcich cisplatinu. Strata sluchu môže byť jednostranná alebo obojstranná a býva častejšia a závažnejšia pri opakovaných dávkach, napriek tomu hluchota po začiatočnej dávke bola hlásená zriedkavo. Ototoxicitu môže zvýšiť predchádzajúce súbežné ožarovanie lebky a môže súvisieť s maximálnou koncentráciou cisplatiny v plazme. Nie je zrejmé či je ototoxicita spôsobená cisplatinou reverzibilná. Pred začatím liečby a pred ďalšími dávkami cisplatiny sa má vykonať dôkladné audiometrické vyšetrenie. Boli hlásené aj prejavy vestibulárnej toxicity (pozri časť 4.8).


Funkcia pečene a hematologické parametre


V pravidelných intervaloch sa musia sledovať hematologické parametre a funkcia pečene.


Karcinogénny potenciál


V zriedkavých prípadoch sa u ľudí vyskytla akútna leukémia v rovnakom čase ako používali cisplatinu, čo bolo vo všeobecnosti spájané s inými liekmi, ktoré môžu vyvolať leukémiu.


Cisplatina je bakteriálny mutagén a spôsobuje chromozómové aberácie na kultúrach živočíšnych buniek. Karcinogenita sa nevylučuje, ale nebola dokázaná. Cisplatina je u myší teratogénna a embryotoxická.


Reakcie v mieste podania injekcie


Počas podávania cisplatiny sa môžu vyskytnúť reakcie v mieste podania injekcie. Nakoľko je možná extravazácia, odporúča sa dôkladne sledovať miesto podania injekcie kvôli možnej infiltrácii počas podávania lieku. Špecifická liečba reakcií, spôsobených extravazáciou nie je v súčasnosti známa. Osobitná pozornosť je potrebná u pacientov s akútnou bakteriálnou alebo vírusovou infekciou.


V prípadoch extravazácie:

  • okamžite ukončite infúzne podávanie cisplatiny,

  • s injekčnou ihlou nehýbte, z tkaniva odsajte extravazát a tkanivo prepláchnite 0,9% roztokom chloridu sodného (ak sa podali roztoky cisplatiny s vyššími ako odporúčanými koncentráciami pozri časť 6.6).


UPOZORNENIE

Toto cytostatikum má výraznejšiu toxicitu, než aká je zvyčajne zaznamenaná pri antineoplastickej chemoterapii.


Toxicita spôsobená cisplatinou môže byť zosilnená kombináciou s inými liekmi, ktoré majú toxické účinky na uvedené orgány a systémy.


Nauzea a vracanie môžu byť intenzívne a vyžadujú primeranú antiemetickú liečbu.


Po podaní cisplatiny sa často objavuje nauzea, vracanie a hnačka (pozri časť 4.8). U väčšiny pacientov tieto príznaky vymiznú po 24 hodinách. Menej závažná forma nauzey a anorexie môže pretrvávať až sedem dní po liečbe.


Na zmiernenie alebo predchádzanie nauzey a vracania môže byť účinné profylaktické podávanie antiemetík.


Musí byť vykonávaný starostlivý dohľad v súvislosti s ototoxicitou, myelosupresiou a anafylaktickými reakciami (pozri časť 4.8.).


Preukázala sa mutagenita cisplatiny. Môže mať vplyv na zníženie plodnosti. Preukázala sa karcinogenita iných antineoplastických látok a túto možnosť je potrebné zohľadniť pri dlhodobom používaní cisplatiny.


Antikoncepcia

Pacienti mužského a ženského pohlavia musia používať účinnú antikoncepciu počas liečby a minimálne 6 mesiacov po liečbe cisplatinou (pozri časť 4.6).


Dôležitá informácia o niektorých zložkách Cisplatin Kabi 1 mg/ml

Tento liek obsahuje menej ako 1 mmol sodíka (9 mg) v 1 ml, t.j. v podstate zanedbateľné množstvo sodíka.


Toto sa má vziať do úvahy u pacientov na diéte s kontrolovaným obsahom sodíka.


  1. Liekové a iné interakcie


Nefrotoxické látky:

Súbežné podávanie nefrotoxických (napr. cefalosporíny, aminoglykozidy, amfotericín B alebo kontrastné látky) alebo ototoxických (napr. aminoglykozidy) liekov bude zvyšovať toxický účinok cisplatiny na obličky. Počas alebo po liečbe cisplatinou sa odporúča opatrnosť pri podávaní liekov, ktoré sa prednostne vylučujú obličkami, napr. cytostatických látok ako je bleomycín a metotrexát, pretože môžu znížiť funkciu obličiek.


Obličková toxicita ifosfamidu môže byť vyššia pri jeho súbežnom podávaní s cisplatinou, alebo u pacientov, ktorí boli predtým liečení cisplatinou.


V niekoľkých prípadoch boli po kombinovanej liečbe cisplatiny s bleomycínom a etopozidom zaznamenané znížené hodnoty lítia v krvi. Z tohto dôvodu sa odporúča sledovať koncentráciu lítia.


Výskyt nefrotoxicity vyvolanej cisplatinou sa môže zvýšiť pri súbežnej liečbe s antihypertenzívami, obsahujúcimi furosemid, hydralazín, diazoxid a propranolol.


Môže byť potrebná úprava dávkovania alopurinolu, kolchicínu, probenecidu alebo sulfinpyrazónu, ak sa podávajú spolu s cisplatinou, keďže cisplatina spôsobuje zvýšenie koncentrácie kyseliny močovej v sére.


Okrem pacientov, liečených dávkami cisplatiny prevyšujúcimi 60 mg/m2, ktorých diuréza je menšia ako 1 000 ml za 24 hodín, sa v dôsledku možného poškodenia obličiek a ototoxicity nemá používať vynútená diuréza použitím kľučkových diuretík.


Súbežné podávanie ifosfamidu spôsobuje zvýšené vylučovanie bielkovín.


Ototoxické látky:

Súbežné podávanie ototoxických liekov (napr. aminoglykozidy, kľučkové diuretiká) bude zvyšovať toxický účinok cisplatiny na sluchové funkcie. Okrem pacientov, liečených dávkami cisplatiny prevyšujúcimi 60 mg/m2, ktorých diuréza je menšia ako 1 000 ml za 24 hodín, sa v dôsledku možného poškodenia obličiek a ototoxicity nemá používať vynútená diuréza použitím kľučkových diuretík.


Ifosfamid môže zhoršiť poruchu sluchu zapríčinenú cisplatinou.


Oslabené živé vakcíny:

Vakcína proti žltej zimnici je prísne kontraindikovaná, nakoľko vakcinácia predstavuje riziko fatálneho systémového ochorenia (pozri časť 4.3). Vzhľadom na riziko generalizovaného ochorenia sa odporúča používať inaktivované vakcíny, ak sú dostupné.


Podávanie očkovacích látok s obsahom živých vírusov sa neodporúča počas troch mesiacov po ukončení liečby cisplatinou.


Perorálne antikoagulanciá:

V prípade súbežného užívania perorálnych antikoagulancií sa odporúča pravidelne kontrolovať INR.


Antihistaminiká, fenotiazíny a iné:

Súbežné používanie antihistaminík, buklizínu, cyklizínu, loxapínu, meklozinu, fenotiazínov, tioxanténov alebo trimetobenzamidov môže maskovať ototoxické symptómy (ako sú závraty a tinnitus).


Antikonvulzívne látky:

Počas liečby cisplatinou môžu zotrvať sérové koncentrácie antikonvulzívnych látok v množstve nižšom, aké je potrebné na dosiahnutie terapeutického účinku.


Cisplatina môže znižovať absorpciu fenytoínu, čo má za následok zníženú kontrolu epilepsie, keď sa fenytoín podáva súbežne. Počas liečby cisplatinou je prísne kontraindikované začať s novou antikonvulzívnou liečbou fenytoínom (pozri časť 4.3).


Kombinácia pyridoxínu a altretamínu:

Počas randomizovanej štúdie liečby pokročilej rakoviny vaječníkov bol čas odozvy na liek nepriaznivo ovplyvnený, keď bol pyridoxín použitý v kombinácii s altretamínom (hexametylmelamín) a cisplatinou.


Paklitaxel:

Liečba cisplatinou pred intravenóznym podaním paklitaxelu môže znížiť klírens paklitaxelu o 33 % a tak zvýšiť neurotoxicitu (u 70 % pacientov alebo viacerých).


Iné:

Súbežné podávanie myelosupresív alebo liečba ožarovaním bude zvyšovať myelosupresívne účinky cisplatiny.


Cisplatina podávaná v kombinácii s bleomycínom a vinblastínom môže viesť k vzniku Raynaudovho fenoménu.


V štúdii u pacientov s metastatickými alebo pokročilými karcinómami vyvolal docetaxel v kombinácii s cisplatinou závažnejšie neurotoxické účinky (súvisiace s dávkou a prevažne senzorickú neuropatiu), ako keď sa podávali rovnaké dávky liekov v monoterapii.


Chelátotvorné látky, ako penicilamín, môžu znižovať účinnosť cisplatiny.


Pri súbežnom podávaní cisplatiny a cyklosporínu sa má vziať do úvahy nadmerná imunosupresia spojená s rizikom lymfoproliferácie.


4.6 Fertilita, gravidita a laktácia


Ženy v plodnom veku/antikoncepcia u mužov a žien

Ženy v plodnom veku a pacienti mužského pohlavia musia používať účinnú antikoncepciu počas liečby a až do 6 mesiacov po liečbe.


Gravidita

K dispozícii nie sú dostatočné údaje o používaní cisplatiny u gravidných žien, avšak na základe farmakologických vlastností sa očakáva toxický účinok cisplatiny na plod. Štúdie na zvieratách preukázali reprodukčnú toxicitu a transplacentárnu karcinogenitu (pozri časť 5.3). Cisplatina sa nemá používať počas gravidity, pokiaľ to nie je jednoznačne nevyhnutné.


Laktácia

Cisplatina sa vylučuje do materského mlieka u ľudí . Dojčenie je počas liečby cisplatinou kontraindikované.


Fertilita

Ak si pacient želá splodiť dieťa po ukončení liečby cisplatinou, odporúča sa genetické poradenstvo. Cisplatina môže spôsobiť dočasnú alebo permanentnú neplodnosť. Má sa zvážiť možnosť kryokonzervácie spermií (pozri časť 4.4).


4.7. Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje


Neuskutočnili sa žiadne štúdie o účinkoch na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje. Avšak profil nežiaducich účinkov (ako nefrotoxicita) môže mať vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje. Pacienti, u ktorých sa tieto účinky vyskytnú (napr. ospalosť alebo vracanie), sa majú vyhnúť vedeniu vozidla alebo obsluhe strojov.


4.8 Nežiaduce účinky


Nežiaduce účinky závisia od podanej dávky a môžu mať kumulatívne účinky.


Najčastejšie hlásenými nežiaducimi účinkami (> 10 %) cisplatiny boli hematologické (leukopénia, trombocytopénia a anémia), gastrointestinálne (anorexia, nauzea, vracanie a hnačka), poruchy ucha (poškodenie sluchu), poruchy obličiek (zlyhávanie obličiek, nefrotoxicita, hyperurikémia) a horúčka.


Závažné toxické účinky na obličky, kostnú dreň a sluch boli hlásené u približne jednej tretiny pacientov, ktorí dostali jednorazovú dávku cisplatiny; účinky súviseli s dávkou a boli kumulatívne. U detí môže byť ototoxicita závažnejšia.


Frekvencie sú definované s použitím nasledujúcej konvencie:


Veľmi časté ( 1/10); časté ( 1/100 až < 1/10); menej časté ( 1/1 000 až < 1/100); zriedkavé ( 1/10 000 až <1/1 000); veľmi zriedkavé (< 1/10 000); neznáme (častosť sa nedá odhadnúť z dostupných údajov).


Tabuľka nežiaducich udalostí hlásených počas klinických skúšaní alebo po uvedení lieku na trh (MedDRA terminológia)


Trieda orgánového systému

Frekvencia

MedDRA termín

Infekcie a nákazy

Časté

Sepsa

Neznáme

Infekciaa

Benígne a malígne nádory, vrátane nešpecifikovaných novotvarov (cysty a polypy)

Zriedkavé

Akútna leukémia

Poruchy krvi a lymfatického systému

Veľmi časté

Zlyhanie kostnej drene, trombocytopénia, leukopénia, anémia

Neznáme

Hemolytická anémia dokázaná pozitívnym Coombsovým testom

Poruchy imunitného systému

Menej časté

Anafylaktoidná reakciab

Zriedkavé

Imunosupresia

Poruchy endokrinného systému

Neznáme

Zvýšenie amylázy v krvi, neprimeraná sekrécia antidiuretického hormónu

Poruchy metabolizmu a výživy

Veľmi časté

Hyponatriémia

Menej časté

Hypomagneziémia

Zriedkavé

Hypercholesterolémia

Neznáme

Dehydratácia, hypokaliémia, hypofosfatémia, hyperurikémia, hypokalciémia, tetania

Poruchy nervového systému

Časté

Neurotoxicita

Zriedkavé

Kŕče, periférna neuropatia, leukoencefalopatia, syndróm reverzibilnej posteriórnej leukoencefalopatie

Veľmi zriedkavé

Záchvaty kŕčov

Neznáme

Mozgovocievna príhoda, hemoragická mozgová porážka, ischemická mozgová porážka, ageúzia, cerebrálna arteritída, Lhermittov príznak, myelopatia, autonómna neuropatia

Poruchy oka

Zriedkavé

Optická retrobulbárna neuritída, porucha pohyblivosti oka

Neznáme

Rozmazané videnie, získaná farboslepota, kortikálna slepota, optická neuritída, papiloedém, pigmentácia na sietnici

Poruchy ucha a labyrintu

Menej časté

Ototoxicita

Neznáme

Tinnitus, hluchota

Poruchy srdca a srdcovej činnosti

Časté

Arytmia, bradykardia, tachykardia

Zriedkavé

Infarkt myokardu, závažná ischemická choroba srdca

Veľmi zriedkavé

Zástava srdca

Neznáme

Porucha srdca

Poruchy ciev

Časté

Flebitída

Zriedkavé

Hypertenzia

Neznáme

Trombotická mikroangiopatia (hemolyticko-uremický syndróm), Raynaudov fenomén

Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína

Časté

Dyspnoe, pneumónia a respiračné zlyhanie

Neznáme

Pľúcna embólia

Poruchy gastrointestinálneho traktu

Zriedkavé

Stomatitída

Neznáme

Vracanie, nauzea, anorexia, štikútka, hnačka

Poruchy pečene a žlčových ciest

Neznáme

Zvýšenie hepatálnych enzýmov, zvýšenie koncentrácie bilirubínu v krvi

Poruchy kože a podkožného tkaniva

Časté

Erytém, kožné vredy, lokalizovaný edém a bolesť

Neznáme

Vyrážka, alopécia

Poruchy kostrovej a svalovej sústavy a spojivového tkaniva

Neznáme

Svalové kŕče

Poruchy obličiek a močových ciest

Veľmi časté

Akútne zlyhanie obličiek, zlyhanie obličiekc, porucha tubulárnej funkcie obličiek

Poruchy reprodukčného systému a prsníkov

Menej časté

Abnormálna spermatogenéza a ovulácia, gynekomastia

Celkové poruchy a reakcie v mieste podania

Neznáme

Pyrexia (veľmi častá), asténia, malátnosť, extravazáciad v mieste podania injekcie

Laboratórne a funkčné vyšetrenia

Zriedkavé

Zníženie koncentrácie albumínu v krvi

a: U niektorých pacientov viedli komplikácie z infekcií k úmrtiu.

b: Príznaky hlásené pre anafylaktoidnú reakciu, akými sú opuch tváre, sipot, bronchospazmus, tachykardia a hypotenzia, budú v tabuľke frekvencie nežiaducich účinkov uvedené pod anafylaktoidnými reakciami v zátvorkách.

c: Nedostatočnosť/zlyhanie obličiek zahŕňa zvýšenie močoviny v krvi a kreatinínu, kyseliny močovej v sére a/alebo pokles klírensu kreatinínu.

d: Následkami extravazácie sú miestna toxicita mäkkých tkanív, vrátane tkanivovej celulitídy, fibrózy a nekrózy (časté), bolesti (časté), edému (časté) a erytému(časté).


Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie prostredníctvom národného systému hlásenia uvedeného v Prílohe V.


4.9 Predávkovanie


Dostatočná hydratácia a osmotická diuréza môžu prispieť k zníženiu toxicity cisplatiny, ak sa použijú okamžite po predávkovaní.


Akútne predávkovanie môže viesť k zlyhaniu obličiek, zlyhaniu pečene, hluchote, očnej toxicite (vrátane odlúpenia sietnice), výraznej myelosupresii, neliečiteľnej nauzee a vracaniu a/alebo neuritíde. Predávkovanie môže byť fatálne.


V prípade predávkovania cisplatinou nie je k dispozícii žiadne špecifické antidotum. Aj v prípade, že sa začne s hemodialýzou 4 hodiny po predávkovaní, má to malý účinok na elimináciu cisplatiny z tela kvôli silnému a rýchlemu naviazaniu sa cisplatiny na proteíny.


Liečba predávkovania pozostáva zo všeobecných podporných opatrení.


Kŕče sa môžu liečiť vhodnými antikonvulzívami. V záujme zistenia možnej toxicity sa má denne sledovať funkcia obličiek, kardiovaskulárny systém a krvný obraz. Starostlivo sa majú sledovať koncentrácie horčíka a vápnika v sére, ako možné znaky a príznaky samovoľnej iritácie kostrového svalstva. Ak sa vyvinie symptomatická tetania, majú sa podávať podporné elektrolyty. Po akútnom predávkovaní je tiež potrebné denne sledovať hepatálne enzýmy v sére a kyselinu močovú.


5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI


5.1 Farmakodynamické vlastnosti


Farmakoterapeutická skupina: Iné cytostatiká, zlúčeniny platiny, ATC kód: L01XA01.


Mechanizmus účinku

Cisplatina je anorganická zlúčenina obsahujúca ťažký kov [cis-diamin-dichlórplatinu (II)]. Tvorbou medzireťazcových a vnútroreťazcových väzieb (cross-linking) inhibuje syntézu DNA. V menšej miere inhibuje aj syntézu RNA a proteínov.


Hoci sa najdôležitejším mechanizmom účinku javí inhibícia syntézy DNA, aj iné mechanizmy, môžu prispievať k antineoplastickej aktivite cisplatiny vrátane zvýšenia imunogenity nádoru. Onkolytické vlastnosti cisplatiny sú porovnateľné s vlastnosťami alkylačných látok. Cisplatina má tiež imunosupresívne, rádiosenzitizačné a antimikrobiálne vlastnosti. Cisplatina pôsobí nešpecificky na bunkový cyklus. Cytotoxický účinok je spôsobený väzbou na všetky bázy DNA s preferenciou pozície N-7 guanínu a adenozínu.


5.2 Farmakokinetické vlastnosti


Distribúcia

Cisplatina sa po intravenóznom podaní rýchlo distribuuje do všetkých tkanív, ale ťažko preniká do centrálneho nervového systému. Najvyššie koncentrácie sa dosahujú v pečeni, obličkách, v močovom mechúre, svaloch, koži, semenníkoch, prostate, pankrease a slezine.


Eliminácia

Po intravenóznom podaní je eliminácia filtrovateľnej na bielkoviny sa neviažucej cisplatiny bifázická s úvodným polčasom 10 – 20 minút a terminálnym polčasom 32 – 53 minút. Eliminácia celkového množstva platiny je trifázická s polčasmi eliminácie 14 minút, 274 minút a 53 dní.


90 % cisplatiny sa viaže na plazmatické proteíny.


Primárne sa vylučuje močom: 27 – 43 % z podanej dávky sa do piatich dní po liečbe vylúči močom. Platina sa tiež vylučuje žlčou.


5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti


Chronická toxicita

Na modeloch chronickej toxicity sa pozorovalo poškodenie obličiek, útlm kostnej drene, poruchy gastrointestinálneho traktu a ototoxicita.


Genotoxicita a karcinogenita

Vo viacerých in vitro a in vivo testoch (v testoch na bakteriálnych systémoch, chromozomálne poruchy na živočíšných bunkách a na tkanivových kultúrach) je cisplatina genotoxická. V dlhodobých štúdiách sa preukázala karcinogenita cisplatiny u myší a potkanov.


Reprodukčná toxicita

U myší sa pozorovala supresia gonád vyúsťujúca do amenorey alebo azoospermie, ktorá môže byť ireverzibilná a vedúca k neplodnosti. U samíc potkanov vyvolala cisplatina morfologické zmeny ovárií spôsobujúce čiastočnú a reverzibilnú neplodnosť.


Štúdie na potkanoch preukázali že expozícia počas gravidity môže spôsobiť nádory u dospelých potomkov.

Cisplatina je u myší a potkanov embryotoxická a u oboch druhov sa hlásili malformácie.

Cisplatina sa vylučuje do materského mlieka.


6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE


6.1 Zoznam pomocných látok


Voda na injekciu

Chlorid sodný

Kyselina chlorovodíková na úpravu pH

Hydroxid sodný na úpravu pH


6.2 Inkompatibility


Tento liek nesmie prísť do kontaktu s hliníkom. Cisplatina reaguje s kovovým hliníkom a tvoria sa čierne precipitáty platiny. Má sa zabrániť použitiu intravenóznych setov, ihiel, katétrov a injekčných striekačiek obsahujúcich hliník. Cisplatina sa rozkladá v roztokoch s nízkym obsahom chloridu. Koncentrácia chloridu musí preto zodpovedať najmenej 0,45% chloridu sodnému.


Antioxidanty (ako je disiričitan sodný), uhličitany (uhličitan sodný), síran, fluóruracil a paklitaxel môžu cisplatinu v infúznej súprave inaktivovať.


Tento liek sa nesmie miešať s inými liekmi okrem tých, ktoré sú uvedené v časti 6.6.


6.3 Čas použiteľnosti


Pred otvorením: 2 roky


Po riedení

Chemická a fyzikálna stabilita bola preukázaná počas 8 hodín pri teplote 15 °C až 25 °C pri bežnom svetle a počas 14 dní pri teplote 15 °C až 25 °chránený pred svetlom.


Z mikrobiologického hľadiska sa má liek použiť okamžite,okrem prípadov, keď spôsob otvorenia/riedenia zabránia riziku mikrobiálnej kontaminácie. Ak sa nepoužije okamžite, za čas a podmienky uchovávania pred použitím je zodpovedný používateľ. Zriedený roztok má byť chránený pred svetlom. Zriedený roztok neuchovávajte v chladničke ani mrazničke.


6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie


Uchovávajte pri teplote do 25 °C. Neuchovávajte v chladničke alebo mrazničke. Injekčnú liekovku uchovávajte vo vonkajšom obale na ochranu pred svetlom. Ak roztok nie je číry alebo sa vytvoril nerozpustný precipitát, roztok sa nesmie použiť.


Podmienky na uchovávanie po riedení lieku, pozri časť 6.3.


6.5 Druh obalu a obsah balenia


Injekčná liekovka obsahuje buď 10 ml, 20 ml, 50 ml alebo 100 ml infúzneho koncentrátu.


Injekčná liekovka obsahuje 10 ml koncentrátu v 20 ml tvarovanej injekčnej liekovke jantárovej farby zo skla typu I, s chlórbutylovou gumennou zátkou, zabezpečenej zeleným odnímateľným hliníkovým uzáverom.


Injekčná liekovka obsahuje 20 ml koncentrátu v 20 ml tvarovanej injekčnej liekovke jantárovej farby zo skla typu I, s chlórbutylovou gumennou zátkou, zabezpečenej modrým odnímateľným hliníkovým uzáverom.


Injekčná liekovka obsahuje 50 ml koncentrátu v 50 ml tvarovanej injekčnej liekovke jantárovej farby zo skla typu I, s chlórbutylovou gumennou zátkou, zabezpečenej žltým odstrániteľným hliníkovým uzáverom.


Injekčná liekovka obsahuje 100 ml koncentrátu v 100 ml tvarovanej injekčnej liekovke jantárovej farby zo skla typu I, s chlórbutylovou gumennou zátkou, zabezpečenej fialovým odnímateľným hliníkovým uzáverom.


Veľkosti balenia:

1 x 10 ml injekčná liekovka

1 x 20 ml injekčná liekovka

1 x 50 ml injekčná liekovka

1 x 100 ml injekčná liekovka


Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.


6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom


Príprava a zaobchádzanie s liekom

Potupujte podľa štandardných pokynov na zaobchádzanie s cytotoxickými látkami.


Tak, ako aj pri všetkých antineoplastických látkach, aj pri zaobchádzaní s cisplatinou je potrebná opatrnosť. Riedenie má vykonať vyškolený personál v aseptických podmienkach v bezpečnostnom boxe, vo vymedzenom priestore, s použitím ochranného plášťa a rukavíc. Ak nie je k dispozícii bezpečnostný box, má sa použiť ochranná maska a okuliare. Dodržiavajte opatrenia na zabránenie kontaktu s pokožkou alebo sliznicami. Ak dôjde ku kontaktu s kožou, okamžite ju umyte mydlom a vodou. Pri kontakte s pokožkou sa pozorovalo mravčenie, pálenie a začervenanie. Pri kontakte so sliznicami sa majú opláchnuť veľkým množstvom vody. Po vdýchnutí sa hlásilo dyspnoe, bolesť na hrudi, podráždenie hrdla a nauzea.


V prípade rozliatia lieku má personál použiť ochranné rukavice a vyutierať rozliaty materiál špongiou na to určenou. Priestor opláchnite vodou dvakrát. Všetky roztoky a špongie umiestnite do plastového vaku a uzavrite ho.


Tehotné zdravotnícke pracovníčky nesmú prísť do kontaktu s cytostatikami.


Biologický odpad a zvratky majú byť starostlivo zlikvidované.


S poškodenými liekovkami sa musí zaobchádzať s rovnakou opatrnosťou ako s kontaminovaným odpadom. Kontaminovaný odpad musí byť uchovávaný v špeciálne označených nádobách na odpad. Pozri časť „Likvidácia“.


Príprava na intravenózne podanie

Z liekovky odoberte potrebné množstvo koncentrátu a zrieďte s najmenej 1 litrom nasledujúcich roztokov:

  • 9 mg/ml (0,9%) roztok chloridu sodného,

  • zmiešaný roztok 9 mg/ml (0,9%) chloridu sodného a 50 mg/ml (5%) glukózy (50 mg/ml) (1:1), (výsledné konečné koncentrácie: 4,5 mg/ml (0,45%) chlorid sodný, a 25 mg/ml (2,5%) glukóza).


Roztok pred použitím vždy vizuálne skontrolujte. Podávať sa môže len číry roztok bez viditeľných častíc.


ZABRÁŇTE kontaktu s injekčným materiálom obsahujúcim hliník.


NEPODÁVAJTE nezriedený.


Chemickú a fyzikálnu stabilitu pri použití nezriedených roztokov pozri v časti 6.3.


Len na jednorazové použitie. Všetok nespotrebovaný obsah zlikvidujte v súlade so štandardnými pokynmi pre správnu likvidáciu cytostatík.


Príprava roztoku na intravaskulárne použitie – Upozornenie

Tak, ako pri všetkých potenciálne toxických liekoch, aj pri zaobchádzaní s cisplatinou sú nevyhnutné špeciálne opatrenia. Pri neúmyselnom vystavení sa lieku môže dôjsť k tvorbe kožných lézií. Odporúča sa používať rukavice. V prípade kontaktu cisplatiny s kožou alebo sliznicami, dôkladne umyte pokožku alebo sliznicu mydlom a vodou.


Odporúča sa postupovať v súlade s náležitými pokynmi na manipuláciu a likvidáciu cytostatík.


Pred podaním roztoku pacientovi skontrolujte čírosť roztoku a či neobsahuje viditeľné častice.


Likvidácia

Všetky materiály, ktoré sa použili na prípravu a podávanie, alebo ktoré prišli do akéhokoľvek kontaktu s cisplatinou sa musia zlikvidovať v súlade s pokynmi pre správne zaobchádzanie s cytostatikami. Zvyšky lieku ako aj všetky materiály použité na riedenie a podávanie musia byť zlikvidované v súlade so štandardnými postupmi nemocničného zariadenia a v súlade s miestnymi požiadavkami na likvidáciu nebezpečného odpadu.


7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII


Fresenius Kabi Oncology Plc.

Lion Court, Farnham Road, Bordon

Hampshire GU35 0NF

Veľká Británia


8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO


44/0368/14-S


9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE


Dátum prvej registrácie:


10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU


Október 2014


13

Cisplatin Kabi 1 mg/ml