+ ipil.sk

Convulex CR 500 mg



Príbalový leták

Príloha č. 1 k notifikácii o zmene, ev. č.: 2014/02804-ZP


PÍSOMNÁ INFORMÁCIA PRE POUŽÍVATEĽOV


Convulex CR 500 mg

Tablety s predĺženým uvoľňovaním

valproát sodný


Pozorne si prečítajte celú písomnú informáciu skôr, ako začnete užívaťVáš liek.

  • Túto písomnú informáciu si uschovajte. Možno bude potrebné, aby ste si ju znovu prečítali.

  • Ak máte akékoľvek ďalšie otázky, obráťte sa na svojho lekára alebo lekárnika.

  • Tento liek bol predpísaný Vám. Nedávajte ho nikomu inému. Môže mu uškodiť, dokonca aj vtedy, ak má rovnaké príznaky ako Vy.

  • Ak začnete pociťovať akýkoľvek vedľajší účinok ako závažný alebo ak spozorujete vedľajšie

účinky, ktoré nie sú uvedené v tejto písomnej informácii pre používateľov, povedzte to, prosím,

svojmu lekárovi alebo lekárnikovi.


V tejto písomnej informácii pre používateľov sa dozviete:

1. Čo je Convulex CR 500 mg a na čo sa používa

2. Skôr ako užijete Convulex CR 500 mg

3. Ako užívať Convulex CR 500 mg

4. Možné vedľajšie účinky

5. Ako uchovávať Convulex CR 500 mg

6. Ďalšie informácie



1. ČO JE Convulex CR 500 mg A NA ČO SA POUŽÍVA


Liečivo v Convulexe CR 500 mg je valproát sodný.

Convulex CR 500 mg sa používa na liečbu rôznych typov epileptických záchvatov (padúcnice), alebo na liečbu a predchádzanie bipolárnych afektívnych porúch.

Liečivo tohto lieku, valproát sodný, znižuje možnosť vzniku epileptických záchvatov, pričom nepôsobí utlmujúco a nevyvoláva ospanlivosť.

Môže sa užívať samostatne aj v kombinácii s inými liekmi na liečbu epilepsie.


2. SKÔR AKO UŽIJETEConvulex CR 500 mg


Neužívajte Convulex CR 500 mg

  • keď ste precitlivený (alergický) na liečivo alebo na ktorúkoľvek z ďalších zložiek Convulexu CR 500 mg,

  • keď máte aktívnu žltačku alebo nejaké aktívne ochorenie pečene,

  • keď sa vo Vašej osobnej (alebo Vašej rodinnej anamnéze) vyskytuje ťažký zápal pečene, najmä taký, ktorý bol vyvolaný užívaním liekov,

  • keď máte hepatálnu porfýriu (veľmi zriedkavé metabolické ochorenie).


Ak si myslíte, že sa u Vás vyskytuje niektorý z uvedených problémov, alebo ak máte vo všeobecnosti nejakú pochybnosť, predtým než užijete Convulex CR 500 mg, poraďte sa so svojím lekárom.


Buďte zvlášť opatrný pri užívaní Convulexu CR 500 mg

  • keď sa u Vás alebo Vášho dieťaťa vyvinie ochorenie náhle a má rýchly priebeh, najmä počas prvých šiestich mesiacov liečby a najmä vtedy, ak sa dostavuje opakované vracanie, extrémna únava, bolesti v bruchu, ospalosť, slabosť, strata chuti do jedla, bolesti v nadbrušku, nutkanie na vracanie, žltačka (ožltnutie pokožky alebo očného bielka), opuchy nôh alebo zhoršenie epilepsie alebo celkový pocit nevoľnosti; v takom prípade sa MUSÍTE IHNEĎ SPOJIŤ S VAŠÍM LEKÁROM. Convulex CR 500 mg môže u veľmi malého počtu pacientov pôsobiť na pečeň (a zriedkavo na pankreas).

  • keď má Vaše dieťa menej ako 3 roky a užíva Convulex CR 500 mg zároveň s inými antiepileptickými liekmi alebo má iné neurologické či metabolické ochorenie a ťažké formy epilepsie,

  • najmä vtedy, ak má Vaše dieťa menej ako 3 roky, Convulex CR 500 mg sa nesmie podávať spolu s kyselinou acetylsalicylovou,

  • keď máte celkový lupus erythematosus (zriedkavé ochorenie)

  • keď máte akékoľvek metabolické poruchy, najmä dedičné poruchy nedostatku enzýmov, ako napr. porucha močovinového cyklu, ktorá môže spôsobiť zvýšenú hladinu amoniaku v krvi,

  • keď máte poškodenú funkciu obličiek, Váš lekár sa môže rozhodnúť sledovať hladinu valproátu sodného alebo upraviť Vašu dávku,

  • keď v dôsledku zvýšenej chuti do jedla začnete priberať na hmotnosti,

  • U malého počtu pacientov liečených antiepileptikami akým je vigabatrín sa vyskytli myšlienky na samopoškodenie alebo samovraždu. Ak sa kedykoľvek u vás vyskytnú takéto myšlienky, okamžite kontaktujte svojho lekára.


Tehotenstvo a dojčenie

Informácia pre ženy, ktoré môžu otehotnieť

U žien, ktoré užívajú Convulex CR 500 mg je neplánované tehotenstvo nežiaduce. Mali by ste používať účinnú antikoncepčnú metódu a skôr, než sa rozhodnete otehotnieť, poraďte sa so svojím lekárom.

Convulex CR 500 mg nemá vplyv na účinnosť antikoncepcie, ktorá sa užíva ústami.

Je dôležité, aby ste prediskutovali tehotenstvo a epilepsiu so svojím lekárom a ak máte možnosť, aj s lekárom špecializujúcim sa na epilepsiu. Toto je dôležité, aby ste si boli istá, že Vy a Váš lekár ste súhlasili s tým, že môžete užívať Convulex CR 500 mg, ak budete tehotná.

Deti narodené matkám užívajúcim Convulex CR 500 mg majú väčšiu pravdepodobnosť mať problémy. Táto pravdepodobnosť, že sa to stane, môže byť náležitým plánovaním znížená.


Convulex CR 500 mg môžezvýšiť riziko vrodenej chyby u Vášho vyvíjajúceho sa dieťaťa, ako napríklad spina bifida (stav, pri ktorom kosti chrbtice nie sú dostatočne vyvinuté).


Bežné vyšetrovacie testy však obvykle umožňujú zistiť už v prvej časti tehotenstva poruchy plodu v maternici.


U detí narodených matkám, ktoré užívali Convulex CR 500 mg počas tehotenstva, sa môžu vyskytnúť vývinové poruchy alebo autistické poruchy (autizmus je psychická porucha).

Informujte svojho lekára ihneď len čo sa dozviete, že ste tehotná, myslíte si, že môžete byť tehotná a ak užívate alebo ste užívali Convulex CR 500 mg. Váš lekár sa možno rozhodne pozmeniť Vašu liečbu a/alebo Vám predpíše potravinový doplnok foláty (soli kyseliny listovej). Musíte Convulex CR 500 mg užívať ďalej, pokiaľ Váš lekár nerozhodne, že existujú závažné riziká pre Vás a Vaše vyvíjajúce sa dieťa, z dôvodu nekontrolovanej epilepsie.

U novorodencov matiek, ktoré počas tehotenstva užívali Convulex CR 500 mg, sa môžu objaviť problémy so zrážavosťou krvi.


Informujte svojho lekára, len čo sa dozviete, že ste tehotná.


Informácia pre ženy, ktoré plánujú otehotnieť (pozri Informáciu pre ženy, ktoré môžu otehotnieť)

U žien, ktoré užívajú antiepileptické lieky je neplánované tehotenstvo nežiaduce. Skôr, ako sa rozhodnete otehotnieť, poraďte sa so svojím lekárom, aby ste sa mohli oprieť o primerané rady a aby ste mu umožnili prispôsobiť Vašu liečbu a/alebo dávkovanie a primerane sledovať Vaše tehotenstvo.

Len čo zistíte, že ste tehotná, ihneď to oznámte svojmu lekárovi.


Informácia pre ženy, ktoré otehotnejú v čase, keď užívajú Convulex CR 500 mg (pozri Informáciu pre ženy, ktoré môžu otehotnieť).

Ak otehotniete v čase, keď užívate Convulex CR 500 mg, ihneď sa spojte so svojim lekárom.


Dojčenie

Keďže do materského mlieka prestupujú len veľmi malé množstvá Convulexu CR 500 mg, vo všeobecnosti nepredstavujú pre dieťa žiadne riziko a dojčenie sa obvykle nemusí prerušiť. Avšak aj tak sa musíte poradiť so svojím lekárom, či smiete svoje dieťa dojčiť.


Vedenie vozidla a obsluha strojov

Convulex CR 500 mg môže u niektorých pacientov vyvolať ospalosť alebo závraty, a to najmä na začiatku liečby alebo v kombinácii s inými antiepileptickými liekmi alebo benzodiazepínmi. Skôr než sa rozhodnete viesť auto alebo obsluhovať nejaké stroje, alebo robiť čokoľvek iné, čo môže byť nebezpečné, keď ste ospalý alebo máte závraty, overte si, ako reagujete na Convulex CR 500 mg.


Užívanie iných liekov

Ak užívate alebo ste v poslednom čase užívali ešte iné lieky, vrátane liekov, ktorých výdaj nie je viazaný na lekársky predpis, prosím, oznámte to svojmu lekárovi alebo lekárnikovi.

Obzvlášť informujte svojho lekára alebo zdravotnú sestru ak užívate nejaký z nasledujúcich liekov:

  • neuroleptiká (používané pri liečbe psychických porúch),

  • lieky používané pri liečení depresie,

  • benzodiazepíny, používané ako lieky na spanie alebo pri liečení strachu,

  • iné lieky používané na liečbu epilepsie vrátane fenobarbitalu, fenytoínu, primidónu, lamotrigínu, karbamazepínu, topiramátu

  • zidovudín (používaný na liečbu HIV a AIDS),

  • meflochín (používaný na liečbu alebo prevenciu malárie),

  • salicyláty (kyselina acetylsalicylová); pozri tiež „Deti mladšie ako 3 roky“ v časti 2. Skôr ako užijete Convulex CR 500 mg,,

  • antikoagulanciá (používané ako prevencia krvných zrazenín),

  • cimetidín (používaný pri liečbe žalúdočných vredov),

  • erytromycín, rifampicín (antibiotiká),

  • karbapenémy (antibiotiká používané na liečbu bakteriálnych infekcií). Je nutné sa vyhnúť kombinácii kyseliny valproovej a karbapenémov, keďže môže spôsobiť pokles účinku valproátu sodného.


Tieto lieky a niektoré iné môžu byť ovplyvnené Convulexom CR 500 mg, alebo môžu ovplyvniť jeho pozitívny účinok. Môže sa stať, že budete potrebovať odlišné množstvá Vášho lieku, alebo budete musieť užívať iné lieky. Váš lekár alebo lekárnik Vám poradia.


Váš lekár a lekárnik Vám poskytnú viac informácií o liekoch, pri ktorých musíte byť opatrný alebo ktorým sa budete musieť vyhýbať počas užívania Convulexu CR 500 mg.


3. AKO UŽÍVAŤ Convulex CR 500 mg


Dodržujte termíny Vašich pravidelných kontrolných prehliadok. Sú veľmi dôležité, pretože sa môže stať, že bude potrebné zmeniť Vaše dávkovanie.

Vždy užívajte Convulex CR 500 mg presne tak, ako Vám povedal Váš lekár. Ak si nie ste niečím istý, overte si to u svojho lekára alebo lekárnika.


Dávkovanie:

Dávka počas 24 hodín:

  • Dojčatá a deti: 30 mg/kg na deň.

  • Dospievajúci a dospelí: 20 až 30 mg/kg na deň (čo zodpovedá 2-6 tabletám, ak má pacient hmotnosť medzi 60-100 kg).


Celková denná dávka sa môže rozdeliť na 1 až 2 dávky denne. Tablety prehltnite nerozhryznuté a zapite malým množstvom tekutiny (bez obsahu oxidu uhličitého).

Na začiatku liečby je väčšinou dávka nižšia a počas liečby ju lekár zvyšuje na bežnú dávku. Liečba je vždy dlhodobá.


Počiatočná fáza liečby:

Počiatočná denná dávka je zvyčajne 10-15 mg/kg, čo zodpovedá 1-3 tabletám pre väčšinu pacientov (s hmotnosťou 60-100 kg). Dávka sa postupne upravuje na optimálnu a je rozdelená do 1-2 dávok denne.

Na liečbu mánie spojenej s bipolárnou poruchou sa odporúča počiatočná denná dávka 20 mg/kg.


  • u pacientov, ktorí užívajú iné antiepileptiká má byť náhrada dávkou valproátu sodného postupná, optimálna dávka sa dosahuje približne o 2 týždne, potom sa redukujú predchádzajúce užívané lieky, ak je to potrebné, v závislosti od kontroly dosiahnutého účinku.


  • u pacientov, ktorí neužívajú iné antiepileptiká sa dávka zvyšuje postupne v 2-3 dňových intervaloch tak, aby sa optimálna dávka dosiahla o 1 týždeň.


Liečba manickej epizódy, profylaktická liečba bipolárnej poruchy (dospelí):

Odporúčaná udržiavacia dávka pre liečbu bipolárnej poruchy je medzi 20-30 mg/kg denne, rozdelená do jednej alebo dvoch dávok.

V profylaktickej liečbe bipolárnej poruchy sa podáva najnižšia účinná dávka s požadovaným klinickým účinkom.


Spôsob podávania:

Na vnútorné užívanie.


Denná dávka sa má užiť najlepšie s jedlom.

  • v dvoch dávkach u pacientov do veku 1 rok

  • v troch dávkach vo veku nad 1 rok


Ak na tablete nie je deliaca ryha, nelámte ju.


Convulex CR 500 mg môžu užívať deti, ak sú schopné túto liekovú formu užívať.


Trvanie liečby

Užívajte liek Convulex CR 500 mg tak dlho, ako Vám ho lekár predpisuje.


Ak užijete viac Convulexu CR 500 mg, ako máte

Predávkovanie liekom Convulex CR 500 mg môže byť nebezpečné. Ihneď sa spojte so svojím lekárom alebo najbližšou pohotovostnou ambulanciou.


Ak zabudnete užiť Convulex CR 500 mg

Neužívajte dvojnásobnú dávku, aby ste nahradili vynechanú dávku!.

Stačí, ak budete pokračovať v užívaní Vášho lieku podľa pokynov lekára.

Ak ste zabudli užiť niekoľko dávok, ihneď sa spojte so svojím lekárom.


Ak prestanete užívať Convulex CR 500 mg

Neprestaňte užívať alebo nezmeňte dávkovanie Convulex CR 500 mg bez posúdenia Vaším lekárom. Ak prestanete užívať liek bez odporúčania Vášho lekára, Váš stav sa môže zhoršiť.


4. MOŽNÉ VEDĽAJŠIE ÚČINKY


Tak ako všetky lieky, aj Convulex CR 500 mg môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Zriedkavo sú závažné, väčšinou však nie sú závažné. Obvykle sú zvratné. V prípade niektorých vedľajších účinkov môžete potrebovať lekárske ošetrenie.

  • nevoľnosť alebo bolesti žalúdka, hnačka najmä na začiatku liečby,

  • tras (tremor), ospalosť, nestabilita pri chôdzi

  • reakcie pokožky, ako napr. vyrážky,

  • prechodná strata vlasov,

  • zmeny v menštruačnom cykle žien,

  • problémy s počutím,

  • alergické reakcie,

  • opuchy dolných končatín (edém),

  • nárast telesnej hmotnosti,

  • problémy s obličkami. Nočné pomočovanie alebo častejšie nutkanie na močenie.


Ak zaznamenáte niektoré z nasledujúcich závažných vedľajších účinkov, ihneď informujte svojho lekára. Je možné, že budete potrebovať súrnu lekársku pomoc:


  • zmeny vedomia, zvláštne správanie spojené alebo bez spojitosti s častejšími alebo ťažšími epileptickými záchvatmi, stratou chuti do života, najmä ak sa zároveň užíva fenobarbital a topiramát alebo ak sa náhle zvýšilo dávkovanie Convulex CR 500 mg;

  • opakované vracanie, extrémna únava, bolesti brucha, ospalosť, slabosť, strata chuti do jedla, bolesti nad žalúdkom, nevoľnosť, žltačka (ožltnutie pokožky alebo očného bielka), opuchy končatín alebo zhoršenie epilepsie alebo celkový pocit, že Vám nie je dobre;

  • problémy so zrážavosťou krvi;

  • tvorba spontánnych podliatin alebo krvácanie;

  • pľuzgiere s časťami oddeľujúcej sa pokožky;

  • závažný pokles bielych krviniek, zlyhanie kostnej drene, niekedy odhalené pri horúčke a pri ťažkostiach s dýchaním;

  • zmätenosť, ktorá môže byť dôsledkom znížených hladín sodíka vo Vašej krvi;

  • bolestivé svrbivé hrče (najčastejšie okolo očí, pier, hrdla a niekedy aj rúk a nôh) vyvolané alergiou

  • príznaky precitlivenosti na lieky, horúčka, zväčšenie lymfatických uzlín a možné poškodenie funkcie iných orgánov.


Convulex CR 500 mg môže spôsobiť pokles počtu krvných doštičiek alebo červených krviniek.

Ak začnete pociťovať akýkoľvek vedľajší účinok ako závažný alebo ak spozorujete vedľajšie účinky, ktoré nie sú uvedené v tejto písomnej informácii pre používateľov, povedzte to, prosím, svojmu lekárovi alebo lekárnikovi.


5. AKO UCHOVÁVAŤ Convulex CR 500 mg


Nepoužívajte Convulex CR 500 mg po dátume exspirácie, ktorý je uvedený na obale.

Uchovávajte mimo dosahu a dohľadu detí.

Uchovávajte pri teplote do 25°C v dobre uzavretom vnútornom obale.

Uchovávajte mimo dosahu a dohľadu detí.


6. ĎALŠIE INFORMÁCIE


Čo Convulex CR 500 mg obsahuje


- Liečivo je: 500 mg valproát sodný (nátriumvalproát).

- Ďalšie zložky sú: acidum citricum monohydricum (monohydrát kyseliny citrónovej), ethylcellulosum (etylcelulóza), copolymeri methacrylati RS dispersio 30% (metakrylátový kopolymér), talcum (mastenec), silica colloidalis hydrica (koloidný hydratovaný oxid kremičitý), magnesii stearas (magnéziumstearát), ammonio methacrylate copolymer (type A a B) (obsahuje acidum sorbicum) , carmellosum natricum (sodná soľ karmelózy), titanii dioxidum (oxid titaničitý), triethylis citras (trietylcitrát), vanillinum (vanilín).


Ako vyzerá Convulex CR 500 mg a obsah balenia

Convulex CR 500 mg sú biele oválne tablety, na jednej strane s poliacou ryhou a vyrytým označením „CC5“.

Convulex CR je dostupný v balení obsahujúcom 50 alebo 100 tabliet s predĺženým uvoľňovaním.

Nie všetky veľkosti balenia musia byť uvedené na trh.


Držiteľ rozhodnutia o registrácii

G.L. Pharma GmbH

Schlossplatz 1

8502 Lannach

Rakúsko


Táto písomná informácia pre používateľov bola naposledy schválená v máji 2014.





6



Convulex CR 500 mg

Súhrn údajov o lieku

Príloha č. 1 k notifikácii zmeny v registrácii lieku , ev. č. 2010/05650


SÚHRN CHARAKTERISTICKÝCH VLASTNOSTÍ LIEKU


1. NÁZOV LIEKU


Convulex CR 500 mg

Tablety s predĺženým uvoľňovaním


2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE


Valproát sodný 500 mg v 1 tablete s predĺženým uvoľňovaním.


Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.


3. LIEKOVÁ FORMA


Tablety s predĺženým uvoľňovaním

Popis lieku: biele oválne tablety, na jednej strane s poliacou ryhou a vyrytým označením „CC5“


4. KLINICKÉ ÚDAJE


4.1 Terapeutické indikácie


Liek sa používa v liečbe generalizovanej epilepsie, najmä s nasledujúcimi druhmi záchvatov:

  • absencie

  • myoklonické záchvaty

  • tonicko- klonické záchvaty

  • atonické záchvaty

  • zmiešané záchvaty


ako aj pri parciálnej epilepsii:

  • jednoduché alebo komplexné záchvaty

  • sekundárne generalizované záchvaty

  • špecifické syndrómy (Westov, Lennoxov-Gastautov)


Liek sa tiež používa:

  • v liečbe manickej fázy bipolárnej afektívnej poruchy I. a II. typu.

  • na prevenciu výskytu manickej epizódy u dospelých pacientov s bipolárnou poruchou, ktorí priaznivo reagovali na liečbu valproátom


V určitých prípadoch môže byť liek vhodnou voľbou pre ženu vo fertilnom veku, v prípade, že bol uskutočnený kvalifikovaný výber lieku, na základe veľmi starostlivého zhodnotenia všetkých faktorov pacientkou, spolu s jej ošetrujúcim lekárom (pozri časť 4.4. Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní a 4.6 Gravidita a laktácia).


4.2 Dávkovanie a spôsob podávania


Denná dávka má byť nastavená v závislosti od veku a telesnej hmotnosti, avšak do úvahy treba brať aj individuálnu znášanlivosť valproátu sodného.

Tablety sa môžu deliť, nemajú sa hrýzť alebo drviť.

Terapeutická účinnosť je zvyčajne dosiahnutá pri plazmatických hladinách 40 - 100 mg/l, (300 - 700 µmol/l). Optimálne plazmatické hladiny sú odlišné medzi jednotlivcami a pravdepodobne aj u toho istého jedinca v rôznom čase.


Počiatočná fáza liečby s liekom Convulex CR (perorálne podávanie):

- U pacientov, ktorí neužívajú iné antiepileptiká sa dávka zvyšuje postupne v 2-3 dňových intervaloch tak, aby sa optimálna dávka dosiahla počas 1 týždňa.


- U pacientov, ktorí užívajú iné antiepileptiká, má byť náhrada liekom Convulex CR 500 mg postupná, optimálna dávka sa dosahuje počas 2 týždnov a predchádzajúci liek sa postupne obmedzuje až sa vysadí.


- Ak je nevyhnutná kombinácia s inými antiepileptikami, má sa uskutočniť postupne (pozri časť 4.5 Liekové a iné interakcie).


Dávkovanie

Počiatočná denná dávka je zvyčajne 10- 15 mg/kg, čo zodpovedá pre väčšinu pacientov (60- 100 kg) 1- 3 tabletám (500 mg). Dávka sa postupne titruje na optimálnu a je rozdelená do 1- 2 dávok denne.

Na liečbu mánie spojenej s bipolárnou poruchou sa odporúča počiatočná denná dávka 20 mg/kg. Dávka sa má zvyšovať tak rýchlo ako je to možné, aby sa dosiahla najnižšia terapeutická dávka s požadovaným klinickým účinkom.


U dospelých a adolescentov je bežná dávka 20-30 mg/kg na deň, čo zodpovedá 2- 6 tabletám (500 mg), ak má pacient hmotnosť medzi 60- 100 kg. Ak sa pri takomto dávkovaní nedosiahne kontrola epileptických záchvatov, dávka sa môže ďalej zvyšovať. Ak denná dávka dosiahne viac ako 50 mg/kg (pozri časť 4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní), pacienti sa majú starostlivo monitorovať.


U detí je bežná dávka okolo 30 mg/kg na deň.


Udržiavacia liečba bipolárnej afektívnej poruchy

Na liečbu bipolárnej poruchy sa odporúča udržiavacia dávka v rozmedzí 500 mg a 2000 mg denne, rozdelená do jednej alebo dvoch dávok. Vo výnimočných prípadoch sa dávka môže zvýšiť, nie však nad 3000 mg/deň. Individuálne dávky závisia od klinického účinku. Plazmatické hladiny valproátu sodného majú byť v rozmedzí 50- 125 µg/ml.


Profylaktická liečba bipolárnej afektívnej poruchy

Profylaktická dávka má byť najnižšou účinnou dávkou, ktorá adekvátne kontroluje príznaky akútnej mánie u jednotlivého pacienta.


Spôsob podávania

Convulex CR 500 mg môžu užívať deti, ak sú schopné túto liekovú formu užívať.

Deliteľná forma lieku Convulex CR 500 mg umožňuje prispôsobiť dávku.


  1. Kontraindikácie


  • Akútna hepatitída

  • Chronická hepatitída

  • Ťažká hepatitída v osobnej alebo rodinnej anamnéze, spôsobená najmä liekmi

  • Hypersenzitivita na valproát sodný

  • Hepatálna porfýria


4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

Osobitné upozornenia


Porušenie funkcie pečene:

Podmienky vzniku:


Výnimočne sa vyskytlo ťažké poškodenie pečene, končiace niekedy až fatálne.

Skúsenosti s epilepsiou dokazujú, že najrizikovejšou skupinou pacientov, najmä v prípade kombinovanej antikonvulzívnej terapie sú dojčatá a deti do 3 rokov s ťažkými epileptickými záchvatmi, predovšetkým tie s poškodením mozgu, mentálnou retardáciou a (alebo) vrodenými metabolickými alebo degeneratívnymi poruchami.

Po dosiahnutí veku 3 rokov sa incidencia výrazne znižuje a s vekom postupne klesá.

Vo viacerých prípadoch sa poškodenie pečene môže vyskytnúť počas prvých 6 mesiacov liečby.


Klinické príznaky:


Klinické symptómy umožňujú včasnú diagnózu. Hlavne u rizikových pacientov treba brať do úvahy nasledujúce príznaky, ktoré môžu predchádzať ikteru (pozri časť 4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní, Podmienky vzniku):

  • nešpecifické symptómy, zvyčajne s náhlym začiatkom, ako asténia, anorexia, letargia, ospalosť, ktoré sú niekedy spojené s opakovaným vracaním a bolesťou brucha.

  • u pacientov s epilepsiou, opakovanie epileptických záchvatov, napriek tomu, že liečba pokračuje.

Pacienti (alebo v prípade detí ich rodina) majú byť poučení, že v takýchto a akýchkoľvek iných prípadoch majú okamžite informovať lekára. Okamžite je potrebné klinické vyšetrenie a funkčné vyšetrenie pečene.


Diagnostika:


Pred začatím liečby a potom periodicky počas prvých šiestich mesiacov liečby sa majú vyšetrovať pečeňové testy. Najdôležitejšie vyšetrenie spomedzi vyšetrení monitorujúcich syntézu proteínov je protrombínový čas. Ak je protrombínový čas výrazne nízky súčasne s inými biologickými parametrami (výrazné zníženie fibrinogénu a koagulačných faktorov, zvýšenie hladiny bilirubínu a transamináz) musí sa terapia liekom Convulex CR 500 mg prerušiť. Prerušenie je potrebné aj v prípade užívania salicylátov, keďže tieto sú metabolizované rovnakým spôsobom.


Pankreatitída


Veľmi zriedkavo bola hlásená ťažká pankreatitída, ktorá môže končiť smrťou. Najviac ohrozené sú deti. Toto riziko klesá s vekom. Rizikovými faktormi môžu byť ťažké epileptické záchvaty, neurologické poškodenia alebo antikonvulzívna liečba. Zlyhanie pečene s pankreatitídou zvyšuje riziko fatálneho konca.

Pacienti, ktorí majú akútne bolesti brucha majú byť okamžite vyšetrení. V prípade pankreatitídy sa má podávanie valproátu prerušiť.


Ženy vo fertilnom veku(pozri 4.6 Gravidita a laktácia)

Rozhodnutie užívať liek Convulex CR 500 mgu žien vo fertilnom veku môže byť uskutočnené len po veľmi opatrnom zhodnotení či prínosy liečby prevážia riziká kongenitálnych anomálii plodu. Toto rozhodnutie musí byť uskutočnené predtým, ako je liek predpísaný prvýkrát alebo ak žena, ktorá tento liek užíva, plánuje otehotnieť.


Suicidálne myšlienky a správanie

Pri liečbe antiepileptikami v niekoľkých indikáciách boli u pacientov hlásené suicidálne myšlienky a správanie. Metaanalýza randomizovaných placebom kontrolovaných štúdií s antiepileptikami ukázala malé zvýšenie rizika suicidálnych myšlienok a správania. Mechanizmus tohto rizika nie je známy a dostupné údaje nevylučujú možnosť zvýšeného rizika u valproátu.


Pacientov je preto potrebné sledovať na príznaky a symptómy suicidálnych myšlienok a správania a je potrebné zvážiť vhodnú liečbu. Pacientom (a opatrovateľom pacientov) je potrebné odporučiť, aby vyhľadali lekársku pomoc, ak sa objavia príznaky suicidálnych myšlienok alebo správania.


Opatrenia pri používaní

Funkčné pečeňové testy sa majú vykonať pred začatím liečby (pozri časť 4.3 Kontraindikácie) a počas prvých šiestich mesiacov periodicky hlavne u rizikových pacientov (pozri časť Osobitné upozornenia).

Podobne ako u iných antiepileptík môže byť zaznamenané mierne zvýšenie pečeňových enzýmov, hlavne na začiatku terapie. Toto zvýšenie je len prechodné a izolované, bez klinických príznakov.

U rizikových pacientov sa odporúča podrobné laboratórne vyšetrenie (vrátane protrombínového času), v prípade potreby je možné dávku upraviť a testy vykonať znova.


Pred začatím liečby, pred operáciou alebo v prípade spontánnych podliatin alebo krvácania sa odporúča vykonať krvné testy (krvný obraz, vrátane počtu trombocytov, čas zrážania a koagulačné testy) (pozri 4.8 Nežiaduce účinky).


Výnimočne sa počas liečby liekom Convulex CR 500 mg zaznamenali poruchy imunity, je potrebné zvážiť prínos liečby liekom Convulex CR 500 mg oproti možnému riziku u pacientov s lupus erythematodes.


Pri poruche enzýmov zasahujúcich do cyklu tvorby močoviny sú potrebné metabolické testy kvôli riziku hyperamoniémie spôsobenej valproátom.


Súčasné užívanie kyseliny valproovej/valproátu sodného a karbapenémov sa neodporúča (pozri časť 4.5).


Pacienti majú byť upozornení na možné riziko zvýšenia telesnej hmotnosti na začiatku terapie a má sa zvoliť vhodná stratégia na minimalizovanie tohoto rizika (pozri časť 4.8 Nežiaduce účinky)


Deti:Monoterapia sa odporúča u detí mladších ako 3 roky, ale pred začatím liečby je potrebné zvážiť možný prínos oproti riziku poškodenia pečene alebo pankreatitídy u týchto pacientov (pozri časť 4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní, časť Osobitné upozornenia).


Treba sa vyhnúť súčasnému užívaniu salicylátov u detí mladších ako 3 roky kvôli riziku toxického poškodenia pečene.


U pacientov s renálnou insuficienciou môže byť potrebné dávku znížiť. Keďže monitorovanie plazmatickej koncentrácie môže skresľovať výsledky, dávku prispôsobujeme výsledkom klinického monitorovania (pozri 5.2 Farmakokinetické vlastnosti).


4.5 Liekové a iné interakcie


Účinok valproátu na iné lieky:


Neuroleptiká, MAO inhibítory, antidepresíva a benzodiazepíny

Convulex CR 500 mg môže zosilňovať účinok niektorých psychotropných látok ako sú neuroleptiká, MAO inhibítory, antidepresíva a benzodiazepíny. Odporúča sa preto klinické monitorovanie a úprava dávky podľa potreby.


Fenobarbital

Convulex CR 500 mg zvyšuje plazmatickú koncentráciu fenobarbitalu (v dôsledku inhibície hepatálneho katabolizmu) a môže viesť k sedácii, najmä u detí. Preto sa odporúča klinické monitorovanie počas prvých 15 dní kombinovanej liečby s okamžitým znížením dávky fenobarbitalu, ak dôjde k sedácii a stanovením hladiny fenobarbitalu v plazme, ak je nutné.


Primidon

Convulex CR 500 mg zvyšuje hladinu primidonu v plazme a zosilňuje jeho nežiaduce účinky (ako napr. sedatívne), tieto účinky pri dlhodobej liečbe prestanú. Klinické monitorovanie sa odporúča najmä na začiatku kombinovanej liečby s úpravou dávky, ak je potrebné.


Fenytoín

Convulex CR 500 mg znižuje celkovú hladinu fenytoínu v plazme. Okrem toho Convulex CR 500 mg zvyšuje hladinu voľného fenytoínu a môže spôsobiť symptómy predávkovania (kyselina valproová uvoľňuje fenytoín z väzby na bielkoviny a znižuje jeho hepatálny katabolizmus). Preto sa odporúča klinické monitorovanie. V prípade, že sa stanovuje hladina fenytoínu v plazme, musí sa hodnotiť voľná forma.


Karbamazepín

V prípade podávania valproátu s karbamazepínom sa zaznamenala klinická toxicita, pretože valproát môže zosilniť toxický účinok karbamazepínu.

Klinické monitorovanie sa odporúča najmä na začiatku kombinovanej liečby s úpravou dávky, ak je potrebné.


Lamotrigín

Riziko vyrážky môže byť zvýšené pri súčasnom užívaní lamotrigínu s kyselinou valproovou a tiež keď je lamotrigín pridaný ku valproátu. Valproát môže spomaliť metabolizmus lamotrigínu a predĺžiť jeho polčas. V prípade potreby sa dávka musí upraviť (dávka lamotrigínu sa zníži).


Zidovudín

Valproát môže zvýšiť hladinu zidovudínu v plazme až na toxickú.


Účinky iných liekov na valproát:


Antiepileptiká indukujúce hepatálne enzýmy (vrátane fenytoínu, fenobarbitalu, karbamazepínu) znižujú hladinu valproátu v sére. V prípade kombinovanej liečby sa dávka musí upraviť na základe sledovania klinickej odpovede a plazmatických hladín.


Na druhej strane kombinácia felbamátu a valproátu môže zvýšiť koncentráciu valproátu v sére. Je potrebné monitorovať hladinu valproátu v krvi.


Meflochín urýchľuje metabolizmus kyseliny valproovej a má konvulzívne účinky. V prípade kombinovanej liečby sa môžu preto vyskytnúť epileptické záchvaty.


V prípade súčasného použitia valproátu a látok, ktoré sa silne viažu na bielkoviny (napr. kyselina acetylsalicylová), sa môže zvýšiť hladina voľného valproátu v sére.


Sledovanie protrombínového času sa má vykonávať v prípade súčasného užívania vitamínu K dependentných antikoagulancií.


Hladina valproátu v sére sa môže zvýšiť (ako výsledok spomalenia metabolizmu v pečeni) v prípade súčasného užívania s cimetidínom alebo erytromycínom.


Súčasné podávanie kyseliny valproovej a karbapenémov spôsobilo zníženie hladiny kyseliny valproovej v krvi (60-100 % zníženie v priebehu dvoch dní). Z dôvodu rýchleho nástupu a rozsahu tohto poklesu sa súčasné podávanie karbapenémov u pacientov stabilizovaných na kyseline valproovej nepovažuje za zvládnuteľné, a preto sa mu je nutné vyhnúť (pozri časť 4.4).


Rifampicín môže znižovať hladinu valproátu v krvi, čoho dôsledkom je nedostatočný terapeutický účinok. Preto pri súčasnom podávaní valproátu s rifampicínom sa môže vyžadovať úprava dávky valproátu.


Ďalšie interakcie:

Súčasné podávanie valproátu a topiramátu bolo spojené s encefalopatiou a/alebo hyperamoniémiou. Pacienti liečení týmito dvomi liečivami majú byť pozorne monitorovaní na prítomnosť príznakov a symptómov hyperamoniemickej encefalopatie.


Valproát zvyčajne neindukuje hepatálne enzýmy, takže neznižuje účinok estrogén-progestagénov u žien užívajúcich hormonálnu antikoncepciu.


4.6 Gravidita a laktácia


Gravidita


Riziko spojené s epilepileptickými záchvatmi

Tonicko-klonické záchvaty matky a status epilepticus s hypoxiou počas tehotenstva prinášajú mimoriadne riziko smrti pre matku a plod.


Riziko spojené s valproátom

Na zvieratách:teratogénny účinok bol preukázaný na myšiach, potkanoch a králikoch.


U ľudí: V porovnaní s incidenciou pri liečbe s určitými inými antiepileptikami, dostupné údaje naznačujú, že u detí epileptických matiek liečených valproátom sa pozoroval zvýšený výskyt malých alebo veľkých malformácií, ktoré zahŕňajú defekty neurálnej rúry, kraniofaciálne defekty, malformácie končatín, kardiovaskulárne malformácie a viacnásobné anomálie postihujúce rôzne telesné systémy.


Dostupné údaje ukazujú, že polyterapia antiepileptikami, vrátane valproátu indukuje vyššie riziko teratogénneho rizika ako monoterapia iba s valproátom.

Dostupné údaje naznačujú možný vzťah medzi expozíciou valproátu in utero a rizikom oneskoreného vývinu, predovšetkým verbálneho IQ. Oneskorený vývin je často spojený s malformáciami a/alebo s dysmorfnými črtami. Je však ťažké potvrdiť príčinný vzťah s možnými negatívne spolupôsobiacimi faktormi ako je nízke IQ matky alebo otca, genetické, sociálne faktory a faktory prostredia a nedostatočnou kontrolou epileptických záchvatov u matky počas tehotenstva.

U detí vystavených pôsobeniu valproátu in utero bolo hlásené spektrum autistických porúch.


V súvislosti s vyššie uvedenými údajmi

Žena vo fertilnom veku musí byť podrobne informovaná o rizikách a prínosoch užívania Convulex CR 500 mg počas tehotenstva. Je potrebné poradiť sa so špecialistom a je dôrazne odporúčané lekárom diskutovať o reprodukčných otázkach s ich pacientkami predtým, než je liek Convulex CR 500 mg predpísaný prvýkrát alebo ak žena, ktorá tento liek užíva plánuje otehotnieť.


Ak ženy plánujú tehotenstvo, je to príležitosť na prehodnotenie indikácií pre antiepileptickú liečbu.

U indikácie bipolárnych porúch sa musí zvážiť ukončenie profylaxie liekom Convulex CR 500 mg. Ak liečba liekom Convulex CR 500 mg pokračuje počas tehotenstva,v prípade akejkoľvek indikácie, po dôkladnom zhodnotení rizík a prínosov, odporúča sa užívať liek v rozdelených dávkach počas dňa v najnižších účinných dávkach. Používanie liekovej formy s predĺženým uvoľňovaním môže byť uprednostnené oproti iným liekovým formám.


Ak sa liečba považuje za vhodnú, má sa začať s doplnkovým podávaním folátu ešte pred tehotenstvom vo vhodnej dávke (5 mg), aby sa minimalizovalo riziko poškodenia neurálnej rúry.



Počas tehotenstva, ak je antiepileptická liečba valproátom účinná, nemá sa prerušiť bez opakovaného prehodnotenia pomeru prínosu a rizika.


Je však potrebné špeciálne prenatálne monitorovanie, aby sa zachytilo možné poškodenie neurálnej rúry alebo iné malformácie.


Riziko u novorodencov

Vo výnimočných prípadoch sa zaznamenala u novorodencov, ktorých matky užívali valproát sodný počas tehotenstva, hemoragická choroba. Táto hemoragická choroba je vo vzťahu s hypofibrinogenémiou. Vyskytla sa tiež afibrinogenémia, ktorá môže byť fatálna.

Hypofibrinogenémia býva spojená so znížením koagulačných faktorov. Avšak tento syndróm musí byť odlíšený od zníženia vitamín-K závislých faktorov indukovaných fenobarbitalom a enzymaticky pôsobiacimi liekmi.

Preto je potrebné sledovať krvný obraz, hladinu fibrinogénu v plazme a koagulačné faktory u novorodencov.


Laktácia

Exkrécia valproátu do materského mlieka je nízka, s koncentráciou 1 – 10 % sérových koncentrácií matky. Na základe literárnych údajov a klinickej skúsenosti je dojčenie možné, ak sa zoberie do úvahy bezpečnostný profil lieku Convulex CR 500 mg, hlavne hematologické poruchy (pozri časť 4.8 Nežiaduce účinky).


4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje


Pacienti majú byť upozornení na riziko možnej ospalosti najmä v prípade antikonvulzívnej polyterapie alebo terapie kombinovanej s benzodiazepínmi (pozri časť 4.5 Liekové interakcie).


4.8 Nežiaduce účinky


Nežiaduce účinky boli zoradené podľa frekvencie ich výskytu nasledovne:

veľmi časté (≥ 1/10); časté (≥ 1/100, < 1/10); menej časté (≥ 1/1 000, < 1/100); zriedkavé (≥ 1/10 000, < 1/1 000); veľmi zriedkavé (< 1/10 000)


Vrodené, familiárne a genetické poruchy:

Pozri časť 4.6 Gravidita a laktácia.


Poruchy pečene a žlčových ciest:

Zriedkavé (≥ 0,01 až < 0,1 %): poškodenie pečene (pozri časť 4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní, Osobitné upozornenia).


Poruchy gastrointestinálneho traktu:

Nauzea, bolesť v hornej oblasti brucha, hnačka sa často vyskytli u niektorých pacientov na začiatku terapie, ale zvyčajne vymizli po niekoľkých dňoch bez prerušenia liečby.

Veľmi zriedkavé (< 0,01 %): pankreatitída, niekedy až smrteľná (pozri 4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní).


Poruchy metabolizmu a výživy:

Veľmi zriedkavé (< 0,01 %): hyponatriémia.

Syndróm neadekvátnej sekrécie antidiuretického hormónu (Syndrome of Inappropriate Secretion of ADH; SIADH).


Poruchy nervového systému

Menej časté (≥ 0,1 až < 1 %): ataxia.

Veľmi zriedkavé (< 0,01 %): prípady reverzibilnej demencie súvisiace s reverzibilnou atrofiou mozgu.

Niekoľko prípadov stuporu a letargie, ktoré niekedy vedú k prechodnej kóme (encefalopatii); vyskytli sa izolované alebo spojené s nárastom kŕčov počas liečby a ich počet klesol po prerušení liečby alebo znížení dávky. Tieto prípady sa častejšie vyskytli počas kombinovanej terapie (najmä s fenobarbitalom alebo topiramátom) alebo po náhlom zvýšení dávky valproátu.


Bol hlásený izolovaný reverzibilný parkinsonizmus.


Bol hlásený prechodný a (alebo) od dávky závislý jemný posturálny tremor a somnolencia.


Často sa môžu objaviť prípady izolovanej a stredne ťažkej hyperamoniémie bez zmeny funkcie pečene, čo nemôže byť dôvodom na prerušenie liečby. Vyskytla sa tiež hyperamoniémia združená s neurologickými symptómami. V takýchto prípadoch sú potrebné ďalšie vyšetrenia (pozri časť 4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní, Opatrenia pri používaní).


Poruchy krvi a lymfatického systému:

Častý výskyt trombocytopénie.

Zriedkavé (≥ 0,01 až < 0,1 %): prípady pancytopénie, anémie, leukopénie.

Zlyhanie kostnej drene, vrátane aplázie červenej zložky kostnej drene.

Agranulocytóza.

Vyskytlo sa izolované zníženie fibrinogénu v krvi a predĺženie protrombínového času zvyčajne bez iných klinických príznakov, najmä pri vysokých dávkach (valproát sodný inhibuje druhú fázu agregácie trombocytov) (pozri tiež 4.6 Gravidita a laktácia).


Poruchy kože a podkožného tkaniva:

Veľmi zriedkavé (< 0,01 %): toxická epidermálna nekrolýza, Stevensov-Johnsonov syndróm a multiformný erytém, vyrážka.

Často bola hlásená prechodná a (alebo) od dávky závislá alopécia.


Poruchy reprodukčného systému a prsníkov:

Amenorea a dysmenorea.


Poruchy ciev:

Vaskulitída.

Poruchy ucha a labyrintu:

Zriedkavé (> 0,01 až < 0,1 %):hluchota, reverzibilbilná alebo ireverzibilná.


Poruchy obličiek a močových ciest:

Veľmi zriedkavé (< 0,01 %): enuréza.

Boli samostatne hlásené prípady reverzibilného Fanconiho syndrómu, avšak mechanizmus účinku nie je zatiaľ známy.


Poruchy imunitného systému:

Angioedém, liekový hypersenzitívny syndróm [Drug Rash with Eosinophilia and Systemic Symptoms (DRESS) syndrome], alergické reakcie.


Celkové poruchy a reakcie v mieste podania:

Veľmi zriedkavé (< 0,01 %): nezávažný periférny edém.


Zvýšenie telesnej hmotnosti. Keďže je to rizikový faktor pre PCOS (syndróm polycystických ovárií), je potrebné zvýšené sledovanie (pozri 4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní).


Psychické poruchy:

Zmätenosť.


  1. Predávkovanie


Príznaky masívneho akútneho predávkovania zvyčajne zahŕňajú kómu so svalovou hypotóniou, hyporeflexiou, miózou, poruchami dýchania, metabolickou acidózou. Po závažnom predávkovaní môže nastať smrť, zvyčajne sa však dosahuje priaznivý výsledok.

Symptómy môžu byť rôzne a epileptické záchvaty sa vyskytli pri veľmi vysokých koncentráciách v plazme. Boli zaznamenané prípady intrakraniálnej hypertenzie podmienenej cerebrálnym edémom.

Nemocničná liečba po predávkovaní má byť symptomatická: výplach žalúdka, môže byť prínosný, ak sa uskutoční do 10 - 12 hodín po užití, monitorovanie kardiálnych a respiračných parametrov.

V niektorých izolovaných prípadoch bol úspešne použitý Naloxon. V prípade závažného predávkovania sa úspešne použila hemodialýza a hemoperfúzia.


5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI


5.1 Farmakodynamické vlastnosti


Farmakoterapeutická skupina: antiepileptikum, ATC kód: N03AG01


Ide o širokospektrálne antiepileptikum.

Valproát pôsobí najmä na centrálny nervový systém.

Farmakologické štúdie na zvieratách demonštrujú antikonvulzívne vlastnosti Convulex CR 500 mgpri rôznych typoch experimentálnej epilepsie (generalizované a parciálne záchvaty).

Convulex CR 500 mg účinkuje pri rôznych typoch epilepsie u ľudí.

Zdá sa, že hlavný mechanizmus jeho účinku je v zosilnení GABA–ergickej transmisie.

V niektorých in vitroštúdiách valproát stimuloval replikáciu HIV-1 vírusu, avšak tento účinok bol obmedzený, nekonštantný, nezávislý od dávky a nebol pozorovaný u ľudí.


5.2 Farmakokinetické vlastnosti


Biologická dostupnosť valproátu sodného je po perorálnom alebo intravenóznom podaní takmer 100%.


Distribučný objem je obmedzený hlavne na krv a rýchlo sa obmieňajúcu extracelulárnu tekutinu. Koncentrácia kyseliny valproovej v cerebrospinálnom moku sa blíži k hodnotám jej koncentrácie v plazme. Convulex CR 500 mg prechádza cez placentárnu bariéru. Pri podávaní dojčiacim matkám sa vylučuje do materského mlieka vo veľmi nízkych koncentráciách (medzi 1 – 10 % celkovej koncentrácie v sére).


Pri perorálnom podávaní sa rovnovážna plazmatická koncentrácia dosiahne pomerne rýchlo - za 3 až 4 dni; pri intravenóznom podaní sa rovnovážna plazmatická koncentrácia dosiahne o niekoľko minút a potom sa udržuje intravenóznou infúziou.


Valproát sa vo vysokej miere viaže na plazmatické proteíny, táto väzba závisí od dávky a saturácie.


Molekula valproátu môže byť dialyzovaná, ale len voľná forma (približne 10 %) sa vylučuje.


Na rozdiel od iných antiepileptík valproát sodný nezvyšuje svoju vlastnú degradáciu, a ani degradáciu iných látok, napr. estrogénprogestatív.Je to v dôsledku absencie enzým indukujúceho efektu zahŕňajúceho cytochróm P450.


Biologický polčas je cca 8 až 20 hodín. U detí je zvyčajne kratší.


Valproát sodný sa vylučuje najmä močom po metabolizácii konjugáciou s kyselinou glukuronovou a beta-oxidáciou.


Vlastnosti lieku Convulex CR 500 mg:

V porovnaní s filmom obalenými tabletami je Convulex CR 500 mg ako forma s predĺženým uvoľňovaním charakterizovaná pri ekvivalentných dávkach:

  • elimináciou obdobia latencie po podaní

  • predĺženou absorpciou

  • podobnou biologickou dostupnosťou

  • koncentrácia celkovej a voľnej formy (Cmax) je nižšia (zníženie Cmax o približne 25%, ale hladina je relatívne stabilná v rozmedzí od 4 do 14 hodín po podaní).

V súvislosti s tým, koncentrácie kyseliny valproovej sú homogénne distribuované počas 24 hodín. Pri dávkovaní dvakrát denne je výchylka kolísania koncentrácií polovičná.

- výraznejšia lineárna závislosť dávky a plazmatickej koncentrácie (celkovej a voľnej).


5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti


Nie sú dostupné údaje.


6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE


6.1 Zoznam pomocných látok


Acidum citricum monohydricum, ethylcellulosum, copolymeri methacrylati RS dispersio 30%, talcum, silica colloidalis hydrica, magnesii stearas, ammonio methacrylate copolymer (type A a B) (obsahuje acidum sorbicum), carmellosum natricum, titanii dioxidum, triethylis citras,vanillinum


6.2 Inkompatibility


Nie sú známe.


6.3 Čas použiteľnosti


60 mesiacov


6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie


Uchovávajte pri teplote do 25°C v dobre uzavretom vnútornom obale.


6.5 Druh obalu a obsah balenia


Obal:

a) Hnedá sklenená fľaša s HDPE skrutkovacím poistným uzáverom a s HDPE trhacím pásikom

b) HDPE valcová fľaša uzatvorená LDPE poistným vrchnákom, s LDPE trhacím pásikom a LDPE tesniacou vložkou

c) PP tuba s HDPE skrutkovacím poistným uzáverom a LDPE trhacím pásikom

písomná informácia pre používateľov, papierová škatuľa

Veľkosť balenia: 50 alebo 100 tabliet


6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom


Liek je viazaný na lekársky predpis.


7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII


G.L. Pharma GmbH

Schlossplatz 1

8502 Lannach

Rakúsko


8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO


21/0418/10-S


9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE


21.6.2010


10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU


Október 2010

11



Convulex CR 500 mg