+ ipil.sk

Citalopram-ratiopharm 20 mg



Príbalový leták

Schválený text k rozhodnutiu o zmene, ev. č.:2012/07746

Príloha č. 2 k notifikácii o zmene, ev. č.:2012/05981, 2013/01693



Písomná informácia pre používateľa


Citalopram-ratiopharm 20 mg

filmom obalené tablety

Citalopramiumbromid


Pozorne si prečítajte celú písomnú informáciu predtým, ako začnete užívať tento liek, pretože obsahuje pre vás dôležité informácie.

Túto písomnú informáciu si uschovajte. Možno bude potrebné, aby ste si ju znovu prečítali.

Ak máte akékoľvek ďalšie otázky, obráťte sa na svojho lekára alebo lekárnika.

Tento liek bol predpísaný iba vám. Nedávajte ho nikomu inému. Môže mu uškodiť, dokonca aj

vtedy, ak má rovnaké príznaky ochorenia ako vy.

Ak sa u vás vyskytne akýkoľvek vedľajší účinok, obráťte sa na svojho lekára alebo lekárnika. To sa týka aj akýchkoľvek vedľajších účinkov, ktoré nie sú uvedené v tejto písomnej informácii pre používateľa.


V tejto písomnej informácii pre používateľa sa dozviete:

1. Čo je Citalopram-ratiopharm 20 mg a na čo sa používa

2. Čo potrebujete vedieť predtým, ako užijete Citalopram-ratiopharm 20 mg

3. Ako užívať Citalopram-ratiopharm 20 mg

4. Možné vedľajšie účinky

5. Ako uchovávať Citalopram-ratiopharm 20 mg

6. Obsah balenia a ďalšie informácie


1. Čo je Citalopram-ratiopharm 20 mg a na čo sa používa

Ako Citalopram-ratiopharm účinkuje

Citalopram-ratiopharmpatrí do skupiny antidepresív nazývaných selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu (SSRI). Tieto lieky pôsobia na serotonínový systém v mozgu zvýšením hladiny serotonínu. Poruchy serotonínového systému sú považované za dôležité faktory v rozvoji depresie a príbuzných ochorení.


Na čo sa Citalopram-ratiopharm používa

Citalopram-ratiopharmobsahuje liečivo citalopram, ktorý sa používa na liečbu depresie a po zlepšení stavu bráni návratu príznakov ochorenia.


Okrem toho sa Citalopram-ratiopharmpoužíva aj pri dlhodobej liečbe pacientov, ktorí majú opakujúcu sa depresiu na zabránenie výskytu nových epizód depresie.


Citalopram-ratiopharmje tiež výhodný v liečbe pacientov s panickou poruchou a s obsedantno-kompulzívnou poruchou (ide o typ úzkostnej poruchy, kedy pacient má nutkanie (obsesia) vykonávať určitý súbor činností (kompulzie)).


Ak máte nejaké otázky ohľadne vašej liečby Citalopramom-ratiopharm, opýtajte sa svojho lekára.


2. Čo potrebuje vedieť predtým, ako užijeteCitalopram-ratiopharm 20 mg


Neužívajte Citalopram-ratiopharm 20 mg

ak ste alergický na citalopramiumbromid alebo na ktorúkoľvek z ďalších zložiek tohto lieku (uvedených v časti 6),

ak sa liečite liekmi proti depresii zo skupiny inhibítorov monoaminooxidázy (MAOI), vrátane selegilínu, v denných dávkach vyšších ako 10 mg, nesmiete súbežne užívať Citalopram-ratiopharm 20 mg,

  • Citalopram-ratiopharm 20 mg nesmiete užívať do 14 dní po prerušení užívania ireverzibilného inhibítora monoaminooxidázy (IMAO) alebo do času určeného pre reverzibilné inhibítory monoaminooxidázy (RIMA) tak, ako sa to uvádza v predpisoch pre RIMA. Inhibítory monoaminooxidázy (MAO) sa nemajú začať užívať do 7 dní po prerušení užívania citalopramu.

O kombinovanej liečbe sa poraďte so svojím lekárom.

ak nie je možnosť starostlivého sledovania a monitorovania krvného tlaku, neužívajte citalopram spolu s linezolidom (antibiotikum),

  • ak užívate moklobemid (na liečbu depresií),

  • ak máte vrodenú odchýlku srdcového rytmu alebo sa u vás vyskytla odchýlka srdcového rytmu (pozorovaná na EKG vyšetrení, ktorým sa zisťuje, ako pracuje vaše srdce),

  • ak užívate lieky na problémy so srdcovým rytmom alebo lieky, ktoré môžu mať vplyv na rytmus srdca (pozri časť 2 „Iné lieky a Citalopram-ratiopharm“ nižšie).


Upozornenia a opatrenia

Lieky nie sú vždy vhodné pre každého. Obráťte sa na svojho lekára alebo lekárnika predtým, ako začnete užívať Citalopram-ratiopharm, ak sa u vás vyskytuje alebo sa v minulosti vyskytol niektorý z nasledujúcich stavov:

  • máte vrodený syndróm predĺženého QT (vrodené ochorenie srdca) alebo zníženú hladinu draslíka alebo horčíka v krvi,

  • máte cukrovku. Liečba citalopramom môže zmeniť hladinu cukru v krvi. Môže byť potrebné upraviť dávku inzulínu a/alebo liekov proti cukrovke na vnútorné použitie.

  • dostávate elektrokonvulzívnu liečbu (liečba elektrošokmi),

  • máte duševné ochorenie alebo ste predtým mali mániu (pocit lepšej nálady alebo vzrušenia vedúci k neobvyklému správaniu). Ak vstúpite do manickej fázy, liečba citalopramom sa musí ukončiť, poraďte sa o tom so svojim lekárom.

  • máte poruchu funkcie pečene alebo obličiek,

  • začnete ľahko krvácať alebo sa vám robia modriny (pozri tiež časť 2. „Iné lieky a Citalopram-ratiopharm“),

  • máte epilepsiu. Ak sa vyskytnú epileptické záchvaty alebo ak sa zvýši ich výskyt, liečba citalopramom sa musí ukončiť, poraďte sa o tom so svojim lekárom.

  • ak ste zaznamenali rýchly alebo nepravidelný rytmus srdca, mdloby, kolaps alebo závraty hneď potom, ako ste sa postavili, čo môže naznačovať nezvyčajnú funkciu tepovej frekvencie.

  • ak máte glaukóm so zatvoreným uhlom alebo glaukóm v anamnéze.


Samovražedné myšlienky a zhoršovanie depresie alebo úzkosti:

Ak máte depresiu a/alebo máte stavy úzkosti, niekedy môžete mať sebapoškodzujúce alebo samovražedné myšlienky. Tieto myšlienky môžu byť častejšie od začiatku užívania antidepresív dovtedy, kým tieto lieky začnú účinkovať, obvykle okolo dvoch týždňov, ale niekedy aj dlhšie.


S väčšou pravdepodobnosťou môžete mať takéto myšlienky vtedy, ak:

- ste už mali v minulosti samovražedné myšlienky,

- ste v mladom dospelom veku. Informácie z klinických skúšaní ukazujú na zvyšovanie rizika samovražedného správania u dospelých mladších ako 25 rokov so psychiatrickými poruchami, ktorí boli liečení antidepresívami.


Ak máte kedykoľvek samovražedné a sebapoškodzujúce myšlienky, kontaktujte svojho lekára alebo priamo nemocnicu.


Môže byť vhodné informovať rodinu alebo blízkych priateľov o tom, že máte depresiu alebo stavy úzkosti a požiadať ich, aby si prečítali túto písomnú informáciu pre používateľa.


Môžete ich požiadať, aby vám povedali, keď si myslia, že sa zhoršila vaša depresia alebo úzkosť, alebo ich trápia zmeny vo vašom správaní.


Deti a dospievajúci do 18 rokov

Citalopram-ratiopharm 20 mg sa za normálnych okolností nesmie používať na liečbu detí a dospievajúcich mladších ako 18 rokov. Tiež by ste mali vedieť, že pacienti mladší ako 18 rokov majú zvýšené riziko vedľajších účinkov, ako sú samovražedné pokusy, samovražedné myšlienky a nepriateľské správanie (predovšetkým agresia, protichodné správanie a zlosť). Napriek tomu váš lekár môže Citalopram-ratiopharm 20 mg predpísať pacientom mladším ako 18 rokov na základe rozhodnutia, že to je v ich najlepšom záujme. Ak váš lekár predpísal Citalopram-ratiopharm 20 mg pacientovi mladšiemu ako 18 rokov a vy sa chcete podrobnejšie informovať, obráťte sa, prosím, opätovne na svojho lekára. Informujte svojho lekára, ak sa pri užívaní lieku Citalopram-ratiopharm 20 mg pacientmi mladšími ako 18 rokov objavia, prípadne zhoršia niektoré prejavy uvedené vyššie. Zatiaľ nie sú k dispozícií dlhodobé údaje o bezpečnosti lieku Citalopram-ratiopharm 20 mg u tejto vekovej skupiny týkajúce sa rastu, dospievania a rozvoja poznania a správania.


Iné lieky a Citalopram-ratiopharm

Ak užívate alebo ste v poslednom čase užívali, resp. budete užívať ďalšie lieky, povedzte to svojmu lekárovi.


Je obzvlášť dôležité informovať vášho lekára alebo lekárnika, ak užívate niektorý z nasledujúcich liekov:

  • inhibítory MAO (IMAO, používané na liečbu depresie a Parkinsonovej choroby),

  • linezolid (antibiotikum),

  • pimozid (antibiotikum),

  • metoprolol (používaný na liečbu vysokého krvného tlaku),

  • cimetidín (používaný na liečbu vredov),

  • lítium a tryptofán (lieky používané na liečbu mániodepresívnych ochorení),

  • imipramín a dezipramín (lieky používané na liečbu depresie),

  • sumatriptán alebo iné triptány (lieky na migrénu),

  • lieky, ktoré predĺžujú QT interval (EKG),

  • tramadol (používaný na liečbu bolesti),

  • ľubovník bodkovaný,

  • lieky proti zrážaniu krvi,

  • ak podstupujete liečbu elektrošokmi.


Citalopram-ratiopharm 20 mg a jedlo a nápoje

Neodporúča sa kombinácia citalopramu s alkoholom.


Tablety Citalopram-ratiopharm 20 mg sa užívajú raz denne kedykoľvek v priebehu dňa spoločne s jedlom alebo aj nalačno. Tablety treba zapiť dostatočným množstvom vody.


Tehotenstvo a dojčenie a plodnosť

Ak ste tehotná alebo dojčíte, ak si myslíte, že ste tehotná alebo ak plánujete otehotnieť, poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom predtým, ako začnete užívať tento liek.

V štúdiách na zvieratách sa preukázalo, že citalopram znižuje kvalitu spermií. Teoreticky to môže ovplyvniť plodnosť, ale vplyv na plodnosť sa u ľudí zatiaľ nepozoroval.


Vzhľadom na obmedzené skúsenosti sa môže Citalopram-ratiopharm 20 mg užívať v tehotenstve len v nevyhnutných prípadoch a za predpokladu zvýšeného lekárskeho dohľadu.


Uistite sa, že vaša pôrodná asistentka a/alebo váš lekár vie, že užívate Citalopram-ratiopharm 20 mg. Ak sa lieky ako Citalopram-ratiopharm 20 mg užívajú počas tehotenstva, najmä počas posledných troch mesiacov tehotenstva, môžu u novorodencov zvýšiť riziko vzniku závažného stavu nazývaného perzistujúca pľúcna hypertenzia novorodencov (PPHN), ktorá spôsobuje zrýchlenie dychu a zmodranie dieťaťa. Tieto príznaky sa zvyčajne objavia počas prvých 24 hodín života dieťaťa. Ak spozorujete tieto príznaky u vášho dieťaťa, musíte sa bezodkladne so svojou pôrodnou asistentkou a/alebo lekárom.


Citalopram sa vylučuje do materského mlieka. Pri užívaní tohto lieku v období dojčenia sa odporúča dojčenie ukončiť, pretože nie je známe, či citalopram (liečivo lieku Citalopram-ratiopharm 20 mg) môže mať vplyv dojča.


Vedenie vozidiel a obsluha strojov

Citalopram má malý alebo mierny vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje. Psychoaktívne lieky môžu znižovať schopnosť posúdiť situáciu a reagovať na nebezpečenstvo. Ak pocítite závraty alebo ospalosť po užití tohto lieku, neveďte vozidlá a neobsluhujte stroje, kým tento účinok neodznie.


3. Ako užívať Citalopram-ratiopharm 20 mg


Vždy užívajte tento liek presne tak, ako vám povedal váš lekár. Ak si nie ste niečím istý, overte si to u svojho lekára alebo lekárnika.

Liečba depresií

Dospelí:

Odporúčaná jednorazová dávka je 20 mg denne. V závislosti od priebehu liečby môže lekár dávku zvýšiť na 40 mg denne.


Liečba panickej poruchy

Dospelí:

Začiatočná jednorazová dávka je 10 mg denne počas prvého týždňa pred zvýšením dávky na 20 mg denne. V závislosti od priebehu liečby môže lekár dávku zvýšiť na 40 mg denne.


Liečba obsedantno-kompulzívnej poruchy

Dospelí:

Začiatočná jednorazová dávka je 20 mg denne. V závislosti od priebehu liečby môže lekár dávku zvýšiť na 40 mg denne.


Starší pacienti ( vo veku nad 65 rokov)

U starších pacientov má byť dávka znížená na polovicu odporúčanej dávky, t.j. 10 – 20 mg denne. Maximálna odporúčaná dávka je 20 mg denne.


Deti a dospievajúci do 18 rokov

Tejto vekovej skupine sa nesmie podávať citalopram, pretože účinnosť a bezpečnosť lieku neboli pre túto vekovú skupinu stanovené.


Pacienti s poruchou funkcie pečene:

U pacientov s miernou alebo stredne závažnou poruchou funkcie pečene sa začína dávkou 10 mg citalopramu (1/2 tablety) denne počas prvých 2 týždňov liečby. V závislosti od priebehu liečby môže lekár dávku zvýšiť maximálne na 20 mg.


Pacienti s poruchou funkcie obličiek:

Pri miernej až stredne ťažkej poruche funkcie obličiek nie je potrebné upraviť dávkovanie. Opatrnosť sa vyžaduje pri liečbe pacientov so závažným poškodením funkcie obličiek (klírens kreatinínu menej ako 20 ml/min).


Zvyčajne je nevyhnutná dĺžka podávania aspoň 6 mesiacov, aby sa zabránilo návratu ochorenia. V prípade periodického (opakujúceho sa) depresívneho ochorenia je potrebná udržiavacia liečba počas niekoľkých rokov, aby sa zabránilo ďalším návratom ochorenia. Pri ukončovaní liečby je nevyhnutné postupne znižovať dávku v priebehu niekoľkých týždňov. Presnú dĺžku liečby a dávku určí vždy lekár.


Ak užijete viac Citalopramu-ratiopharm 20 mg, ako máte

Ak náhodou užijete príliš veľa Citalopramu-ratiopharm 20 mg, informujte o tom okamžite svojho lekára alebo choďte na pohotovosť do najbližšej nemocnice. Vždy si so sebou vezmite označené balenie lieku, či už so zvyšným liekom alebo bez neho.


Ak zabudnete užiť Citalopram-ratiopharm 20 mg

Neužívajte dvojnásobnú dávku, aby ste nahradili vynechanú dávku. Užite až nasledujúcu dávku v správnom čase.


Ak prestanete užívať Citalopram-ratiopharm 20 mg

Neprestaňte užívať Citalopram-ratiopharm 20 mg, pokiaľ vám to nepovie váš lekár.


Ukončenie liečby citalopramom (hlavne náhle vysadenie) vedie často k abstinenčným príznakom.


Abstinenčné príznaky pozorované po ukončení liečby:

Závraty, senzorické poruchy vrátane parestézií (porucha vnímania pocitov, napr. tŕpnutie, znecitlivenie), poruchy spánku (vrátane nespavosti a živých snov), nepokoj alebo úzkosť, nevoľnosť a/alebo vracanie, tras, zmätenosť, potenie, chvenie, bolesť hlavy, hnačka, búšenie srdca, podráždenosť, citová nestabilita, poruchy videnia sú najčastejšie zaznamenanými reakciami.


Vo všeobecnosti sú tieto reakcie mierne až stredne závažné a ustúpia do 2 týždňov, u niektorých pacientov však môžu byť závažné a/alebo pretrvávajúce.


Preto sa pri ukončovaní liečby citalopramom odporúča postupne znižovať dávky.


Ak máte ďalšie otázky týkajúce sa použitia tohto lieku, opýtajte sa svojho lekára alebo lekárnika.


4. Možné vedľajšie účinky


Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.


Citalopram-ratiopharm 20 mg sa zvyčajne dobre znáša. Vedľajšie účinky, ktoré sa môžu prejaviť pri liečbe týmto liekom sú mierne a vyskytujú sa len prechodne. Výraznejšie sa prejavujú počas prvých týždňov liečby a spravidla ustupujú súčasne so zlepšovaním depresie.

U niektorých pacientov boli hlásené nasledujúce závažné vedľajšie účinky:


Vysoká horúčka, rozrušenosť, zmätenosť, triaška a prerušované zášklby svalstva ‑ môže sa jednať o zriedkavý jav, takzvaný serotonínový syndróm, ktorý bol popísaný pri používaní rôznych antidepresív.


Ak pocítite opuch kože, jazyka, pier alebo tváre, alebo budete mať ťažkosti s dýchaním alebo prehĺtaním (alergická reakcia).


Nezvyčajné krvácanie, vrátane krvácania do tráviaceho traktu.


Zriedkavé, ale závažné vedľajšie účinky (môžu postihovať viac ako 1 z 10 000 a menej ako 1 z 1 000 pacientov)

Ihneď vyhľadajte svojho lekára alebo najbližšiu lekársku službu prvej pomoci, ak sa u vás vyskytne akýkoľvek z nasledovných príznakov:


  • nízka hladina sodíka v krvi (hyponatriémia), ktorá môže spôsobiť únavu, zmätenosť a svalové zášklby.

  • rýchly, nepravidelný rytmus srdca, mdloby, ktoré môžu byť príznakom život ohrozujúceho stavu nazývaného Torsades de Pointes.


Nasledujúce vedľajšie účinky bývajú spravidla mierne a zvyčajne v priebehu niekoľkých dní liečby odznievajú. Prosím uvedomte si, že viaceré nižšie uvedené účinky môžu byť tiež príznakmi vášho ochorenia, ktoré vymiznú, keď sa váš stav začne zlepšovať.


Ak vás tieto vedľajšieúčinky nadmieru obťažujú alebo trvajú dlhší čas, poraďte sa so svojím lekárom.


Veľmi časté vedľajšieúčinky (postihujú viac ako 1 z 10 pacientov)

  • Ospalosť, malátnosť

  • Poruchy spánku

  • Zvýšené potenie

  • Suchosť v ústach

  • Nevoľnosť (pocit slabosti)

  • Bolesť hlavy


Časté vedľajšieúčinky (postihujú viac ako 1 zo 100 a menej ako 1 z 10 pacientov)

  • Znížená chuť do jedla

  • Nepokoj

  • Znížená sexuálna žiadostivosť

  • Úzkosť

  • Nervozita

  • Zmätený stav

  • Nezvyčajné sny

  • Tras

  • Mravčenie alebo necitlivosť v rukách a v nohách

  • Závraty

  • Poruchy pozornosti

  • Zvonenie v ušiach (tinnitus)

  • Zívanie

  • Hnačka

  • Vracanie

  • Zápcha

  • Svrbenie

  • Bolesť v svaloch a kĺboch

  • Muži môžu pocítiť problémy s ejakuláciou a erekciou

  • U žien ťažkosti s dosiahnutím orgazmu

  • Únava

  • Horúčka

  • Mravčenie v koži

  • Zníženie telesnej hmotnosti


Menej časté vedľajšieúčinky (postihujúviac ako 1 z 1 000 a menej ako 1 zo 100 pacientov)

  • Krvácanie do kože (ľahký vznik modrín)

  • Zvýšená chuť do jedla

  • Agresivita

  • Odosobnenie

  • Halucinácie

  • Mánia (vzrušená fáza manio-depresívnej psychózy)

  • Mdloby

  • Rozšírené zreničky

  • Rýchly tep srdca

  • Pomalý tep srdca

  • Žihľavka (urtikária)

  • Vypadávanie vlasov

  • Vyrážky

  • Citlivosť na svetlo

  • Ťažkosti s močením

  • Krvácanie z pošvy

  • Opuch rúk a nôh

  • Zvýšenie telesnej hmotnosti


Zriedkavé vedľajšieúčinky (postihujú viac ako 1 z 10 000 a menej ako 1 z 1 000 pacientov)

  • Kŕče

  • Mimovoľné pohyby

  • Poruchy chuti

  • Krvácanie

  • Hepatitída (zápalové ochorenie pečene)


Vedľajšieúčinky neznámej frekvencie

  • Sebapoškodzujúce alebo samovražedné myšlienky, pozri tiež časť 2 „Upozornenia a opatrenia

  • Nízka hladina krvných doštičiek, čo zvyšuje riziko krvácania alebo tvorby modrín

  • Alergia (vyrážky)

  • Závažné reakcie z precitlivenosti, ktoré spôsobujú ťažkosti s dýchaním alebo závraty

  • Zvýšené množstvo vylučovaného moču

  • Nízka hladina draslíka v krvi (hypokaliémia), ktorá môže spôsobiť svalovú slabosť a zášklby alebo poruchy srdcového rytmu

  • Záchvaty paniky

  • Škrípanie zubami

  • Nepokoj

  • Nezvyčajné pohyby alebo stuhnutosť svalov

  • Akatízia (mimovoľné svalové pohyby)

  • Poruchy zraku

  • Nízky tlak krvi

  • Krvácanie z nosa

  • Krvácanie z kože a slizníc (ekchymóza)

  • Náhly opuch kože a slizníc

  • Bolestivá erekcia

  • Vylučovanie mlieka u nedojčiacich žien

  • Abnormálne funkčné pečeňové testy

U pacientov užívajúcich tento typ lieku bolo pozorované zvýšené riziko zlomenín kostí.


Ak sa u vás vyskytne akýkoľvek vedľajší účinok, obráťte sa na svojho lekára alebo lekárnika. To sa týka aj akýchkoľvek vedľajších účinkov, ktoré nie sú uvedené v tejto písomnej informácii pre používateľa.


Hlásenie vedľajších účinkov

Ak sa u vás vyskytne akýkoľvek vedľajší účinok, obráťte sa na svojho lekára alebo lekárnika. To sa týka aj akýchkoľvek vedľajších účinkov, ktoré nie sú uvedené v tejto písomnej informácii pre používateľa. Vedľajšie účinky môžete hlásiť aj priamo prostredníctvom národného systému hlásenia uvedeného v Prílohe V*.Hlásením vedľajších účinkov môžete prispieť k získaniu ďalších informácií o bezpečnosti tohto lieku.


5. Ako uchovávaťCitalopram-ratiopharm 20 mg


Tento liek uchovávajte mimo dohľadu a dosahu detí.


Nepoužívajte tento liek po dátume exspirácie, ktorý je uvedený na obale. Dátum exspirácie sa vzťahuje na posledný deň v danom mesiaci.


Tento liek nevyžaduje žiadne zvláštne podmienky na uchovávanie.


Nelikvidujte lieky odpadovou vodou alebo domovým odpadom. Nepoužitý liek vráťte do lekárne. Tieto opatrenia pomôžu chrániť životné prostredie.


6. Obsah balenia a ďalšie informácie


Čo Citalopram-ratiopharm 20 mg obsahuje


- Liečivo je citalopramiumbromid 24,99 mg, čo zodpovedá 20 mg citalopramu v jednej filmom obalenej tablete.

- Ďalšie zložky sú manitol, mikrokryštalická celulóza, koloidný oxid kremičitý, magnéziumstearát,

hypromelóza, makrogol 6000, oxid titaničitý E171.


Ako vyzerá Citalopram-ratiopharm 20 mg a obsah balenia


Citalopram-ratiopharm 20 mg sú biele okrúhle obojstranne vypuklé filmom obalené tablety so „snap tab“ deliacou ryhou na jednej strane, s priemerom 8 mm.


Tableta sa môže rozdeliť na rovnaké dávky.


Obsah balenia:

PVC/PVDC/Al blister, papierová škatuľka, písomná informácia pre používateľa.

Obsah balenia: 10, 14, 20, 28, 30, 50, 56, 98 a 100 filmom obalených tabliet. Blister 100 x 1 filmom obalená tableta.


HDPE fľaštička s LDPE patentným uzáverom a poistným krúžkom, papierová škatuľka a písomná informácia pre používateľa.

Obsah balenia: 250 a 500 filmom obalených tabliet.


Nie všetky veľkosti balenia musia byť uvedené na trh.


Držiteľ rozhodnutia o registrácii

ratiopharm GmbH, 89079 Ulm, Nemecko


Táto písomná informácia pre používateľa bola naposledy aktualizovaná v júni 2013.

9



Citalopram-ratiopharm 20 mg

Súhrn údajov o lieku

Schválený text k rozhodnutiu o zmene, ev. č.:2012/07746

Príloha č. 1 k notifikácii o zmene, ev. č.:2012/05981, 2013/01693


Súhrn charakteristických vlastností lieku


  1. Názov lieku


Citalopram-ratiopharm 20 mg


  1. Kvalitatívne a kvantitatívne zloženie


Každá filmom obalená tableta obsahuje 24,99 mg citalopramiumbromidu, čo zodpovedá 20 mg citalopramu.


Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.


  1. Lieková forma


Filmom obalená tableta.

Biele okrúhle bikonvexné filmom obalené tablety so „snap tab“ s deliacou ryhou na jednej strane, s priemerom 8 mm.


Tableta sa môže rozdeliť na rovnaké dávky.


  1. Klinické údaje


  1. Terapeutické indikácie


Depresia a prevencia relapsov/rekurencií.

Panická porucha s agorafóbiou alebo bez nej.

Obsedantno-kompulzívna porucha.


  1. Dávkovanie a spôsob podávania


Depresia

Dospelí:

Citalopram sa má podávať ako jednorazová perorálna dávka 20 mg jedenkrát denne.

V závislosti od individuálnej odpovede pacienta sa dávka môže zvýšiť maximálne na 40 mg denne.


Panická porucha

Dospelí:

Počas prvého týždňa sa odporúča jednorazová perorálna dávka 10 mg denne a následne zvýšenie dávky na 20 mg denne.

V závislosti od individuálnej odpovede pacienta sa dávka môže zvýšiť maximálne na 40 mg denne.


Obsedantno-kompulzívna porucha

Dospelí:

Odporúča sa začať dávkou 20 mg denne. V závislosti od individuálnej odpovede pacienta sa dávka môže zvýšiť maximálne na 40 mg denne.


Osobitné skupiny pacientov

Starší pacienti (> 65 rokov)

U starších pacientov je potrebné dávku znížiť na polovicu odporúčanej dávky, t.j. 10 – 20 mg denne. Maximálna odporúčaná dávka pre starších pacientov je 20 mg denne.


Pacienti so zníženou renálnou funkciou

U pacientov s miernou až stredne ťažkou renálnou poruchou nie je potrebná úprava dávkovania. Opatrnosť sa odporúča u pacientov s ťažkou renálnou poruchou (klírens kreatinínu menej ako 30 ml/min).


Pacienti so zníženou hepatálnou funkciou

U pacientov s miernou až stredne závažnou poruchou funkcie pečene sa odporúča začiatočná dávka 10 mg denne počas prvých dvoch týždňov liečby. V závislosti od individuálnej odpovede pacienta sa dávka môže zvýšiť maximálne na 20 mg denne. U pacientov so závažne zníženou funkciou pečene je potrebná opatrnosť a zvlášť starostlivá titrácia dávky (pozri časť 5.2).


Pacienti so slabým metabolizmom CYP2C19

Pre pacientov so známym slabým metabolizmom CYP 2C19 sa počas prvých dvoch týždňov liečby odporúča začiatočná dávka 10 mg denne. V závislosti od individuálnej odpovede pacienta sa dávka môže zvýšiť maximálne na 20 mg denne (pozri časť 5.2).


Deti a dospievajúci

Citalopram sa nemá používať na liečbu detí a dospievajúcich do 18 rokov (pozri časť 4.4).


Symptómy z prerušenia liečby pozorované pri ukončení liečby citalopramom

Je potrebné vyvarovať sa náhlemu prerušeniu liečby. Pri ukončení liečby sa majú dávky citalopramu postupne znižovať v priebehu jedného až dvoch týždňov, aby sa zabránilo možným reakciám z náhleho ukončenia liečby (pozri časti 4.4 a 4.8).


Ak sa po znížení dávky alebo po ukončení liečby objavia neznesiteľné symptómy, môže sa zvážiť obnovenie liečby s pôvodne predpísanou dávkou. Následne môže lekár pokračovať v znižovaní dávky, ale v pozvoľnejšom tempe.


  1. Kontraindikácie


  • Precitlivenosť na citalopram alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.

  • IMAO (inhibítory monoaminooxidázy).


V niektorých prípadoch sa prejavili charakteristické znaky serotonínovému syndrómu.


Citalopram sa nemá podávať pacientom, ktorí užívajú inhibítory monoamino-oxidázy (IMAO), vrátane selegilínu, v dennej dávke vyššej ako 10 mg za deň. Citalopram sa nemá podávať 14 dní po skončení liečby ireverzibilnými inhibítormi monoaminooxidázy alebo určitý čas po vysadení reverzibilného inhibítora monoaminooxidázy (RIMA), ako je uvedené na recepte RIMA. Liečba inhibítormi monoaminooxidázy sa nemá začať 7 dní po skončení liečby citalopramom (pozri časť 4.5).


  • Citalopram je kontraindikovaný v kombinácii s linezolidom, ak nie je prístrojmi starostlivo sledovaný a monitorovaný krvný tlak (pozri časť 4.5).

  • Citalopram je kontraindikovaný u pacientov, u ktorých je známe predĺženie QT intervalu alebo vrodený syndróm predĺženia QT intervalu.

  • Citalopram je kontraindikovaný súbežne s liekmi, o ktorých je známe, že predlžujú QT interval (pozri časť 4.5).


  1. Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní


Liečba starších pacientov a pacientov so zníženou renálnou a hepatálnou funkciou, pozri časť 4.2.


Použitie u detí a dospievajúcich do 18 rokov

Antidepresíva sa nesmú používať na liečbu detí a dospievajúcich do 18 rokov.


Samovražedné správanie (pokusy o samovraždu a samovražedné myšlienky) a hostilita (predovšetkým agresivita, protichodné správanie a hnev) boli v klinických štúdiách častejšie pozorované medzi deťmi a dospievajúcimi liečenými antidepresívami ako u pacientov, ktorí dostávali placebo. Ak sa rozhodnutie o liečbe založené na objektívnej potrebe predsa len urobí, pacient má byť starostlivo sledovaný kvôli výskytu samovražedných symptómov.


Navyše chýbajú dlhodobé údaje o bezpečnosti u detí a dospievajúcich týkajúce sa rastu, dospievania a kognitívneho a behaviorálneho vývoja.


Paradoxná úzkosť

U niektorých pacientov s panickou poruchou sa môžu na začiatku liečby antidepresívami zvýrazniť symptómy úzkosti. Táto paradoxná reakcia obyčajne vymizne v priebehu dvoch týždňov od začiatku liečby. Aby sa znížila pravdepodobnosť výskytu paradoxného anxiogénneho účinku, odporúča sa nižšia začiatočná dávka (pozri časť 4.2).


Hyponatriémia

Pri použití SSRI, pravdepodobne v dôsledku neprimeraného uvoľňovania antidiuretického hormónu (SIADH), bola zriedkavo pozorovaná hyponatriémia ako nežiaduca reakcia, ktorá sa upravila ukončením liečby. Riziko je vyššie najmä u starších pacientok.


Samovražda/samovražedné myšlienky alebo klinické zhoršenie
Depresia sa dáva do súvislosti so zvýšeným rizikom samovražedných myšlienok, sebapoškodzovaním a samovraždou (udalosti spojené so samovraždou). Toto riziko pretrváva až do nástupu zjavnej remisie.


Nakoľko sa zlepšenie nemusí ukázať počas prvých niekoľkých alebo viacerých týždňov liečby, pacienti musia byť starostlivo monitorovaní, až kým nenastane zlepšenie. Vo všeobecnosti klinické skúsenosti ukazujú, že riziko samovraždy sa môže zvýšiť v skorých štádiách zotavovania.


Iné psychiatrické ochorenia, na liečbu ktorých bol citalopram predpísaný, môžu byť tiež spojené so zvýšeným rizikom suicidálneho správania. Okrem toho, tieto stavy môžu byť spojené s veľkou depresívnou poruchou. Rovnaké opatrenia dodržiavané pri liečbe pacientov s veľkou depresívnou poruchou majú byť preto dodržiavané aj pri liečbe pacientov s inými psychiatrickými poruchami.


Pacienti so suicidálnymi príhodami v anamnéze alebo významnými prejavmi samovražedných myšlienok pred začiatkom liečby majú väčšie riziko samovražedných myšlienok alebo samovražedných pokusov, a preto majú byť starostlivo sledovaní počas liečby.


Meta-analýza placebom-kontrolovaných klinických skúšaní antidepresívnych liekov u dospelých pacientov so psychiatrickými poruchami ukázala zvýšené riziko samovražedného správania s antidepresívami v porovnaní s placebom u pacientov mladších ako 25 rokov.


Pacientov, obzvlášť s vysokým rizikom suicidálnych myšlienok, je potrebné hlavne na začiatku liečby a po zmene dávkovania starostlivo monitorovať. Pacienti (a ich opatrovatelia) majú byť upozornení na potrebu sledovania výskytu akéhokoľvek klinického zhoršenia, samovražedného správania alebo myšlienok a neobvyklých zmien v správaní a aby vyhľadali lekársku pomoc hneď, ako sa tieto príznaky objavia.


Akatízia/psychomotorický nepokoj
Užívanie antidepresív zo skupiny SSRI/SNRI je spájané s rozvojom akatízie, charakterizovanej subjektívnou nepohodou alebo úzkostným nepokojom a s častou potrebou pohybu, sprevádzanou neschopnosťou pokojne sedieť alebo stáť. Takýto stav sa najčastejšie vyskytuje počas niekoľkých prvých týždňov liečby. Ak u pacientov nastane rozvoj takýchto symptómov, zvýšenie dávky môže byť škodlivé.


Mánia

U pacientov s manicko-depresívnou poruchou môže nastať zmena smerom k manickej fáze.


Ak prejde pacient do manickej fázy, citalopram sa má vysadiť.


Záchvaty

Epileptické záchvaty sú potenciálnym rizikom pri antidepresívnej liečbe. U každého pacienta, u ktorého sa vyskytnú záchvaty, sa má citalopram prestať podávať. Pacientom s nestabilnou epilepsiou sa citalopram nemá podávať a pacienti s kontrolovanou epilepsiou sa majú starostlivo sledovať. Ak sa zvýši frekvencia záchvatov, citalopram sa má prestať podávať.


Diabetes mellitus

U pacientov s diabetom môže liečba SSRI ovplyvniť kontrolu glykémie natoľko, že môže byť potrebné upraviť dávkovanie inzulínu a/alebo perorálnych hypoglykemík.


Serotonínový syndróm

V zriedkavých prípadoch bol hlásený serotonínový syndróm u pacientov užívajúcich SSRI. Kombinácia symptómov, ako sú agitácia, tremor, myoklónia a hypertermia, môže naznačovať rozvoj tohto stavu. Liečba citalopramom sa má okamžite prerušiť a má sa začať symptomatická liečba.


Serotonergné lieky

Citalopram sa nemá podávať súbežne s liekmi so serotonergnými účinkami, ako sú sumatriptán alebo iné triptány, tramadol, oxitriptán a tryptofán.


Krvácanie

Pri liečbe SSRI boli zaznamenané hláseniao predĺženej dobe krvácania a/alebo abnormalitách krvácania, ako sú ekchymózy, gynekologické krvácanie, gastrointestinálne krvácanie a iné kožné alebo slizničné krvácania (pozri časť 4.8). Odporúča sa opatrnosť pri podávaní SSRI najmä tým pacientom, ktorí zároveň užívajú liečivá so známym účinkom na funkciu krvných doštičiek alebo iné liečivá, ktoré zvyšujú riziko krvácania, a tiež pacientom s poruchami krvácania v anamnéze (pozri časť 4.5).


Elektrokonvulzívna liečba (ECT)

Odporúča sa opatrnosť, pretože klinické skúsenosti so súbežným podávaním SSRI a elektrokonvulzívnej liečby sú obmedzené.


Ľubovník bodkovaný

Súbežné užívanie citalopramu a rastlinných prípravkov s obsahom ľubovníka bodkovaného (Hypericum perforatum) môže viesť k zvýšenému výskytu nežiaducich účinkov. Citalopram a rastlinné prípravky s obsahom ľubovníka bodkovaného sa preto nemajú užívať súbežne (pozri časť 4.5).


Symptómy z prerušenia liečby pozorované pri ukončení liečby SSRI

Symptómy z prerušenia pri ukončení liečby sú časté, hlavne po náhlom vysadení lieku (pozri časť 4.8). V klinickom skúšaní prevencie relapsov s citalopramom boli pozorované nežiaduce účinky po prerušení aktívnej liečby u 40 % pacientov oproti 20 % pacientov, ktorí pokračovali v liečbe citalopramom.


Riziko výskytu symptómov z prerušenia liečby závisí od viacerých faktorov vrátane trvania a dávky liečby a rýchlosti znižovania dávky. Závraty, poruchy zmyslov (zahŕňajúce parestézu), poruchy spánku (zahŕňajúce insomniu a intenzívne sny), nepokoj alebo úzkosť, nauzea a/alebo vracanie, tremor, zmätenosť, potenie, bolesť hlavy, hnačka, palpitácie, emocionálna nestabilita, podráždenosť a poruchy videnia sú najčastejšími hlásenými reakciami. Všeobecne sú tieto príznaky mierne až stredne intenzívne, avšak u niektorých pacientov môžu mať ťažký priebeh.


Zvyčajne sa vyskytujú počas prvých niekoľko dní od ukončenia liečby, avšak len veľmi zriedkavo boli hlásené prípady s takýmito príznakmi u pacientov, ktorí neúmyselne neužili dávku. Obvykle tieto príznaky spontánne vymiznú do dvoch týždňov, aj keď u niektorých jedincov môžu pretrvávať dlhšie (2 –3 mesiace alebo viac). Preto sa pri ukončení liečby odporúča postupné znižovanie dávky citalopramu počas niekoľkých týždňov alebo mesiacov podľa potrieb pacienta (pozri „Symptómy z prerušenia liečby pozorované pri ukončení liečby citalopramom“, časť 4.2).


Psychóza

Liečba psychotických pacientov s depresívnymi epizódami môže zvýšiť psychotické symptómy.


Predĺženie QT intervalu

U citalopramu bolo zistené predĺženie QT intervalu v závislosti od dávky. Prípady predĺženia QT intervalu a ventrikulárnej arytmie, vrátane Torsades de Pointes, boli hlásené počas post-marketingového obdobia, prevažne u pacientov ženského pohlavia, s hypokaliémiou alebo s pre-existujúcim predĺžením QT intervalu alebo inými srdcovými chorobami (pozri časti 4.3, 4.5, 4.8, 4.9, 5.1).


Opatrnosť sa odporúča u pacientov s významnou bradykardiou; alebo u pacientov s nedávnym infarktom myokardu alebo s nekompenzovaným zlyhaním srdca.


Elektrolytické poruchy ako hypokaliémia a hypomagneziémia zvyšujú riziko malígnej arytmie a majú byť upravené skôr, ako sa začne liečba citalopramom.


Ak sú vyšetrovaní pacienti so stabilizovaným srdcovým ochorením, má sa zvážiť EKG kontrola skôr, ako sa začne liečba.


Ak sa znaky srdcovej arytmie vyskytnú počas liečby citalopramom, liečba sa má ukončiť a má sa uskutočniť EKG vyšetrenie.


Glaukóm so zatvoreným uhlom

SSRI vrátane citalopramu môžu mať vplyv na veľkosť zrenice, čo vedie k mydriáze. Tento mydriatický účinok má potenciál zužovať očný uhol, čo vedie k zvýšenému vnútroočnému tlaku a glaukómu so zatvoreným uhlom, najmä u pacientov s predispozíciou. Citalopram sa má preto používať s opatrnosťou u pacientov s glaukómom so zatvoreným uhlom v anamnéze alebo glaukómom v anamnéze.


  1. Liekové a iné interakcie


Farmakodynamické interakcie


Na farmakodynamickej úrovni boli hlásené prípady serotonínového syndrómu citalopramu s moklobemidom a s buspirónom.


Kontraindikované kombinácie


Inhibítory MAO

Súbežné užívanie citalopramu a inhibítorov MAO môže vyvolať závažné vedľajšie účinky, vrátane serotonínového syndrómu (pozri časť 4.3). Boli hlásené prípady závažných a niekedy fatálnych reakcií u pacientov, ktorí užívali SSRI v kombinácii s inhibítormi monoaminooxidázy (IMAO), vrátane ireverzibilného MAO selegilínu a reverzibilných MAO linezolidu a moklobemidu a tiež u pacientov, ktorí v krátkom období po ukončení liečby SSRI začali užívať takéto IMAO.


Niektoré prípady vykazovali črty pripomínajúce serotonínový syndróm. Symptómy interakcie liečiva s IMAO zahŕňajú: agitáciu, tremor, myoklóniu a hypertermiu.


Predĺženie QT intervalu

Farmakokinetické a farmakodynamické štúdie medzi citalopramom a inými liekmi, ktoré predlžujú QT interval, neboli uskutočnené. Aditívny účinok citalopramu a týchto liekov sa však nedá vylúčiť. Z tohto dôvodu je kontraindikované súbežné podaniecitalopramu s liekmi, ktoré predlžujú QT interval, ako antiarytmiká triedy IA a III, antipsychotiká (napr. fenotiazínové deriváty, pimozid, haloperidol), tricyklické antidepresíva, niektoré antimikrobiálne látky (napr. sparfloxacín, moxifloxacín, erytromycín i.v., pentamidín, antimalariká, najmä halofantrín), niektoré antihistaminiká (astemizol, mizolastín).


Pimozid

Súbežné podávanie jednej dávky pimozidu v dávke 2 mg jedincom liečeným racemickým citalopramom v dávke 40 mg/deň počas 11 dní spôsobilo zvýšenie AUC a Cmax pimozidu, aj keď nie trvalo v priebehu štúdie. Súbežné podávanie pimozidu a citalopramu spôsobilo v priemere zvýšenie o približne 10 ms v QTc intervale. Pretože sa pozorovala interakcia s nízkou dávkou pimozidu, súbežné podávanie citalopramu a pimozidu je kontraindikované.


Kombinácie vyžadujúce osobitnú pozornosť na použitie


Selegilín (selektívny inhibítor MAO-B)

Farmakokineticko/farmakodynamická interakčná štúdia súbežného podávania citalopramu (20 mg denne) a selegilínu (selektívny inhibítor MAO) (10 mg denne) nepreukázala žiadne klinicky významné interakcie. Súbežné užívanie citalopramu a selegilínu (v dávkach nad 10 mg denne) je kontraindikované (pozri časť 4.3).


Serotonergné lieky

Lítium a tryptofán

Klinické štúdie, v ktorých bol podávaný citalopram súbežne s lítiom, nepreukázali žiadne farmakodynamické interakcie. Boli však hlásené prípady zosilneného účinku, keď SSRI boli podané s lítiom alebo tryptofánom, a preto je potrebná opatrnosť pri súbežnom užívaní citalopramu a týchto liekov. Rutinné monitorovanie hladiny lítia má pokračovať ako obvykle.


Súbežné podávanie so serotonergnými liekmi (napr. tramadol, sumatriptán) môže viesť k zosilneniu súvisiacich 5-HT účinkov. Súbežné užívanie citalopramu a 5-HT agonistov,ako je sumatriptána iné triptány, sa na základe dostupných informácií neodporúča(pozri časť 4.4).


Ľubovník bodkovaný

Medzi SSRI a rastlinnými prípravkami s obsahom Ľubovníka bodkovaného (Hypericum perforatum) môže dôjsť k dynamickým interakciám, ktoré môžu viesť k zvýšenému výskytu nežiaducich účinkov (pozri časť 4.4). Farmakokinetické interakcie neboli skúmané.


Krvácanie

Opatrnosť sa vyžaduje u pacientov, ktorí sú súbežne liečení antikoagulanciami, t.j. liekmi, ktoré ovplyvňujú funkciu krvných doštičiek, ako sú nesteroidné protizápalové lieky (NSAID), kyselina acetylsalicylová, dipyridamol a tiklopidín alebo iné lieky (napr. atypické antipsychotiká), ktoré môžu zvýšiť riziko krvácania (pozri časť 4.4).


ECT (elektrokonvulzívna liečba)

Nie sú žiadne klinické štúdie stanovujúce riziká alebo prínosy súbežného používania elektrokonvulzívnej liečby (ECT) a citalopramu (pozri časť 4.4).


Alkohol

Medzi citalopramom a alkoholom sa nepreukázali žiadne farmakodynamické alebo farmakokinetické interakcie. Kombinácia citalopramu a alkoholu sa však neodporúča.


Lieky indukujúce hypokaliémiu/hypomagneziémiu

Opatrnosť je potrebná pri súbežnom užívaní liekov indukujúcich hypokaliémiu/hypomagneziémiu, pretože tieto ochorenia zvyšujú riziko malígnych arytmií (pozri časť 4.4).


Lieky znižujúce prah pre vznik kŕčových záchvatov

SSRI môžu znižovať prah pre vznik kŕčových záchvatov. Odporúča sa opatrnosť pri súbežnom užívaní iných liekov schopných zníženia prahu pre vznik kŕčových záchvatov (napr. antidepresíva (SSRI), neuroleptiká (butyrofenóny, tioxantíny), meflochín, bupropión a tramadol).

Farmakokinetické interakcie


Biotransformácia citalopramu na demetylcitalopram prebieha prostredníctvom izoenzýmov CYP2C19 (približne 38 %), CYP3A4 (približne 31 %) a CYP2D6 (približne 31 %) cytochrómového systému P450. Skutočnosť, že citalopram je metabolizovaný viac ako jedným izoenzýmom znamená, že ak je inhibovaný jeden izoenzým, jeho funkcia môže byť nahradená iným, a preto je biotransformácia citalopramu menej pravdepodobná. Preto vznik farmakokinetickej liekovej interakcie pri súbežnom podaní citalopramu s inými liekmi používanými v klinickej praxi je málo pravdepodobný.


Jedlo
Neboli zaznamenané hlásenia o vplyve jedla na absorpciu a iné farmakokinetické vlastnosti citalopramu.


Účinok iných liekov na farmakokinetiku citalopramu


Súbežné podanie s ketokonazolom (silný inhibítor CYP3A4) nemení farmakokinetiku citalopramu.


Farmakokinetické interakčné štúdie lítia a citalopramu neodhalili žiadne farmakokinetické interakcie (pozri tiež vyššie).


Cimetidín

Cimetidín, známy inhibítor enzýmov, spôsobilmierny vzostuppriemerných hladín citalopramu v rovnovážnom stave. Pri podávaní citalopramu v kombinácii s cimetidínom sa preto odporúča opatrnosť.


Súbežné podávanie escitalopramu (aktívny enantiomér citalopramu) s 30 mg omeprazolu raz denne (inhibítor CYP2C19) malo za následok mierne (približne 50%) zvýšenie koncentrácie escitalopramu v plazme. Vyžaduje sa preto opatrnosť pri súbežnom podaní s inhibítormi CYP2C19 (napr. omeprazol, esomeprazol, fluvoxamín, lanzoprazol, tiklopidín) alebo cimetidínom. Môže byť potrebná úprava dávky.


Metoprolol

Opatrnosť sa odporúča pri súbežnom podávaní citalopramu s liekmi, ktoré sú prevažne metabolizované týmto enzýmom a majú úzky terapeutický index, napr. flekainid, propafenón a metoprolol (ak sa použije pri srdcovom zlyhaní), alebo s niektorými liekmi pôsobiacimi na CNS, ktoré sú prevažne metabolizované CYP2D6, napr. antidepresíva, ako sú dezipramín, klomipramín a nortryprilín alebo antipsychotiká ako risperidón, tioridazín a haloperidol. Úprava dávkovania môže byť potrebná. Súbežné podávanie s metoprololom viedlo k dvojnásobnému zvýšeniu plazmatických hladín metoprololu, ale štatisticky nemalo významne zvýšený účinok metoprololu na krvný tlak a srdcový rytmus.


Účinky citalopramu na iné lieky


Farmakokinetická/farmakodynamická interakčná štúdia preukázala pri súbežnom podaní citalopramu a metoprololu (substrát CYP2D6) dvojnásobné zvýšenie koncentrácie metoprololu, ale štatisticky nevýznamné zvýšenie účinku metoprololu na krvný tlak a tepovú frekvenciu u zdravých dobrovoľníkov.


Citalopram a demetylcitalopram v zanedbateľnej miere inhibujú CYP2C9, CYP2E1 a CYP3A4 a sú iba slabými inhibítormi CYP1A2, CYP2C19 a CYP2D6 v porovnaní s ostatnými SSRI, ktoré sú signifikantnými inhibítormi týchto izoenzýmov.


Levomepromazín, digoxín, karbamazepín

Žiadne zmeny vo farmakokinetike alebo len veľmi malé klinicky nevýznamné zmeny boli pozorované pri podaní citalopramu so substrátmi CYP1A2 (klozapín a teofylín), CYP2C9 (warfarín), CYP2C19 (imipramín a mefenytoín), CYP2D6 (sparteín, imipramín, amitriptylín, risperidón) a so substrátmi CYP3A4 (warfarín, karbamazepín (a jeho metabolit karbamazepín epoxid) a triazolam).


Medzi citalopramom a levomepromazínom alebo digoxínom sa nepozorovali žiadne farmakokinetické interakcie (čo naznačuje, že citalopram neindikuje, ani inhibuje P-glykoproteín).


Desipramín, imipramín
Vo farmakokinetickej štúdii sa nepreukázal žiadny vplyv na hladiny citalopramu alebo imipramínu. Napriek hladine desipramínu bol zvýšený primárny metabolit imipramínu. Pri súbežnom podávaní desipramínu s citalopramom bola pozorovaná zvýšená plazmatická koncentrácia desipramínu. Môže byť potrebné znížiť dávku desipramínu.


  1. Fertilita, gravidita a laktácia


Fertilita

Mužská fertilita

Štúdie na zvieratách preukázali, že citaloprammôže ovplyvniť kvalitu spermií (pozri časť 5.3). Údaje získané z ľudského materiálu in vitro môžu naznačovať určitý vplyv na kvalitu spermií, avšak spontánne hlásenia u niektorých SSRI (vrátane paroxetínu) u ľudí preukázali, že vplyv na kvalitu spermií sa zdá byť reverzibilný. Vplyv na fertilitu ľudí sa zatiaľ nepozoroval.

Gravidita

Publikované údaje o podávaní gravidným ženám (viac ako 2 500 vystavených účinku) nenaznačujú žiadnu malformačnúfeto-neonatálnu toxicitu. Citalopram sa však nemá používať počas gravidity, pokiaľ to nie je nevyhnutné a len po dôkladnom zvážení rizika/prínosu.


Ak matka pokračovala v užívaní citalopramu v neskorších štádiách gravidity, hlavne v treťom trimestri, novorodenec má byť sledovaný. Je potrebné vyvarovať sa náhlemu vysadeniu liečby počas gravidity.


Nasledujúce symptómy sa môžu objaviť u novorodencov matiek, ktoré užívali antidepresíva zo skupiny SSRI/SNRI v neskorších štádiách gravidity: respiračná tieseň, cyanóza, apnoe, záchvaty, nestálosť telesnej teploty, problémy s príjmom potravy, vracanie, hypoglykémia, hypertónia, hypotónia, hyperreflexia, tras, nepokoj, podráždenosť, letargia, neustály plač, ospalosť a ťažkosti so spánkom. Tieto symptómy sú buď spôsobené serotonergnými účinkami lieku alebo sú to symptómy z prerušenia liečby. Vo väčšine prípadov sa komplikácie objavia okamžite alebo zanedlho (< 24 hodín) po pôrode.


Epidemiologické údaje poukazujú na to, že používanie selektívnych inhibítorov spätného vychytávania serotonínu počas gravidity, hlavne v neskorých fázach gravidity, môže zvyšovať riziko perzistujúcej pľúcnej hypertenzie novorodencov (PPHN). Pozorované riziko bolo približne 5 prípadov na 1 000 gravidít. V bežnej populácii sa vyskytnú 1 až 2 prípady PPHN na 1 000 tehotenstiev.


Laktácia

Citalopram sa v malých množstvách vylučuje do mlieka. Odhaduje sa, že dojča dostane asi 5 % hmotnosti dennej dávky podanej matke (v mg/kg). U novorodencov neboli pozorované žiadne alebo len nepatrné udalosti. Napriek tomu, existujúce informácie o vylučovaní citalopramu do materského mlieka nie sú dostatočné na posúdenie rizika pre dieťa. Odporúča sa opatrnosť.


  1. Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje


Citalopram má malý alebo mierny vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.


Psychoaktívne lieky môžu znižovať schopnosť posúdiť situáciu a reagovať na nebezpečenstvo. Pacienta treba informovať o týchto účinkoch a upozorniť ho na to, že jeho schopnosť viesť vozidlo a obsluhovať stroje môže byť liekom ovplyvnená.


  1. Nežiaduce účinky


Nežiaduce reakcie pozorované pri užívaní citalopramu sú vo všeobecnosti mierne a prechodné. Najčastejšie sa vyskytujú počas prvého týždňa alebo prvých dvoch týždňov liečby a zvyčajne následne ustupujú. Nežiaduce reakcie sú uvedené podľa preferovaných termínov MedDRA.


Nasledujúce reakcie boli zistené ako odpoveď na dávku: zvýšené potenie, suchosť v ústach, insomnia, somnolencia, hnačka, nauzea a únava.


Zoznam nežiaducich reakcií:


Nežiaduce liekové reakcie spojené s užívaním SSRI a/alebo citalopramu, pozorované u ≥ 1 % pacientov v dvojito zaslepených placebom kontrolovaných štúdiách alebo v období po uvedení lieku na trh v percentuálnom vyjadrení sú uvedené nižšie. Frekvencia nežiaducich udalostí je zoradená podľa nasledujúcej konvencie:


veľmi časté (≥ 1/10), časté (≥ 1/100 až < 1/10), menej časté (≥ 1/1 000 až < 1/100), zriedkavé (≥ 1/10 000 až < 1/1 000), veľmi zriedkavé (< 1/10 000; vrátane ojedinelých hlásení), neznáme (nemožno odhadnúť z dostupných údajov).


Poruchy krvi a lymfatického systému

Neznáme: trombocytopénia


Poruchy imunitného systému

Neznáme: hypersenzitivita, anafylaktická reakcia


Poruchy endokrinného systému

Neznáme: neadekvátna sekrécia ADH


Poruchy metabolizmu a výživy

Časté: znížená chuť do jedla, pokles telesnej hmotnosti

Menej časté: zvýšená chuť do jedla, zvýšenie telesnej hmotnosti

Zriedkavé: hyponatriémia

Neznáme: hypokaliémia


Psychické poruchy

Časté: agitácia, znížené libido, úzkosť, nervozita, stav zmätenosti, abnormálny orgazmus (u žien), abnormálne sny

Menej časté: agresivita, depersonalizácia, halucinácie, mánia

Neznáme: záchvaty paniky, bruxizmus, nepokoj, suicidálne myšlienky, suicidálne správanie1


Poruchy nervového systému

Veľmi časté: somnolencia, insomnia, bolesť hlavy

Časté: tremor, parestézia, závraty, poruchy pozornosti

Menej časté: synkopa

Zriedkavé: konvulzie grand mal, dyskinéza, poruchy chuti

Neznáme: konvulzie, serotonínový syndróm, extrapyramidálna porucha, akatízia, poruchy pohybu


Poruchy oka

Menej časté: mydriáza

Neznáme: poruchy videnia


Poruchy ucha a labyrintu

Časté: tinnitus


Poruchy srdca a srdcovej činnosti

Menej časté: bradykardia, tachykardia

Neznáme: predĺženie QT intervalu na elektrokardiograme, ventrikulárne arytmie vrátane Torsades de Pointes1


Poruchy ciev

Zriedkavé: krvácanie

Neznáme: ortostatická hypotenzia


Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína

Časté: zívanie

Neznáme: epistaxa


Poruchy gastrointestinálneho traktu

Veľmi časté: suchosť v ústach, nauzea

Časté: hnačka, vracanie, zápcha

Neznáme: gastrointestinálne krvácanie (vrátanie rektálneho krvácania)


Poruchy pečene a žlčových ciest

Zriedkavé: hepatitída

Neznáme: abnormálne hodnoty funkčných testov pečene


Poruchy kože a podkožného tkaniva

Veľmi časté: zvýšené potenie

Časté: pruritus

Menej časté: urtikária, alopécia, vyrážka, purpura, fotosenzitívna reakcia

Neznáme: ekchymóza, angioedém


Poruchy kostrovej a svalovej sústavy a spojivového tkaniva

Časté: myalgia, artralgia


Poruchy obličiek a močových ciest

Menej časté: retencia moču


Poruchy reprodukčného systému a prsníkov

Časté: impotencia, porucha ejakulácie, neschopnosť ejakulácie

Menej časté: ženy: menorágia

Neznáme: ženy: metrorágia, muži: priapizmus, galaktorea


Celkové poruchy a reakcie v mieste podania

Časté: únava

Menej časté: edém

Zriedkavé: pyrexia


1Prípady suicidálnych myšlienok a suicidálneho správania boli hlásené počas liečby citalopramom alebo hneď po prerušení liečby (pozri časť 4.4).


Riziko zlomenín kostí

Epidemiologické štúdie, hlavne vykonané na pacientoch vo veku 50 rokov a viac, poukázali na zvýšené riziko zlomenín kostí u pacientov užívajúcich selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu a tricyklické antidepresíva. Mechanizmus vedúci k tomuto riziku nie je známy.


Predĺženie QT intervalu

Prípady predĺženia QT intervalu a ventrikulárnej arytmie, vrátane Torsades de Pointes, boli hlásené v období po uvedení lieku na trh, prevažne u pacientov ženského pohlavia, pacientov s hypokaliémiou alebo u pacientov s už existujúcim predĺžením QT intervalu alebo iným ochorením srdca (pozri časti 4.3, 4.4, 4.5, 4.9 a 5.1).


Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie prostredníctvom národného systému hlásenia uvedeného v Prílohe V.


  1. Predávkovanie

Toxicita

Skúsenosti s predávkovaním citalopramom v klinickej praxi sú obmedzené a mnoho prípadov zahŕňa súbežné predávkovanie inými liekmi/alkoholom. Boli hlásené fatálne prípady predávkovania samotným citalopramom, avšak väčšina fatálnych prípadov zahŕňa súbežné predávkovanie inými liekmi.

Symptómy

Pri predávkovaní citalopramom sa pozorovali nasledujúce príznaky: konvulzie, tachykardia, ospalosť, predĺženie QT intervalu, kóma, vracanie, tremor, hypotenzia, zastavenie srdca, nauzea, serotonínový syndróm, agitácia, bradykardia, závraty, blok Tawarového ramienka, predĺženie QRS intervalu, hypertenzia, mydriáza, Torsades de Pointes, stupor, potenie, cyanóza, hyperventilácia a atriálna a ventrikulárna arytmia.

Liečba

Špecifické antidotum pre citalopram nie je známe. Liečba má byť symptomatická a podporná.


Treba zvážiť použitie aktívneho uhlia, osmoticky pôsobiaceho preháňadla (ako síran sodný) a výplach žalúdka. Ak pacient nie je pri vedomí, má sa intubovať. Odporúča sa monitorovanie funkcií srdca (EKG) a vitálnych funkcií.


Odporúča sa EKG vyšetrenie v prípade predávkovania u pacientov s kongestívnym zlyhaním srdca/bradyarytmiami, u pacientov súbežne užívajúcich lieky predlžujúce QT interval alebo u pacientov s pozmeneným metabolizmom, napr. v dôsledku poškodenia pečene.


  1. Farmakologické vlastnosti


5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: antidepresívum, selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu, ATC kód: N06AB04


Citalopram je antidepresívum so silným a selektívnym inhibičným účinkom na vychytávanie 5-hydrotryptamínu (5-HT, serotonín).

Spôsob účinku a farmakodynamické účinky

Počas dlhodobej liečby citalopramom sa nevyvíja tolerancia na inhibičný účinok spätného vychytávania serotonínu.


Antidepresívny účinok je pravdepodobne spojený so špecifickou inhibíciou vychytávania serotonínu v neurónoch mozgu.


Citalopram takmer neovplyvňuje neuronálne vychytávanie noradrenalínu, dopamínu a gamaaminomaslovej kyseliny. Citalopram nemá alebo má len nepatrnú afinitu k cholinergným, histaminergným, rôznym adrenergným, serotonergným a dopaminergným receptorom.


Citalopram je bicyklický derivát izobenzofuránu, ktorý sa chemickou štruktúrou nepodobá na tricyklické a tetracyklické antidepresíva alebo iné dostupné antidepresíva. Hlavné metabolity citalopramu sú tiež selektívnymi inhibítormi spätného vychytávania serotonínu, ale sú menej účinné. Metabolity sa nepodieľajú na celkovom antidepresívnom účinku citalopramu.


5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Všeobecná charakteristika liečiva


Absorpcia:

Citalopram sa rýchlo absorbuje po perorálnom podaní: najvyššia koncentrácia v plazme sa dosiahne v priemere po 4 (1 – 7) hodinách. Príjem potravy neovplyvňuje absorpciu. Biologická dostupnosť po perorálnom podaní je približne 80 %.


Distribúcia:

Distribučný objem citalopramu je 12 – 17 l/kg. Väzba citalopramu a jeho metabolitov na bielkoviny krvnej plazmy je menej ako 80 %.


Biotransformácia:

Citalopram sa metabolizuje na demetylcitalopram, didemetylcitalopram, N-oxid citalopramu a na deaminované deriváty kyseliny propiónovej. Deaminované deriváty kyseliny propiónovej sú farmakologicky neaktívne. Demetylcitalopram, didemetylcitalopram a N-oxid citalopramu sú tiež selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu, ale slabšie ako citalopram.


Výskum in vivo dokázal, že hladiny citalopramu a jeho metabolitov v plazme závisia od sparteín/debrisoquinového fenotypu a mefenytoínového fenotypu. Nie je potrebné prispôsobovať dávkovanie podľa týchto fenotypov.


Eliminácia:

Plazmatický polčas je približne jeden a pol dňa. Po systémovom podaní je plazmatický klírens približne 0,3 – 0,4 l/min, po perorálnom podaní asi 0,4 l/min.


Citalopram sa vylučuje najmä pečeňou (85 %), ale čiastočne tiež obličkami (15 %). Z celkového množstva podaného citalopramu sa močom vylúči 12 – 23 % v nezmenenej forme. Hepatálny klírens je približne 0,3 l/min a obličkový klírens je 0,05 – 0,08 l/min. Rovnovážne koncentrácie sa dosiahnu za 1 – 2 týždne. Medzi rovnovážnou hladinou v plazme a podanou dávkou citalopramu je lineárny vzťah. Pri dennej dávke 40 mg sa dosiahne priemerná koncentrácia citalopramu v plazme 300 nmol/l. Vzťah medzi hladinami citalopramu v plazme a terapeutickou odpoveďou alebo vedľajšími účinkami nie je jasný.


Údaje vo vzťahu k pacientom:

U starších pacientov, vzhľadom na ich znížený metabolizmus, je plazmatický polčas citalopramu dlhší a klírens nižší. Pacienti s poškodením hepatálnych funkcií vylučujú citalopram oveľa pomalšie. Plazmatický polčas je približne dvojnásobne dlhší a rovnovážna koncentrácia citalopramu v plazme je približne dvojnásobne vyššia ako u pacientov so zdravou pečeňou. Vylučovanie citalopramu je pomalšie aj pri miernom až stredne ťažkom poškodení obličiek a nemá väčší vplyv na farmakokinetiku citalopramu. Údaje o pacientoch liečených citalopramom, ktorí mali závažne poškodené funkcie obličiek (klírens kreatinínu menej ako 20 ml/min), chýbajú.


5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti


Pri skúškach na laboratórnych zvieratách sa nenašli dôkazy zvláštneho rizika pre ľudí. Na základe konvenčných štúdií bezpečnosti, sledovaní toxicity, genotoxicity a kancerogénneho potenciálu sa nezistili na pokusných zvieratách zvláštne riziká, a to ani po opakovanej dávke. U potkanov sa pozorovala fosfolipidóza niektorých orgánov pri stanovení toxicity po opakovanej dávke. Tento účinok je reverzibilný, je známy pre viaceré lipofilné amíny a nesprevádzajú ho morfologické a funkčné zmeny. Klinický význam nie je jasný. V štúdiách embryotoxicity sa zistili anomálie kostry po vysokých dávkach citalopramu podávaných matke. Tento účinok môže spôsobovať priamy farmakologický účinok citalopramu alebo môže vznikať nepriamo cez toxický účinok na matku. Potenciálne riziko pre ľudí nie je známe.


Štúdie na zvieratách preukázali, že citalopram vyvoláva zníženie indexu fertility a indexu gravidity, zníženie počtu na implantáciu a abnormálnu spermu pri expozícii vyššej ako je expozícia ľudí.


  1. Farmaceutické INFORMÁCIE


6.1 Zoznam pomocných látok


Manitol, mikrokryštalická celulóza, koloidný oxid kremičitý, magnéziumstearát, hypromelóza, makrogol 6000, oxid titaničitý E171.


6.2 Inkompatibility


Neaplikovateľné.


6.3 Čas použiteľnosti


4 roky.


6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie


Tento liek nevyžaduje žiadne zvláštne podmienky na uchovávanie.


  1. Druh obalu a obsah balenia


PVC/PVDC/Al blister, papierová škatuľka, písomná informácia pre používateľa.

Obsah balenia: 10, 14, 20, 28, 30, 50, 56, 98 a 100 filmom obalených tabliet. Blister 100 x 1 filmom obalená tableta.


HDPE fľaštička s LDPE patentným uzáverom a poistným krúžkom, papierová škatuľka a písomná informácia pre používateľa.

Obsah balenia: 250 a 500 filmom obalených tabliet.


Nie všetky veľkosti balenia musia byť uvedené na trh.


6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciua iné zaobchádzanie s liekom


Žiadne zvláštne požiadavky na likvidáciu.


  1. Držiteľ rozhodnutia o registrácii


ratiopharm GmbH, 89079 Ulm, Nemecko


  1. registračné číslo


30/0041/03-S


  1. dátum PRVEJ registrácie/dátum predĺženia registrácie


Dátum prvej registrácie: 11. marec2003

Dátum posledného predĺženia: 19. júl2008/bez obmedzenia platnosti


  1. dátum revízie textu


Jún 2013

13



Citalopram-ratiopharm 20 mg