Príbalový leták
Schválený text k rozhodnutiu o zmene, ev. č.: 2014/07036 – Z1A
PÍSOMNÁ INFORMÁCIA PRE POUŽÍVATEĽA
LUCRIN DEPOT 11,25 mg
Leuprorelíniumacetát
Prášok a disperzné prostredie na injekčnú suspenziu
Pozorne si prečítajte celú písomnú informáciu predtým, ako začnete používať tento liek, pretože obsahuje pre vás dôležité informácie.
-
Túto písomnú informáciu si uschovajte. Možno bude potrebné, aby ste si ju znovu prečítali.
-
Ak máte akékoľvek ďalšie otázky, obráťte sa na svojho lekára alebo lekárnika.
-
Tento liek bol predpísaný iba vám. Nedávajte ho nikomu inému. Môže mu uškodiť, dokonca aj vtedy, ak má rovnaké príznaky ochorenia, ako vy.
- Ak sa u vás vyskytne akýkoľvek vedľajší účinok, obráťte sa na svojho lekára alebo lekárnika. To sa týka aj akýchkoľvek vedľajších účinkov, ktoré nie sú uvedené v tejto písomnej informácii pre používateľa. Pozri časť 4.
V tejto písomnej informácii pre používateľa sa dozviete:
1. Čo je Lucrin Depot 11,25 mg a na čo sa používa
2. Čo potrebujete vedieť predtým, ako dostanete Lucrin Depot 11,25 mg
3. Ako používať Lucrin Depot 11,25 mg
4. Možné vedľajšie účinky
5. Ako uchovávať Lucrin Depot 11,25 mg
6. Obsah balenia a ďalšie informácie
1. Čo je Lucrin Depot 11,25 mg a na čo sa používa
Lucrin Depot 11,25 mg pôsobí na hypofýzu (podmozgová žľaza), ktorá reguluje tvorbu testosterónu (mužský pohlavný hormón) a estrogénu (ženský pohlavný hormón). Lucrin Depot 11,25 mg spôsobuje zníženie hladín testosterónu a estrogénu v krvnom obehu.
Lucrin Depot 11,25 mg sa používa na liečbu karcinómu prostaty u mužov a na liečbu karcinómu prsníka u žien.
2 Čo potrebujete vedieť predtým, ako dostanete Lucrin Depot 11,25 mg
Nepoužívajte Lucrin Depot 11,25 mg
- ak ste alergický na liečivo alebo na ktorúkoľvek z ďalších zložiek tohto lieku (uvedených v časti 6.);
- ak ste alergický na látky podobné liečivu, ako sú goserelín alebo buserelín;
-
ak ste tehotná, plánujete otehotnieť alebo dojčíte;
-
ak máte abnormálne krvácanie z pošvy, ktoré ste neprekonzultovali s lekárom.
Buďte zvlášť opatrný pri používaní Lucrinu Depot 11,25 mg
Muži aj ženy:
- ak ste diabetik, Lucrin Depot 11,25 mg môže zhoršovať existujúcu cukrovku (diabetes), preto môže byť potrebné u pacientov s diabetom častejšie sledovanie hladín glukózy v krvi;
- ak máte zvýšené riziko rednutia kostí (osteoporózy), je nutné, aby ste o tom informovali lekára predtým, ako začnete používať Lucrin Depot 11,25 mg. Za rizikový faktor sa považuje:
-
ak vy alebo váš pokrvný príbuzný trpí na rednutie kostí;
-
ak požívate nadmerné množstvá alkoholu a/alebo ste silný fajčiar;
-
ak užívate lieky na liečbu epilepsie alebo ste dlhodobo užívali steroidy, ako je napr. hydrokortizón alebo prednizolón.
Iba ženy:
-
ak ste v reprodukčnom veku, je nutné, aby ste počas liečby Lucrinom Depot 11,25 mg používali nehormonálnu antikoncepciu. Hoci Lucrin Depot 11,25 mg spôsobuje vynechanie menštruácie, sám o sebe nie je antikoncepciou. Ak v tom máte nejaké nejasnosti, porozprávajte sa so svojím lekárom.
Iba muži:
-
ak máte karcinóm prostaty a v minulosti ste dostávali injekcie s obsahom syntetického hormónu a účinok liečby sa nedostavil alebo vám boli operačne odstránené semenníky;
-
ak máte ťažkosti s močením alebo kompresiu miechy (tlak na miechu), lekár vás bude v prvých týždňoch liečby pozorne sledovať.
Informujte svojho lekára, ak máte niektorý z nasledujúcich stavov:
- akékoľvek srdcové alebo cievne ochorenie, vrátane porúch srdcového rytmu (arytmia), alebo ak užívate lieky na tieto ochorenia. Pri používaní Lucrinu Depot 3,75 mg sa môže zvýšiť riziko porúch srdcového rytmu.
Užívanie iných liekov
Ak užívate alebo ste v poslednom čase užívali ešte iné lieky, vrátane liekov, ktorých výdaj nie je viazaný na lekársky predpis, oznámte to svojmu lekárovi alebo lekárnikovi.
Lucrin môže ovplyvňovať účinok niektorých liekov používaných na liečbu porúch srdcového rytmu (napríklad chinidín, prokaínamid, amiodaron a sotalol) alebo môže zvýšiť riziko porúch srdcového rytmu pri použití s niektorými inými liekmi (napr. metadón (používaný na úľavu od bolesti a ako súčasť detoxikácie pri drogovej závislosti), moxifloxacín (antibiotikum), antipsychotiká používané pri vážnych duševných ochoreniach).
Podávanie Lucrinu Depot 11,25 mg s jedlom a nápojmi
Podávanie Lucrin Depot 11,25 mg nie je ovplyvnené príjmom potravy.
Tehotenstvo a dojčenie
Lucrin Depot 11,25 mg nesmiete používať, ak ste tehotná, pokúšate sa otehotnieť alebo dojčíte.
Vedenie vozidiel a obsluha strojov
Neveďte vozidlá a neobsluhujte stroje, ak počas liečby Lucrinom Depot 11,25 mg pociťujete ospalosť, závrat alebo poruchy videnia.
3. Ako používať Lucrin Depot 11,25 mg
Injekciu Lucrinu Depot 11,25 mg vám podá lekár alebo zdravotná sestra. Injekcia sa zvyčajne podáva do ramena, stehna alebo do brucha. Miesto podania injekcie sa má pravidelne meniť.
Ak vynecháte podanie injekcie
Akonáhle si uvedomíte, že sa podanie injekcie vynechalo, skontaktujte sa so svojím lekárom, ktorý sa postará, aby ste dostali ďalšiu injekciu.
Iba ženy:
Ak sa vynechá podanie injekcie, môže sa vyskytnúť špinenie alebo ovulácia s možnosťou otehotnenia. Ak si myslíte, že by ste mohli byť tehotná, je nutné liečbu Lucrinom Depot 11,25 mg ukončiť a okamžite kontaktovať lekára.
4. Možné vedľajšie účinky
Tak ako všetky lieky, aj Lucrin Depot 11,25 mg môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.
Okamžite vyhľadajte lekára alebo choďte do nemocnice:
-
ak sa objaví ťažká vyrážka, svrbenie alebo dýchavičnosť alebo sťažené dýchanie. Môže sa jednať o príznaky silnej alergickej reakcie.
Informujte svojho lekára:
- ak budete mať silnú bolesť hlavy, ktorá sa po užití liekov proti bolesti neutíši;
- ak počas liečby Lucrinom Depot 11,25 mg zaznamenáte nevysvetliteľné krvné podliatiny alebo krvácanie alebo sa celkovo cítite zle. Aj keď zriedkavo, môžu to byť príznaky zmien v počte červených alebo bielych krviniek.
Muži aj ženy:
-
Lucrin Depot 11,25 mg môže niekedy spôsobovať opuch členkov, únavu, nevoľnosť alebo bolesť hlavy. Liečba môže spôsobovať bolesť kĺbov, horúčku alebo triašku, závrat, vracanie, stratu chuti do jedla, hnačku, búšenie srdca, mravčenie v rukách alebo v nohách, svalovú bolesť alebo svalovú slabosť, depresiu, poruchu videnia, zmeny hmotnosti, žltačku, abnormality pečeňových funkcií, vážne poškodenie pečene, rednutie kostí, zvýšenie krvného tlaku, problémy so spánkom, krvné zrazeniny v pľúcach, zlomeninu chrbtice, ochrnutie alebo nízky krvný tlak. Lucrin Depot 11,25 mg spôsobuje niekedy začervenanie alebo nepríjemný pocit v mieste podania injekcie;
-
ak trpíte depresiou, môže sa počas podávania Lucrinu Depot 11,25 mg zhoršiť;
-
počas liečby Lucrinom Depot 11,25 mg sa môžu meniť hladiny cukru v krvi, čo môže mať negatívny vplyv na ich kontrolu u pacientov s diabetom a vyžaduje si častejšie sledovanie;
-
ak máte léziu hypofýzy (podmozgovej žľazy), môže byť zvýšené riziko nedokrvenia tejto oblasti, čo môže spôsobiť trvalé poškodenie;
-
pri krvných testoch môže lekár zistiť zmenu v hladinách krvných tukov (cholesterol) alebo v hodnotách testov na funkciu pečene. Tieto zmeny sa zvyčajne neprejavujú žiadnymi príznakmi.
Iba muži:
-
pri prvej liečbe karcinómu prostaty Lucrinom Depot 11,25 mg sa môžu zvýšiť hladiny testosterónu a u niektorých mužov môžu spôsobovať prechodné zvýšenie lokálnej bolesti. Ak sa bolesť stupňuje, objaví sa slabosť, zníženie citlivosti v nohách alebo ťažkosti s močením, okamžite kontaktujte lekára.
-
Lucrin Depot 11,25 mg môže spôsobovať stratu záujmu o sexuálny život, návaly tepla a občas môže spôsobiť zmenšenie veľkosti a zníženie funkcie semenníkov alebo opuch prsných žliaz.
-
Lucrin Depot 3,75 mg môže spôsobiť predĺženie doby trvania určitého intervalu na EKG (predĺženie QT intervalu).
Iba ženy:
- Lucrin Depot 11,25 mg spôsobiť návaly tepla, suchosť pošvy alebo zmeny nálady, vrátane depresie. Môže dôjsť k zmene veľkosti prsníkov alebo ich citlivosti a občas k vypadávaniu vlasov. Rovnako ako prirodzená menopauza, aj Lucrin Depot 11,25 mg môže v malej miere spôsobiť rednutie kostí.
Hlásenie vedľajších účinkov
Ak sa u vás vyskytne akýkoľvek vedľajší účinok, obráťte sa na svojho lekára alebo lekárnika. To sa týka aj akýchkoľvek vedľajších účinkov, ktoré nie sú uvedené v tejto písomnej informácii pre používateľa. Vedľajšie účinky môžete hlásiť aj priamo prostredníctvom národného systému hlásenia uvedeného v Prílohe V. Hlásením vedľajších účinkov môžete prispieť k získaniu ďalších informácií o bezpečnosti lieku.
5. Ako uchovávať Lucrin Depot 11,25 mg
Tento liek uchovávajte mimo dohľadu a dosahu detí.
Nepoužívajte tento liek po dátume exspirácie, ktorý je uvedený na obale. Dátum exspirácie sa vzťahuje na posledný deň v uvedenom mesiaci.
Uchovávajte pri teplote do 25 °C.
Uchovávajte v pôvodnom obale na ochranu pred svetlom.
Po zmiešaní so sterilným disperzným prostredím sa suspenzia musí použiť ihneď.
Lieky sa nesmú likvidovať odpadovou vodou alebo domovým odpadom. Nepoužitý liek vráťte do lekárne. Tieto opatrenia pomôžu chrániť životné prostredie.
6. Obsah balenia a ďalšie informácie
Čo LUCRIN DEPOT 11,25 mg obsahuje
-
Liečivo je leuprorelíniuacetát.
-
Ďalšími zložkami prášku sú polymér kyseliny mliečnej (riadi uvoľňovanie liečiva do organizmu) a manitol.
-
Sterilné disperzné prostredie obsahuje sodnú soľ karmelózy, polysorbát 80, manitol a vodu na injekciu.
Ako vyzerá Lucrin Depot 11,25 mg a obsah balenia
Lucrin Depot 11,25 mg je prášok s predĺženým uvoľňovaním na injekčné použitie.
Sterilné disperzné prostredie je číra tekutina, ktorá sa pred podaním injekcie zmieša s práškom Lucrinu Depot 11,25 mg.
Lucrin Depot 11,25 mg sa dodáva ako sklenená injekčná liekovka (obsahuje prášok) a ampulka z číreho skla (obsahuje disperzné prostredie). Balenie obsahuje 1 injekčnú liekovku, 1 ampulku, 2 injekčné ihly v PVC puzdre, 2 dezinfekčné tampóny napustené alkoholom a písomnú informáciu pre používateľa.
Držiteľ rozhodnutia o registrácii
AbbVie s.r.o., Karadžičova 10, 821 08 Bratislava, Slovenská Republika
Výrobca
Abbott Laboratories, S.A., Avenida de Burgos, 91, 28050 Madrid, Španielsko
Táto písomná informácia pre používateľa bola naposledy schválená v apríli 2015.
Nasledujúca informácia je určená len pre lekárov a zdravotníckych pracovníkov.
POKYNY na pOUŽITIE
Lyofilizované mikrosféry sa po zriedení podávajú pacientovi jednorazovo vo forme intramuskulárnej alebo subkutánnej injekcie raz za tri mesiace. Injekcia sa pripraví podľa nasledujúcich pokynov:
1. Ihlou s priemerom 23 G natiahnite 2 ml disperzného prostredia z ampulky a vstreknite ho do injekčnej liekovky.
-
Liekovku dobre potrepte, aby vznikla homogénna mliečne sfarbená suspenzia.
-
Celý obsah injekčnej liekovky natiahnite do striekačky.
4. Ihneď podajte pacientovi, pretože suspenzia rýchlo sedimentuje.
5. Použitú striekačku zlikvidujte.
Upozornenie: Riaďte sa pravidlami na likvidáciu odpadu. Použitá striekačka a ihla patria medzi potenciálne škodlivý biologický odpad.
5
Súhrn údajov o lieku
Schválený text k notifikácii o zmene, ev. č.: 2014/07036 - Z1A
SÚHRN CHARAKTERISTICKÝCH VLASTNOSTÍ LIEKU
1. Názov lieku
LUCRIN DEPOT 3,75 mg
LUCRIN DEPOT 11,25 mg
LUCRIN DEPOT 30 mg
prášok a disperzné prostredie na injekčnú suspenziu
2. Kvalitatívne a kvantitatívne zloženie lieku
Leuprorelini acetas 3,75 mg v jednej injekčnej liekovke alebo v jednej naplnenej dvojkomorovej striekačke.
Leuprorelini acetas 11,25 mg v jednej injekčnej liekovke.
Leuprorelini acetas 30 mg (ekvivalentné 28,58 mg leuprorelínu) v jednej naplnenej dvojkomorovej striekačke. Naplnená dvojkomorová striekačka obsahuje 352,9 mg lyofilizátu a 1 ml disperzného prostredia.
Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.
3. Lieková forma
Prášok a disperzné prostredie na injekčnú suspenziu
4. Klinické údaje
4.1 Terapeutické indikácie
Lucrin Depot 3,75 mg
Karcinóm prostaty
Lucrin Depot 3,75 mg je indikovaný na liečbu karcinómu prostaty, ak je potrebné znížiť hladiny testosterónu na kastračnú úroveň. Poskytuje alternatívnu liečbu karcinómu prostaty v prípade, že liečba estrogénmi alebo orchiektómiou nie je indikovaná alebo je pre pacienta neúnosná.
Endometrióza
Lucrin Depot 3,75 mg je indikovaný na liečbu endometriózy po dobu 6 mesiacov, a to v monoterapii alebo ako doplnok chirurgickej liečby.
Myomatóza maternice
Lucrin Depot 3,75 mg je indikovaný aj na liečbu myomatózy maternice po dobu až 6 mesiacov. Lucrin Depot 3,75 mg sa môže podávať predoperatívne pred myomektómiou alebo hysterektómiou alebo ako symptomatická liečba u perimenopauzálnych žien, ktoré nesúhlasia s chirurgickou liečbou.
Karcinóm prsníka
Lucrin Depot 3,75 mg je indikovaný na liečbu karcinómu prsníka u premenopauzálnych a perimenopauzálnych žien, u ktorých je vhodná hormonálna liečba.
Lucrin Depot 11,25 mg
Karcinóm prostaty
Lucrin Depot 11,25 mg je indikovaný na liečbu karcinómu prostaty, ak je potrebné znížiť hladiny testosterónu na kastračnú úroveň. Poskytuje alternatívnu možnosť liečby karcinómu prostaty v prípade, že liečba estrogénmi alebo orchiektómiou nie je indikovaná alebo je pre pacienta neúnosná.
Karcinóm prsníka
Lucrin Depot 11,25 mg je indikovaný na liečbu karcinómu prsníka u premenopauzálnych a perimenopauzálnych žien, u ktorých je vhodná hormonálna liečba.
Lucrin Depot 30 mg
Karcinóm prostaty
Lucrin Depot 30 mg je indikovaný na paliatívnu liečbu pokročilého karcinómu prostaty. Poskytuje alternatívnu možnosť liečby karcinómu prostaty v prípade, že liečba estrogénmi alebo orchiektómiou nie je indikovaná alebo je pre pacienta neúnosná.
4.2 Dávkovanie a spôsob podávania
Lucrin Depot 3,75 mg
Karcinóm prostaty
Odporúčaná dávka je jedna až dve intramuskulárne alebo subkutánne injekcie Lucrinu Depot 3,75 mg (dávka 3,75 mg alebo 7,5 mg) 1-krát mesačne.
Endometrióza a myomatóza maternice
Odporúčaná dávka je jedna intramuskulárna alebo subkutánna injekcia (dávka 3,75 mg) 1-krát mesačne.
U žien s endomentriózou, liečených analógmi gonadotropín uvoľňujúceho hormónu (GnRH) znižuje hormonálna substitučná terapia (HRT, estrogén alebo progesterón) úbytok minerálnej hustoty kostí a vazomotorické príznaky. Preto, ak je vhodné, má sa s Lucrinom Depot 3,75 mg podávať súbežne HRT, pričom sa má zvážiť riziko a prínos takejto liečby.
Karcinóm prsníka
Odporúčaná dávka je jedna intramuskulárna alebo subkutánna injekcia (dávka 3,75 mg) 1-krát mesačne.
Spôsob podávania
Lucrin Depot 3,75 mg sa musí podávať pod dohľadom lekára.
Suspenzia sa má pripraviť bezprostredne pred použitím. Pridaním disperzného prostredia k lyofilizovaným mikročasticiam lieku sa vytvorí suspenzia, ktorú je potrebné ihneď podať, celý objem naraz. Pokiaľ sa pripravená suspenzia okamžite nepoužije, musí sa znehodnotiť, pretože liek neobsahuje žiadne konzervačné látky.
Tak ako u iných injekčných liekov, aj u Lucrinu Depot 3,75 mg sa musí pravidelne meniť miesto podania.
Lucrin Depot 11,25 mg
Odporúčaná dávka je jedna subkutánna alebo intramuskulárna injekcia Lucrinu Depot 11,25 mg podaná jednorazovo každé 3 mesiace.
Obsah liečiva v Lucrine Depot 11,25 mg je trojnásobne vyšší v porovnaní s Lucrinom Depot 3,75 mg. Po i.m. alebo s.c. podaní Lucrinu Depot 11,25 mg sa liečivo uvoľňuje nepretržite najmenej počas 13 týždňov (3 mesiace). Vzhľadom na rôzne charakteristiky uvoľňovania nie je časť tohto trojmesačného depotného lieku rovnocenná rovnakej dávke jednomesačného depotného lieku (t. j. Lucrinu Depot 3,75 mg), a preto nie je možné dávku deliť. Trojmesačný interval podávania Lucrinu Depot 11,25 mg zodpovedá intervalu onkologických vyšetrení pacientov s malígnymi ochoreniami, ktorý je všeobecne 3 mesiace. Pacient počas dvojročnej liečby dostane 8 injekcií Lucrinu Depot 11,25 mg v porovnaní s 24 injekciami pri podávaní Lucrinu Depot 3,75 mg (1-mesačná depotná forma), čo znamená zníženie fyzickej záťaže pacienta.
Spôsob podávania
Lucrin Depot 11,25 mg sa musí podávať pod dohľadom lekára.
Suspenzia sa má pripraviť bezprostredne pred použitím. Pridaním disperzného prostredia k lyofilizovaným mikročasticiam lieku sa vytvorí suspenzia, ktorú je potrebné ihneď podať, celý objem naraz. Pokiaľ sa pripravená suspenzia okamžite nepoužije, musí sa znehodnotiť, pretože liek neobsahuje žiadne konzervačné látky.
Tak ako u iných injekčných liekov, aj u Lucrinu Depot 11,25 mg sa musí pravidelne meniť miesto podania.
Lucrin Depot 30 mg
Lucrin Depot 30 mg sa musí podávať pod dohľadom lekára.
352,9 mg lyofilizátu obsahuje 30,0 mg leuprorelíniumacetátu. Po zmiešaní s 1 ml disperzného prostredia sa podáva subkutánne, raz za 6 mesiacov.
Spôsob a dĺžka podávania
Suspenzia Lucrinu Depot 30 mg sa musí pripraviť bezprostredne pred použitím. Miesto podania injekcie sa musí pravidelne meniť, injekcia sa môže podávať do prednej brušnej steny, hornej časti stehna alebo sedacej časti tela.
Liečba pokročilého hormonálne závislého karcinómu prostaty je dlhodobá.
Klinické príznaky zhoršovania ochorenia po podaní Lucrinu Depot 30 mg sa majú pravidelne monitorovať, aby sa zhodnotil úspech liečby, a to klinickým vyšetrením ako aj laboratórnymi vyšetreniami prostatického špecifického antigénu (PSA) a hladín sérového testosterónu.
Interval aplikácie má byť 168 až 180 dní (24 až 26 týždňov), aby sa zabránilo obnoveniu zhoršenia symptómov.
Ako preukázali výsledky skúšania na zvieratách, je mimoriadne dôležité vyhnúť sa náhodnej (neúmyselnej) intraarteriálnej injekcii, vzhľadom na potenciálny vznik trombózy malých distálnych ciev.
-
Kontraindikácie
Lucrin Depot je kontraindikovaný u pacientov so známou precitlivenosťou na leuprorelíniumacetát, podobné nonapeptidy alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok lieku.
Lucrin Depot sa nesmie podávať gravidným ženám alebo ženám, u ktorých sa počas podávania lieku nedá predísť gravidite.
Lucrin Depot sa nemá podávať pacientkam s vaginálnym krvácaním z neznámej príčiny.
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
Leuprorelíniumacetát vyvoláva počiatočné krátkodobé zvýšenie hladín gonadotropínu a pohlavných hormónov v dôsledku prirodzeného stimulačného účinku lieku. Môže to viesť k prechodnému zhoršeniu niektorých symptómov ochorenia počas prvých týždňov liečby.
Kostná minerálna denzita
Zmeny v kostnej minerálnej denzite sa môžu vyskytnúť počas akéhokoľvek hypoestrogénneho stavu u žien a pri dlhodobom užívaní u mužov s karcinómom prostaty. Nie sú dostupné údaje, týkajúce sa reverzibility týchto zmien po vysadení leuprorelíniumacetátu u mužov. U žien môže byť po vysadení leuprorelíniumacetátu úbytok kostnej minerálnej denzity reverzibilný (pozri časť 4.8 Nežiaduce účinky).
Kŕče
Po uvedení lieku na trh boli u pacientov liečených leuprorelíniumacetátom hlásené kŕče. Výskyt kŕčov sa pozoroval u žien; u pacientov s kŕčmi, epilepsiou, cerebrovaskulárnymi poruchami, anomáliami alebo tumormi CNS v anamnéze a u pacientov, súbežne užívajúcich lieky, ktoré môžu vyvolávať vznik kŕčov, ako sú bupropión a SSRI. Kŕče boli hlásené aj u pacientov, na ktorých sa nevzťahuje nič z vyššie uvedeného.
Karcinóm prostaty
Tak ako ostatné LH-RH agonisty, aj leuprorelíniumacetát spôsobuje na začiatku liečby zvýšenie sérových hladín testosterónu približne o 50 % nad východiskovú hodnotu počas prvého týždňa liečby. Počas prvých týždňov liečby depotnou formou leuprorelíniumacetátu sa môžu objaviť prípady prechodného zhoršenia príznakov ochorenia alebo sa môžu vyskytnúť dodatočné znaky a príznaky karcinómu prostaty. U malého počtu pacientov sa môže vyskytnúť prechodné zhoršenie bolesti kostí, ktoré sa dá zvládnuť symptomaticky. Tak ako u iných LH-RH agonistov, vyskytli sa jednotlivé prípady obštrukcie močových ciest a kompresie miechy, ktoré môžu vyústiť do paralýzy s fatálnymi komplikáciami alebo bez nich. Pacientov s metastatickým poškodením chrbtice a/alebo obštrukciou močových ciest je potrebné počas prvých týždňov liečby starostlivo sledovať.
U mužov liečených GnRH bola hlásená hyperglykémia a riziko diabetu. Hyperglykémia môže viesť k vzniku diabetes mellitus alebo k zhoršeniu glykemickej kontroly u pacientov s diabetom. U pacientov dostávajúcich liečbu GnRH je potrebné pravidelne monitorovať glykémiu a/alebo hodnoty glykozylovaného hemoglobínu (HbA1c) a riadiť sa odporúčaniami súčasnej klinickej praxe v liečbe hyperglykémie alebo diabetu.
U mužov liečených GnRH bolo hlásené zvýšené riziko infarktu myokardu, náhlej srdcovej smrti a mozgovej príhody. Riziko na základe uvádzaných relatívnych šancí (odds ratios) sa zdá byť malé a pri stanovení liečby pacientov s karcinómom prostaty sa má spolu s kardiovaskulárnymi rizikovými faktormi starostlivo posúdiť. Pacienti liečení GnRH agonistami majú byť sledovaní na príznaky a známky poukazujúce na rozvinutie kardiovaskulárneho ochorenia a majú byť manažovaní v súlade so súčasnou klinickou praxou.
Účinok na QT/QTc interval
Androgénna liečba môže spôsobiť predĺženie QT intervalu. U pacientov s predĺžením QT intervalu v anamnéze alebo s rizikovými faktormi pre predĺženie QT intervalu a u pacientov užívajúcich súbežne lieky, ktoré by mohli predlžovať QT interval (pozri časť 4.5), má lekár zvážiť pomer prínosu a rizika, vrátane možnosti vzniku torsade de pointes, a to ešte pred začatím liečby Lucrinom Depot. Pozri časť 4.5, Karcinóm prostaty.
Laboratórne vyšetrenia
Reakcia na podanie leuprorelíniumacetátu sa má kontrolovať meraním sérových hladín testosterónu ako aj hladín prostatického špecifického antigénu. U väčšiny pacientov sa zvýšili hladiny testosterónu počas prvého týždňa nad východiskové hodnoty a potom klesli na počiatočné alebo nižšie hodnoty do konca druhého týždňa liečby. Hodnoty ako po orchiektómii sa dosiahli v rozmedzí dvoch až štyroch týždňov a zotrvávali na tejto úrovni počas trvania liečby Lucrinom Depot.
Endometrióza a myomatóza maternice
Vplyvom fyziologického účinku lieku sa v počiatočnej fáze liečby dočasne zvýšia hladiny pohlavných steroidov nad východiskový stav. Preto sa môže v prvých dňoch liečby pozorovať zhoršenie klinických znakov a príznakov, ale s pokračujúcou liečbou primeranými dávkami dôjde k ich vymiznutiu. Avšak pri liečbe submukózneho leiomyómu maternice sa hlásili prípady ťažkého vaginálneho krvácania, ktoré vyžadovali lekársky alebo chirurgický zákrok a následnú liečbu.
U pacientov liečených agonistami GnRH, ako je leuprorelini acetas existuje zvýšené riziko epizód depresie (ktoré môžu byť ťažké). Je potrebné primerane informovať pacientov a liečiť ich v prípade výskytu príznakov.
4.5 Liekové a iné interakcie
Farmakokinetické štúdie liekových interakcií sa nevykonali. Vzhľadom na to, že leuprorelíniumacetát je metabolizovaný peptidázou a nie enzýmami cytochrómu P450 a len 46 % lieku sa viaže na plazmatické bielkoviny, nepredpokladá sa výskyt významných liekových interakcií.
Karcinóm prostaty
Vzhľadom na to, že liečba metódou androgénnej deprivácie môže predlžovať QT interval, súbežné používanie Lucrinu Depot s liekmi, o ktorých je známe, že predlžujú QT interval, alebo s liekmi, ktoré môžu vyvolať torsades de pointes, ako sú antiarytmiká triedy IA (napríklad chinidín, disopyramid) alebo triedy III (napríklad amiodarón, sotalol, dofetilid, ibutilid), metadón, moxifloxacín, antipsychotiká atď., sa má starostlivo zvážiť. Pozri časť 4.4, Účinok na QT/QTc interval.
Laboratórne vyšetrenia
Depotný leuprorelíniumacetát potláča u žien hypofýzo-gonádový systém. Normálna funkcia sa zvyčajne obnoví v priebehu troch mesiacov po ukončení liečby. Z tohto dôvodu môžu byť výsledky diagnostických vyšetrení hypofýzo-gonadotropných a gonádových funkcií počas liečby a tri mesiace po ukončení liečby klamlivé.
4.6 Gravidita a laktácia
Gravidita
Bezpečnosť použitia leuprorelíniumacetátu v gravidite sa klinicky nestanovila.
Lucrin Depot je kontraindikovaný u gravidných žien a u žien, u ktorých sa nedá počas podávania lieku gravidita vylúčiť.
Po jednorazovom podaní jednomesačnej depotnej liekovej formy leuprorelíniumacetátu samiciam králikov na 6. deň gravidity v testovacích dávkach 0,00024; 0,0024 a 0,024 mg/kg (1/300 až 1/3 najvyššej dávky podávanej ľuďom) bolo pozorované na dávke závislé zvýšenie výskytu veľkých fetálnych abnormalít.
Podobné skúšania u potkanov nepotvrdili zvýšený výskyt fetálnych malformácií. Zvýšená fetálna mortalita a znížená fetálna hmotnosť sa pozorovali pri podaní dvoch vyšších dávok leuprorelíniumacetátu králikom a najvyššej dávky leuprorelíniumacetátu potkanom. Účinky na fetálnu mortalitu sú logickým následkom alterácie hormonálnych hladín, zapríčinených leuprorelíniumacetátom. Počas podávania leuprorelíniumacetátu tehotným ženám sa môžu vyskytnúť fetálne abnormality a spontánny potrat.
Skôr, ako sa začne tento liek podávať ženám, je potrebné vyšetrenie na graviditu. Leuprorelíniumacetát nie je kontraceptívum. Ak je potrebná antikoncepcia, odporúča sa nehormonálna metóda.
Laktácia
Lucrin Depot sa nemá podávať dojčiacim ženám, pretože nie je známe, či sa leuprorelíniumacetát vylučuje do materského mlieka.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
Netýka sa.
4.8 Nežiaduce účinky
Nasledujúce nežiaduce účinky vyplývajú z farmakologického účinku leuprorelíniumacetátu na steroidogenézu:
Muži:
Benígne a malígne nádory, vrátane nešpecifikovaných novotvarov (cysty a polypy): vzplanutie tumoru prostaty, zhoršenie karcinómu prostaty.
Poruchy metabolizmu a výživy: prírastok na hmotnosti, chudnutie.
Psychické poruchy: strata alebo zníženie libida, zvýšenie libida.
Poruchy nervového systému: bolesť hlavy, svalová slabosť.
Poruchy ciev: vazodilatácia, návaly tepla, hypotenzia, ortostatická hypotenzia.
Poruchy kože a podkožného tkaniva: suchá koža, nadmerné potenie, vyrážka, žihľavka, abnormálny rast vlasov, poruchy vlasov, nočné potenie, znížené ochlpenie, poruchy pigmentácie, studený pot, nadmerné ochlpenie.
Poruchy reprodukčného systému a prsníkov: gynekomastia, citlivosť prsníkov, erektilná dysfunkcia, bolesť semenníkov, zväčšenie prsníkov, bolesť prsníkov, bolesť prostaty, opuch penisu, ochorenia penisu, testikulárna atrofia.
Celkové poruchy a reakcie v mieste podania: suchosť slizníc.
Laboratórne a funkčné vyšetrenia: zvýšenie hodnôt PSA, zníženie kostnej denzity.
Dlhodobá expozícia (6 až 12 mesiacov): diabetes mellitus, zhoršenie glukózovej tolerancie, zvýšenie hladiny celkového cholesterolu, LDL a triglyceridov, osteoporóza, .
Ženy:
Poruchy metabolizmu a výživy: prírastok na hmotnosti, chudnutie.
Psychické poruchy: strata alebo zníženie libida, zvýšenie libida, afektívna labilita.
Poruchy nervového systému: bolesť hlavy.
Poruchy ciev: návaly tepla, vazodilatácia, hypotenzia.
Poruchy kože a podkožného tkaniva: akné, seborea, suchá koža, žihľavka, abnormálny kožný zápach, nadmerné potenie, abnormálny rast vlasov, nadmerné ochlpenie, ochorenia vlasov, ekzém, poruchy nechtov, nočné potenie.
Poruchy reprodukčného systému a prsníkov: vaginálna hemorágia, dysmenorea, poruchy menštruácie, zväčšenie prsníkov, naliatie prsníkov, atrofia prsníkov, genitálny výtok, vaginálny výtok, galaktorea, bolesť prsníkov, metrorágia, príznaky menopauzy, dyspareunia, ochorenia maternice, vaginitída, menorágia.
Celkové poruchy a reakcie v mieste podania:pocit tepla, podráždenosť.
Laboratórne a funkčné vyšetrenia: zníženie kostnej denzity.
Dlhodobá expozícia (6 až 12 mesiacov): diabetes mellitus, zhoršenie glukózovej tolerancie, zvýšenie hladiny celkového cholesterolu, LDL a triglyceridov, osteoporóza.
Klinické a postmarketingové nežiaduce účinky
V nasledujúcej časti sú uvedené nežiaduce udalosti z klinických skúšaní a postmarketingové nežiaduce účinky. Sú usporiadané podľa populácie pacientov: muži a ženy.
Karcinóm prostaty
U väčšiny pacientov dochádza počas prvého týždňa liečby k zvýšeniu hladín testosterónu v sére, ktoré sa do konca druhého týždňa liečby vrátia späť k počiatočným alebo nižším hodnotám.
Potenciálne zhoršenie znakov a príznakov počas niekoľkých prvých týždňov liečby u pacientov s metastázami v chrbtici a/alebo obštrukciou močových ciest alebo hematúriou môže viesť k neurologickým ťažkostiam, ako je dočasná slabosť a/alebo parestézia dolných končatín alebo k zhoršeniu urologických príznakov (pozri časť 4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní).
V tabuľke 1 je zoznam nežiaducich účinkov a ich frekvencií (veľmi časté (≥1/10); časté (≥1/100 až <1/10); menej časté (≥1/1000 až <1/100); neznáme (z dostupných údajov sa frekvencia nedá stanoviť) z klinických skúšaní u pacientov s karcinómom prostaty a postmarketingových údajov. Nevyplnený údaj v tabuľke znamená, že nežiaduci účinok v príslušnej skupine nebol pozorovaný.
Vzhľadom na to, že leuprorelíniumacetát má viac indikácií a tým aj viac skupín pacientov, niektoré z týchto postregistračných nežiaducich účinkov sa nemusia týkať všetkých pacientov. U väčšiny takýchto nežiaducich účinkov sa nestanovila príčina a súvislosť s liekom.
Tabuľka 1: Karcinóm prostaty
|
3,75 mg; 7,5 mg (M85-097, TAP-144-SR-2/PD-115-PC, M85-101, n = 230) |
11,25 mg (EC001, (EC002, n = 181) |
30 mg/6 mesiacov (EC 403, EC 404, n = 151) |
Postmarketingové |
|
Trieda orgánových systémov |
Prednostný názov |
Frekvencia |
Frekvencia |
Frekvencia |
Frekvencia |
Infekcie a nákazy |
Infekcia |
|
|
|
Neznáme |
Rinitída |
Menej časté |
|
|
|
|
Bronchitída Bronchitída |
|
Časté |
|
|
|
Infekcia močových ciest |
|
Časté |
|
Neznáme |
|
Infikovaná cysta |
|
Menej časté |
|
|
|
Vírusová infekcia |
|
Menej časté |
|
|
|
Kandidóza |
|
Menej časté |
|
|
|
Sepsa |
|
Menej časté |
|
|
|
Faryngitída |
|
|
|
Neznáme |
|
Pneumónia |
|
|
|
Neznáme |
|
Plesňová infekcia kože |
Menej časté |
|
|
|
|
Benígne a malígne nádory, vrátane nešpecifikovaných novotvarov (cysty a polypy) |
Neoplazma |
|
|
|
|
Pseudolymfóm |
|
Menej časté |
|
|
|
Rakovina kože |
|
|
|
Neznáme |
|
Anémia |
|
Časté |
Časté |
Neznáme |
|
Eozinofília |
|
Menej časté |
|
|
|
Poruchy imunitného systému |
Hypersenzitivita |
|
Menej časté |
|
|
Anafylaktická reakcia |
|
|
|
Neznáme |
|
Poruchy endokrinného systému |
Struma |
|
|
|
Neznáme |
Hypofyzárna apoplexia |
|
|
|
Neznáme |
|
Poruchy metabolizmu a výživy |
Anorexia |
Časté |
Časté |
|
|
Diabetes mellitus |
|
|
|
Neznáme |
|
Zvýšená chuť do jedla |
|
|
Časté |
Neznáme |
|
Hyperglykémia |
Menej časté |
Menej časté |
|
|
|
Hypoglykémia |
|
Menej časté |
|
Neznáme |
|
Dehydratácia |
|
Menej časté |
|
Neznáme |
|
Hyperlipidémia |
|
|
|
Neznáme |
|
Hyperfosfatémia |
|
|
|
Neznáme |
|
Hypoproteinémia |
|
|
|
Neznáme |
|
Abnormálny prírastok na hmotnosti |
Menej časté |
Veľmi časté |
Menej časté |
|
|
Abnormálny úbytok hmotnosti |
|
Časté |
|
|
|
Psychické poruchy |
Kolísanie nálady |
|
|
|
Neznáme |
Nervozita |
|
|
|
Neznáme |
|
Zníženie libida |
Časté |
Veľmi časté |
Časté |
|
|
Zvýšenie libida |
|
|
|
Neznáme |
|
Nespavosť |
Časté |
|
Neznáme |
||
Poruchy spánku |
Menej časté |
|
Menej časté |
Neznáme |
|
Depresia |
Menej časté |
Časté |
|
Neznáme |
|
Úzkosť |
|
|
|
Neznáme |
|
Halucinácie |
|
|
|
Neznáme |
|
Samovražedné myšlienky |
|
|
|
Neznáme |
|
Pokus o samovraždu |
|
|
|
Neznáme |
|
Poruchy nervového systému |
Závrat |
Menej časté |
Menej časté |
|
Neznáme |
Bolesť hlavy |
|
Časté |
Menej časté |
Neznáme |
|
Parestézia |
Menej časté |
Časté |
|
Neznáme |
|
Letargia |
|
|
|
Neznáme |
|
Somnolencia |
Menej časté |
Menej časté |
|
|
|
Porucha pamäte |
|
|
|
Neznáme |
|
Porucha chuti |
|
|
|
Neznáme |
|
Znížená citlivosť |
|
|
|
Neznáme |
|
Synkopa |
|
|
|
Neznáme |
|
Tremor |
|
Menej časté |
|
|
|
Jednoduché parciálne epileptické záchvaty |
|
Menej časté |
|
|
|
Periférna neuropatia |
|
|
|
Neznáme |
|
Cievna mozgová príhoda |
|
|
|
Neznáme |
|
Strata vedomia |
|
|
|
Neznáme |
|
Tranzitórny ischemický záchvat |
|
|
|
Neznáme |
|
Paralýza |
|
|
|
Neznáme |
|
Neuromyopatia |
|
|
|
Neznáme |
|
Kŕče |
|
|
|
Neznáme |
|
Poruchy oka |
Rozmazané videnie |
|
|
|
Neznáme |
Porucha oka |
|
|
|
Neznáme |
|
Zhoršenie zraku |
|
|
|
Neznáme |
|
Amblyopia (tupozrakosť) |
Menej časté |
|
|
Neznáme |
|
Suché oko |
|
|
|
Neznáme |
|
Poruchy ucha a labyrintu |
Bolesť ucha |
Menej časté |
|
|
|
Vertigo |
|
|
Menej časté |
|
|
Hučanie v ušiach |
Menej časté |
|
|
Neznáme |
|
Zhoršenie sluchu |
|
|
|
Neznáme |
|
Poruchy srdca a srdcovej činnosti |
Kongestívne srdcové zlyhanie |
|
|
|
Neznáme |
Arytmia |
Menej časté |
|
|
Neznáme |
|
Infarkt myokardu |
|
|
|
Neznáme |
|
Angina pectoris |
Menej časté |
Menej časté |
|
Neznáme |
|
Komorové extrasystoly |
Menej časté |
|
|
|
|
Tachykardia |
|
|
|
Neznáme |
|
Zlyhávanie srdca |
|
Menej časté |
Časté |
|
|
Bradykardia |
|
Menej časté |
|
Neznáme |
|
Náhla kardiálna smrť |
|
|
|
Neznáme |
|
A-V blokáda Predĺženie QT intervalu |
|
Menej časté |
|
Neznáme |
|
Poruchy ciev |
Návaly horúčavy |
Veľmi časté |
Veľmi časté |
|
|
Vazodilatácia |
Veľmi časté |
|
|
|
|
Angiopatia |
Menej časté |
|
|
|
|
Lymfedém |
|
Časté |
|
Neznáme |
|
Hypertenzia |
Menej časté |
Časté |
|
Neznáme |
|
Tromboflebitída |
|
Časté |
|
|
|
Flebitída |
|
|
|
Neznáme |
|
Trombóza |
|
|
|
Neznáme |
|
Aneuryzma |
|
Menej časté |
|
|
|
Cirkulačný kolaps |
|
Menej časté |
|
|
|
Začervenanie pokožky |
|
Menej časté |
Veľmi časté |
|
|
Hematóm |
|
Menej časté |
|
|
|
Hypotenzia |
|
|
|
Neznáme |
|
Varixy |
|
|
|
Neznáme |
|
Nedostatočná periférna cirkulácia |
Menej časté |
|
|
|
|
Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína |
Pleurálne trenie |
|
|
|
Neznáme |
Pľúcna fibróza |
|
|
|
Neznáme |
|
Krvácanie z nosa |
Menej časté |
|
|
Neznáme |
|
Dušnosť |
Časté |
Časté |
|
Neznáme |
|
Hemoptýza |
Menej časté |
|
|
Neznáme |
|
Emfyzém |
Menej časté |
|
|
|
|
Kašeľ |
|
Menej časté |
|
Neznáme |
|
Astma |
|
Časté |
|
|
|
Chronická obštrukčná choroba pľúc |
|
Menej časté |
|
|
|
Pleurálny výpotok |
|
|
|
Neznáme |
|
Infiltrácia pľúc |
|
|
|
Neznáme |
|
Porucha dýchania |
|
|
|
Neznáme |
|
Kongescia sínusov |
|
|
|
Neznáme |
|
Akútny pľúcny edém |
|
|
Časté |
|
|
Pľúcna embólia |
|
|
|
Neznáme |
|
Intersticiálna pľúcna choroba |
|
|
|
Neznáme |
|
Poruchy gastrointestinálneho traktu |
Zápcha |
|
Časté |
|
Neznáme |
Nevoľnosť |
Časté |
Časté |
Menej časté |
Neznáme |
|
Vracanie |
Časté |
|
|
Neznáme |
|
Gastritída |
|
Menej časté |
|
|
|
Gastrointestinálne krvácanie |
|
|
|
Neznáme |
|
Abdominálna distenzia |
|
|
|
Neznáme |
|
Hnačka |
Časté |
|
|
Neznáme |
|
Dysfágia |
|
|
|
Neznáme |
|
Sucho v ústach |
|
|
|
Neznáme |
|
Vred dvanástnika |
|
|
|
Neznáme |
|
Gastrointestinálna porucha |
|
|
|
Neznáme |
|
Peptický vred |
|
|
|
Neznáme |
|
Rektálny polyp |
|
|
|
Neznáme |
|
Poruchy pečene a žlčových ciest |
Abnormálna funkcia pečene |
|
|
|
Neznáme |
Cholestatická hepatitída |
|
Menej časté |
|
|
|
Hepatocelulárne poškodenie Vážne poškodenie pečene |
|
Menej časté |
|
Nezmáme |
|
Žltačka |
|
|
|
Neznáme |
|
Poruchy kože a podkožného tkaniva |
Alopécia |
Menej časté |
Menej časté |
|
Neznáme |
Ekchymóza |
|
|
|
Neznáme |
|
Vyrážka |
Menej časté |
Menej časté |
|
Neznáme |
|
Makulopapulárna vyrážka |
Menej časté |
|
|
|
|
Suchá koža |
|
Menej časté |
|
Neznáme |
|
Fotosenzitívna reakcia |
|
|
|
Neznáme |
|
Žihľavka |
|
|
|
Neznáme |
|
Nadmerné potenie |
Časté |
Veľmi časté |
Časté |
|
|
Dermatitída |
|
|
|
Neznáme |
|
Abnormálny rast vlasov |
|
|
|
Neznáme |
|
Porucha vlasov |
Menej časté |
|
|
|
|
Svrbenie |
Časté |
Časté |
Menej časté |
Neznáme |
|
Nočné potenie |
Menej časté |
|
Menej časté |
|
|
Hypotrichóza |
|
|
Menej časté |
|
|
Poruchy pigmentácie |
|
|
|
Neznáme |
|
Kožná lézia |
|
|
|
Neznáme |
|
Poruchy kostrovej a svalovej sústavy a spojivového tkaniva |
Bolesť kostí |
Menej časté |
Veľmi časté |
|
|
Bolesť svalov |
Menej časté |
Menej časté |
|
Neznáme |
|
Opuch kosti |
|
|
|
Neznáme |
|
Artropatia |
|
|
|
Neznáme |
|
Artralgia |
Časté |
Časté |
|
Neznáme |
|
Bolesť chrbta |
|
Časté |
|
|
|
Svalová slabosť |
Menej časté |
Časté |
|
|
|
Bolesť končatiny |
Menej časté |
Časté |
|
|
|
Svalové spazmy |
|
Menej časté |
|
|
|
Ankylozujúca spondylitída |
|
|
|
Neznáme |
|
Tendosynovitída |
|
|
|
Neznáme |
|
Poruchy obličiek a močových ciest |
Inkontinencia moču |
|
Menej časté |
|
Neznáme |
Dyzúria |
Menej časté |
Časté |
|
|
|
Polakizúria |
Menej časté |
Menej časté |
Menej časté |
Neznáme |
|
Urgentné močenie |
|
|
|
Neznáme |
|
Hematúria |
Menej časté |
Časté |
|
Neznáme |
|
Noktúria |
|
Veľmi časté |
|
|
|
Retencia moču |
Menej časté |
Menej časté |
Menej časté |
|
|
Poruchy močenia |
|
Menej časté |
|
|
|
Spastický mechúr |
|
|
|
Neznáme |
|
Porucha močového ústrojenstva |
|
|
|
Neznáme |
|
Obštrukcia močových ciest |
|
|
|
Neznáme |
|
Polyúria |
Menej časté |
|
|
|
|
Poruchy reprodukčného systému a prsníkov |
Gynekomastia |
Menej časté |
Časté |
|
Neznáme |
Citlivosť prsníkov |
|
|
|
Neznáme |
|
Erektilná dysfunkcia |
Časté |
Veľmi časté |
Časté |
|
|
Testikulárna atrofia |
Časté |
|
Časté |
Neznáme |
|
Testikulárna bolesť |
|
|
Menej časté |
Neznáme |
|
Zväčšenie prsníkov |
Menej časté |
|
|
|
|
Bolesť prsníkov |
|
|
|
Neznáme |
|
Testikulárna porucha |
|
Veľmi časté |
|
Neznáme |
|
Opuch penisu |
|
|
|
Neznáme |
|
Porucha penisu |
|
|
|
Neznáme |
|
Bolesť prostaty |
|
|
|
Neznáme |
|
Celkové poruchy a reakcie v mieste podania |
Bolesť |
Časté |
Časté |
|
Neznáme |
Bolesť na hrudníku |
Menej časté |
Menej časté |
|
|
|
Edém |
|
|
|
Neznáme |
|
Periférny edém |
Časté |
Časté |
Menej časté |
|
|
Gravitačný edém |
|
Menej časté |
|
|
|
Opuch v mieste aplikácie |
|
Časté |
|
|
|
Suchosť slizníc |
|
Menej časté |
|
|
|
Asténia |
Menej časté |
Časté |
|
Neznáme |
|
Únava |
Časté |
Veľmi časté |
Časté |
|
|
Horúčka |
|
|
|
Neznáme |
|
Reakcia v mieste vpichu injekcie |
|
Veľmi časté |
Časté |
Neznáme |
|
Zápal v mieste vpichu injekcie |
Menej časté |
|
Časté |
Neznáme |
|
Zdurenie v mieste vpichu |
|
Časté |
|
|
|
Bolesť v mieste vpichu |
Časté |
Časté |
Časté |
Neznáme |
|
Indurácia v mieste vpichu |
Časté |
|
Časté |
Neznáme |
|
Erytém v mieste vpichu |
Menej časté |
|
Veľmi časté |
|
|
Absces v mieste vpichu |
|
|
Časté |
|
|
Sterilný absces v mieste vpichu |
|
|
|
Neznáme |
|
Opuch v mieste vpichu |
|
|
Časté |
|
|
Hematóm v mieste vpichu |
|
|
|
Neznáme |
|
Podráždenie v mieste vpichu |
Menej časté |
|
|
|
|
Zimnica |
Menej časté |
|
|
Neznáme |
|
Uzlík |
|
|
|
Neznáme |
|
Smäd |
|
|
|
Neznáme |
|
Nevoľnosť |
|
Menej časté |
|
|
|
Ochorenie podobné chrípke |
|
Časté |
|
|
|
Porucha chôdze |
|
Menej časté |
|
|
|
Zápal |
|
|
|
Neznáme |
|
Panvová fibróza |
|
|
|
Neznáme |
|
Laboratórne a funkčné vyšetrenia |
Znížená hodnota hemoglobínu |
Menej časté |
|
|
|
Zvýšená hodnota močoviny v krvi |
Menej časté |
|
|
Neznáme |
|
Zvýšená hodnota kyseliny močovej v krvi |
Menej časté |
|
|
Neznáme |
|
Zvýšená hodnota kreatinínu v krvi |
|
|
|
Neznáme |
|
Zvýšená sedimentácia erytrocytov |
|
Menej časté |
|
|
|
Zvýšenie hladiny kalcia vkrvi |
Menej časté |
|
|
Neznáme |
|
Zvýšená hladina ALP |
Časté |
Časté |
|
|
|
Zvýšená hladina LDH v krvi |
Veľmi časté |
Časté |
|
|
|
Zvýšená hladina prostatického špecifického antigénu |
|
Časté |
|
|
|
Zvýšená hladina ALT |
Menej časté |
Časté |
|
|
|
Zvýšená hladina AST |
Časté |
Časté |
|
|
|
Zvýšená hladina GMT |
Menej časté |
Časté |
|
|
|
Abnormálne EKG |
|
Časté |
|
Neznáme |
|
Známky ischémie myokardu na EKG |
|
|
|
Neznáme |
|
Zvýšená hladina testosterónu v krvi |
|
Menej časté |
|
|
|
Abnormálne funkčné pečeňové testy |
|
|
|
Neznáme |
|
Znížená hladina trombocytov |
Menej časté |
|
|
Neznáme |
|
Znížená hladina draslíka v krvi |
|
|
|
Neznáme |
|
Prítomnosť bielkoviny v moči |
Menej časté |
|
|
|
|
Zvýšená hladina leukocytov |
Menej časté |
|
|
Neznáme |
|
Znížená hladina leukocytov |
|
|
|
Neznáme |
|
Predĺžený protrombínový čas |
|
|
|
Neznáme |
|
Predĺžený aktivovaný parciálny tromboplastínový čas |
|
|
|
Neznáme |
|
Zvýšené hodnoty transamináz |
|
|
Časté |
|
|
Srdcový šelest |
|
|
|
Neznáme |
|
Zvýšená hladina LDL |
|
|
|
Neznáme |
|
Zvýšená hladina triglyceridov v krvi |
|
|
|
Neznáme |
|
Zvýšená hladina bilirubínu v krvi |
|
|
|
Neznáme |
|
Zvýšenie počtu retikulocytov |
Menej časté |
|
|
|
|
Úrazy, otravy a komplikácie liečebného postupu |
Fraktúra |
|
|
|
|
Spinálna fraktúra |
|
|
|
Neznáme |
|
Poranenie hlavy |
|
Menej časté |
|
|
|
Pád |
|
Menej časté |
|
|
|
Uzavretie zdravotníckej pomôcky |
|
Menej časté |
|
|
|
Chirurgické a liečebné postupy |
Excízia tumoru |
|
Menej časté |
|
|
Transuretrálna resekcia močového mechúra |
|
Menej časté |
|
|
|
Litotripsia |
|
Menej časté |
|
|
Ženy:
V tabuľke 2 je zoznam nežiaducich účinkov a ich frekvencií (veľmi časté (≥1/10); časté (≥1/100 až <1/10); menej časté (≥1/1000 až <1/100); neznáme (z dostupných údajov sa frekvencia nedá stanoviť) z klinických skúšaní u pacientok s endometriózou, myomatózou maternice a karcinómom prsníka a z postmarketingových údajov. Nevyplnený údaj v tabuľke znamená, že nežiaduci účinok z príslušného zdroja nebol pozorovaný.
Vzhľadom na to, že leuprorelíniumacetát má viac indikácií a tým aj viac skupín pacientov, niektoré z týchto postregistračných nežiaducich účinkov sa nemusia týkať všetkých pacientov. U väčšiny takýchto nežiaducich účinkov sa nestanovila príčina a súvislosť účinku.
Boli hlásené prípady závažného venózneho a artériového tromboembolizmu, vrátane trombózy hlbokých žíl, pľúcna embólia, infarkt myokardu, mozgová príhoda a záchvat prechodnej ischémie. Hoci v niektorých prípadoch bola hlásená časová súvislosť, väčšina prípadov bola skresľovaná rizikovými faktormi a použitím súbežnej liečby. Nie je známe, či existuje príčinná súvislosť medzi použitím GnRH agonistu a týmito príhodami.
Zmeny hustoty kostí
V kontrolovaných klinických skúškach boli Lucrinom Depot 3,75 mg liečené 6 mesiacov pacientky s endometriózou maternice a 3 mesiace pacientky s myomatózou maternice. U pacientok s endometriózou maternice sa vertebrálna hustota, stanovená duálnou RTG absorpčnou fotometriou (DEXA), znížila po 6 mesiacoch priemerne o 3,9 % v porovnaní s hodnotou pred liečbou. U pacientok, u ktorých sa urobilo meranie 6 alebo 12 mesiacov po ukončení liečby, sa priemerná kostná hustota vrátila k hodnotám v rámci 2 % odchýlky v porovnaní s hodnotami pred liečbou.
U pacientok s fibromyómom maternice, ktorým sa podával Lucrin Depot 3,75 mg 3 mesiace, poklesla vertebrálna trabekulárna minerálna hustota, stanovená kvantitatívnou digitálnou rádiografiou (QDR), priemerne o 2,7 % v porovnaní s východiskovou hodnotou. 6 mesiacov po ukončení liečby sa pozorovala tendencia návratu k pôvodným hodnotám.
Tabuľka 2: Indikácie u žien
|
Endo* (3,75; 11,25: M86-031, M86-039, n = 166) |
Myo* (3,75; 11,25: M86-034, M86-049, M86-062, M90-411, n = 167) |
Ca* (3,75: CPH-101, B02/EC 008, n = 365) |
Ca* (11,25: CPH-101, B02/EC 008, n = 365) |
Add-back (3,75; 11,25: M92-878, M97-777, n = 191) |
Post- Marketing |
|
Trieda orgánových systémov |
Prednostný názov |
Frekvencia |
Frekvencia |
Frekvencia |
Frekvencia |
Frekvencia |
Frekvencia |
Infekcie a nákazy |
Infekcia |
Menej časté |
|
|
|
Menej časté |
Neznáme |
Rinitída |
|
Menej časté |
|
|
Menej časté |
|
|
Infekcia horných dýchacích ciest |
|
|
Menej časté |
Menej časté |
|
|
|
Pyelonefritída |
Menej časté |
|
|
|
|
|
|
Furunkel |
Menej časté |
|
|
|
|
|
|
Infekcia močových ciest |
|
|
Časté |
|
Časté |
Neznáme |
|
Vulvovaginálna kandidóza |
|
Menej časté |
|
|
Časté |
|
|
Chrípka |
|
Menej časté |
|
|
Časté |
|
|
Faryngitída |
|
|
|
|
Časté |
Neznáme |
|
Pneumónia |
|
|
|
|
|
Neznáme |
|
Nazofaryngitída |
|
|
Časté |
|
|
|
|
Benígne a malígne nádory, vrátane nešpecifikovaných novotvarov (cysty a polypy) |
Neoplazma prsníka |
|
|
|
|
Menej časté |
|
Rakovina kože |
|
|
|
|
|
Neznáme |
|
Poruchy krvi a lymfatického systému |
Leukopénia |
|
|
Menej časté |
Menej časté |
|
|
Anémia |
|
|
|
|
|
Neznáme |
|
Sideropenická anémia |
|
|
Časté |
|
|
|
|
Lymfadenopatia |
|
|
|
|
Menej časté |
|
|
Koagulopatia |
|
|
|
|
Menej časté |
|
|
Poruchy imunitného systému |
Anafylaktická reakcia |
|
|
|
|
|
Neznáme |
Poruchy endokrinného systému |
Struma |
|
|
|
|
|
Neznáme |
Tyreoiditída |
|
|
|
|
Časté |
|
|
Hypofyzárna apoplexia |
|
|
|
|
|
Neznáme |
|
Poruchy metabolizmu a výživy |
Anorexia |
Menej časté |
|
Menej časté |
Menej časté |
|
|
Diabetes mellitus |
|
|
|
|
|
Neznáme |
|
Zvýšená chuť do jedla |
Menej časté |
Menej časté |
Veľmi časté |
Veľmi časté |
Časté |
Neznáme |
|
Znížená chuť do jedla |
|
|
Časté |
Časté |
|
|
|
Hypoglykémia |
|
|
|
|
|
Neznáme |
|
Dehydratácia |
|
|
|
|
|
Neznáme |
|
Hyperlipidémia |
|
|
|
|
|
Neznáme |
|
Hypercholesterolémia |
Časté |
|
|
|
|
|
|
Hyperfosfatémia |
|
|
|
|
|
Neznáme |
|
Hypoproteinémia |
|
|
|
|
|
Neznáme |
|
Abnormálny prírastok na hmotnosti |
Veľmi časté |
Časté |
Veľmi časté |
Veľmi časté |
Veľmi časté |
|
|
Abnormálny úbytok hmotnosti |
Časté |
Časté |
Veľmi časté |
Veľmi časté |
Časté |
|
|
Psychické poruchy |
Afektívna labilita |
Veľmi časté |
Časté |
Časté |
|
Veľmi časté |
|
Kolísanie nálady |
|
|
Veľmi časté |
Veľmi časté |
|
Neznáme |
|
Porucha osobnosti |
Menej časté |
|
|
|
|
|
|
Nervozita |
Veľmi časté |
Časté |
Veľmi časté |
Veľmi časté |
Veľmi časté |
Neznáme |
|
Zníženie libida |
Veľmi časté |
Časté |
|
|
Časté |
|
|
Zvýšenie libida |
|
|
|
|
|
Neznáme |
|
Nespavosť |
Veľmi časté |
Časté |
Veľmi časté |
Veľmi časté |
Veľmi časté |
Neznáme |
|
Poruchy spánku |
|
|
Časté |
Časté |
|
Neznáme |
|
Depresia |
Veľmi časté |
Časté |
Veľmi časté |
Veľmi časté |
Veľmi časté |
Neznáme |
|
Veľká depresia |
Časté |
|
|
|
|
|
|
Úzkosť |
Časté |
Menej časté |
Časté |
|
Časté |
Neznáme |
|
Halucinácie |
Menej časté |
|
|
|
|
Neznáme |
|
Abnormálne myslenie |
Menej časté |
|
|
|
Časté |
|
|
Stav zmätenosti |
Časté |
|
|
|
Menej časté |
|
|
Euforická nálada |
Menej časté |
|
|
|
|
|
|
Hostilita |
Časté |
|
|
|
Menej časté |
|
|
Apatia |
Menej časté |
|
|
|
|
|
|
Rozrušenie |
|
|
|
|
Časté |
|
|
Nervozita/úzkosť |
Veľmi časté |
|
|
|
|
|
|
Kričanie |
|
|
|
|
Menej časté |
|
|
Samovražedné myšlienky |
|
|
|
|
|
Neznáme |
|
Pokus o samovraždu |
|
|
|
|
|
Neznáme |
|
Poruchy nervového systému |
Závrat |
Veľmi časté |
Časté |
Veľmi časté |
Veľmi časté |
Časté |
Neznáme |
Posturálny závrat |
|
|
Časté |
Časté |
|
|
|
Bolesť hlavy |
Veľmi časté |
Veľmi časté |
Veľmi časté |
Veľmi časté |
Veľmi časté |
Neznáme |
|
Parestézia |
Časté |
Časté |
Časté |
Časté |
Časté |
Neznáme |
|
Letargia |
|
|
|
|
|
Neznáme |
|
Somnolencia |
Menej časté |
|
Časté |
Časté |
Časté |
|
|
Porucha pamäte |
|
|
|
Časté |
|
Neznáme |
|
Amnézia |
Menej časté |
|
|
|
Časté |
|
|
Porucha chuti |
|
Menej časté |
|
|
Menej časté |
Neznáme |
|
Znížená citlivosť |
|
|
|
Časté |
Časté |
Neznáme |
|
Synkopa |
Menej časté |
|
|
|
Časté |
Neznáme |
|
Migréna |
Časté |
Menej časté |
|
|
Veľmi časté |
|
|
Hypertenzia |
Časté |
Časté |
|
|
Časté |
|
|
Ataxia |
Menej časté |
|
|
|
|
|
|
Tremor |
|
|
Časté |
Časté |
Časté |
|
|
Abnormálna koordinácia |
|
|
|
|
Časté |
|
|
Hyperkinéza |
|
|
|
|
Časté |
|
|
Periférna neuropatia |
|
|
|
|
|
Neznáme |
|
Lokalizované kŕče |
|
|
Časté |
|
|
|
|
Cievna mozgová príhoda |
|
|
|
|
|
Neznáme |
|
Strata vedomia |
|
|
|
|
|
Neznáme |
|
Tranzitórny ischemický záchvat |
|
|
|
|
|
Neznáme |
|
Paralýza |
|
|
|
|
|
Neznáme |
|
Neuromyopatia |
|
|
|
|
|
Neznáme |
|
Kŕče |
|
|
|
|
|
Neznáme |
|
Poruchy oka |
Rozmazané videnie |
|
|
Časté |
|
|
Neznáme |
Porucha oka |
Menej časté |
|
|
|
|
Neznáme |
|
Zhoršenie zraku |
Časté |
|
|
|
|
Neznáme |
|
Amblyopia (tupozrakosť) |
Časté |
|
|
|
Časté |
Neznáme |
|
Bolesť oka |
Menej časté |
|
|
|
|
|
|
Zápal spojoviek |
|
Menej časté |
Časté |
Časté |
|
|
|
Suché oko |
|
|
|
|
|
Neznáme |
|
Poruchy ucha a labyrintu |
Bolesť ucha |
|
|
|
|
Menej časté |
|
Vertigo |
Časté |
|
|
|
|
|
|
Strata sluchu |
|
|
|
Časté |
|
|
|
Kinetóza |
|
|
|
Časté |
|
|
|
Aurikulárny opuch |
|
|
|
Časté |
|
|
|
Hučanie v ušiach |
|
|
Časté |
|
|
Neznáme |
|
Zhoršenie sluchu |
|
|
|
|
|
Neznáme |
|
Poruchy srdca a srdcovej činnosti |
Kongestívne srdcové zlyhanie |
|
|
|
|
|
Neznáme |
Arytmia |
|
|
|
|
|
Neznáme |
|
Infarkt myokardu |
|
|
|
|
|
Neznáme |
|
Angina pectoris |
|
|
|
|
|
Neznáme |
|
Tachykardia |
Menej časté |
Menej časté |
|
|
Časté |
Neznáme |
|
Palpitácie |
Časté |
|
Časté |
Časté |
Časté |
|
|
Bradykardia |
|
|
|
|
|
Neznáme |
|
Poruchy ciev |
Návaly horúčavy |
|
|
Veľmi časté |
Veľmi časté |
|
|
Vazodilatácia |
Veľmi časté |
Veľmi časté |
|
|
Veľmi časté |
|
|
Lymfedém |
|
|
|
|
|
Neznáme |
|
Hypertenzia |
|
|
|
|
Časté |
Neznáme |
|
Flebitída |
|
|
|
|
|
Neznáme |
|
Trombóza |
|
|
|
|
|
Neznáme |
|
Hypotenzia |
|
|
|
|
|
Neznáme |
|
Varixy |
|
|
|
|
|
Neznáme |
|
Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína |
Pleurálne trenie |
|
|
|
|
|
Neznáme |
Pľúcna fibróza |
|
|
|
|
|
Neznáme |
|
Krvácanie z nosa |
Menej časté |
|
Časté |
Časté |
|
Neznáme |
|
Dušnosť |
|
|
Časté |
Časté |
|
Neznáme |
|
Hemoptýza |
|
|
|
|
|
Neznáme |
|
Dysfónia |
Menej časté |
|
|
|
Menej časté |
|
|
Zvýšené množstvo spúta |
|
|
|
Časté |
|
|
|
Kašeľ |
|
|
Časté |
Časté |
|
Neznáme |
|
Laryngospazmus |
|
|
|
|
Menej časté |
|
|
Pleurálny výpotok |
|
|
|
|
|
Neznáme |
|
Infiltrácia pľúc |
|
|
|
|
|
Neznáme |
|
Porucha dýchania |
|
|
|
|
|
Neznáme |
|
Kongescia sínusov |
|
|
|
|
|
Neznáme |
|
Bolesť v orofaryngu |
|
|
Časté |
|
|
|
|
Pľúcna embólia |
|
|
|
|
|
Neznáme |
|
Intersticiálna pľúcna choroba |
|
|
|
|
|
Neznáme |
|
Poruchy gastrointestinálneho traktu |
Zápcha |
Časté |
Menej časté |
Časté |
Časté |
Časté |
Neznáme |
Nevoľnosť |
Veľmi časté |
|
Veľmi časté |
Veľmi časté |
Veľmi časté |
Neznáme |
|
Vracanie |
|
Menej časté |
Časté |
Časté |
Časté |
Neznáme |
|
Nevoľnosť a vracanie |
Časté |
Menej časté |
|
|
Časté |
|
|
Gastrointestinálne krvácanie |
|
|
|
|
|
Neznáme |
|
Abdominálna distenzia |
Menej časté |
|
|
Časté |
Časté |
Neznáme |
|
Hnačka |
Časté |
Časté |
Časté |
Časté |
Časté |
Neznáme |
|
Dysfágia |
|
|
|
|
|
Neznáme |
|
Gingivitída |
|
|
Časté |
Časté |
|
|
|
Dyspepsia |
Menej časté |
|
|
|
Časté |
|
|
Plynatosť |
Menej časté |
Časté |
|
|
Časté |
|
|
Gastritída |
Menej časté |
|
|
Časté |
|
|
|
Krvácanie ďasien |
Menej časté |
|
|
|
|
|
|
Sucho v ústach |
Časté |
Menej časté |
|
|
Menej časté |
Neznáme |
|
Bolesti brucha |
Časté |
Časté |
Časté |
|
Časté |
|
|
Bolesť hornej časti brucha |
|
|
Časté |
Časté |
|
|
|
Bolesť dolnej časti brucha |
|
|
Časté |
Časté |
|
|
|
Stomatitída |
|
|
Časté |
Časté |
|
|
|
Napínanie na vracanie |
|
|
Časté |
Časté |
|
|
|
Meléna |
|
|
|
|
Časté |
|
|
Kolitída |
|
|
|
|
Menej časté |
|
|
Vred dvanástnika |
|
|
|
|
|
Neznáme |
|
Gastrointestinálna porucha |
|
|
|
|
|
Neznáme |
|
Abdominálny diskomfort |
|
|
Časté |
|
|
|
|
Poruchy jazyka |
|
|
Časté |
|
|
|
|
Peptický vred |
|
|
|
|
|
Neznáme |
|
Rektálny polyp |
|
|
|
|
|
Neznáme |
|
Poruchy pečene a žlčových ciest |
Citlivosť pečene na pohmat |
Menej časté |
|
|
|
|
|
Abnormálna funkcia pečene |
|
|
|
Časté |
|
Neznáme |
|
Vážne poškodenie pečene |
|
|
|
|
|
|
|
Steatóza pečene |
|
|
|
Časté |
|
|
|
Žltačka |
|
|
|
|
|
Neznáme |
|
Poruchy kože a podkožného tkaniva |
Erytém |
|
|
Časté |
Časté |
|
|
Alopécia |
Časté |
|
Časté |
Časté |
Časté |
Neznáme |
|
Ekchymóza |
Časté |
|
|
|
Časté |
Neznáme |
|
Akné |
Veľmi časté |
|
Časté |
Časté |
Veľmi časté |
|
|
Seborea |
Časté |
|
|
|
|
|
|
Vyrážka |
Časté |
Časté |
|
Časté |
Časté |
Neznáme |
|
Makulopapulárna vyrážka |
Menej časté |
|
|
|
|
|
|
Suchá koža |
Časté |
Časté |
|
|
Časté |
Neznáme |
|
Fotosenzitívna reakcia |
Menej časté |
|
|
|
|
Neznáme |
|
Žihľavka |
|
|
Časté |
|
Menej časté |
Neznáme |
|
Abnormálny zápach kože |
|
Menej časté |
|
|
|
|
|
Nadmerné potenie |
Časté |
Časté |
Veľmi časté |
Veľmi časté |
Veľmi časté |
|
|
Dermatitída |
|
|
|
|
|
Neznáme |
|
Abnormálny rast vlasov |
|
|
|
|
|
Neznáme |
|
Hirzutizmus |
Časté |
Menej časté |
|
|
Menej časté |
|
|
Porucha vlasov |
Menej časté |
|
|
|
Časté |
|
|
Ekzém |
|
|
|
Časté |
|
|
|
Svrbenie |
|
|
|
|
Časté |
Neznáme |
|
Poruchy nechtov |
|
Menej časté |
|
|
Časté |
|
|
Zmena farby kože |
|
|
|
|
|
|
|
Porucha kože |
|
|
|
|
Menej časté |
|
|
Kožný uzlík |
|
|
|
|
Časté |
|
|
Nočné potenie |
|
|
Časté |
|
|
|
|
Bulózna dermatitída |
|
Menej časté |
|
|
|
|
|
Poruchy pigmentácie |
|
|
Časté |
|
|
Neznáme |
|
Kožná lézia |
|
|
|
|
|
Neznáme |
|
Poruchy kostrovej a svalovej sústavy a spojivového tkaniva |
Bolesť kostí |
|
|
Časté |
Časté |
|
|
Bolesť svalov |
Menej časté |
Menej časté |
|
|
Časté |
Neznáme |
|
Opuch kosti |
|
|
|
|
|
Neznáme |
|
Artropatia |
Časté |
Časté |
|
|
Časté |
Neznáme |
|
Artralgia |
Časté |
Časté |
Veľmi časté |
Veľmi časté |
Časté |
Neznáme |
|
Bolesť chrbta |
Časté |
Časté |
Veľmi časté |
Veľmi časté |
Časté |
|
|
Osteoartritída |
|
|
|
Časté |
|
|
|
Artritída |
Menej časté |
|
|
|
|
|
|
Stuhnutá šija |
Časté |
|
|
|
Menej časté |
|
|
Bolesť krku |
Časté |
|
Časté |
Časté |
Menej časté |
|
|
Svalová slabosť |
|
|
Časté |
Časté |
|
|
|
Muskuloskeletálna stuhnutosť |
|
|
Časté |
Časté |
|
|
|
Svalové zášklby |
|
|
|
Časté |
Menej časté |
|
|
Svalové spazmy |
|
|
|
|
Časté |
|
|
Periartritída |
|
|
Časté |
|
|
|
|
Ankylozujúca spondylitída |
|
|
|
|
|
Neznáme |
|
Tendosynovitída |
|
|
|
|
|
Neznáme |
|
Poruchy obličiek a močových ciest |
Inkontinencia moču |
Menej časté |
|
|
|
|
Neznáme |
Dyzúria |
Časté |
|
|
|
Menej časté |
|
|
Polakizúria |
Menej časté |
|
Časté |
Časté |
|
Neznáme |
|
Urgentné močenie |
|
|
|
|
|
Neznáme |
|
Hematúria |
|
|
|
|
|
Neznáme |
|
Noktúria |
|
|
Časté |
|
|
|
|
Renálna bolesť |
|
|
|
|
Časté |
|
|
Spastický mechúr |
|
|
|
|
|
Neznáme |
|
Porucha močového ústrojenstva |
|
|
|
|
|
Neznáme |
|
Obštrukcia močových ciest |
|
|
|
|
|
Neznáme |
|
Poruchy reprodukčného systému a prsníkov |
|
|
|
|
|
|
|
Citlivosť prsníkov |
|
|
|
|
|
Neznáme |
|
Vaginálna hemorágia |
|
|
|
|
Menej časté |
Neznáme |
|
Dysmenorea |
|
|
Časté |
|
Časté |
|
|
Porucha menštruácie |
|
Menej časté |
|
|
|
Neznáme |
|
Zväčšenie prsníkov |
Menej časté |
|
|
|
Časté |
|
|
Naliatie prsníkov |
Menej časté |
|
|
|
|
|
|
Atrofia prsníkov |
Časté |
|
|
|
Časté |
|
|
Genitálny výtok |
Časté |
|
|
|
|
|
|
Vaginálny výtok |
|
|
|
Časté |
|
|
|
Galaktorea |
Menej časté |
|
|
|
Časté |
|
|
Bolesť prsníkov |
Časté |
Časté |
|
Časté |
Veľmi časté |
Neznáme |
|
Panvová bolesť |
Časté |
Menej časté |
|
|
|
|
|
Metrorágia |
|
Menej časté |
Časté |
Časté |
Menej časté |
Neznáme |
|
Príznaky menopauzy |
|
|
Časté |
Časté |
|
|
|
Dyspareunia |
|
|
|
|
Časté |
|
|
Porucha maternice |
|
|
|
|
Menej časté |
|
|
Vaginitída |
Veľmi časté |
Veľmi časté |
Časté |
Časté |
Veľmi časté |
|
|
Menorágia |
|
Menej časté |
Časté |
|
|
|
|
Celkové poruchy a reakcie v mieste podania |
Bolesť |
Časté |
Časté |
|
|
Veľmi časté |
Neznáme |
Bolesť na hrudníku |
Časté |
Menej časté |
Časté |
Časté |
Časté |
|
|
Edém |
Časté |
Menej časté |
Časté |
Časté |
|
Neznáme |
|
Periférny edém |
Časté |
Časté |
Časté |
Časté |
Časté |
|
|
Opuch tváre |
Menej časté |
|
|
|
|
|
|
Generalizovaný edém |
Menej časté |
|
|
|
Časté |
|
|
Asténia |
Časté |
Časté |
Veľmi časté |
Veľmi časté |
Veľmi časté |
Neznáme |
|
Únava |
|
|
Časté |
Časté |
|
|
|
Horúčka |
|
|
Časté |
Časté |
Časté |
Neznáme |
|
Reakcia v mieste vpichu injekcie |
Menej časté |
|
Časté |
Časté |
Časté |
Neznáme |
|
Zápal v mieste vpichu injekcie |
|
|
|
|
|
Neznáme |
|
Zdurenie v mieste vpichu |
Menej časté |
Menej časté |
|
|
|
|
|
Bolesť v mieste vpichu |
Časté |
Časté |
Veľmi časté |
Veľmi časté |
Časté |
Neznáme |
|
Indurácia v mieste vpichu |
|
|
Veľmi časté |
Veľmi časté |
|
Neznáme |
|
Svrbenie v mieste vpichu |
|
|
Časté |
Časté |
|
|
|
Erytém v mieste vpichu |
|
|
Časté |
Časté |
|
|
|
Sterilný absces v mieste vpichu |
|
|
|
|
|
Neznáme |
|
Hemorágia v mieste vpichu |
|
|
Časté |
|
|
|
|
Hematóm v mieste vpichu |
|
|
|
|
|
Neznáme |
|
Zimnica |
Časté |
Časté |
|
|
Časté |
Neznáme |
|
Uzlík |
|
|
|
|
|
Neznáme |
|
Precitlivenosť v mieste vpichu |
Menej časté |
|
|
|
|
|
|
Smäd |
Časté |
|
|
|
|
Neznáme |
|
Zhoršenie celkového zdravotného stavu |
|
|
Veľmi časté |
Veľmi časté |
|
|
|
Pocit tepla |
|
|
Veľmi časté |
Veľmi časté |
|
|
|
Podráždenosť |
|
|
Časté |
Časté |
|
|
|
Nevoľnosť |
|
|
Časté |
Časté |
Časté |
|
|
Zhoršenie stavu |
|
Menej časté |
|
|
|
|
|
Zápal |
|
|
|
|
|
Neznáme |
|
Fibróza v oblasti panvy |
|
|
|
|
|
Neznáme |
|
Laboratórne a funkčné vyšetrenia |
Zvýšená hodnota močoviny v krvi |
|
|
|
|
|
Neznáme |
Zvýšená hodnota kyseliny močovej v krvi |
|
|
|
|
|
Neznáme |
|
Zvýšená hodnota kreatinínu v krvi |
|
|
|
|
|
Neznáme |
|
Zvýšenie hladiny kalcia v krvi |
|
|
|
|
|
Neznáme |
|
Zvýšená telesná teplota |
|
|
Menej časté |
Menej časté |
|
|
|
Pozitívne okultné krvácanie |
|
|
|
Časté |
|
|
|
Abnormálne EKG |
|
|
|
|
|
Neznáme |
|
Známky ischémie myokardu na EKG |
|
|
|
|
|
Neznáme |
|
Abnormálne funkčné pečeňové testy |
|
Časté |
|
|
|
Neznáme |
|
Znížená hladina trombocytov |
|
|
|
|
|
Neznáme |
|
Znížená hladina draslíka v krvi |
|
|
|
|
|
Neznáme |
|
Zvýšená hladina leukocytov |
|
|
|
|
|
Neznáme |
|
Znížená hladina leukocytov |
|
|
|
|
|
Neznáme |
|
Predĺžený protrombínový čas |
|
|
|
|
|
Neznáme |
|
Predĺžený aktivovaný parciálny tromboplastínový čas |
|
|
|
|
|
Neznáme |
|
Abnormálny laboratórny test |
|
Menej časté |
|
|
|
|
|
Srdcový šelest |
|
|
|
|
|
Neznáme |
|
Zvýšená hladina LDL |
|
|
|
|
|
Neznáme |
|
Zvýšená hladina triglyceridov v krvi |
|
|
|
|
|
Neznáme |
|
Zvýšená hladina bilirubínu v krvi |
|
|
|
|
|
Neznáme |
|
Úrazy, otravy a komplikácie liečebného postupu |
Procedurálna bolesť |
|
|
|
Časté |
|
|
Spinálna fraktúra |
|
|
|
|
|
Neznáme |
* Endo – endometrióza; Myo – myomatóza maternice; Ca – karcinóm prsníka
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité.Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku.Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie prostredníctvom národného systému hlásenia uvedeného v Prílohe V.
4.9 Predávkovanie
S predávkovaním Lucrinom Depot nie sú zatiaľ žiadne klinické skúsenosti. V štúdiách na zvieratách sa podávanie asi 133-násobku dávky odporúčanej pre človeka prejavilo dýchavičnosťou, zníženou aktivitou a lokálnym podráždením v mieste injekcie.
V prípade predávkovania je potrebné pacienta starostlivo sledovať a urobiť symptomatické a podporné opatrenia.
-
Farmakologické vlastnosti
-
Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: Hormóny
ATC kód:L02AE02 (analógy gonadotropín „releasing“ hormónu)
Farmakodynamické účinky
Leuprorelíniumacetát, agonista GnRH, účinkuje pri kontinuálnom podávaní terapeutických dávok ako silný inhibítor sekrécie gonadotropínov. V štúdiách na zvieratách a u ľudí sa preukázalo, že dlhodobé podávanie vyvolá po krátkodobej iniciálnej stimulácii útlm ovariálnej a testikulárnej steroidogenézy. Tento účinok je po prerušení liečby reverzibilný.
Leuprorelíniumacetát spomalil rast určitých nádorov dependentných na gonadotropných hormónoch (nádorov prostaty u samcov Nobelových a Dunningových potkanov a nádorov mliečnych žliaz indukovaných DMBA u samíc potkanov) a následkom bola aj atrofia reprodukčných orgánov.
Leuprorelíniumacetát vyvoláva u ľudí počiatočné zvýšenie hladín cirkulujúceho luteinizačného hormónu (LH) a folikulotropínu (FSH), čo sa prejaví prechodným zvýšením hladín gonádových steroidov (u samcov testosterónu a dihydrotestosterónu, u premenopauzálnych samíc estrónu a estradiolu).
Avšak kontinuálne podávanie leuprorelíniumacetátu vedie k zníženiu hladín LH, FSH a pohlavných hormónov. U mužov sa hladina testosterónu zníži na kastračnú alebo prepubertálnu úroveň. U premenopauzálnych žien sa hladiny estrogénov znížia na postmenopauzálne úrovne. Pri dodržaní odporúčaných dávok dôjde k týmto hormonálnym zmenám v priebehu jedného mesiaca od začiatku liečby.
Klinické skúšania
Leuprorelíniumacetát na depotnú suspenziu 3,75 mg (gynekológia)
Leuprorelíniumacetát na depotnú suspenziu (3- mesiace) 11,25 mg (gynekológia)
Všeobecné
V rámci štúdií farmakokinetiky/farmakodynamiky u zdravých dobrovoľníkov (n = 20) sa začiatok supresie estradiolu pozoroval medzi 4. dňom a 4. týždňom po podaní. Do tretieho týždňa po podaní lieku dosahovala priemerná koncentrácia estradiolu (8 pg/ml) menopauzálne hodnoty; neskôr po celý čas užívania lieku sa priemerné hladiny estradiolu v sére pohybovali v rozmedzí hodnôt zodpovedajúcich menopauzálnej až včasnej folikulárnej fáze.
Hladina sérového estradiolu bola do 4 týždňov potlačená na ≤20 pg/ml u všetkých subjektov a ostala potlačená (≤40 pg/ml) u 80 % subjektov až do konca 12- týždňového dávkovacieho intervalu. U dvoch subjektov boli zaznamenané hodnoty medzi 40 a 50 pg/ml. Ďalšie štyri subjekty zaznamenali počas 12- týždňového dávkovacieho intervalu minimálne dve následné zvýšenia hladín estradiolu (v rozmedzí 43-240 pg/ml), ani u jedného z nich sa však nevyskytli známky luteálnej funkcie.
Depotný leuprorelíniumacetát 11,25 mg (3-mesačný) vyvolal amenoreu u 85 % (n = 17) subjektov v prvom mesiaci a u 100 % subjektov v druhom mesiaci po podaní. U všetkých subjektov pretrvala amenorea až do konca 12- týždňového dávkovacieho intervalu. U väčšiny subjektov boli zaznamenané epizódy ľahkého krvácania a špinenia počas prvého mesiaca po podaní, u niekoľkých subjektov aj neskôr. Menštruácia sa vrátila v priemere 12 týždňov (v rozmedzí 2,9 až 20,4 týždňov) po ukončení 12- týždňového dávkovacieho intervalu.
Počas kontrolovaných klinických skúšaní na liečbu endometriózy a anémie, spôsobených myomatózou maternice, mal depotný leuprorelíniumacetát 11,25 mg (3-mesačný) podobný farmakodynamický účinok na hormonálnu a menštruačnú supresiu ako raz mesačne podávané injekcie depotného leuprorelíniumacetátu 3,75 mg.
Endometrióza
V kontrolovaných klinických skúšaniach bol depotný leuprorelínacetát 3,75 mg, podávaný raz mesačne počas 6 mesiacov, porovnateľný s danazolom 800 mg/deň, čo sa týka zmiernenia klinických príznakov endometriózy (bolesť v oblasti panvy, dysmenorea, dyspareunia, citlivosť v oblasti panvy a indurácia) a zmenšenia endometriálnych ložísk (na základe výsledkov laparoskopie).
Klinický význam zmenšenia endometriálnych lézií v súčasnosti nie je známy a navyše, laparoskopický staging endometriózy nemusí byť v súlade so závažnosťou symptómov.
Depotný leuprorelíniumacetát 3,75 mg (1-mesačný) vyvolal amenoreu u 74 % subjektov v prvom mesiaci a u 98 % subjektov v druhom mesiaci po podaní. U väčšiny ostatných subjektov boli zaznamenané len epizódy ľahkého krvácania alebo špinenia. Menštruačný cyklus sa obnovil v prvom mesiaci po liečbe u 7 % pacientok, v druhom a treťom mesiaci po liečbe u 71 %, resp. 95 % pacientok s výnimkou tých, čo otehotneli.
Hormonálna substitučná liečba
Dve klinické skúšania s dĺžkou liečby 12 mesiacov naznačujú, že súbežná hormonálna liečba (noretisterónacetát 5 mg denne) je účinná pri signifikantnej redukcii úbytku kostnej minerálnej denzity, vyskytujúcej sa pri liečbe leuprorelíniumacetátom, a to bez zníženia účinnosti leuprorelíniumacetátu na úľavu od príznakov endometriózy. (Všetci pacienti, zaradení do týchto skúšaní, užívali doplnkovú liečbu 1000 mg elementárneho kalcia).
Do prvého, kontrolovaného, randomizovaného a dvojito-zaslepeného skúšania bolo zahrnutých 51 žien, liečených depotným leuprorelíniumacetátom samotným a 55 žien, liečených kombináciou leuprorelíniumacetát a noretisterónacetát 5 mg/deň (LD/N). Do druhého, otvoreného klinického skúšania, bolo zaradených 136 pacientok liečených leuprorelíniumacetátom a noretisterónacetátom 5 mg/deň. Toto skúšanie potvrdilo redukciu úbytku kostnej minerálnej denzity, pozorovanú v kontrolovanom skúšaní. Amenorea sa počas liečby udržala u 84 % pacientov užívajúcich LD/N v kontrolovanom skúšaní a 73 % pacientov užívajúcich LD/N v rámci otvoreného klinického skúšania. Menštruácia sa obnovila v priemere 8 týždňov po ukončení liečby LD/N.
Myomatóza maternice
Podávanie leuprorelíniumacetátu 3,75 mg v kontrolovaných klinických skúšaniach počas troch alebo šiestich mesiacov spôsobilo zmenšenie maternice a myómov s následným ústupom klinických symptómov (nadúvanie brucha, bolesť a tlak v oblasti panvy). Excesívne vaginálne krvácanie (menorágia a menometrorágia) sa zmiernilo, čo sa prejavilo aj v zlepšení hematologických parametrov.
Pri nábore pacientok do troch klinických skúšaní sa nebral do úvahy hematologický status. Priemerná veľkosť maternice klesla o 41 % a veľkosť myómov klesla o 37 % (merané pri poslednej návšteve -sonograficky alebo MRI). U pacientok tiež došlo k zmierneniu príznakov, vrátane excesívneho vaginálneho krvácania a diskomfortu v oblasti panvy. Prínos liečby sa prejavil do 3 mesiacov, ešte lepšie výsledky sa však pozorovali po ďalšej 3- mesačnej liečbe depotným leuprorelíniumacetátom 3,75 mg. U 95 % pacientok sa vyskytla amenorea; z toho u 61 % po prvom mesiaci, u 25 % po druhom mesiaci a u 4 % po treťom mesiaci liečby.
Kontrola po ukončení liečby leuprorelíniumacetátom 3,75 mg bola uskutočnená u malého percenta pacientok (n = 46) zo 77 %, u ktorých počas liečby došlo k zmenšeniu maternice o ≥ 25 %. Menštruácia sa zvyčajne vrátila do 2 mesiacov od ukončenia liečby. Maternica dosiahla rovnakú veľkosť ako pred liečbou v priemere za 8,3 mesiaca. Opätovný nárast nemal preukázateľnú súvislosť s veľkosťou maternice pred liečbou.
V ďalšom kontrolovanom klinickom skúšaní bol nábor pacientok založený na hodnotách hematokritu ≤ 30 % a/alebo hemoglobínu ≤ 102 mg/ml. Podanie depotného leuprorelíniumacetátu 3,75 mg spolu so železom vyvolalo zvýšenie hematokritu o ≥ 6 % a hemoglobínu o ≥ 20 mg/ml u 77 % pacientok po 3-mesačnej liečbe. Priemerná zmena hodnoty hematokritu bola 10,1 % a hodnoty hemoglobínu 42 mg/ml. Klinická odpoveď bola hodnotená ako zvýšenie hematokritu o ≥ 36 % a hemoglobínu o ≥ 12 mg/ml, čo dovoľovalo uskutočnenie autológneho darovania krvi pred operáciou. Po troch mesiacoch liečby splnilo toto kritérium 75 % pacientok.
Po troch mesiacoch liečby došlo u 80 % pacientok k úľave od menorágie alebo menometrorágie. Tak ako v predchádzajúcich skúšaniach, aj tu sa u niektorých pacientok vyskytli epizódy špinenia a krvácania podobného menštruácii.
V tomto skúšaní sa pozorovalo ≥ 25 %- né zmenšenie maternice u 60 % pacientok a myómov u 54 % pacientok. Depotný leuprorelíniumacetát 3,75 mg pomohol pri úľave od príznakov nadúvania, panvovej bolesti a tlaku.
Neexistuje žiadny dôkaz o tom, že by užívanie depotného leuprorelíniumacetátu 3,75 mg pozitívne či negatívne ovplyvnilo výskyt tehotenstva.
Leuprorelíniumacetát v depotnej suspenzii 30 mg podávanej jedenkrát za 6 mesiacov
S touto formou lieku boli u pacientov s karcinómom prostaty vykonané 2 klinické skúšania
(EC 403 a EC 404).
EC 403 bola randomizovaná, otvorená, multicentrická štúdia v paralelných skupinách zameraná na farmakokinetiku a farmakodynamiku dvoch dávok leuprorelíniumacetátu (22,5 mg a 30,0 mg) v depotnej forme lieku podávaného pacientom s karcinómom prostaty jedenkrát za 6 mesiacov.
EC 404 bola randomizovaná, otvorená, medzinárodná komparatívna štúdia fázy III, v ktorej sa v troch paralelných skupinách sledoval u pacientov s karcinómom prostaty leuprorelíniumacetát (11,25 mg) podávaný jedenkrát za 3 mesiace a dve dávkovania leuprorelíniumacetátu (22,5 a 30,0 mg) podávané jedenkrát za 6 mesiacov.
Štúdia EC 403 sa vykonala v Nemecku a jej hlavným cieľom bolo preukázať, že koncentrácie testosterónu sa na úroveň dosiahnutú kastráciou (≤ 0,50 ng/ml) znížia v priebehu 12 týždňov od začiatku liečby a zistiť, či sa trvanie takejto odpovede na liečbu zachová v priebehu 26 týždňov. Cieľom tejto PK/PD štúdie bolo tiež sledovať priemerné ustálené uvoľňovanie leuprorelíniumacetátu stanovením koncentrácií leuprorelíniumacetátu v sére po ich náraste na začiatku liečby. Celkovo bolo zo 71 mužov - belochov, ktorí sa zúčastnili na skríningu, randomizovaných 62. U 24 pacientov (86 % z 28 pacientov, ktorí skúšanie dokončili) v skupine liečby s 30,0 mg došlo k supresii testosterónu na ≤ 0,50 ng/ml v priebehu 12 týždňov, ktorá pretrvala najmenej do 26. týždňa v porovnaní s 21 pacientmi v skupine liečby s 22,5 mg (67,7 % z 31 pacientov, ktorí skúšanie dokončili). Koncentrácie leuprorelínu v sére v priebehu skúšania poukazovali na ustálené uvoľňovanie leuprorelíniumacetátu z depotnej formy lieku.
Hlavným cieľom štúdie EC 404 bolo stanoviť bezpečnosť a znášanlivosť troch foriem leuprorelíniumacetátu u pacientov s karcinómom prostaty. Druhotným cieľom bolo stanovenie účinnosti liečby. Celkovo bolo randomizovaných 296 pacientov. 58 pacientov bolo v skupine s 11,25 mg, 118 v skupine s 22,5mg a 120 v skupine s 30,0 mg leuprorelíniumacetátu. Celkovo bol výskyt nežiaducich udalostí a počet pacientov, ktorí ich zaznamenali, vo všetkých troch skupinách podobný. Zistilo sa mierne zvýšenie výskytu závažných nežiaducich udalostí so zvyšujúcou sa dávkou. Druhotným cieľom bolo stanovenie účinnosti. Hodnotila sa ako celková odpoveď na liečbu, ktorá bola definovaná ako úspešné zachovanie suprimovaných koncentrácií testosterónu v sére bez dvoch po sebe nasledujúcich zvýšení koncentrácie testosterónu na > 0,50 ng/ml po 1. injekcii skúšaného lieku až do ukončenia obdobia sledovania v 12. mesiaci. Miera celkovej odpovede v skupine s 11,25 mg depotnou formou podávanou jedenkrát za 3 mesiace bola 81 %, v skupine s 22,5 mg depotnou formou podávanou jedenkrát za 6 mesiacov odpovedalo na liečbu 85,5 % pacientov a v skupine s 30,00 mg depotnou formou podávanou jedenkrát za 6 mesiacov to bolo 92,5 % pacientov.
U pacientov odpovedajúcich na liečbu neboli medzi skupinami v časovom priebehu supresie testosterónu žiadne rozdiely (najmä v období od 4. návštevy až do 14. návštevy: priemer (SD) bol v rozmedzí od 0,156 (8,8) – 0,184 (9,5) ng/ml v skupine s 11,25 mg depotnou formou podávanou jedenkrát za 3 mesiace, 0,143 (7,0) – 0,193 (13,3) ng/ml v skupine s 22,5 mg depotnou formou podávanou jedenkrát za 6 mesiacov a 0,141 (6,4) – 0,181 (10,3) ng/ml v skupine s 30,00 mg depotnou formou podávanou jedenkrát za 6 mesiacov). Párovým porovnaním sa najväčší rozdiel v odpovedi na liečbu (11,5 %) zistil medzi skupinou s 11,25 mg depotnu formou podávanou jedenkrát za 3 mesiace a skupinou s 30 mg depotnou formou podávanou jedenkrát za 6 mesiacov, najmenší rozdiel (4,4 %) bol medzi skupinou s 11,25 mg depotnou formou podávanou jedenkrát za 3 mesiace a skupinou s 22,5 mg depotnou formou podávanou jedenkrát za 6 mesiacov; v každom porovnaní to bolo v prospech vyššej dávky. Miera odpovede na liečbu bola dobrá pri každej návšteve (väčšinou > 92 - 100 %) tak pre 30 mg liečbu podávanú jedenkrát za 6 mesiacov a ako aj liečbu 11,25 mg podávanú jedenkrát za 3 mesiace.
Hodnoty PSA sa pri všetkých troch dávkach znížili podobne, z hľadiska rozvrstvenia pacientov sa nezistili žiadne významné rozdiely, väčšie výkyvy sa však zistili u pacientov bez odpovede na liečbu.
Zistilo sa, že depotná forma 30 mg leuprorelíniumacetátu podávaná jedenkrát za 6 mesiacov je rovnako bezpečná a účinná ako zavedená liečba s depotným uvoľňovaním 11,25 mg pri podaní jedenkrát za 3 mesiace.
-
Farmakokinetické vlastnosti
Leuprorelíniumacetát nie je účinný po perorálnom podaní. Biologická dostupnosť pri subkutánnej a intramuskulárnej aplikácii je porovnateľná.
Absorpcia
Leuprorelíniumacetát nie je účinný po perorálnom podaní. Biologická dostupnosť pri subkutánnej a intramuskulárnej aplikácii je porovnateľná. Absolútna biologická dostupnosť po dávke 7,5 mg je asi 90 %.
Jednorazové subkutánne alebo intramuskulárne dávky 3,75 mg a 7,5 mg depotného leuprorelíniumacetátu u pacientov s karcinómom prostaty zabezpečili mesiac po podaní priemerné plazmatické koncentrácie leuprorelíniumacetátu 0,7 ng/ml resp. 1,0 ng/ml. Nezaznamenali sa príznaky kumulácie lieku. V štúdii u orchiektómovaných pacientov postačovala intramuskulárna injekcia depotnej formy leuprorelíniumacetátu (dávka 7,5 mg) k zaisteniu účinnej koncentrácie po dobu jedného mesiaca. Podobne sa zistili priemerné hladiny leuprorelíniumacetátu po štyroch týždňoch od podania jednorazovej intramuskulárnej dávky 7,5 mg depotného leuprorelíniumacetátu pacientom s karcinómom prostaty v štádiu D2.
Sérové hladiny leuprorelíniumacetátu po dávke 3,75 mg sa merali u 11 premenopauzálnych pacientok s karcinómom prsníka počas 12 týždňov. Priemerné sérové hladiny leuprorelíniumacetátu boli po 4 týždňoch vyššie ako 0,1 ng/ml a zostali stabilné aj po opakovanom podaní Lucrinu Depot 3,75 mg (v 8. a 12. týždni). Nepozorovala sa tendencia ku kumulácii lieku.
Lucrin Depot 11,25 mg
Po jednorazovom podaní Lucrinu Depot 11,25 mg (3-mesačná dávka) sa pozoroval rýchly nárast plazmatickej koncentrácie. Priemerná maximálna plazmatická koncentrácia 21,82 (+11,24) ng/ml sa dosiahla 3 hodiny po podaní,rovnovážna koncentrácia sa dosiahla za 7 až 14 dní po podaní. V štvrtom týždni bola priemerná plazmatická koncentrácia leuprorelíniumacetátu 0,26 (+0,10) ng/ml a do12. týždňa sa znížila na 0,17 (+0,08) ng/ml. 4 hodiny po jednorazovom podaní Lucrinu Depot 11,25 mg (3-mesačná dávka) ženám bola priemerná plazmatická koncentrácia leuprorelíniumacetátu 36,3 ng/ml. Predpokladá sa, že po dosiahnutí ustáleného stavu počas tretieho týždňa od začiatku liečby sa leuprorelín uvoľňoval konštantnou rýchlosťou a priemerná plazmatická hladina potom do 12. týždňa postupne klesala takmer k spodnej hranici detekcie. Priemerná (štandardná odchýlka) koncentrácia leuprorelínu od 3. do 12. týždňa bola 0,23 0,09 ng/ml. Avšak metódou, ktorá sa použila v štúdii, nebolo možné rozlíšiť intaktné liečivo a hlavný inaktívny metabolit. Úvodný prudký vzostup hladiny, po ktorom nasledoval rýchly pokles k ustálenému stavu, bol podobný uvoľnovaniu liečiva u Lucrinu Depot 3,75 mg (1-mesačná dávka).
Lucrin Depot 30 mg
Po jednorazovom subkutánnom podaní Lucrinu Depot 30 mg sa pozoroval rýchly nárast plazmatických koncentrácií leuprorelíniumacetátu s následným znížením na ustálenú hladinu v priebehu niekoľkých dní. Priemerné plazmatické hladiny leuprorelíniumacetátu, merané 2 hodiny po jednorazovom podaní, sú 100 ng/ml. V ustálenej fáze sa detekovateľné plazmatické hladiny udržali až do 180 dní po poslednom podaní.
Všetky sily lieku Lucrin Depot
Distribúcia
Po intravenóznom podaní bolusovej dávky leuprorelínu zdravým dobrovoľníkom (mužom) bol priemerný distribučný objem v rovnovážnom stave 27 l. In vitro väzba na ľudské plazmatické proteíny bola 43 % až 49 %.
Metabolizmus
Po intravenóznom podaní bolusovej dávky 1 mg leuprorelínu zdravým dobrovoľníkom (mužom) bol priemerný systémový klírens 7,6 l/h a terminálny polčas asi 3 hodiny.
V štúdiách na zvieratách sa zistilo, že leuprorelín značený 14C sa metabolizuje na menšie neaktívne peptidy, a to pentapeptid (metabolit I), tripeptidy (metabolit II a III) a dipeptid (metabolit IV). Tieto fragmenty sa môžu ďalej metabolizovať.
Plazmatické koncentrácie hlavného metabolitu M I, stanovené u 5 pacientov s karcinómom prostaty, ktorým sa podával depotný leuprorelíniumacetát, dosiahli maximum 2 až 6 hodín od podania. Tieto koncentrácie predstavovali asi 6 % maximálnych koncentrácií pôvodného liečiva. Týždeň po podaní dávky boli priemerné plazmatické koncentrácie metabolitu M I asi 20 % v porovnaní s koncentráciami leuprorelíniumacetátu.
Vylučovanie
Po podaní Lucrinu Depot 3,75 mg trom pacientom sa počas 27 dní vylúčilo do moču menej ako 5 % dávky, a to ako materská látka a metabolit M I.
Špeciálne skupiny pacientov
Farmakokinetika lieku sa neštudovala u pacientov s poruchou funkcie obličiek a pečene.
-
Predklinické údaje o bezpečnosti
Karcinogenita, mutagenita, porucha fertility
Karcinogenita leuprorelíniumacetátu sa sledovala v dvojročných štúdiách na potkanoch a myšiach. Pri subkutánnom podávaní vysokých denných dávok potkanom (0,6 až 4 mg/kg) sa po 24 mesiacoch liečby pozoroval vyšší výskyt benígnej hyperplázie hypofýzy a benígnych adenómov hypofýzy (v závislosti od dávky). Zaznamenal sa signifikantný nárast adenómov z buniek Langerhansových ostrovčekov u samíc a testikulárnych intersticiálnych adenómov u samcov (najvyššia incidencia v skupine s nízkou dávkou), ktorý nezávisel od dávky. U myší sa nepozorovali žiadne nádory indukované leuprorelíniumacetátom alebo abnormality hypofýzy pri podávaní dávky až 60 mg/kg po dva roky. Pacienti boli liečení počas troch rokov dávkami leuprorelíniumacetátu až 10 mg/deň a počas dvoch rokov dávkami až 20 mg/deň bez zjavných abnormalít hypofýzy.
Štúdie mutagenity sa robili na bakteriálnom a cicavčom systéme. Tieto štúdie neposkytli žiadne dôkazy mutagénneho potenciálu.
Leuprolid môže u mužov aj žien znižovať fertilitu. Podávanie leuprolid acetátu samcom a samiciam potkanov v dávke 0,024; 0,24 a 2,4 mg/kg mesačne počas 3 mesiacov (v dávke tak nízkej ako je 1/300 odhadovanej mesačnej dávky u človeka) spôsobilo atrofiu reprodukčných orgánov a potlačenie reprodukčnej funkcie.
Klinické a farmakologické štúdie u dospelých s leuprorelíniumacetátom a podobnými analógmi podávanými po dobu 24 týždňov ukázali plnú reverzibilitu zníženej fertility po ukončení liečby.
-
Farmaceutické vlastnosti
6.1 Zoznam pomocných látok
Lucrin Depot 3,75 mg
Lyofilizát: gelatina, polyglactinum (1:3), mannitolum
Disperzné prostredie: carmellosum natricum, polysorbatum 80, mannitolum, aqua ad iniectabilia
Lucrin Depot 11,25 mg
Lyofilizát: acidum polylacticum, mannitolum
Disperzné prostredie: carmellosum natricum, polysorbatum 80, mannitolum, aqua ad iniectabilia
Lucrin Depot 30 mg
Lyofilizát: acidum polylacticum, mannitolum
Disperzné prostredie: mannitolum, carmellosum natricum, polysorbatum 80, acidum aceticum, aqua ad iniectabilia
6.2 Inkompatibility
Neaplikovateľné.
-
Čas použiteľnosti
Lucrin Depot 3,75 mg; Lucrin Depot 11,25 mg: 2 roky
Lucrin Depot 30 mg: 3 roky
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Uchovávajte pri teplote do 25 °C.
Uchovávajte v pôvodnom obale.
-
Druh obalu a obsah balenia
Lucrin Depot 3,75 mg
-
Sklenená injekčná liekovka s Al uzáverom, gumenou zátkou a PP ochranným krytom, ampulka z číreho skla, injekčná striekačka, 2 injekčné ihly v PVC puzdre, 2 dezinfekčné tampóny napustené alkoholom, písomná informácia pre používateľa, papierová škatuľka.
-
Naplnená dvojkomorová striekačka, piest, 2 dezinfekčné tampóny napustené alkoholom, písomná informácia pre používateľa, návod na použitie striekačky, plastový obal.
Lucrin Depot 11,25 mg
Sklenená injekčná liekovka s Al uzáverom, gumenou zátkou a PP ochranným krytom, ampulka z číreho skla, injekčná striekačka, 2 injekčné ihly v PVC puzdre, 2 dezinfekčné tampóny napustené alkoholom, písomná informácia pre používateľa, papierová škatuľka.
Lucrin Depot 30 mg
-
Balenie obsahuje 1 alebo 2 naplnené dvojkomorové sklenené striekačky a 1 alebo 2 dezinfekčné tampóny napustené alkoholom.
-
Nemocničné balenie obsahuje 1 naplnenú dvojkomorovú sklenenú striekačku a 1 dezinfekčný tampón napustený alkoholom.
-
Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom
Lucrin Depot 3,75 mg
Príprava jednorazovej jednomesačnej dávky suspenzie:
-
Injekčná liekovka s lyofilizátom
Lyofilizované mikrosféry sa po zriedení podávajú pacientovi jednorazovo vo forme intramuskulárnej alebo subkutánnej injekcie raz za mesiac, v súlade s nasledujúcimi inštrukciami:
-
Ihlou s priemerom 22 G natiahnite 1 ml disperzného prostredia z ampulky a vstreknite ho do injekčnej liekovky. (Disperzné prostredie je dodané v nadbytku; nepoužitý zostatok znehodnoťte.)
-
Liekovku dobre potrepte, aby vznikla homogénna mliečne sfarbená suspenzia.
-
Celý obsah injekčnej liekovky natiahnite do striekačky. Ihneď podajte pacientovi, pretože suspenzia rýchlo sedimentuje.
b) Naplnená dvojkomorová striekačka
-
Naskrutkujte biely piest na sivý uzáver, až kým sa uzáver nezačne otáčať.
-
Držte striekačku vo zvislej polohe a pomaly (6 až 8 sekúnd) stláčajte piest, až kým prvá zátka nedosiahne modrú značku, vyznačenú približne v strede striekačky.
-
Držte striekačku vo zvislej polohe. Opatrne ňou potrepte tak, aby sa mikročastice úplne rozptýlili a vytvorila sa homogénna mliečne sfarbená suspenzia.
-
Ak mikročastice priľnú na zátku, poklepte striekačkou o prst.
-
Držte striekačku vo zvislej polohe. Odstráňte ochranný kryt ihly smerom hore bez pootočenia. Posúvajte piest, aby ste vytlačili zo striekačky vzduch.
-
Podajte celý obsah striekačky intramuskulárne alebo subkutánne ihneď po rekonštitúcii, pretože suspenzia po rekonštitúcii rýchlo sedimentuje.
Na rekonštitúciu lieku sa nesmie použiť žiadne iné rozpúšťadlo.
Lucrin Depot 11,25 mg
Príprava jednorazovej trojmesačnej dávky suspenzie:
-
Ihlou s priemerom 23 G natiahnite 2 ml disperzného prostredia z ampulky a vstreknite ho do injekčnej liekovky.
-
Liekovku dobre potrepte, aby vznikla homogénna mliečne sfarbená suspenzia.
-
Celý obsah injekčnej liekovky natiahnite do striekačky. Ihneď podajte pacientovi, pretože suspenzia rýchlo sedimentuje.
Na rekonštitúciu lieku sa nesmie použiť žiadne iné rozpúšťadlo.
Lucrin Depot 30 mg
Návod na použitie:
-
Priskrutkujte biely piest ku koncovej zarážke striekačky (skrutkujte, až pokým sa koncová zarážka nezačne krútiť).
-
Striekačku držte vo zvislej polohe. Pomalým tlačením piesta nahor (približne 6 až 8 sekúnd) až po modrú čiaru v strede valca striekačky vytlačte rozpúšťadlo do hornej komory striekačky. Neposúvajte piest striekačky rýchlo. Nikdy neťahajte piest naspäť (nadol). Mohlo by to mať za následok spätný tok suspenzie v striekačke za koncovú zarážku alebo jej vytekanie z ihly.
-
Držte striekačku vo zvislej polohe a jemne ňou potrepte, kým sa nezmieša obsah v jej vnútri. Vznikne mliečna suspenzia. Netraste striekačkou príliš silno. Ak sa čiastočky suspenzie zachytia na zarážke, uvoľnite ich poklepkaním striekačky o ruku. Po zmiešaní obsahu sa má suspenzia okamžite aplikovať.
-
Snímte ochranný kryt ihly. Nepoužívajte pritom krúživý pohyb. Nesnímte kryt ihly skôr, ako sa vytvorí homogénna suspenzia. Nesnímajte kryt ihly krúživým pohybom, aby ste neuvoľnili ihlu.
-
Injekciu aplikujte subkutánne. Injekciu aplikujte hneď po príprave suspenzie. V prípade výskytu usadenín suspenziu znova pretrepte. Miesto aplikácie sa musí pravidelne meniť.
-
Použitú striekačku vyhoďte. Riaďte sa miestnymi pravidlami na likvidáciu odpadu. Použitá striekačka a ihla patria medzi potenciálne škodlivý biologický odpad.
-
Držiteľ rozhodnutia O registrÁCII
AbbVie s.r.o., Bratislava, Slovenská republika
-
Registračné číslo
Lucrin Depot 3,75 mg: 56/0105/00-S
Lucrin Depot 11,25 mg: 56/0106/00-S
Lucrin Depot 30 mg: 56/0493/08-S
-
Dátum prvej registrácie/predĺženia registrácie
Lucrin Depot 3,75 mg:
Dátum prvej registrácie: 9.6.2000
Dátum posledného predĺženia registrácie: 12.10.2006
Lucrin Depot 11,25 mg:
Dátum prvej registrácie: 9.6.2000
Dátum posledného predĺženia registrácie: 12.10.2006
Lucrin Depot 30 mg:
Dátum prvej registrácie: 24.9.2008
Dátum posledného predĺženia registrácie: 25.06.2013
-
Dátum revízie textu
Apríl 2015