Príbalový leták
PŘÍLOHA Č. 2 K ROZHODNUTIU O PREDLŽENÍ REGISTRÁCIE, EV. Č.: 1813/2003 PŘÍLOHA Č. 2 K ROZHODNUTIU ZMENE V REGISTRÁCII, EV. Č.: 1812/2003
Písomná informácia pre používatela
Cromobene®
(dinatrii cromoglicas) nosová aerodisperzia
Držitel rozhodnutia o registrácii:
ratiopharm GmbH, 89079 Ulm, Spolková republika Nemecko
Zloženie:
Liečivo:
dinatrii cromoglicas (chromoglykan sodný) 300,0 mg v 15 ml roztoku.
Pomocné látky:
Dinatrii edetas (dinatrium edetát), aqua purificata (voda čistená) (jedna dávka = 0,14 ml).
Farmakoterapeutická skupina:
OTORINOLARYNGOLOGIKUM, ANTIASTMATIKUM
Charakteristika:
Cromobene® zabraňuje uvol’ňovaniu niektorých účinných látok (napr. histamínu), ktoré sú zodpovedné za spustenie alergickej reakcie. Posobí preventívne u detí a dospelých.
Indikácie:
Cromobene® sa používa pri alergickej nádche.
Kontraindikácie:
Liek Cromobene® sa nesmie použiť pri precitlivenosti na účinnú látku kromoglykan sodný. Na použitie počas tehotenstva a v období dojčenia musia byť zvlášť závažné dovody.
Nežiaduce účinky:
Používanie lieku Cromobene® može v niektorých prípadoch vyvolať pocit pálenia v nose, bolesti hlavy, nevoínosť, krvácanie z nosa. Prípadný výskyt týchto nežiaducich účinkov alebo iných nezvyčajných reakcií oznámte ošetrujúcemu lekárovi.
Interakcie:
®
Účinky lieku Cromobene a iných súčasne užívaných liekov sa možu navzájom ovplyvňovať. Informujte preto svojho lekára o všetkých liekoch, ktoré práve užívate, alebo začnete užívať počas liečby liekom Cromobene® , a to či na lekársky predpis, alebo bez neho. V prípade, že vám ďalší lekár bude predpisovať alebo odporúčať iný liek, informujte ho, že už užívate Cromobene®. Skor ako začnete súčasne s užívaním lieku Cromobene® užívať nejaký vol’ne predajný liek, poraďte sa so svojím ošetrujúcim lekárom.
Dávkovanie:
Zvyčajné dávkovanie u detí a dospelých je:
4 x denne 1 streknutie do obidvoch nosových otvorov. Dávku možno zvýšiť na 6 x 1 alebo 4 x 2 streknutia do obidvoch nosových otvorov.
Užívanie lieku Cromobene® je dlhodobé. Účinok sa dostaví po 1 - 2 týždňoch pravidelného užívania. Preto je vhodné začať s liečbou asi 1 - 2 týždne pred očakávaným začiatkom alergickej sezóny.
Spósob použitia:
Odstráňte ochranný kryt a niekol’kokrát stisnite naprázdno, pokial’ nezačne z otvoru vychádzať jemná hmla. Vtedy je nové balenie pripravené na použitie a tento postup už netreba opakovať. Aplikátor zaveďte do nosového otvoru, raz stisnite a súčasne l’ahko vdychujte nosom. Po použití nasaďte opať ochranný kryt.
Uchovávanie:
Uchovávajte pri teplote do 25 °C. Po otvorení spotrebujte do 6 mesiacov.
Varovanie:
Liek sa nesmie používať po uplynutí použitelnosti (exspirácia) vyznačenej na obale. Uchovávajte mimo dosahu detí.
Balenie:
15 ml v nádobke s mechanickým rozprašovačom.
Dátum poslednej revízie:
Október 2006
Súhrn údajov o lieku
PŘÍLOHA Č. 1 K ROZHODNUTIU O PREDLŽENÍ REGISTRÁCIE, EV. Č.: 1813/2003 PŘÍLOHA Č. 1 K ROZHODNUTIU O ZMENE V REGISTRÁCII, EV. Č.: 1812/2003
SÚHRN CHARAKTERISTICKÝCH VLASTNOSTÍ LIEKU
1. NAZOV LIEKU
®
Cromobene
2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE LIEKU
300 mg dinatrii cromoglicas v 15 ml roztoku
(1 dávka - 0,14 ml roztoku obsahuje 2,8 mg dinatrii cromoglicas)
3. LIEKOVÁ FORMA
Nosová aerodisperzia.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1. Terapeutické indikácie
Alergická rinitída.
4.2. Dávkovanie a spósob podávania
Dávkovanie sa určuje individuálnym stupňom a závažnosťou alergie.
®
Dospelí a deti 4-krát denne 1 streknutie Cromobene nosovej aerodisperzie do obidvoch nosových dutín.
Denná dávka sa podl’a potreby može zvýšiť na 6 x 1 alebo 4 x 2 streknutia do obidvoch nosových dutín.
Formy podávania:
Po dosiahnutí terapeutického účinku sa intervaly dávkovania možu predížiť.
DÍžka a spósob používania:
Aby sa docielil optimálny efekt terapie, je potrebné podrobne poučiť pacienta pri užívaní
®
Cromobene .
®
Cromobene je vhodný na profylaxiu, prípadne trvalú terapiu. Pritom by sa v liečbe po ustúpení ťažkostí, ak je pacient vystavený alergiám (pel’, domáci prach, pleseň, alergia z potravín), malo pokračovať.
Efekt terapie sa pravidelne kontroluje. Po dobrej stabilizácii klinickej symptomatológie sa možno pokúsiť znížiť dávkovanie.
Návod na používanie:
Odstráňte ochranný kryt, niekolkokrát stisnite naprázdno, pokial’ z otvoru nezačne vychádzať jemná hmla. Vtedy je nové balenie pripravené na použitie a tento postup už netreba opakovať. Aplikátor zaveďte do nosového otvoru, raz stisnite a súčasne l’ahko
vdychujte nosom. Po použití nasaďte opať ochranný kryt, aby sa zabránilo vykryštalizovaniu účinnej látky.
4.3. Kontraindikácie
®
Cromobene sa nesmie používať pri precitlivenosti na kromoglykan sodný.
4.4. Špeciálne upozornenia
Nie sú.
4.5. Liekové a iné interakcie
Nie sú známe.
4.6. Gravidita a laktácia
U Tudí nebol pozorovaný po dlhodobom užívaní žiadny teratogénny efekt, ale predsa jestvujúce
skúsenosti nepostačujú na konečný odhad rizika, preto by terapia s
®
Cromobene v 1. tretine gravidity mala nastať len po starostlivom zvážení rizika. Toto platí aj pre ďalší priebeh gravidity.
Liečivo kromoglykan sodný sa iba v malých množstvách dostáva do materského mlieka. Riziko pre dojča nejestvuje, ale užívanie treba starostlivo zvážiť.
4.7. Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovat’ stroje
Liek neovplyvňuje schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje.
4.8. Nežiaduce účinky
Príležitostne sa pozorujú Tahké, prechodné podráždenia v nose, zriedkavo bolesti hlavy a chuťové iritácie.
V ojedinelých prípadoch bol pozorovaný vznik opuchu laryngu, zachrípnutosti a Quinckého opuchu.
4.9. Predávkovanie
Pre kromoglykan dvojsodný nie sú doteraz známe intoxikačné javy.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1. Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: otorinolaryngologikum.
ATC skupina: R01AC01.
Pokusy na zvieratách ukázali, že kromoglykan sodný može po expozícii antigénom zablokovať uvoTnenie zápalových mediátorov z mastocytov. Pri mediátoroch ide o biologické molekuly, ktoré sú preformované v bunkách (napr. histamín, chiníny, aezinofilný chemotaktický faktor (ECF), neutrofilný chemotaktický faktor (NCF) alebo na podnet sa syntetizujúce z membránových štruktúr typu arachidónovej kyseliny, napr. prostaglandíny a leukotriény.
Toto stabilizujúce posobenie mastocytov bolo pozorované i u Tudí s antigénmi indukovaným IgE-bronchospazmom a pri alergickom rinitizme.
Zvlášť s histamínom sa dáva do súvisu okamžitá alergická reakcia. Prostaglandíny a leukotriény sa zúčastňujú na prejave spomalenej reakcie.
Chemotaktickými mediátormi ECF, NCF a LTB4 dochádza k zápalovým reakciám, ktoré úzko súvisia s bronchiálnou hyperreagibilitou.
Kromoglykan sodný posobí tiež pri nie primárne imunologických sprostredkovaných mechanizmoch, ako napr. ponámahová astma a astma indukovaná SO2
Popri iných postulujúco posobiacich mechanizmoch má kyselina kromoglyká-nová tiež calcium antagonistické posobenie.
Kyselina kromoglykánová blokuje vápnikový kanál s IgE-spojeným receptorom a zabraňuje tým prísun vápnika cez tento receptor do mastocytov, a tým degranuláciu mastocytov.
Kyselina kromoglykánová sa pritom špecificky viaže na proteín kyseliny kromoglykánovej, ktorá je časťou kalciového kanála, kontrolovaného IgE-receptora.
Tento mechanizmus posobenia je rovnaký pre hladké svaly a sliznice (napr. nos, oči).
5.2. Farmakokinetické vlastnosti
Kromoglykan sodný sa v gastrointestinálnom trakte veTmi ťažko resorbuje. U Tudí sa iba 1% dávky resorbuje touto cestou.
Po inhalácii kromoglykanu sodného v práškovej forme sa asi 8 % účinnej látky dostáva do dýchacích ciest a úplne sa resorbuje s max. hladinou v plazme po 15 - 20 min. Po jednej dávke inhalovanej ako prášok kromoglykanu sodného v množstve 20 mg sa dosiahne koncentrácia plazmy 9 ng/ml do 15 min. Naviazanie na proteíny plazmy je 63 - 76 %. Objem rozdelenia je 0,13 l/kg.
Intravenózne (pomaly do 30 min.) podaná kyselina kromoglykánová sa rýchle eliminuje (polčas prerozdelenia rozpadu je asi 13,5 min). Po 1 hodine sa skoro úplne vylúči. Po pulmonárnom prijatí prichádza k protrahovanej hodnote hladiny plazmy (polčas rozpadu asi 60 - 90 min). Po inhalácii kromoglykanu sodného v práškovej forme je deponované množstvo účinnej látky značne závislé od galenickej formy, dávkovania, zdravotného stavu pacienta a inhalačnej techniky. S pribúdajúcou bronchokonstrikciou a zahlienením absorpcia ubúda, tiež je možnosť, že sa najmenšie čiastočky kromoglykanu sodného opať vydýchavajú. Účinná látka, ktorá sa zráža do orofarynxu, sa prehltne a cez gastrointestinálny trakt sa nepatrne resorbuje a z vačšej časti sa opať vylúči.
Kyselina kromoglykánová je málo rozpustná v lipidoch, a preto nie je schopná prejsť cez vačšie biologické membrány, ako napr. hematoencefalickú bariéru.
Určitá kontinuálna hladina účinnej látky kyseliny kromoglykánovej v krvi nie je potrebná aby sa dosiahol a udržal efekt. Pre terapeutický efekt DNCG je výhradne určujúca dosiahnutá koncentrácia v ciel’ovom orgáne.
Metabolizácia kyseliny kromoglykánovej nebola doteraz dokázaná. Eliminácia nasleduje asi v rovnakých častiach biliárne a renálne.
5.3. Predklinické údaje o bezpečnosti
Akútna toxicita
Prieskumy akútnej toxicity na róznych druhoch zvierat nevykázali žiadnu mimoriadnu citlivosť na kyselinu kromoglykánovú.
Chronická toxicita
Prieskumy chronickej toxicity sa uskutočnili na potkanoch s aplikáciou s. c.. Pri extrémne vysokých dávkach sa vyskytli ťažké poškodenia obličiek vo forme tubulárnych degenerácií v proximálnej časti Henlejovej kl’učky.
Prieskumy na aplikáciu inhalácie na rozdielnych druhoch zvierat (potkan, morské prasa, opica a pes) s trvaním do 6 mesiacov nevykázali žiadne poškodenia, ktoré by boli sposobené kyselinou kromoglykánovou.
Mutagénny a tumorový potenciál
Kyselina kromoglykánová nebola dostačujúco preskúmaná na mutagénne posobenie. Doterajšie údaje nevykazujú žiaden mutagénny potenciál.
Dlhodobé prieskumy na roznych druhoch zvierat nepoukázali na žiaden mutagénny potenciál kyseliny kromoglykánovej.
Toxicita reprodukcie
Doterajšie skúsenosti s kyselinou kromoglykánovou na 1’uďoch nepoukázali na zvýšené riziko vytvárania nádorov.
Výsledky pokusov na zvieratách:
Pokusy na zvieratách sa robili na potkanoch a zajacoch. Pritom prišlo po podávaní vysokých dávok (s. c., príp. i. v.) k zvýšenému počtu resorpcií a zníženiu hmotnosti plodu. V pokusoch na opiciach sa zistilo, že po i. v. aplikácii 0,08 % dávky diaplacentárne dosiahlo plod a bolo vylúčené iba 0,001 % aplikovanej dávky v mlieku.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1. Zoznam pomocných látok
Dinatrii edetas, aqua pro injectione.
6.2. Inkompatibility
Nie sú známe.
6.3. Čas použitelnosti
36 mesiacov.
6.4. Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Uchovávajte pri teplote do 25 °C. Po otvorení spotrebujte do 6 mesiacov.
6.5. Druh obalu a obsah balenia
Ffaštička z Hostalenu GF 4750, dávkovacia pumpička a ochranný kryt z plastu, písomná informácia pre používatefa, papierová skladačka.
Vefkosť balenia: 15 ml.
7. DRŽITEL ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
ratiopharm GmbH, Graf-Arco-Str. 3, 89079 Ulm, Spolková republika Nemecko
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO
69/0318/94-S
9. DÁTUM REGISTRÁCIE/DÁTUM PREDLŽENIA REGISTRÁCIE
Dátum registrácie: 2.6.1994 Dátum predíženia registrácie:
10. DÁTUM POSLEDNEJ REVÍZIE TEXTU
Október 2006
-4-