+ ipil.sk

CONTROLOC i.v.



Príbalový leták

Príloha č.2 k notifikácii o zmene, ev. č.: 2014/03201-ZIB

Schválený text k rozhodnutiu o prevode, ev. č.: 2014/06868-TR


Písomná informácia pre používateľa


CONTROLOC i.v., 40 mg prášok na injekčný roztok


Pantoprazol


Pozorne si prečítajte celú písomnú informáciu predtým, ako začnete užívaťtento liek, pretože obsahuje pre vás dôležité informácie.

  • Túto písomnú informáciu si uschovajte. Možno bude potrebné, aby ste si ju znovu prečítali.

  • Ak máte akékoľvek ďalšie otázky, obráťte sa na svojho lekára, lekárnika alebo zdravotnú sestru.

  • Ak sa u vás vyskytne akýkoľvek vedľajší účinok, obráťte sa na svojho lekára, lekárnika alebo zdravotnú sestru. To sa týka aj akýchkoľvek vedľajších účinkov, ktoré nie sú uvedené v tejto písomnej informácii pre používateľa. Pozri časť 4.


V tejto písomnej informácii pre používateľa sa dozviete:

1. Čo je CONTROLOC i.v. a na čo sa používa

2. Čo potrebujete vedieť predtým, ako užijete CONTROLOC i.v.

3. Ako používať CONTROLOC i.v.

4. Možné vedľajšie účinky

5. Ako uchovávať CONTROLOC i.v.

6. Obsah balenia a ďalšie informácie


1. Čo je CONTROLOC i.v. a na čo sa používa


CONTROLOC i.v. obsahuje účinnú látku pantoprazol (ako seskvihydrát sodný).


CONTROLOCi.v.je selektívny „inhibítor protónovej pumpy“, liek, ktorý znižuje množstvo kyseliny, ktorá vzniká v žalúdku. Používa sa na liečenie ochorení žalúdka a čriev spojených s kyselinou.


Tento liek sa podáva injekčne do žily a podajú vám ho len vtedy, ak si váš lekár myslí, že injekcie pantoprazolu sú pre vás v tomto momente vhodnejšie ako tablety pantoprazolu. Tablety budete užívať namiesto injekcií hneď ako to podľa vášho lekára bude vhodné.


CONTROLOC i.v. sa používa na liečbu:


  • Refluxnej ezofagitídy. Zápal pažeráka (trubica, ktorá spojuje hrdlo so žalúdkom) spojený s vracaním sa kyseliny zo žalúdka


  • Žalúdočných a dvanástníkových vredov.


  • Zollingerovho-Ellisonovho syndrómu a iných ochorení s veľmi vysokou tvorbou žalúdočnej kyseliny.


2. Skôr ako použijete CONTROLOC i.v.


Nepoužívajte CONTROLOC i.v.

  • ak ste alergický na pantoprazol alebo na ktorúkoľvek z ďalších zložiek tohto lieku (uvedených v časti 6)

  • ak ste alergický na iné lieky, ktoré obsahujú iné inhibítory protónovej pumpy.


Upozornenia a opatrenia

Predtým, ako začnete užívať CONTROLOC i.v., obráťte sa na svojho lekára, lekárnika, alebo zdravotnú sestru

  • Ak máte závažné problémy s pečeňou. Povedzte, prosím, svojmu lekárovi ak ste niekedy v minulosti mali problém s pečeňou. Váš lekár vám bude častejšie kontrolovať pečeňové enzýmy. Dávku môže znížiť alebo sa liečba môže potom aj zastaviť.

  • Ak v užívate liek, ktorý obsahuje atazanavir (na liečenie HIV-infekcie) v rovnakom čase ako pantoprazol, požiadajte o radu svojho lekára.

  • Ľudia, ktorí užívajú inhibítory protónovej pumpy vo viacerých denných dávkach dlhší čas (rok alebo dlhšie), môžu mať zvýšené riziko zlomenín bedra, zápästia alebo chrbtice. Porozprávajte sa so svojím lekárom o vašom riziku vzniku zlomenín, ak budete užívať CONTROLOC i.v.

  • Ak máte nízku hladinu horčíka v tele. Tento problém môže byť vážny. Nízka hladina horčíka môže vzniknúť u niektorých ľudí, ktorí inhibítor protónovej pumpy užívajú po dobu najmenej 3 mesiacov. Zníženie hladiny horčíka nastáva obyčajne po jednom roku liečby. Môžete mať, ale aj nemusíte mať príznaky nízkej hladiny horčíka.


Okamžite informujte svojho lekára, pred alebo po užití tohto lieku, ak spozorujete niektorý z nasledujúcich príznakov, ktoré by mohli byť príznakom iného, závažnejšieho ochorenia:

  • neúmyselná strata telesnej hmotnosti (nesúvisiaca s diétou a cvičebným programom)

  • vracanie, najmä opakované

  • vracanie krvi; prejavuje sa ako čierna kávová usadenina vo zvratkoch

  • ak spozorujete krv v stolici; môže byť čierneho alebo dechtového vzhľadu

  • ťažkosti alebo bolesť pri prehĺtaní

  • ak ste bledý a máte pocit slabosti (chudokrvnosť)

  • bolesť na hrudníku

  • bolesť brucha

  • ťažká a/alebo dlhotrvajúca hnačka, pretože používanie môže byť spojené s malým zvýšením výskytu infekčnej hnačky.


Váš lekár môže rozhodnúť, že potrebujete niektoré vyšetrenia na vylúčenie nádorového ochorenia, pretože pantoprazol zmierňuje príznaky rakoviny a môže sa oneskoriť jej diagnostika. Ak vaše príznaky pretrvávajú napriek liečbe, budú sa zvažovať ďalšie vyšetrenia.


Deti a dospievajúci


CONTROLOC i.v. sa nemá používať u detí mladších ako 18 rokov, pretože nebol preukázaný účinok lieku v tejto vekovej kategórii.


Iné lieky a CONTROLOC i.v.

Ak teraz užívate alebo ste v poslednom čase užívali, či práve budete užívať ďalšie lieky, vrátane liekov, ktorých výdaj nie je viazaný na lekársky predpis, oznámte to svojmu lekárovi alebo lekárnikovi.


  • Lieky ako je ketokonazol, itrakonazol a posakonazol (používajú sa na liečenie plesňových infekcií) alebo erlotinib (používa sa na liečbu určitých typov nádorového ochorenia), pretože CONTROLOC i.v. môže spôsobiť, že nebudú správne účinkovať.

  • Warfarín a fenprokumón, ktoré ovplyvňujú zhusťovanie alebo zrieďovanie krvi. Budete možno potrebovať ďalšie vyšetrenia.

  • Atazanavir (používa sa na liečbu HIV-infekcií) a iné lieky na liečbu HIV.

  • Metotrexát (používaný na liečbu reumatoidnej artritídy, psoriázy a rakoviny), - ak užívate metotrexát, lekár môže dočasne zastaviť liečbu CONTROLOCOM i.v., pretože pantoprazol môže zvýšiť hladiny metotrexátu v krvi.

Tehotenstvo a dojčenie

Nie sú k dispozícii dostatočné údaje o použití pantoprazolu u gravidných žien. Zaznamenané je vylučovanie do materského mlieka.

Ak ste tehotná alebo dojčíte, ak si myslíte, že ste tehotná alebo ak plánujete otehotnieť, poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom predtým, ako začnete užívať tento liek. Môžete tento liek užívať len v prípade, ak váš lekár zhodnotí, že prínos pre vás je výšší ako potencionálne riziko pre vaše nenarodené dieťa.

Vedenie vozidiel a obsluha strojov

Ak sa u vás prejavia vedľajšie účinky ako závraty alebo poruchy videnia nemali by ste viesť vozidlá alebo obsluhovať stroje.

Dôležité informácie o niektorých zložkách CONTROLOCu i.v. Tento liek obsahuje menej ako 1 mmol sodíka (23 mg) v jednej liekovke, t.j. v podstate zanedbateľné množstvo sodíka.


3. Ako používať CONTROLOC i.v.


Vaša zdravotná sestra alebo váš lekár vám bude podávať dennú dávku do žily počas 2 – 15 minút.


Odporúčaná dávka je:


Dospelí


Žalúdočné vredy, dvanástnikové vredy a refluxná ezofagitída

Jedna liekovka (40 mg pantoprazolu) denne


Dlhodobá liečba Zollingerovho-Ellisonovho syndrómu a iných patologických stavov, pri ktorých sa v žalúdku tvorí príliš veľa kyseliny

Dve liekovky (80 mg pantoprazolu) denne


Váš lekár môže neskôr zmeniť dávku podľa toho, aké množstvo kyseliny sa tvorí vo vašom žalúdku. Keď máte predpísané viac ako dve liekovky (80 mg) denne, injekcie sa rozdelia na dve rovnaké dávky. Váš lekár môže prechodne predpísať viac ako 4 liekovky (160 mg) denne. Keď je potrebné rýchle znížiť hladinu kyseliny vo vašom žalúdku, počiatočná dávka 160 mg (štyri dve liekovky) by mala byť dostatočná na zníženie množstva žalúdočnej kyseliny.


Pacienti s problémami pečene:

Ak máte závažné problémy s pečeňou, denná injekčná dávka má byť len 20 mg (polovica liekovky).


Pediatrická populácia

Neodporúča sa užívať tieto injekcie u detí a dospievajúcich mladších ako 18 rokov.


Ak užijete viac CONTROLOCu i.v., ako máte

Tieto dávky starostlivo kontroluje vaša zdravotná sestra alebo váš lekár, takže predávkovanie je mimoriadne nepravdepodobné. Nie sú známe žiadne príznaky predávkovania.


Ak máte akékoľvek ďalšie otázky týkajúce sa použitia tohto lieku, opýtajte sa svojho lekára, lekárnika alebo zdravotnej sestry.


4. Možné vedľajšie účinky


Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.


Ak spozorujete nasledujúce vedľajšie účinky, ihneď to oznámte svojmu lekárovi alebo sa spojte s pohotovostnou lekárskou službou v najbližšej nemocnici:


  • Závažné alergické reakcie (frekvencia výskytu je zriedkavá): opuch jazyka a/alebo hrdla, ťažkosti pri prehĺtaní, žihľavka (jemné vyrážky), ťažkosti s dýchaním, alergický opuch tváre (Quinckovo ochorenie /angioedém), závažné závraty s veľmi rýchlym pulzom a intenzívnym potením.


  • Závažné poškodenia kože (frekvencia výskytu nie je známa): s pľuzgiermi na koži a rýchlym zhoršovaním vášho celkového stavu, erózie (poškodenia povrchu, vrátane mierneho krvácania) na očiach, nose, ústach/perách alebo pohlavných orgánoch (Stevensov-Johnsonov syndróm, Leyllov syndróm, multiformný erytém) a citlivosť na svetlo.


  • Iné závažné stavy (frekvencia výskytu nie je známa): zožltnutie kože alebo bielka očí (ťažké poškodenie pečeňových buniek, žltačka) alebo horúčka, vyrážka a zväčšenie obličiek, niekedy s bolestivým močením a bolesť v dolnej časti chrbta (závažný zápal obličiek).


Iné vedľajšie účinky sú:

  • Časté (môžu postihnúť menej ako 1 z 10 používateľov)

Zápal steny žily a zrážanie krvi (tromboflebitída) v mieste podania injekcie.

  • Menej časté (možu postihnúť menej ako 1 zo 100 používateľov)

Bolesť hlavy; závraty; hnačka; pocit ochorenia, vracanie; napínanie v bruchu a plynatosť (vetry);

zápcha; sucho v ústach; bolesť a nepríjemný pocit v brušnej dutine; vyrážky na koži, sčervenanie, erupcie; svrbenie; pocit slabosti, vyčerpania alebo celková slabosť; poruchy spánku.

Užívanie inhibítorov protónovej pumpy, ako pantoprazol, najmä po dobu dlhšiu ako jeden rok, môže mierne zvyšovať riziko zlomenín v oblasti bedrového kĺbu, zápästia alebo chrbtice. Informujte svojho lekára, ak máte osteoporózu, alebo ak užívate kortikosteroidy (môžu zvyšovať riziko osteoporózy).

- Zriedkavé (možu postihnúť menej ako 1 z 1000 používateľov)

Skreslené vnímanie chuti alebo úplná strata vnímania chuti; poruchy videnia ako je rozmazané videnie; žihľavka; bolesť kĺbov; bolesť svalov; zmeny

hmotnosti; zvýšenie telesnej teploty; vysoká horúčka; opuch končatín (periférny edém); alergické reakcie; depresia; zväčšenie prsníkov u mužov.

  • Veľmi zriedkavé (možu postihnúť menej ako 1z 10 000 používateľov)

Dezorientácia

  • Neznáme (frekvencia nie je známa z dostupných údajov)

Halucinácie, zmätenosť (hlavne u pacientov, ktorí už mali tieto príznaky); zníženie hladiny sodíka v krvi; pocit brnenia, pichania, mravčenia, pálenia alebo znecitlivenia; zníženie hladiny draslíka, ktoré môže spôsobiť svalovú slabosť, zášklby alebo abnormálny srdcový rytmus, svalové kŕče alebo kŕče, zníženie hladiny vápnika v krvi.

V prípade, že budete užívať CONTROLOC i.v. určitý čas, ktorý presahuje tri mesiace, môže sa u vás vyskytnúť zníženie hladiny horčíka v krvi. Zníženie hladiny horčíka môže následne spôsobiť únavu, nedobrovoľné svalové kontrakcie,dezorientáciu, kŕče, závraty a zvýšená srdcová frekvencia. Prosím, informujte svojho lekára v prípade, ak sa vyskytne aspoň jeden z vyššie uvedených príznakov.

Nízke hladiny horčíka môžu tiež spôsobovať zníženie hladín draslíka a vápnika v krvi. Lekár by mal rozhodnúť, či bude hladina horčíka overovaná periodicky, alebo pred začatím liečby (pozri časť 2).


Vedľajšie účinky zistené krvnými testami:

  • Menej časté (možu postihnúť menej ako 1 zo 100 používateľov

zvýšenie hladiny pečeňových enzýmov.

  • Zriedkavé (možu postihnúť menej ako 1 z 1000 používateľov)

zvýšenie hladiny bilirubínu; zvýšenie hladiny tukov v krvi; prudký pokles cirkulujúcich granulárnych bielych krviniek spojený s vysokou horúčkou..

  • Veľmi zriedkavé (možu postihnúť menej ako 1 z 10 000 používateľov)

zníženie počtu krvných doštičiek, čo môže spôsobiť častejšie krvácanie alebo modriny

ako je bežné; zníženie počtu bielych krviniek, čo môže viesť k častejším infekciám; súbežné abnormálne zníženie červených, bielych krviniek a krvných doštičiek.


Hlásenie vedľajších účinkov

Ak sa u vás vyskytne akýkoľvek vedľajší účinok, obráťte sa na svojho lekára, lekárnika alebo zdravotnú sestru. To sa týka aj akýchkoľvek vedľajších účinkov, ktoré nie sú uvedené v tejto písomnej informácii pre používateľa. Vedľajšie účinky môžete hlásiť aj priamo prostredníctvom národného systému hlásenia uvedeného v Prílohe V. Hlásením vedľajších účinkov môžete prispieť k získaniu ďalších informácií o bezpečnosti tohto lieku.


5. Ako uchovávať CONTROLOC i.v.


Uchovávajte tento liek mimo dohľadu a dosahu detí.


Nepoužívajte tento liek po dátume exspirácie, ktorý je uvedený na škatuli a liekovke po EXP. Dátum exspirácie sa vzťahuje na posledný deň v mesiaci.


Uchovávajte pri teplote neprevyšujúcej 25 C.

Liekovky uchovávajte vo vonkajšom obale na ochranu pred svetlom.


Pripravený roztok použite do 12 hodín.

Pripravený a zriedený roztok použite do 12 hodín.


Z mikrobiologického hľadiska sa má produkt použiť ihneď. Ak sa nepoužije ihneď, za dobu a podmienky uchovávania zodpovedá používateľ a liek by sa nemal uchovávať dlhšie ako 12 hodín pri teplote neprevyšujúcej 25 °C.


Nepoužívajte CONTROLOC i.v. ak spozorujete viditeľnú zmenu (napr. zákal, zrazeninu).


Nelikvidujte lieky odpadovou vodou alebo domovým odpadom. Nepoužitý liek vráťte do lekárne. Tieto opatrenia pomôžu chrániť životné prostredie.


6. Obsah balenia a ďalšie informácie


Čo CONTROLOC i.v. obsahuje


  • Liečivo je pantoprazol. Každá liekovka obsahuje 40,00 mg pantoprazolu (ako seskvihydrát sodný).


  • Ďalšie zložky sú: dihydrát dinátriumedetátu, hydroxid sodný (na úpravu pH).


Ako vyzerá CONTROLOC i.v. a obsah balenia

CONTROLOC i.v. je biely až takmer biely prášok na injekčný roztok. Dodáva sa v 10 ml sklenených liekovkách uzatvorených hliníkovým obrubovým uzáverom, šedou gumenou zátkou a obsahuje 40 mg prášku na roztok na injekciu.


CONTROLOC i.v. je dostupný v nasledovných baleniach:


Balenie: 1 liekovka

Balenie: 5 (5 x 1) liekoviek

Nemocničné balenie: 1 liekovka

Nemocničné balenie: 5 (5 x 1) liekoviek

Nemocničné balenie: 10 (10 x 1) liekoviek

Nemocničné balenie: 20 (20 x 1) liekoviek.


Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.

Držiteľ rozhodnutia o registrácii


Takeda GmbH

Byk-Gulden-Str.2

D-78467 Konstanz

Nemecko

Tel: 0049-(0)7531-84-0

Fax: 0049-(0)7531-84-2474

e-mail: takeda@takeda.com


Výrobca


Takeda GmbH

Byk-Gulden-Str.2

D-78467 Konstanz

Nemecko

Tel: 0049-(0)7531-84-0

Fax: 0049-(0)7531-84-2474

e-mail: takeda@takeda.com


Tento liek bol schválený v členských štátoch Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) pod nasledovnými názvami:


Štát

Názov lieku

Rakúsko

Pantoloc 40 mg-Trockenstechampulle

Cyprus, Česká republika, Grécko, Maďarsko, Rumunsko, Slovensko,

Controloc i.v.

Dánsko, Švédsko

Pantoloc

Fínsko

SOMAC 40 mg powder for solution for injection

Francúzsko

Eupantol 40 mg poudre pour solution injectable IV

Nemecko, Holandsko

Pantozol i.v.

Írsko, Veľká Británia

Protium i.v.

Taliansko

Pantorc

Nórsko

Somac

Poľsko

Controloc 40 mg

Portugalsko

Pantoc IV

Slovinsko

Controloc 40 mg prašek za raztopino za injiciranje

Španielsko

Anagastra 40 mg polvo para solución inyectable I.V.



Táto písomná informácia pre používateľov bola naposledy aktualizovaná v decembri 2014.


Podrobné informácie o tomto lieku sú dostupné na internetovej stránke Európskej agentúry pre lieky http://www.ema.europa.eu/http://www.ema.europa.eu.


Nasledujúca informácia je určená len pre lekárov a zdravotníckych pracovníkov:


Roztok na aplikáciu sa pripraví injikovaním 10 ml chloridu sodného 9 mg/ml (0,9 %) roztoku na injekciu do liekovky so suchou substanciou. Tento roztok sa môže aplikovať priamo alebo po zmiešaní so 100 ml chloridu sodného 9 mg/ml (0,9 %) roztoku na injekciu alebo glukózy 55 mg/ml (5 %) roztoku na injekciu. Na riedenie sa môžu použiť sklenené alebo plastové obaly.


CONTROLOC i.v. sa nesmie pripravovať alebo miešať s inými rozpúšťadlami okrem uvedených.


Po príprave sa roztok musí použiť do 12 hodín. Z mikrobiologického hľadiska sa má produkt použiť ihneď. Ak sa nepoužije ihneď, za dobu a podmienky uchovávania zodpovedá užívateľ a liek by sa nemal uchovávať dlhšie ako 12 hodín pri teplote neprevyšujúcej 25 °C.


Liek sa má podávať intravenózne počas 2 – 15 minút.


Obsah liekovky je len na jedno intravenózne použitie. Akýkoľvek zvyšok v liekovke alebo viditeľne zmenený roztok (zakalený, vyzrážaný) sa musí znehodnotiť.



CONTROLOC i.v.

Súhrn údajov o lieku



  1. NÁZOV LIEKU


CONTROLOC i.v., 40 mg, prášok na injekčný roztok


  1. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE

Každá injekčná liekovka obsahuje 40 mg pantoprazolu (ako seskvihydrát sodný ).


Pomocné látky so známym účinkom:

Každá injekčná liekovka obsahuje 1 mg edetanu disodného a 0,24 mg hydroxidu sodného.

Tento liek obsahuje menej ako 1 mmol sodíka (23 mg) v liekovke, t.j. v podstate zanedbateľné množstvo sodíka.


Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.


  1. LIEKOVÁ FORMA

Prášok na injekčný roztok

Biely až takmer biely prášok.


  1. KLINICKÉ ÚDAJE


4.1. Terapeutické indikácie


  • Refluxná ezofagitída

  • Žalúdočný a dvanástnikový vred

  • Zollingerov – Ellisonov syndróm a iné patologické stavy s hypersekréciou žalúdočnej kyseliny


  1. Dávkovanie a spôsob podávania


Tento liek majú podávať zdravotnícki pracovníci pod primeraným medicínskym dohľadom.


Intravenózne podávanie CONTROLOCu i.v. sa odporúča iba v prípadoch, keď nie je vhodná perorálna aplikácia pantoprazolu. V dostupných údajoch je zaznamenané intravenózne podávanie až do 7 dní. Tak rýchlo ako je to možné, sa preto má intravenózna liečba liekom CONTROLOC i.v ukončiť a namiesto toho má byť podané 40 mg pantoprazolu perorálne.


Dávkovanie

Žalúdočný vred, dvanástnikový vred, refluxná ezofagitída

Odporúčaná intravenózna dávka je 1 liekovka CONTROLOCu i.v.(40 mg pantoprazolu) denne.


Zollingerov – Ellisonov syndróm a iné patologické stavy s hypersekréciou žalúdočnej kyseliny

Pri dlhodobej liečbe Zollingerovho – Ellisonovho syndrómu a iných patologických stavoch s hypersekréciou žalúdočnej kyseliny sa liečba má začať s dávkou 80 mg CONTROLOCu. Na základe merania sekrécie žalúdočnej kyseliny, sa dávka môže potom podľa potreby upraviť smerom hore alebo dole. Pri dávkach vyšších ako 80 mg denne sa má dávka rozdeliť na dve denné dávky. Možné je dočasné zvýšenie dávky nad 160 mg pantoprazolu denne, ale nemá sa aplikovať dlhšie ako je potrebné na adekvátnu kontrolu tvorby kyseliny.

Ak je potrebné rýchlo dosiahnuť kontrolu nad produkciou kyseliny, u väčšiny pacientov je počiatočná dávka 2 x 80 mg CONTROLOCu iv dostatočná na pokles produkcie kyseliny do cieľového rozmedzia (<10 mEq/h) do jednej hodiny.


Pacienti s poruchou funkcie pečene

U pacientov so závažným poškodením pečene denná dávka nemá prekročiť 20 mg pantoprazolu (polovica liekovky obsahujúcej 40 mg pantoprazolu, pozri časť 4.4).


Pacienti s poruchou funkcie obličiek

U pacientov s poškodením obličiek nie je potrebná úprava dávky.


Starší pacienti

U starších pacientov nie je potrebná úprava dávky.


Pediatrická populácia

Skúsenosti s liečbou u detí sú obmedzené. CONTROLOC i.v., 40 mg prášok na injekčný roztok, sa preto neodporúča používať u detí mladších ako 18 rokov, pokiaľ nebudú dostupné ďalšie údaje.


Spôsob podania

Injekčný roztok na aplikáciu sa pripraví zmiešaním s 10 ml chloridu sodného 9 mg/ml (0,9%) roztoku na injekciu. Spôsob prípravy je uvedený v časti 6.6. Pripravený roztok sa môže aplikovať priamo, alebo po zmiešaní so 100 ml chloridu sodného 9 mg/ml (0,9%) roztoku na injekciu alebo glukózy 55 mg/ml (5%) roztoku na injekciu.


Po príprave sa musí roztok použiť do 12 hodín.


Pripravený liek sa má aplikovať intravenózne počas 2 – 15 minút.


  1. Kontraindikácie


Precitlivenosť na liečivo, substituované benzimidazolyalebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.


4. 4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní


Varovné príznaky

Keď sa objaví akýkoľvek varovný príznak (napr. výrazné, neúmyselné zníženie telesnej hmotnosti, opakované vracanie, dysfágia, vracanie krvi, anémia alebo krv v stolici) a je podozrenie na žalúdočný vred alebo je diagnostikovaný, má sa vylúčiť malignita, pretože liečba pantoprazolom môže zmierniť symptómy a oddialiť stanovenie diagnózy.

Pokiaľ príznaky pretrvávajú napriek adekvátnej liečbe, musí sa zvážiť ďalšie vyšetrenie.


Poruchafunkciepečene

Pacientom so závažným poškodením pečene by sa mali počas liečby pantoprazolom pravidelne monitorovať pečeňové enzýmy, hlavne pri dlhodobej liečbe. Ak hladina pečeňových enzýmov stúpne, liečba sa má prerušiť (pozri časť 4.2).


Súbežné podávanie atazanaviru

Súbežné podávanie atazanaviru s inhibítormi protónovej pumpy sa neodporúča (pozri časť 4.5). Ak sa kombinácia atazanaviru s inhibítormi protónovej pumpy považuje za nevyhnutnú, odporúča sa dôsledné klinické monitorovanie (napr. záťaž vírusom) v kombinácii so zvyšovaním dávky atazanaviru na 400 mg so 100 mg ritornaviru. Denná dávka pantoprazolu 20 mg sa nemá prekročiť.


Gastrointestinálne infekcie zapríčinené baktériami

Dá sa predpokladať, že pantoprazol, rovnako ako všetky inhibítory protónovej pumpy, môže zvýšiť počet baktérií, ktoré sa normálne nachádzajú v hornom gastrointestinálnom trakte. Liečba CONTROLOCom môže viesť k mierne zvýšenému riziku gastrointestinálnych infekcií vyvolaných baktériami ako je Salmonella, Campylobacter alebo C. difficile.


Sodík

Tento liek obsahuje menej ako 1 mmol sodíka (23 mg) v jednej liekovke, t.j. v podstate zanedbateľné množstvo sodíka


Hypomagneziémia

Ťažká hypomagneziémia bola hlásená u pacientov liečených inhibítormi protónovej pumpy (PPI), ako je pantoprazol, užívaných najmenej tri mesiace, vo väčšine prípadov jeden rok. Závažné príznaky hypomagneziémie, ako sú únava, tetania, delírium, kŕče, závraty a komorová arytmia sa objavujú nepozorovane a preto môžu byť z tohto dôvodu ľahko prehliadnuté.

U väčšiny postihnutých pacientov po prerušení liečby s PPI a po následnej náhradnej liečbe horčíkom nastalo zlepšenie stavu hypomagneziémie.

Zdravotnícki pracovníci by mali zvážiť pravidelné meranie hladín horčíka ešte pred nasadením alebo v priebehu liečby s PPI, u pacientov, u ktorých sa očakáva dlhodobá liečba, alebo u pacientov, ktorí užívajú PPI s liekmi ako digoxín, alebo s inými liekmi (napr. diuretiká), ktoré tiež môžu spôsobiť hypomagneziémiu.


Zlomeniny kostí

Inhibítory protónovej pumpy, zvlášť ak sa používajú vo vysokých dávkach a dlhodobo (> 1 rok), môžu zvýšiť riziko zlomenín bedrového kĺbu, zápästia a chrbtice prevažne u starších pacientov alebo v prítomnosti iných známych rizikových faktorov. Pozorovacie štúdie naznačujú, že inhibítory protónovej pumpy môžu zvýšiť celkové riziko fraktúry o 10-40%. Niektoré z tohto nárastu môžu byť spôsobené inými rizikovými faktormi. Pacientom s osteoporózou by mala byť poskytovaná starostivosť v súlade s platnými klinickými smernicami a mali by mať zabezpečený dostatočný prísun vitamínu D a vápnika.


  1. Liekové a iné interakcie

Vplyv pantoprazolu na absorpciu iných liekov

Vzhľadom na výraznú a dlhotrvajúcu inhibíciu sekrécie žalúdočnej kyseliny môže pantoprazol znížiť absorpciu liekov, ktorých biologická dostupnosť závisí od pH v žalúdku, napr. niektoré azolové antimykotiká ako je ketokonazol, itrakonazaol, posakonazol a iných liekov ako erlotinib.


Liečba HIV (atazanavir)

Súbežné podávanie atazanaviru a iných HIV liekov, ktorých absorpcia závisí od pH, s inhibítormi protónovej pumpy môže mať za následok výrazné zníženie biologickej dostupnosti týchto HIV liekov a mať dopad na ich účinnosť. Na základe tohto zistenia, sa súbežné podávanie inhibítorov protónovej pumpy s atazanavirom neodporúča (pozri časť 4.4).


Antikoagulanciá kumarínového typu (fenprokumon alebo warfarín)

Aj keď sa v klinických farmakokinetických štúdiách nepozorovali interakcie pri súbežnom podávaní fenprokumónu alebo warfarínu, po uvedení lieku na trh sa v ojedinelých prípadoch zaznamenali zmeny v International Normalised Ratio (INR). Na základe toho sa u pacientov, ktorí majú súbežnú antikoagulačnú liečbu antikoagulanciami kumarínového typu (napríklad fenprokumón alebo warfarín), odporúča monitorovať protrombínový čas /INR po začatí, ukončení liečby, alebo pri nepravidelnom užívaní pantoprazolu.


Metotrexát
Pri súbežnom užívaní vysokých dávok metotrexátu (napr. 300 mg) a inhibítorov protónovej pumpy bolo zaznamenané zvýšenie hladiny metotrexátu u niektorých pacientov. Preto v prípadoch, kde sa používajú vysoké dávky metotrexátu, napríklad pri liečbe rakoviny a lupienky, môže byť potrebné dočasné vysadenie pantoprazolu.


Štúdie iných interakcií

Pantoprazol sa extenzívne metabolizuje v pečeni enzýmovým systémom cytochrómu P450. Hlavnou metabolickou cestou je demetylácia systémom CYP2C19, inou metabolickou cestou je oxidácia systémom CYP3A4.


V štúdiách interakcií s inými liečivami metabolizovanými týmito cestami ako je karbamazepín, diazepam, glibenklamid, nifedipín, a perorálne kontraceptíva obsahujúce levonorgestrel a etinylestradiol, sa však nezistili žiadne klinicky významné interakcie.


Výsledky štúdií mnohých interakcií dokazujú, že pantoprazol nemá vplyv na metabolizmus zlúčenín metabolizovaných systémom CYP1A2 (ako je kofeín, teofylín), CYP2C9 (ako je piroxikam, diklofenak, naproxen), CYP2D6 (ako je metoprolol), CYP2E1 (ako je etanol) ani neinterferuje s p-glykoproteínom, ktorý je spojený s absorpciou digoxínu.


Nezistili sa žiadne interakcie so súbežne podávanými antacidami.


U ľudí sa vykonali aj štúdie kinetiky interakcií pri súbežnom podávaní pantoprazolu s niektorými antibiotikami (klaritromycín, metronidazol, amoxicilín). Žiadne klinicky významné interakcie sa nezistili.


U ľudí sa vykonali štúdie kinetiky interakcií pri súbežnej aplikácii pantoprazolu s niektorými antibiotikami (klaritromycín, metronidazol, amoxicilín). Žiadne klinicky významné interakcie sa nezistili.


4. 6 Fertilita, gravidita a laktácia

Gravidita

Nie sú k dispozícii dostatočné údaje o použití pantoprazolu u gravidných žien. Štúdie na zvieratách preukázali reprodukčnú toxicitu (pozri 5.3). Nie je známe potenciálne riziko u ľudí. CONTROLOC i.v. sa môže užívať počas gravidity iba v nevyhnutných prípadoch.


Laktácia

V štúdiách na zvieratách sa preukázalo vylučovanie pantoprazolu do materského mlieka. Zaznamenané bolo aj vylučovanie do materského mlieka u žien. Pri rozhodnutí o prerušení dojčenia alebo prerušení/zdržaní sa liečby CONTROLOCom i.v. je nutné vziať do úvahy prínos dojčenia pre dieťa a prínos liečby CONTROLOCom i.v. pre ženu.


4.7. Ovplyvnenie schopnosti viesť motorové vozidlá a obsluhovať stroje


Môžu sa vyskytnúť nežiaduce účinky ako závraty a poruchy videnia (pozri časť 4.8). Pri ich výskyte pacienti nemajú viesť vozidlá a obsluhovať stroje.


4.8. Nežiaduce účinky


Dá sa predpokladať, že nežiaduce účinky sa vyskytnú u približne 5% pacientov. Najčastejšie hláseným nežiaducim účinkom je tromboflebitída v mieste podanie injekcie. Hnačka a bolesť hlavy sa vyskytujú u približne 1% pacientov.


V tabuľke sú zaznamenané nežiaduce účinky usporiadané podľa nasledovného hodnotenia frekvencií výskytu:

veľmi časté (1/10), časté (1/100 až <1/10), menej časté (1/1 000 až <1/100), zriedkavé (1/10 000 až <1/1 000), veľmi zriedkavé (<1/10 000), neznáme (z dostupných údajov).

U všetkých nežiaducich účinkov, ktoré boli zaznamenané po uvedení na trh nie je možné aplikovať frekvenciu výskytu, preto sa uvádzajú ako „neznáma frekvencia“.


V každej skupine frekvencií sa nežiaduce účinky uvádzajú v klesajúcom poradí závažnosti.


Tabuľka1. Nežiaduce účinky pantoprazolu zaznamenané v klinických štúdiách a po uvedení na trh.


Frekvencia


Orgánový

systém


Časté


Menej časté


Zriedkavé


Veľmi zriedkavé


Neznáme

Poruchy krvi a lymfatického systému



agranulocytóza

trombocyto-pénia; leukopénia

pancytopénia


Poruchy imunitného systému



precitlivenosť (vrátane anafylaktických reakcií a anafylaktického šoku)



Poruchy metabolizmu a výživy



hyperlipidémie a zvýšenie hladiny lipidov (triglyceridy a cholesterol);

zmeny hmotnosti


hyponatrié-mia; hypomagneziémia (pozri časť 4.4) ; hypokalciémia(1);hypokaliémia

Psychické poruchy


poruchy spánku

depresie (a všetky agravácie)

dezorientácia (a všetky agravácie)

halucinácie; zmätenosť (zvlášť u predisponovaných pacientov ako aj agravácia týchto príznakov, ak už existujú)

Poruchy nervového systému


bolesť hlavy; závraty

poruchy chuti


parestézia

Poruchy oka



poruchy videnia;

zahmlené videnie



Poruchy gastrointestinálneho traktu


hnačka;

nauzea /vracanie;

abdominálna; distenzia a nadúvanie;

zápcha; sucho v ústach;

bolesť brucha a diskomfort




Poruchy pečene a žlčových ciest


zvýšenie hladín pečeňových enzýmov (transaminázy, GGT)

zvýšenie hladiny bilirubínu


hepatocelu-lárne poškodenie; žltačka; hepatocelu-lárne zlyhanie

Poruchy kože a podkožného tkaniva


vyrážka /exantém/, erupcie;

svrbenie

žihľavka; angioedém


Stevensov-Johnsonov syndróm; Leyllov syndróm; mnohopočetný erytém; fotosenzitivita


Poruchy kostrovej a svalovej sústavy a spojového tkaniva


zlomenina bedrového kĺbu, zápästia alebo chrbtice (pozri časť 4.4)

bolesť kĺbov;

bolesť svalov


Svalové kŕče(2)

Poruchy obličiek a močových ciest





intersticiálna nefritída

(s možnosťou progresie do zlyhania obličiek)

Poruchy reprodukčného systému a prsníkov



gynekomastia



Celkové poruchy a reakcie v mieste podania

tromboflebitída v mieste podania injekcie

slabosť, únava, malátnosť

zvýšenie telesnej teploty;

periférny edém




1. Hypokalciémia spojená s hypomagneziémiou

2.Svalové kŕče v dôsledku poruchy elektrolytov


Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosua rizika lieku.Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie prostredníctvom národného systému hlásenia uvedeného v Prílohe V.


4.9. Predávkovanie


Príznaky predávkovania u ľudí nie sú známe.

Systémové podanie až do 240 mg aplikované intravenózne dlhšie ako 2 minúty bolo dobre tolerované. Pantoprazol sa vo veľkom rozsahu viaže na proteíny, preto nie je jednoducho dialyzovateľný.


Pri predávkovaní s klinickými príznakmi intoxikácie, okrem zavedenia symptomatickej a podpornej liečby, nie sú odporučené žiadne špecifické terapeutické postupy.


  1. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI


5.1.Farmakodynamické vlastnosti


Farmakoterpeutická skupina: inhibítory protónovej pumpy

ATC kód: A02BC02


Mechanizmus účinku

Pantoprazol je substituovaný benzimidazol, ktorý inhibuje sekréciu kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku špecifickým účinkom na protónovú pumpu parietálnych buniek.


Pantoprazol konvertuje na aktívnu formu v kyslom prostredí parietálnych buniek, kde inhibuje enzým H+, K+-ATPázu, t.j. posledný stupeň produkcie kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku. Inhibícia závisí od dávky a pôsobí na bazálnu aj stimulovanú sekréciu. U väčšiny pacientov sa dosiahne ústup príznakov v priebehu 2 týždňov. Rovnako ako u iných inhibítorov protónovej pumpy a inhibítorov H2receptorov, liečba pantoprazolom má za následok redukciu kyslosti v žalúdku a úmerne s redukciou kyslosti vzostup hladiny gastrínu. Vzostup hladiny gastrínu je reverzibilný. Pretože pantoprazol sa viaže na enzým distálne k úrovni bunkového receptora, môže ovplyvniť sekréciu kyseliny chlorovodíkovej nezávisle od stimulácie inými látkami (acetylcholín, histamín, gastrín). Účinok je rovnaký pri podávaní lieku perorálne alebo intravenózne.


Farmakodynamické účinky


Hladiny gastrínu nalačno sa po aplikácii pantoprazolu zvyšujú. Pri krátkodobom užívaní väčšinou neprekračujú hornú hranicu referenčného rozpätia. Počas dlhodobej liečby sa hladina gastrínu väčšinou zdvojnásobuje. Nadmerné zvýšenie sa však vyskytuje iba v ojedinelých prípadoch. Dôsledkom toho sa u menšieho počtu pacientov počas dlhodobej liečby pozoruje mierne až stredné zvýšenie počtu špecifických endokrinných buniek (ECL) v žalúdku (jednoduchá adenomatoidná hyperplázia). Avšak podľa doposiaľ uskutočnených štúdií sa tvorba karcinoidných prekurzorov (atypická hyperplázia) alebo gastrických karcinoidov, ktoré sú popísané v štúdiách na zvieratách (časť 5.3) u ľudí nezistila.


Podľa výsledkov štúdií na zvieratách, nemožno úplne vylúčiť vplyv dlhodobej liečby pantoprazolom v trvaní viac ako 1 rok na endokrinné parametre štítnej žľazy.


  1. Farmakokinetické vlastnosti


Všeobecná farmakokinetika

Farmakokinetika sa nemení po jednorazovom alebo opakovanom podaní. Pri rozpätí dávok od 10 do 80 mg zostáva kinetika pantoprazolu v plazme lineárna po perorálnom aj po intravenóznom podaní.


Distribúcia

Pantoprazol sa z 98% viaže na sérové bielkoviny. Distribučný objem je okolo 0,15 l/kg.


Biotransformácia

Liečivo sa metabolizuje predovšetkým v pečeni. Hlavnou metabolickou cestou je demetylácia CYP2C1 s následnou sulfátovou konjugáciou, inou metabolickou cestou je oxidácia CYP3A4.


Eliminácia

Terminálny polčas je približne 1 hodina a klírens okolo 0,1 l/h/kg. Zaznamenaných je niekoľko prípadov so spomaleným vylučovaním. Vzhľadom na špecifickú väzbu pantoprazolu na protónové pumpy parietálnych buniek polčas vylučovania nekoreluje s oveľa dlhším trvaním účinku (inhibícia sekrécie kyseliny).

Vylučovanie obličkami je hlavnou cestou vylučovania (okolo 80 %) metabolitov pantoprazolu, zvyšok sa vylúči stolicou. Hlavným metabolitov v sére aj v moči je desmetylpantoprazol konjugovaný so sulfátom. Polčas hlavného metabolitu (približne 1,5 h) nie je dlhší ako polčas pantoprazolu


Osobitné skupiny pacientov


Pomalí metabolizéri

Približne 3 % európskej populácie nemá funkčný CYP2C19 enzým, preto sa nazývajú pomaly metabolizujúci. U týchto jedincov metabolizmus pantoprazolu pravdepodobne katalyzuje hlavne CYP3A4. Po jednorazovom podaní 40 mg pantoprazolu stredná plocha pod krivkou vyjadrujúcou vzťah plazmatická koncentrácia-čas bola približne 6 násobne vyššia u pomaly metabolizujúcich ako u jedincov s funkčným CYP2C19 enzýmom (extenzívne metabolizujúci). Stredná maximálna plazmatická koncentrácia bola vyššia o približne 60 %. Tieto zistenia nemajú žiaden dopad na dávkovanie pantoprazolu.


Porucha funkcie obličiek

U pacientov so zníženou funkciou obličiek nie je potrebná redukcia dávkovania (vrátane dialyzovaných pacientov). Tak ako u zdravých pacientov je polčas pantoprazolu krátky. Len veľmi malé množstvo pantoprazolu je dialyzovateľné. Hoci má hlavný metabolit mierne predĺžený polčas (2 – 3 hod), vylučovanie je relatívne rýchle a nedochádza ku kumulácii.


Porucha funkcie pečene

Napriek tomu, že u pacientov s cirhózou pečene (triedy A a B podľa Childa) sa hodnoty polčasu zvyšujú na 7 – 9 hodín a hodnoty AUC sa zvyšujú faktorom 5 – 7, maximálna sérová koncentrácia sa zvýši iba nepatrne faktorom 1,5 v porovnaní so zdravými jedincami.


Starší pacienti

Mierne zvýšenie AUC a Cmaxu starších pacientov v porovnaní s mladšími tiež nie je klinicky významné.


Pediatrická populácia

Po aplikácii jednorazovej i.v. dávky pantoprazolu 0,8 alebo 1,6 mg/kg deťom vo veku 2 – 16 rokov nebol signifikantný vzťah medzi klírensom pantoprazolu a vekom alebo hmotnosťou. AUC a distribučný objem boli v rozsahu zodpovedajúcom údajom u dospelých.


5.3. Predklinické údaje o bezpečnosti


Predklinické údaje získané na základe obvyklých farmakologickýchštúdií bezpečnosti, toxicity po opakovanom podaní a genotoxicity neodhalili žiadne osobitné riziko pre ľudí.


V dvojročných štúdiách kancerogenity na potkanoch sa zistili neuroendokrinné neoplazmy. Okrem toho boli v jednej štúdii zaznamenané papilómy zo skvamóznych buniek v oblasti ústia pažeráka potkanov. Mechanizmus vedúci k tvorbe gastrických karcinoidov substituovaných benzimidazolmi sa dôkladne preskúmal a dovoľuje záver, že ide o sekundárnu reakciu na veľmi vysoké hladiny gastrínu v sére, ktoré sa vyskytovali u potkanov počas dlhodobej liečby vysokými dávkami. V dvojročných štúdiách na hlodavcoch sa pozoroval zvýšený počet nádorov pečene u potkanov a u myších samičiek, čo sa interpretovalo ako dôsledok vysokej miery metabolizácie pantoprazolu v pečeni.


Nepatrné zvýšenie neoplastických zmien štítnej žľazy sa zaznamenalo v skupine potkanov, ktorým boli podané najvyššie dávky (200 mg/kg). Výskyt týchto neoplaziem súvisí so zmenami vyvolanými pantoprazolom pri odbúravaní tyroxínu v pečeni potkanov. Vzhľadom na to, že terapeutická dávka u človeka je nízka, neočakávajú sa žiadne škodlivé účinky na štítnu žľazu.


V reprodukčných štúdiách na zvieratách sa zaznamenali príznaky miernej fetotoxicity pri dávkach vyšších ako 5 mg/kg.

Štúdie nepreukázali zhoršenie plodnosti alebo teratogénne účinky.

Prestup pantoprazolu placentou sa skúmal u potkanov, pričom sa zistilo, že sa zvyšuje pokračujúcou gestáciou. V dôsledku toho je koncentrácia pantoprazolu v plode krátko pred pôrodom zvýšená.


  1. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE


6.1. Zoznam pomocných látok


dihydrát dinátriumedetátu

hydroxid sodný (na úpravu pH)


  1. Inkompatibility


Tento liek sa nesmie miešať s inými liekmi okrem tých, ktoré sú uvedené v časti 6.6.


  1. Čas použiteľnosti


Neotvorená liekovka: 2 roky

Dokázaná chemická a fyzikálna stabilita pripraveného alebo pripraveného a nariedeného roztoku je 12 hodín pri 25 C.

Z mikrobiologického pohľadu sa má liek použiť ihneď.

Ak sa nepoužije ihneď, za dobu a podmienky uchovávania zodpovedá užívateľ.


6. 4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie


Uchovávajte pri teplote do 25 C. Liekovky uchovávajte vo vonkajšom obale na ochranu pred svetlom.


Spôsob uchovávania pripraveného a nariedeného roztoku pozri v časti 6.3.


6.5 Druh obalu a obsah balenia


10 ml liekovka z bezfarebného skla (typ I) s hliníkovým obrubovým uzáverom, šedou gumenou zátkou obsahuje 40 mg prášku na injekciu.

Veľkosť balenia: 1 liekovka a 5 (5x1) liekoviek s práškom na injekciu

Nemocničné balenie: 1 liekovka, 5 (5x1x), 10 (10x1) a 20 (20x1) liekoviek s práškom na injekciu.


Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.


6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciua iné zaobchádzanie s liekom


Injekčný roztok sa pripraví injikovaním 10 ml chloridu sodného 9 mg/ml (0,9%) roztoku na injekciu do liekovky s práškom. Po príprave vznikne číry nažltlý roztok. Tento roztok sa môže aplikovať priamo alebo sa môže aplikovať po zmiešaní so 100 ml chloridu sodného 9 mg/ml (0,9%) roztoku na injekciu alebo s glukózou 55 mg/ml (5%) roztoku na injekciu. Na riedenie sa majú použiť sklenené alebo plastové obaly.


Dokázaná chemická a fyzikálna stabilita pripraveného alebo pripraveného a nariedeného roztoku je 12 hodín pri 25 C.

Z mikrobiologického pohľadu sa má liek použiť ihneď.

CONTROLOC i.v. sa nemá pripravovať alebo miešať s inými rozpúšťadlami okrem hore uvedených.


Pripravený liek sa má aplikovať intravenózne počas 2 – 15 minút.


Obsah liekovky je len na jedno použitie. Akýkoľvek zvyšok v liekovke alebo viditeľne zmenený liek (napr. zakalený, vyzrážaný) sa musí znehodnotiť v súlade s národnými požiadavkami.


7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII


Takeda GmbH

Byk-Gulden-Str.2

D-78467 Konstanz

Nemecko


8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO


09/0266/03-S


9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE


Dátum prvej registrácie: 15. augusta 2003

Dátum posledného predĺženia registrácie: 18 februára 2008


10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU

12/2014


Podrobné informácie o tomto lieku sú dostupné na internetovej stránke Európskej agentúry pre lieky http://www.emea.europa.eu/.



CONTROLOC i.v.